Nieuws van Cebeco Handelsraad MECHANISATIENIEUWS Schmotzer introduceert de bietenrooimachine BK 400 SUPER FRISIAKOMBISCHUIF De Duitse Schmotzerfabrieken - in Nederland vertegenwoordigd door G. W. van Driel van Dorsten B.V. te Hoofddorp - introduceren de bietenoogstmachine „BK400- Super". Deze machine verschilt o.a. op de volgende punten van de „gewone" BK400". het kopapparaat is nu voorzien van twee aangedreven, verticaal geplaatste rollen en kan hoger worden geheven. De bescherm platen zijn verbeterd en de bladgeleiders scharnierend bevestigd. De schakelaars van de taster zijn in kunststof gegoten om binnendringen van vocht te voorkomen. De bedrading van de automatische diepteregeling is bij de „BK400-Super" direct aangesloten, dus niet meer via een stekker; boven de schakelaar van de diepteregeling is een beschermkap aangebracht. Het hydraulisch aangedreven sterwiel en de bietenelevator zijn tegen overbelasting beveiligd en van een elektrisch waarschuwingssignaal voorzien. Simplex torensilo's. Cebeco-Handelsraad heeft, als aanvulling op zijn stalbouwprogramma in zijn assortiment opgenomen de in Engeland bekende Simplex torensilo's en Simplex mengmestsilo's. De Simplex torensilo's zijn opgebouwd uit 2-zijdig donkergroen geëmailleerde staalplaten. Een speciale kunststofafdichting tussen die platen maakt, dat de silo hermetisch is afgesloten. De torensilo kan volautomatisch worden gevuld en gelost. Voor het lossen wordt een hydraulisch bediende, zwenkbare onderlosser gebruikt. Deze is zodanig geconstrueerd, dat alle soorten silage gras, snijmals enz., zonder problemen worden verwerkt. De Simplex torensilo's zijn leverbaar met standaardinhouden van 190 tot bijna 900 m3. Simplex mengmestsilo's. Evenals de torensilo's zijn de Simplex mengmestsilo's opgebouwd uit zware geëmailleerde staalplaten. Door een speciale water- en zuurvaste kunststofafdichting is de silo absoluut vochtdicht. De inhouden variëren van 60 tot ruim 900 m3. Behalve voor mengmest zijn de silo's geschikt voor de opslag van praktisch alle vloeibare produkten. Electronische voerdeur. Hoogproduktieve dieren hebben tijdens hun korte verblijf in de melkstal dikwijls onvoldoende tijd om het benodigde krachtvoer op te nemen. Juist voor deze dieren is het belangrijk, dat ze in de gelegenheid worden gesteld om op een eigen vaste plaats aan het voerhek zowel alle ruwvoer, als alle krachtvoer op te nemen. Het uit Schotland afkomstige systeem Calan-Broadbent biedt deze mogelijkheid. In het voerhek wordt een aantal electronisch werkende voederdeuren aangebracht. Hoogproduktieve dieren dragen een nylon ketting om de hals met daaraan een electronische „sleutel". Elke sleutel is afgestemd op één bepaalde deur. Zodra een koe met een bepaalde sleutel in de nabijheid van de daarop afgestelde deur komt, wordt deze automatisch met een duidelijk hoorbare klik ontgrendeld en heeft de koe toegang tot haar voer. Als het dier zich na het opnemen van het voer terugtrekt, brengt een veer in de scharnierophanging de deur weer in gesloten stand terug. Een koe met een andere sleutel kan alleen de voor haar bestemde voederdeur openen. Een dier zonder sleutel kan geen enkele deur openen. Op diverse proef- en praktijkbedrijven in Engeland en Amerika wordt dit systeem met succes toegepast. In Nederland zijn de Calan-Broadbent voederdeuren reeds geruime tijd in gebruik op het C.L.O.