I»# Late regenval bijzonder welkom Voorjoars- bloeiers in uw tuin 11 TUINTIPS Kr. GOUiDZWAAKD, GOES. De zomer snelt met spoed voorbij en we moeten nu reeds gaan denken aan het beplanten van onze tuin. Zeker reeds voor het a.s. voorjaar indien we zo vroeg mogelijk vooral bolgewassen in onze tuin willen heb ben. Dit kan op verschillende manieren. U kunt ze tus sen de vaste planten van de bloemborder zetten en laten verwilderen met kleine bollen o.a. crocus, scilla, winter- aconiet, anemoontjes, sneeuwklokjes, bulbocodium mus- caria of blauwe druifjes, iris reticulata, ea. Sommigen zijn bolletjes, andere knollen en weer anderen wortel stokken, maar ze hebben met elkaar gemeen dat ze vroeg bloeien en de bloemborder nog kaal; ze moeten dus reeds in het najaar worden geplant. De tulpen en hyacinthen haalt men na de bloei altijd uit de tuin, rooit ze voorzichtig op, kluit ze op een zonloos plaatsje totdat ze afgestorven zijn en dan koel en droog bewa ren tot het najaar. Al bet boven genoemde kleine goed is onmisbaar in de tuin, in border of onder heesters, het zijn de eerste lenteboden, men laat ze vast staan dus niet rooien, ze groeien uit tot mooie groepjes op enkele cm van elkaar geplant, niet op rijen maar in losse groe pen, dit geeft het mooiste effect. Dit heeft echter tot ge volg dat men in het najaar de bloembollen niet kan spitten, want dat kleine goed zou op zijn kop komen te staan. Dus wacht men met dit werkje tot het voorjaar Dit „kleine goed" in het bloembollen vak „bijgoed" ge noemd, laat men verwilderen tussen de vaste planten en onder de heesters aan de voorzijde. Bij dat verwil deren kan men verschillende grote en kleinere narcissen betrekken, na verloop van een paar jaar zijn het mooie groepjes geworden. Neem voor het verwilderen van de narcis de kleinbloemige soorten o.a. narcissus februari gold en narcissus triandrus W. P. Milner. De eerste bloeit reeds begin maart mooi geel, 25 cm hoog en de ander heeft zwavel gele bloemen ter hoogte van 20 cm begin april. Indien men moet spitten in het voorjaar, zou ik u aanraden om dit te doen met zó'n ouderwets aardappel vorkje, waarmee men voorheen de aardappelen rooide. De grond losgemaakt met een vorkje is veel fijner van struktuur dan het spitten met een spade. Men steekt ook geen wortels af van heesters en vaste planten; ook belangrijk is dat men niet een groep vroege bollen door midden steekt. Het loof van al de voorgaande gewassen is niet zo lang, dit niet direkt afsnijden indien de bol letjes zijn uitgebloeid, laat ze rustig geel van kleur wor den en dan eens verwijderen. Ze worden toch vlug be dekt door het loof van de vaste planten of heesters. Indien u prijs stelt op een mooi gazon, zet daar dan nooit geen crocus of sneeuwklokjes in en zeker geen narcissen. In het voorjaar wilt u het gras gaan maaien (Vervolg van vorige pag.) een gevolg is van een vriendelijke marktsituatie. We achten het een voorrecht in de top van onze coöpera tieve verenigingen nog mensen aan te treffen die besef fen, dat het kleine bedrijf nog steeds van wezenlijk belang is in onze Zeeuwse agrarische gemeenschap, en die daaruit pleiten voor gelijke behandeling binnen de coöperaties! en het kan niet van die nog bloeiende of groeiende bolgewassen. U moet ze ook niet op rijen zetten zoals men soms ziet of in ronde vakken in uw gazon. Ben grasveld is een grasveld met of zonder zijn onkruid, het gazon brengt rust in uw tuin, zij groot of klein. Ver knoeit het niet met bolgewassen, zij groot of klein! Men