TUINBOUW- KLANKEN Late regenval bijzonder welkom Waarom zullen we eigenlijk meer verdienen? Tot nu toe alles een vlot verloop Peren blijven gevraagd DÜVGEN VAIN DE WEEK Nu we dit schrijven is het weer echt omgeslagen tot koel en nat najaarsweer. Ook in WALCHEREN brengt deze vrij snelle overgang van extreem mooi weer naar najaarsstormen het nodige ongemak mee. Eerst te droog, nu te nat. 't Is natuurlijk nooit met een mesje te snijden en als agrarische ondernemrs moeten we een en ander op de koop toe nemen. Zo lang ons heugt hebben we 't volmaakte weertype en de overgangen van de seizoe nen nog nooit als volmaakt ervaren of ihoren betitelen. Wat niet wegneemt dat men toch weer even wennen moet aan regen en regenkleding etc! In ons vorige artikeltje konden we in het kort op de toen pas bekend gemaakte revaluatie ingaan. Er is in middels reeds zoveel over geschreven, dat er weinig nieuws over te vertellen is. Onze voorspellingen dat het voor de agrarische bedrijfstakken moeilijker zou worden blijkt helaas lelijk uit te komen. Alleen in de sector BTW komt een geringe tegemoetkoming tot uiting. Stelt men hier tegenover wat we in het bedrijf meer zullen moeten opbrengen aan hogere stookkosten, stij gende benzineprijs, enz., dan is dit o.i. een veel te lage schadeloosstelling. Onze nieuwe regering geeft prioriteit aan de inko mensnivellering. Natuurlijk zijn er verschillen maar aan Dank zij het uitzonderlijk droge nazomerweer zijn de verschillende oogstwerkzaamheden ook in het THOOL- SE LAND vlot verlopen. Den groot deel van de zaai- uien kon zodoende blank in de opslagplaats geborgen worden. Alleen vorige week kon met het buiige weer met dit werk niet zo naar wens gewerkt worden, maar men wil ook het risico niet lopen om dit werk tot in oktober te laten voortduren. Voor de tyd van het jaar zit het met de uienprijs van een kwartje per kg aardig in de goede richting. Dat geeft moed aan die telers die ze pas in de wintermaanden willen veilen. Met de gevallen regen Van vorige week zijn de gla diolen en knolselderij nog aardig bijgekomen. Bij de gladiolentelers wordt er de laatste weken weer wat voorverkocht nu de prijzen, inzonderheid bij de grotere maten, weer wat aantrekken. De oogst van dit produkt zal dit jaar zeker wel een week later kunnen beginnen, want de achterstand in de groei was door te weinig vocht, tóch te groot geworden. Gelukkig dat de gladio- lenstand tot nu toe er toch wel gezond bij staat, zodat ze nog de kans heeft om wat verder uit groeien. Het zomerse weer heeft echter ook gezorgd dat dit gewas nogal eens bezocht is met een trips-explosie, waarvan de gevolgen pas in de droogschuur tot uiting kunnen komen. Het moet wel aanbevolen worden om bij konsta- tering van deze boosdoener, tijdig zijn maatregelen in de droogschuur te nemen, want ook daar, voelen zy zich ook erg behagelijk! Ook in het Thoolse land komt er hier en daar in de knolselderij het komkommervirus voor, dat een belang rijke oogstderving kan veroorzaken. Het schijnt wel, dat deze ziekte vanuit het zuiden naar het noorden op dringt en jammer genoeg, is voor deze ziekte nog geen afdoend bestrijdingsmiddel gevonden. Voor de verschillende winterbloemzaden is het nu óók zeker tyd dat een onkruidbestrijdingsmiddel wordt toegepast, aangezien met de gevallen regen ook weer onkruidzaad is gekiemd. Met een juiste toepassing van het bestrijdingsmiddel, is dit wintergewas toch aardig schoon te houden. Spijtig is het dat sommige late soorten door de droogte een soms tè dunne stand te zien geven, wat in enkele gevallen tot uitrijden noodzaakte. On danks zijn wisselvalligheid, wordt deze teelt door de kleine grondgebruikers ieder jaar meer beoefend, wat een bewijs is dat deze teelt wel in het werkschema past. Men zal zich echter niet blind mogen staren op een re delijk goed zaad jaar, zoals 1973 is geweest, want in de meeste jaren zit er een flink oogstrisico in. Gemiddeld zullen alleen de ervaren telers er een boterham in kun nen verdienen. Juist bij dit soort ondernemers past het