-Instituut voor de Veevoeding „De Schothorst". De ervaringen, zowel in Nederland als in het buitenland, zijn gunstig te noemen. Nieuwe Polem voersilo'sPolem B.V. te Lemmer, fabrikant van de bekende POLEM polyester voer- en kunstmestsilo's heeft haar verkoopprogramma uitgebreid met een aantal voersilo's van belangrijk grotere diameter. Naast de tot nu toe geleverde silocilinders met een diameter van 1.90 m is van nu af aan ook een reeks silo's met een diameter van 2.40 m in produktie genomen. De POLEM silo's worden vervaardigd volgens een gepatenteerd machinaal fabricageprocédé, waarbij een naadloze cilinder van grote sterkte wordt gevormd. Spuitdikte en spuitpatroon worden automatisch geregeld, zodat geen zwakke plekken kunnen ontstaan. Voor de fabricage van de silo's met een diameter van 2.40 m is door Polem een nieuwe wikkelspuitmachine in gebruik genomen. Door deze machine kunnen silo's worden vervaardigd met een inhoud van 30 m3. De capaciteit van de POLEM silo's is daarmee aangepast aan de bij vele mengvoederproducenten vergrote buikwagen-inhouden. Bij het besluit om silo's met grotere doorsnede te gaan produceren, hebben ook landschappelijke factoren een rol gespeeld. Door de grotere diameter worden de silo's naar verhouding minder hoog. POLEM silo's worden in de handel gebracht via Cebeco-HSndelsraad en de plaatselijke en regionale landbouwcoöperaties. Brij voedersysteem. De Afdeling Landbouwbedrijfsuitrusting van Cebeco-Handelsraad toont dit jaar in enkele op de veredelingsvakbeurs geplaatste ALVEESTAL-segmenten de verschillende door haar gefabriceerde of vertegenwoordigde Aan de dwarsafvoerband is een extra bladrol gemonteerd, waardoor het blad later in de bladverzamelbak wordt gebracht en niet mee wordt teruggenomen. Achter de bladband of achter de dwarsafvoerband kan een bladhakselaar worden gemonteerd. Als extra is een schijfvormige spoortoestrijker leverbaar. stalinrichtingen. Geheel nieuw is onder andere het Duitse WEDA-brijvoedersysteem voor varkens, waarvan Cebeco- Handelsraad de alleenvertegenwoordiging voor Nederland heeft. De WEDA-brijvoedering kan met volautomatische of halfautomatische menging en dosering worden geleverd. Men kan ook volautomatisch mengen en halfautomatisch doseren of omgekeerd, zodat er in totaal 4 verschillende uitvoeringen zijn. Het systeem werkt nauwkeurig met alle soorten varkensvoeders, te weten voorgefabriceerd voer (mengvoer) en wei en/of water, maar ook met grovere voeders, snijmais, brood en dergelijke. Doordat het voer telkens in kleine porties van 30 kg wordt gereedgemaakt, kunnen ook verschillende soorten voer worden verstrekt, bijvoorbeeld in twee verschillende stallen een verschillend voer. De apparatuur vraagt weinig plaatsruimte en levert een grote arbeidsbesparing. Het WEDA-systeem levert ook de mogelijkheid om het voer te verwarmen. Kombi-mestschuif. De ontwikkelingsafdeling van Cebeco- Handelsraad te Steenwijk heeft voor de mestafvoer in ligboxenstallen een geheel nieuwe schuif ontwikkeld. Deze schuif is een combinatie van de bekende Frisia vouwschuif en de kantelschuif. Men heeft hem dan ook de Kombischuif genoemd. In de Frisia Kombischuif zijn de voordelen van de vouwschuif en de kantelschuif gecombineerd. Dit heeft geresulteerd in een nóg betere lossing op dwarsafvoer of rooster en een soepeler voortbeweging door minder weerstand op de zijkanten van de mestgang. De mest wordt van de zijkanten naar het midden van de gang geschoven, waardoor de