zet op de omschreven plaats de bollen in de bor der. Een bijzondere mooie scilla campanulata Wil ik toch nog even noemen; ze wordt 25 cm hoog in de kleuren blauw, wit en rose. De bloeiwijze is als van een hya cinth, daarom ook wel wilde hyacinth genoemd. Plant ze zo maar in de grond net als een aardappel. Er zit kop noch staart aan, maar ze zijn wel op kleur te verkrijgen. Het gebruik van tulpen en ze niet steeds uit halen zoals het behoort, heeft tot gevolg dat er tuinen zijn waar men geen tulpebol meer kan poten. In het voor jaar treedt bij de tulp het vuur op, een schimmelziekte die vooral te zien aan de bruine stippen op het blad. Ook „kwade grond" kan optreden en dan is het he lemaal mis om tulpen te planten; de bol rot reeds in de tijd dat ze nog niet boven komt of even daarna. Grote plekken zijn soms ten dode opgeschreven, zeker krijgt uw border een opdoffer en soms komt er helemaal niets van terecht. Tulpen moet men jaarlijks uit de tuin halen, bijtijds vór het afsterven rooien en opkuilen op een schaduwplaats onder heesters. Als de bol geel of bruin begint te worden zijn ze af gerijpt en rooit u ze weer op. De bollen ondoet u van de oude rokken en stengels sorteren naar grootte en of ge er een bloem van kunt verwachten volgend jaar en bewaar ze droog en koel tot het weer' planttijd is. Indien u ze weer gaat planten doet u er goed aan de grond te 'behandelen met „Brassicol of Tulipan (Quin- tezeem)". Dit is een ontsmettingsmiddel tegen kwade grond of schimmelziekte. U maakt de plaats waar de tulpen moeten komen te staan in de border breder en langer los dan nodig is voor die groep. Op deze losge maakte grond strooit u per m2 75 gram van boven ge noemd poeder uit en werkt dit met behulp van het reeds genoemde vorkje dit 25 cm, diep en goed verdeeld, door de grond. U kunt ook 50 gr van dit middel nemen en daar een 100-tal bollen mee bepoederen en dan zo planten. Op aangetaste grond kunt u ook lage Afrikaan- tjes planten, dit helpt ook uitstekend. Het wordt dus een cultuurwisseling na de tulpen hierop direkt Afri- kaantjes planten. Uit dit verschijnsel vloeit voort dat u in het voorjaar of welke tijd van het jaar ook, elke tulpebol die u in de border vindt met of zonder op een daarvoor bestemde plaats onmiddellijk opruimt. Van daar ook dat ik u wees op het pellen van de rijp gewor den tulpenbollen, om het kwaad direkt in de kiem te smoren. U heeft nu een tuin waarin vaste planten staan en heesters; ook tulpen etc., maar soorten of variëteiten heb ik haast niet genoemd, dat kan ook niet, om een gehele catalogus over te gaan tikken. Ik Wil wel een uitzonde ring maken voor de botanische of wilde tulpen. Deze zijn zo bijzonder mooi van kleur en vorm, fel rood tot zacht rood, geel genuanceerd, tweekleurig, bijzonder mooi van bloemvorm. Soms zijn de bladeren mooi met zwarte strepen getekend. Dit is nu echt geen markt- artikel, en ze kosten heus niet zoveel meer, maar men moet er wat zuiniger op zjjn. U kunt ze twee jaar op dezelfde plaats laten staan voordat u ze oprooit, maar doe dit grondig, want er zijn wonderlijke heren bij die onder aan de oude bol een cel vormen recht naar bene den en daar onderaan een bol gaan vormen die moet u te pakken zien te krijgen. Over het algemeen zijn deze bollen met een dikkere huid omgeven, soms daaronder nog een wollig vachtje. Met dat vachtje in de grond stoppen in het najaar. We achten ons gelukkig dat de prognoses, omschreven in het struktuurmemorandum van Dr. Mansholt en in het rapport „De