dikwijls goed in het Werkschema omdat het ook met enig óverleg nog wat werkspreiding geeft. Op de fruitveilingen in ons gebied bleven de vorige week de peren een zeer belangrijke plaats innemen, vooral bij Goes en Kapelle, terwijl Krabbendijke en Fijnaart de Cox's Orange Pippin het veilingsbeeld be heerste. Bij de peren ging het in hoofdzaak om de Conference, wat ook het belangrijkste ras is van de perentelers in dit gebied. De oogst hiervan valt niet direct tegen, hoewel er toch nogal wat minder kilo's geoogst worden dan vorig jaar. Bij vrijwel alle andere perenrassen is er sprake van een nog kleinere produkt- tie dan men aanvankelijk had verwacht. Omdat overal in het land de perenoogst tegenvalt, konden de prijzen zich goed handhaven op een niveau dat redelijk is voor degenen die een behoorlijke oogst hebben, maar dat uitaard te weinig is voor hen die geen produktie van betekenis hebben. De Conference werd in de grote en middelmaten regelmatig verkocht voor 75 tot 80 ct per kg en tussen 65 en 70 ct voor de maat 65/70 mm. Klasse II 50/55 noteerde tussen 53 en 58. Beurré Hardy werd door enkele telers nog regel matig aangevoerd. De prijs bleef vrij stabiel op ruim ƒ1 per kg voor de grote maten die er het meest zijn, en iets beneden 1 voor de maat 65/70 mm. Klasse I 60/65 werd verkocht voor 8388 ct. Bonne Louise nam op sommige dagen ook een vrij grote plaats in. De prijs van dit ras liep wat terug tot 75 a 85 ct voor de grote en middelmaat Klasse I en rond 60 cent per kg voor de Klasse 155/60 mm. Legipont deed het bijzonder goed. Ook dit ras geeft een kleine oogst en vooral voor Duitse rekening is er vraag. Dat re sulteerde in de tweede helft van de vorige week in prijzen van rond 75 ct per kg voor de klasse I 65/70 mm die er het meest wordt aangeboden. I 60/65 van dit ras werd rond 65 cent per kg verkocht en I 55/60 mm rond 55 ct. De eerste aanvoer van Beurré Alexander Lucas bracht tussen 65 en 70 ct per kg op voor de grote en middelmaat. De Doijenné du Cornice noteerde voor de partijen die het meest werden aangeboden tussen 1,05 en 1,15 per kg. Saint Rèmy bracht het tot 85 a 90 ct per kg. Bij de appelen begon de Goudreinette wat naar voren te komen maar toch nog niet in grote kwanta. De prijs van de grote maten lag tussen 50 en 55 ct per kg, ter wijl de klasse I 65/75 mm werd verkocht voor iets beneden 50 ct per kg. Zeer groot waren de aanvoeren van Cox's Orange Pippin. Hiervan kwamen steeds meer gele partijen. De eetrijpe partijen met een mooie kleur deden voor wat de grote maten betreft nog tot 90 95 ct per kg en de middelmaat kwam tot 75 ct. De gewone kwaliteit lag wat moeilijk in de markt, wat tot gevolg had dat voor de klasse I boven 70 mm tussen 55 en 62 ct per kg werd betaald. De I 65/70 mm deed tussen 45 en 50 ct en de I 60/65 rond 35 ct. De prijs van de in dustrie-appelen liepen terug tot rond 21 cent per kg. het feit dat Nederland boort bij de 10 landen waar de inkomensverschillen het kleinst zijn, moest toch eens meer bekendheid worden gegeven! Om in onze branche (dus kort bij huis) te blyven en elk zal wel zo'n voor beeld kennen: als er een ondernemer is die door mo dern inzicht, flinke aanpak en grote kennis een groot goed geoutilleerd bedrijf heeft, waar vele tonnen bank- hulp aan hebben mee geholpen is het toch heel normaal dat hy iets meer verdient dan een collega die het rus tig aan doet en zich om wat voor reden dan ook niet druk maakt. Temeer daar immers van hoger hand ge stimuleerd wordt groter, moderner, efficiënter, nog gro ter enz. Ieder kent het. Dan nog van hoger hand de slogan „sparen- sparen, goed voor uzelf en voor het land!". Zie de reklame voor TV. Een schouderklopje van hogerhand voor die flinke ondernemers die de handen uit de mauwen steken. En als beloning hogere inkomens- en vermogenbelasting. Vooral deze laatste is byzonder onbillijk. Want had men niet geluisterd naar voorlichting etc., maar ondertussen blyven keuteren, dan had men ook geen vermogen (tje) op kunnen bauwen. We hopen niet dat er een lezer is die