boxen minder worden bevuild. Er kan meer mest per werkgang worden afgevoerd. De veehouder heeft minder handwerk aan het begin van de mestgang. Bij het lossen in kelder of afvoergoot kan een smaller rooster worden toegepast. De schuif kan ook worden gecombineerd met de FRISIA giergoot voor gescheiden mestgewaring. De Kombischuif wordt geleverd in twee typen, namelijk voor een mestgangbreedte van 1.40 m tot 2.20 m en voor een breedte van 2.30 m tot 3.20 m. SLACHTVEEPRIJZEN De opwaardering van de gulden is uiteraard niet zon der invloed gebleven op het verloop van de prijzen van slachtvee. Alle prijzen, ook de omgerekende prijzen in de lidstaten, ondergingen daardoor een belangrijke wij ziging. Het opwaarderingspercentage van 5 van de gulden heeft een dienovereenkomstige verlaging van de buitenlandse valuta tot gevolg, daargelaten de zich steeds wijzigende compenserende bedragen. Voor de Ne derlandse veehouder dient afgewacht te worden of en in hoeverre de toegestane compensatie door de BTW en mogelijk nog andere compenserende bedragen hem in voldoende mate schadeloos stellen. De aanvoer van slachtvee uit de partnerlanden blijft omvangrijk, als ook de aanvoer van vers/gekoeld vlees. In de week tot 14 BEZOEKERSGIDS PROEFBOERDERIJ WAIBOERHOEVE Zojuist is de excursiegids verschenen voor bezoekers aan de proefboerderij van het Proefstation voor de Rundvee houderij voor op praktijk gericht onderzoek de C.R. Wai- boerhoeve bij Lelystad. De bezoekersgids geeft in het kort een overzicht van de doelstelling, organisatie, en indeling van de proefboerderij, de opzet van de gebouwen en de ver schillende afdelingen. Deze betreffen de opzet van zowel 1 - 2 als driemansbedrijven van verschillende grootten en melkveebezetting, een jongveeopfok-, en een vleesveebedrijf, kalveropfok. Tevens worden in kort de verschillende punten van het onderzoek aangegeven. Het bedrijf is het gehele jaar door de week voor excursies en bezoekers toegankelijk echter bij voorkeur op dinsdag, woensdag en donderdag. Onder leiding van een gids na een gemaakte afspraak kan het bedrijf bezichtigd worden. Tel. 0320026654 en 26674. Adres: C.R. Waiboerhoeve, Wisentweg 55, Lelystad. De excursiegids kost 1,50. september kwamen 879 levende runderen binnen, als* mede 1360 ton bevroren vlees. Er gingen 21 slachtrun- deren naar Zwitserland. KALVEREN t Ook bij kalveren is de situatie ongeveer gelijk als bij slachtvee. In de week tot 14 september werd 2612 ton kalfsvlees uitgevoerd, waarvan 1764 ton naar Italië; 557 ton naar Duitsland en 240 ton naar Frankrijk. Er kwa men 555 nestkalveren binnen, waarvan 124 uit België; 281 uit Duitsland en 150 uit Frankrijk. Aan nuchtere kal veren warden 1373 stuks aangevoerd, 882 uit Duitsland; 423 uit Frankrijk en 68 uit Engeland. Verloop van prij zen in de EEG in de week tot 21 september: Runderen Kalveren in guldens in guldens Nederland 280,81 (286,29) 465,72 (478,55) België 312,11 (328,80) 463,82 (470,78) Luxemburg 313,76 (330,87) 482,98 (495,22) Duitsland 274,76 (289,85) 475,58 (476,59; Frankrijk 314,24 (333,37) 488,86 (511,02) Italië 343,01 (360,57) 532,19 (561,95) Denemarken 278,73 (330,87) 328,64 (341,07) Ierland 287,53 (302,40) 406,37 (445,09) Engeland 303,28 (320,57) 520,83 (554,92) EEG-gemiddelde 302,07 (318,72) 481,97 (503,49) Import 3 landen 311,45 388,82 DE VARKENSPRIJZEN De situatie is vooralsnog onoverzichtelijk, doch heeft de industrie geen aanleiding gegeven om