Zeeuwse landbouw in de stroomver snelling" nog niet ten volle zijn uitgekomen. We zijn ons eTvan bewust dat ons bestaan door di verse faktoren wordt bedreigd, o.a. voortdurende kosten stijging en stijging kosten levensonderhoud en derge lijke. Toch zijn we van mening dat de benadering van het al of niet blijven bestaan van een onderneming, vaak nog te veel geschiedt langs theoretisch en mechanisch gekozen wegen, waarin onvoldoende rekening wordt gehouden met de inzet van de ondernemer zelf! Ik zal u een paar mooie species noemen: Tulipa fosteriana princeps: grote heldere bloemen, 25 cm hoog. Tulipa fosteriana red. emperor: hoog 40 cm, rood met mooi zwart getekende cup in de bloem. Tulipa fosteriana cantate: buitengewoon mooie rode bloem, slechts 25 cm hoog. Tulipa greigii donne bella: 25 cm hoog, wit met rode rand. Tulipa Greigii plaisier: 20 cm hoog, wit met vermiljoen rode rand. De greigii's hebben bladeren met zwart getekende vlekken en strepen, bijzonder mooi. Tulipa kaufmanniana shakespeare: 20 cm hoog, zalm met oranje nuances. Tulipa kaufmanniana hearts de light: 25 cm hoog, goud geel met rode vlekken. Tulipa praestans fuselier: 25 cm hoog, 35 bloemen per steel; zeer mooi. Noteert u echter de plaats waar u deze tulpen zet, omdat u zich niet vergist met het veranderen van uw tuin. Ze zijn natuurlijk ook prachtig voor flinke vakken. De mensen blijven echt naar zo'n beplanting staan kij ken, ook al is het maar een klein groepje in uw tuin. In een volgend nummer zal ik een korte uiteenzet ting geven over het vervroegen van tulpen, hyacinthen en narcissen voor de wintermaanden in de kamer, maar ik zeg u vooruit de beste bollen zijn hiervoor maar net goed genoeg. Koopt nu reeds goede bollen en bewaar ze koel en droog, van hyacinthen niet de grootste maat, voor iets later dan Kerstmis kunt u ook ongeprepareer- de bollen nemen. PRIJSVRAAG LAND- EN TUINBOUWMECHANISATIE Tot 15 november kan men nog deelnemen aan de prijs vraag Land- en Tuinbouwmechanisatie, die is uitgeschreven ter gelegenheid van de van 21 tot en met 26 januari 1974 te houden Landbouw RAI. Voor deze prijsvraag is een totaal bedrag van 12.000,— aan prijzen beschikbaar gesteld. Aan de prijsvraag kan door iedereen wordlen deelgenomen, individueel of in groepsverband. Deelnemers dienen ontwer pen in te zenden van hulpmiddelen, die door anderen kunnen worden toegepast en die kunnen bijdragen tot nieuwe, bete re arbeidsbesparende en/of arbeidsverlichtende werkmetho den in land- en tuinbouw. In dit verband wordt gedacht aan machines, werktuigen, installaties, kassen gebouwen e.d. De inzendingen zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit prof. ir. G. J. Quast, ir. F. Coolman, ir. J. Crucq, ir. J. A. Stender en ir. L. H. Huisman, allen te Wageningen. De prijsuitreiking zal plaats vinden tijdens de Landbouw RAI 1974. Nadere inlichtingen en het wedstrijdreglement kunnen worden verkregen bij RAI Gebouw B.V., Europaplein 8, Amsterdam (tel. 0205411411, toestel 427). KUXMANN PRECISIE-KUNSTMESTSTROOIER VOOR GROTE OPPERVLAKTEN NIEUWE GROTE FORD TRAKTOREN Als opvolgers van de 8 jaar geleden in Amerika geïntroduceerde Ford 8000 en 9000 brengt Ford nu nieuwe versies van dieze twee traktoren op de markt. De type-aanduiding is daarmede gewijzigd in 8600 en 9600. Beide traktoren, met meer vermogen en meer comfort, zijn uitgerust met Dual Power versnellingsbak, dubbeltoeren aftakas, hydrauli sche stuurbekrachtiging, hydraulisch bekrachtigd differentieel slot, onafhankelijke