LANGS VELUWE VOL VEREDELING K. N. L C. KNLC-werkbezoek aan gelderland Rassenlijst voor groentegewassen 1974 DINGEN VAN DE WEEK Meer apaels op de fruitveilingen 17 Het dagelijks bestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité ging op 3 september j.l. voor het laatst dit jaar op werkbezoek en wel in Gelderland. De Geldersche Maatschappij van Landbouw had de gasten een gulle ontvangst en een leerzaam programma bereid. Wij willen u in het bijzonder met de problemen van ruimtelijke ordening en milieuhygiëne confronteren, zei vice-voorzitter D. van Nijhuis in z'n welkomstwoord. Later bij de gedachtenwisseling na een busrit lichtte voorzitter W. J. Lokhorst toe waarom men het toch wel specifieke gebied van de Westelijke Veluwe voor de ex cursie had gekozen. Dit gebied is namelijk nogal vol ge raakt, in het bijzonder vol veredelinglandbouwbedrijven. Er zijn nauwelijks boerderijen vrijgekomen door 'bedrijfs beëindiging. Men boerde verder en greep zyn kans in de intensieve veehouderij. Gemeten aan de bedrijfsomvang neemt die intensieve veehouderij (varkens, pluimvee, kalveren) in die streek wel 44 in, voor de Veluwe als geheel zo'n 32 Daar bij is dit Veluwse randgebied niet gespeend van natuur schoon. En dus doemen daar dan inderdaad vraagstukken van ruimtelijke ordening en milieuhygiëne op, vraagstuk ken die zich steeds dringender voor zullen doen. Niet al leen „landelijke" gasten kwamen op bezoek. Ook de mees te van de burgervaders van de doorkruiste gemeenten (Ede, Barneveld, Ermelo, Nunspeet en Apeldoorn) had den aan de uitnodiging gevolg gegeven en maakten bus- rit en/of discussie mee. Een keur van gidsen stond de Voor de 26e maal is verschenen de Rassenlijst 1974 voor Groentegewassen, waarin de gebruiker weer1 de nieuwste gegevens over het beschikbare rassensorti- ment kan vinden en, waarmede hij een verantwoorde keus kan maken van de voor zijn omstandigheden beste rassen en selecties. Organisatie en uitvoering van het rassenonderzoek berusten bij instituten die voor een onafhankelijke beoordeling borg staan. De prijs van 7 kan geen beswaar zijn om over de nieuwste gege vens te beschikken. Door overmaking van dit bedrag op giro 93 54 77 van het I.V.T. te Wageningen, onder vermelding: Rassenlijst voor groentegewassen", vindt toezending plaats. TA7ANNEER we dit overzicht schrijven ligt de viering van de „Koninginnedag" op 5 september nog vers in het geheugen. Wat is het een mooi feest geworden en wat hebben we op velerlei manieren kunnen ervaren dat we in Nederland een Koningshuis hebben dat leeft bij het volk en dat waard is met respect en waardering benaderd te worden. Dat een feest als dat van 5 sep tember in ons land op een dergelijke manier gevierd kon worden en bij ons kon overkomen is iets om dank baar voor te zijn en als een groot goed te beschouwen. Het was gewoon weer een ouderwetse Koninginnedag zoals wij als ouderen dat nog kennen van vroeger toen optochten en straatversieringen op 31 augustus er bij hoorden. „Wat is dat leuk en gezellig, waarom gebeurt zo iets niet meer", was een uitdrukking van onze kinde ren toen we vorige week woensdag in Wemeldinge en 's-Heer Hendrikskinderen de prachtige optochten zagen waar veel werk aan was besteed. En toen we door de verschillende feestelijk versierde straten van Zuid-Beve- landse dorpen reden waar de erebogen waren opgetrok ken en de gehele buurt feestrozen had gemaakt; waar groen en hei en lichtjes zorgden voor die feestelijke sfeer die we als een