tot wijziging in de uitbetalingsprijzen over te gaan. De concurrentie positie van de varkenshouderij is uiteraard verzwakt door de opwaardering van de gulden. Daar staat tegen over dat door de duurdere gulden de prijzen van ge- importeerde veevoedergrondstoffen wat goedkoper kun nen worden. Met belangstelling kan de ontwikkeling in de komende weken tegemoet worden gezien. De Coveco heeft per 21 september de uitbetalingsprij zen voor de in de week tot 21 september overgenomen varkens ten opzichte van voorgaande week niet veran derd. Uitgangsprijs is 4y12 per kg voor geslachte var kens van 75/90 kg kl. I af-boerderij. Korting: 1% voor commissie en vracht. De NGB-coöperatie en de inkoopcombinaties VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 28 september over te nemen var kens niet veranderd. Men gaat weer uit van een prijs van ƒ4.08 per kg voor geslachte varkens van 75/90 kg, kl. I af-mesterij. Voor varkens van de kl. E geldt een toeslag van 5 cent per kg, voor varkens van de kl. II, II en IV gelden de gebruikelijke kortingen van resp. 5, 10 en 15 cent per kg. In de week tot 8 september werden ca 199.000 varkens geslacht. Er gingen in de week tot 21 september 46.037 varkens naar de partnerlanden, waarvan 13.649 levende. Naar België gingen 40 levende, naar Duitsland 10.859 levende en 21.233 geslachte; Frankrijk resp. 2333 en 10.044 en Italië 417 en 1111 stuks. Aan magere delen werden 1471 ton uitgevoerd. Aan buikspek ging 614 ton de grens over, alsmede 102 ton rug- en industriespek. Opgemerkt kan worden dat op de veemarkt in Utrecht donderdag voor slachtvarkens wat lagere noteringen zijn aangehouden dan de week tevoren. Voor biggen was de markt prijshoudend, zij het dat de stemming rustig was. In de week tot 21 september werden in Nederland 420 slachtvarkens ingevoerd, waarvan 379 uit Duitsland en 41 uit Ierland. Uit België kwamen, door de duurdere gulden, ongeveer 114 ton geslachte varkens binnen. Aan biggen "kwamen 113 stuks uit Duitsland binnen. VEE EN VLEES IN DE E.E.G. België. De varkensmarkt was vfij stabiel, zo wordt uit Anderlecht gemeld. Op te merken was een goede be langstelling bij slachtzeugen, bij overigens vrij kort aan bod. De uitvoer van levende en geslachte varkens naar Frankrijk is matig, die naar Duitsland zelfs iets aflo pend, wat ook geldt voor Italië. De prijzen voor ribben bij export naar Duitsland zijn wat afgezwakt. In Frank rijk blijft een goede belangstelling bestaan voor ham men, terwijl de Italiaanse markt kalm gestemd is. De binnenlandse prijzen voor deelstukken werden iets ver laagd De slachtveemarkt was vrij stabiel. Voor de ver schillende categorieën vee liepen de prijzen wat uiteen, van licht oplopend tot licht aflopend. Uit Ierland wer den ca 740 slachtdieren aangevoerd. Naar Nederland werd nogal wat vlees verkocht, met de opgewaardeerde gulden. Frankrijk. De levendmarkten voor varkens waren op lopend. Op Rungis liepen de prijzen voor de belle-coupe op tot Fr. 6^84 0,11). Voor hammen was de markt vriendelijk. De interprofessionele notering is vastgesteld op Fr. 5,00 voor de goede vleesvarkens en op Fr. 4,70 voor de vettere varkens. In de slachtveenoteringen kwam weinig verandering, afgezien van enkele kleine correcties van de lagere kwaliteiten van koeien en zelfs vaarzen. Voor stieren en ossen bleven de prijzen op peil. De markt voor slachtkalveren was vrii stabiel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8