denkt dat we de noodzaak van belastingen niet inzien. Ook zyn we beslist nuchter genoeg om liever veel dan weinig belas ting te moeten betalen. Maar, en dat horen we steeds meer, de prikkel wordt steeds minder om naar een hoger inkomen te streven. Waarom zou men zich druk maken als het meerdere verdiende toch grotendis in de staats ruif verdwijnt en alleen de zorgen over blyven. Voor velen hoeft het al niet meer. Zowel in land- als tuin bouw als middenstand vallen er steeds af. Althans in Walcheren bespeurt men die tendens en we hebben geen reden aan te nemen dat het elders anders is. Voor ons als gewone boer en tuinder zit er toch niet anders op als we althans zelfstandig ondernemer willen blyven, dan maar rustig (of onrustig, naar gelang van instelling), door te gaan! Lang gewacht en toch gekregen! Zo deelde ook SCHOUWEN en DUTVELAND in de lang verbeide re gen. Tot heden zit de gemiddelde neerslag sinds vorige week op ongeveer 30 mm. De waarde van deze regen val is moeilijk in cijfers uit te drukken. Eén ding is zeker, dat de hele agrarische sektor er byzonder dank baar voor is. Enerzijds voor de groeiomstandigheden, maar in niet mindere mate belangrijk voor de rooi- werkzaamheden. De zaai-uien zijn een eindwOegs van het veld ge ruimd. Dat is allemaal byzonder vlot verlopen dit jaar. In ieder geval is een mooi blank produkt binnengehaald. Als de kwaliteit zich. houdt, zal het Hollandse produkt z'n weg weer wel vinden. De knolselderij is in een week tij'ds hard veranderd. Een produkt als dat, is ook bijzonder dankbaar voor het nu beschikbare vocht, waardoor tevens de toege diende meststoffen nu beter op genomen worden. Afgelopen week zijn op Schouwen en Duiveland weer al irissen geplant. Nog wel wat aan de vroege kant, maar het wordt gedaan om voor de start in de gladiolen gereed te zijn. Als deze bijdrage verschijnt zullen, indien het weer het toelaat, ook tulpen aan de grond zijn toevertrouwd. Er komt dan ruimte vrij in de droogschuren voor de gladiolen. We zagen deze week plantgoed rooien en verwachten dat in de le week van oktober de eerste leverbare gla diolen worden gerooid. Toch hebben we de indruk dat de meeste gladiolentelers in ons gebied wat later zul len starten dan ze gewend zijn. Men wil wat de groei betreft nog wat profiteren van de gevallen neerslag. Daar uit onze regio weinig nieuws valt te melden, willen we nog attenderen op de bijdragen van het L:C:C. van de hand van Drs. Dijkgraaf. We willen als onderne mer op het kleine bedrijf onze erkentelijkheid uitspre ken, voor de wijze waarop hij onze belangen tracht te behartigen. We zijn dankbaar kenbaar te mogen maken, dat er nog steeds een boterham te verdienen is op het aangepaste kleine bedrijf, zij het dan dat zulks mede (Zie verder volgende pagina.) TJJE worden in deze weken overstroomd met finan- cieel-economische informatie. Voor de liefhebbers is dat interessante lectuur, maar we moeten er bij zeg gen dat het voor de buitenstaander dikwijls moeilijk is om het allemaal te volgen. Er is een felle discussie aan de gang over het prijsdruk- kend effect dat de revaluatie van de gulden moet heb ben op de kosten van het levensonderhoud in Nederland. We weten dat de melk een cent per liter goedkoper gaat worden en we hebben gelezen dat onze collega's vee houders daar allerminst gelukkiq mee zijn want zij worden hiermede zwaar de dupe van de revaluatie. We hebben begrepen dat veel kleinere zelfstandigen hiermede zwaar worden getroffen, ook en vooral zakenmensen. In de landbouwsektor ondervinden we er ook de nadelige ge volgen van en dat maakt het moeilijk om te blijven gelo ven in de waarheid van de belofte van de regering dat zij wat wil doen voor de zelfstandigen. De man die de voorvechter in de regering moet zijn voor de belangen van onze bedrijfstak, heeft aan H.M. de Koningin moeten vragen om ontheffing van zijn taak omdat deze te zwaar is in verband met zijn gezondheid. Met bijzonder veel belangstelling wachten we af wie de nieuwe man op landbouw gaat worden. Hopelijk is