herinnering aan vroeger ergens in ons mee dragen als iets dat mooi was maar voorbij leek. Dat er niet zoveel veranderd is wanneer de omstandig heden er zich toe lenen hebben we op 5 september ge zien. De band tussen Nederland en Oranje is heel nauw en we behoeven heus niet sentimenteel te doen om vast te stellen dat we daar blij en gelukkig mee mogen zijn. VOOR de tuinbouw viel de nationale feestdag mid den in de week niet zo gemakkelijk maar met kunst gasten ten dienste: de (heren Kneppelhout en Schellekens („Geldersche"), Breemhaar (consulent rundveehouderij en akkerbouw), De Bruin (prov. landbouwkundige dienst), Verwey (prov. gezondheidsdienst) en Waterbolk (Landbouwschap Gelderland). BESTEMMINGSPLANNEN EN BOUWPERCELEN In vele gemeenten is op advies van de provinciale over heid de laatste jaren het systeem van bouwpercelen toe gepast (i.p.v. de vroegere ibouwstroken langs verharde wegen). Die bouwpercelen zijn met hulp van de georgani seerde landbouw ter plaatse ingetekend, ze geven elk le vensvatbaar landtoouwbdrijf de nodige mogelijkheden. Burgerbouw, verkapt of niet, wordt uit het buitengebied geweerd. Vooral in de discussie werd vrij diep op dit on derwerp ingegaan. Erkend werd zeker de grote waarde van dit systeem voor een „moeilijke" provincie als Gel derland. Maar is er 'kans om later wat van die vele bouw percelen kwijt te raken? Een van de gemeentebestuur ders, de bouwpercelen thuis al geaccepteerd hebbende, waarschuwd dat verder ingrijpen er waarschijnlijk wel niet mee zou zijn te voorkomen. We staan nog maar aan het 'begin! Hinderlijk is ook dat rijks- en provinciale diensten met hun technische kennis nog niet goed op de problematiek (kunnen) zijn ingeschoten. Bepaalde Gelderse gemeenten en vliegwerk is toch getracht de dag verlies van pro- duktie zo goed mogelijk op te vangen. Voor sommige tomatentelers resulteerde dat wel eens in een wat rij per produkt en de bramentelers moesten wat extra man kracht inzetten, maar het is toch uiteindelijk allemaal be hoorlijk voor elkaar gekomen. Minder goed voor elkaar komt wat er de laatste we ken is geplant geworden, speciaal aan aardbeien en dan in de gebieden waar men niet in staat is om te berege nen. Het is warm en droog en er zijn heel wat planten kapot gegaan. We kennen aardbeientelers die reeds een of meerdere keren hebben overgeplant maar het wil moeilijk lukken. Wat in eerste instantie in leven is ge bleven, vertoont een slechte groei zodat hiervan niet al te grote verwachtingen mogen gelden voor het ko mende seizoen. We hebben het al meer geschreven: om aardbeien te planten in de zomer dient men over een regeninstallatie te beschikken. Zonder dit technisch hulpmiddel is de teelt erg riskant. Droog is het ook voor degenen die in de komende weken winterbloemkool moeten uitplanten. Vooral op Walcheren zal dat weer in behoorlijke oppervlakten ge beuren. De resultaten van de winterbloemkoolteelt zijn dit Jaar goed geweest. Toch is duidelijk dat men een goede tuinder moet zijn om deze teelt met succes te kunnen uitvoeren en daarom moet men zeker niet blin delings zich storten in het winterbloemkoolavontuur. QOK te warm en zonnig was en is het voor de bloe men. In de kassen gaat de ontwikkeling veel te snel. Van buiten komen er veel bloemen door het mooie weer en de consument zoekt nog veel gezelligheid bui tenshuis waardoor het wekelijkse bloemetje er bij in schiet, mede omdat bij warm weer het niet zo lang houd baar is. Het zijn allemaal bij elkaar faktoren