aftak- askoppeling en schijfremmen. De bediening van de traktoren is licht door de vele hydraulische toepassingen. Het schakelpatroon is zeer eenvoudig, alle standen van de 8 hoofdversnellingen liggen in één rechte lijn. Door gebruik van Dual Power ontstaat in iedere versnellingen 22 vertra ging zodat in totaal 16 versnellingen vooruit en 4 achteruit beschikbaar zijn. Dual Power is gemakkelijk tijdens het rijden met de voet in- en uitschakelbaar. Bovendien is afrem men op de motor mogelijk in iedere versnelling. De voor- en achterbrug van de Fordi 8600 is versterkt. Alle delen zoals tandwielen, lagers etc. zijn gelijk aan die van de 9600. De traktoren hebben een een herinrichting die met één handle bediend wordt. Naast de ddep- teregeling, die geschiedt via de onderste hefarmen, behoren trekkrachtregeling, positie regeling oliecirculatie tot de mogelijkheden. Beide types zijn uitgerust met 540/1000 toeren aftakas door middel van snel verwisselbare asuiteinden. De toenemende vraag in Europa naar deze grote traktoren heeft Fordi het besluit doen nemen de 8600 en 9600 geheel in de europese traktorfabrieken te Antwerpen en Basildon - Engeland te gaan produceren. Enkele technische gegevens zijn 8600 (8000) Motor 6 cilinder diesel Cilinderinhoud Koppel Max. motorvermogen (volgens DIN norm 70020) Max. aftakasvermogen (volgens O.E.C.D. norm) Banden achter Totaal gewicht 6571 cc 40.9 (39.2) kgm x bij 1400 toeren 118 (115) PK x 112 (107) PK bij x 2300 toeren 18.4 x 38.8 5500 kg 9600 6 cilinder diesel (met turbo compressor) 6571 cc 49.5 kgm bij 1600 toeren 138 PK 137 PK bij 2200 toeren 18.4 x 38.8 5800 kg x gegevens Ford 8000. De in 1972 op de D.L.G. tentoonstelling te Hannover als prototype getoonde nieuwe Kuxmann kunstmeststrooier is nu uitgekomen en inmiddels op diverse plaatsen in Duits land gedemonstreerd en in gebruik genomen. In tegenstelling tot soortgelijke andere machines komt bij de Kuxmann strooier de kunstmest niet door het eigen gewicht door sleuven of gaten in de stroomarm op de bodem terecht, maar deze wordt vanaf een eind loze band door strooivingers over de volle breedte precies gedoseerd. De machine kan wor den afgesteld voor het strooien van 150 tot 4500 kg per ha en met een speciale aandrij ving zelfs voor hoeveelheden van 30 tot 6000 kg/ha. De voorraadbak, die vanuit een silo kan worden gevuld, bevat circa 4500 liter en kan door opzettukken nog vergroot worden. De in- en uitklapbare strooiarmen, die bij het ontmoeten van hindernissen omhoog of opzij klappen en automatisch in de juiste stand terugkomen, zorgen voor een strooi- breedte van 6 meter. De voorraadbak kan tijdens het werk hydraulisch naar voren worden gekipt, zodat de trechters die de strooiarmen van kunstmest voorzien doorlopend gevuld blijven. Nu uit een oogpunt van arbeidsbesparing behoefte bestaat aan strooiers met grote inhoud en men aan de nauwkeurigheid ook hogere eisen stelt dan die waaraan de meeste strooiers kunnen voldoen, komt deze machine op het juiste ogenblik beschikbaar voor grote alckerbouw- en weidebedrijven, maar vooral voor loonbedrijven, die met deze machine de dienstverlening aan de klanten kunnen uitbreiden. Buiten het strooi-seizoen kan de machine ook als normale kipwagen worden gebruikt. De machine wordt geïmporteerd door O. de Leeuw Landbouwwerktuigen B.V. te Zwolle, die ook de Kuxmann schotel- en centrifugaal kunstmeststrooiers importeert en belangstellenden gaarne prospekti toezendt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11