het iemand die de problemen van onze bedrijfstak kent en in het kader van het huidige regeringsbeleid beslissingen wil en kan nemen die redelijk en rechtvaardig zijn! Er is nog al wat ongerustheid in vele kringen over de gevolgen van de regeringspolitiek. Degenen bijv. die met veel opoffering en moeite hebben bereikt dat ze een eigen woning hebben, vragen zich nog steeds af wat er terecht gaat komen van de plannen van de regering om deze zwaarder te gaan belasten. Degenen die op kor-* tere of langere termijn te maken krijgen met onteigening van grond, vragen zich af hoe de grondpolitiek zal uit pakken en wat er gezet zal worden tegenover de ver plichting die zij krijgen om in het algemeen of streek- belang huis en haard te verlaten. XAINISTER Lubbers van Economische Zaken hoorden Vi we zeggen dat hij wat ongerust is over de te ge ringe investeringen van het bedrijfsleven in de afgelo pen jaren. Hierdoor is in ons land een te grote werkloos heid ontstaan. Er zijn nu maatregelen bekend gemaakt om daar wat aan te gaan doen. Afgewacht moet worden hoe deze uitwerken. Minister Lubbers heeft bij het aan bieden van zijn begroting gezegd dat het investeringskli maat in Nederland moet verbeteren. Het is te hopen dat hij zich ook afgevraagd zal hebben hoe het komt dat de lust om in ons land te investeren de laatste jaren niet zo groot is. Er zijn toch een aantal oorzaken aan te wijzen die daartoe hebben bijgedragen. De loonkostenontwikkeling is een belangrijke faktor maar ook het belastingklimaat zal zonder twijfel een rol spelen. Wat dat betreft heeft de nieuwe topman voor de belas tingen op het departement van financiën dezer dagen ware en wijze woorden gesproken toen hij er op wees dat Nederland zich niet kan veroorloven al te veel uit de pas te lopen op belastinggebied in vergelijking met de omliggende landen. Ook wat dat betreft leven we niet op een eiland met hermetisch afgesloten grenzen. Hopelijk zal de regering en de volksvertegenwoordiging daar in de komende tijd bij het nemen van haar besluiten terdege aan denken! Anders blijven we met ruim 100.000 werklozen zitten in ons land. Er worden plannen ontwikkeld om dat aantal te verminderen maar het mag daarbij niet gaan om op lossingen voor korte termijn. Veel belangrijker is dat er weer een klimaat komt in Nederland waarbij de onder nemers vertrouwen hebben in de toekomst en daarop gaan investeren. Werkloosheid is een groot kwaad binnen de samenle ving. De regering ziet dat zonder twijfel zitten. Het zal er nu om gaan die maatregelen te treffen die nodig zijn om ook voldoende werkgelegenheid de toekomst te be zitten. T T vraagt zich misschien af wat dit nu allemaal met de tuinbouwrubriek heeft te maken. Misschien op het eerste gezicht niet zo veel, maar toch zijn ook wij een onderdeel van het economisch gebeuren in ons land. Het voorgaande is eigenlijk een pleidooi voor planning op langere termijn; om een klimaat waarin vertrouwen ont staat in de toekomst en men weer durft te investeren en beslissingen voor de toekomst te nemen. Ook .binnen onze sektor hebben we behoefte aan vertrouwen in de toekomst. We zullen moeten durven investeren om onze plaats in de toekomst te behouden en waar te maken. Dat geldt voor elke ondernemer op zijn terrein. Dat geldt voor de organisatie die we samen hebben gesticht en die nu een nieuw gezicht moeten krijgen omdat het ge zicht van de samenleving anders is geworden. We komen wel eens onder de indruk van de initiatieven die het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen neemt om de af zet van onze tuinbouwprodukten te stimuleren. Op het ogenblik is men weer bezig met een oriëntatie en uitwer king van mogelijkheden om de sla in de komende maan den in betere toestand bij de consument te krijgen. Als tuinders zullen we daarbij niet afzijdig mogen staan. We hebben niet te maken met een verloren zaak, maar we zullen wel moeten tonen dat we weten in welke tijd we leven en daarop onze beslissingen richten!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10