die de zwak ke afzet verklaren. De prijzen van chrysanten, gladiolen zijn nog niet gewonnen voor het bouwpercelensysteem. Ze verbieden eigenlijk in bepaalde gebiedsdelen gewoon de intensieve veehouderij, iets wat de Gelderse landbouw en ook het Gelderse toestuur niet zint, omdat in bestem mingsplannen niet mag worden gediscrimineerd tegen een bepaalde landbouwproduktietak. In het bezochte Ve luwse randgebied zijn landbouw en recreatie (campings) cok aardig door elkaar heen geraakt, wat de gedachte doet opkomen 'beide te scheiden door de recreatie-objec ten meer te doen vestigen langs bepaalde wegen. MEST EN MAIS De al of niet duidelijke milieuverontreiniging door de intensieve veehouderij speelt uiteraard in het Gelderse een grote rol. Wat voor en hoeveel mest op het land is schadelijk voor grond- en oppervlaktewater? Welke ver bodsbepalingen? Mestboekhoudingen verplichten? Een provinciale werkgroep is 'bezig met het antwoord op zul ke vragen en met het ontwerpen van een provinciale ver ordening. Gesprekken met enkele bedrijfsgenoten (Noorlander te Barneveld, Van Ee te Garderen en Van der Steeg te Ud- del) leerden over de mogelijkheden en moeilijkheden in de praktijk. Op eigen of buurmans grond kan men onder de mais nog wel wat mest en gier kwijt. De mais, die de rogge bijna geheel verving, gedijt er goed op. Het was te zien voorzover hier en daar de droog te zich niet te duidelijk deed voelen. De Gelderse land bouw heeft goede verwachtingen van de mesttoank, vorig jaar opgericht, die inmiddels een administrateur beeft aangesteld en die al ruim 5.000 t. dunne mest beeft weg gebracht. De mestbank voert vele besprekingen met al lerlei instanties over tussen-opslag-plaatsen en zuive ringsinstallaties, transport etc. Met de mesthandel wordt gesproken over de afvoer van stapelbare mest. Er is samenwerking met een paar grote afnemers-akkerbouwtoedrijven ('Deelerwoud, Dronten). 'Behalve toy nieuwbouw en uitbreiding stellen de Gel derse gemeenten zich in het algemeen nogal gereserveerd op wat de toepassing van de Hinderwet betreft. Er is een nuttig maandelijks overleg tussen landbouw en provin ciale diensten onder leiding van de inspectie Milieuhy giëne over moeilijke gevallen; een volledige werkgroep van deze instanties bespreekt af en toe het algemene be leid op dit terrein. Terecht prees K.N.L.C.-voorzitter Ir Knottnerus in zijn dankwoord de doelmatige wijze waarop men in Gelder land de zaken aanpakt. Dit werkbezoek had het weer be wezen. en anjers zijn laag, te laag gezien in het licht van de kostprijzen. De telers hopen nu maar dat er heel wat ten goede zal veranderen want het seizoen duurt nog lang. Het begin valt echter zwaar tegen en heel wat tuin ders die zijn omgeschakeld moeten ervaren dat de bloe men toch ook niet dat gewin brengen dat men er van had verwacht. Te droog en warm begint het ook steeds meer te wor den voor appels en peren op de droogtegevoelige gron den. Vooral op Zuid-Beveland rond het Kanaal door Zuid Beveland, waar bij Schore de grote werken voor de tun nelbouw aan de gang zijn, is er sprake van ernstige droogteschade in veel boomgaarden. We zien dat zelfs tot enkele kilometers in de omtrek. Er wordt hier veel grondwater aan de bodem onttrokken. Onder normale omstandigheden bij voldoende regen zou het de vraag zijn geweest of er geen schade zou zijn ontstaan. Nu het een bijzonder droge zomer is geworden, is de schade niet uitgebleven en de produktie in veel boomgaarden in dit gebied blijft aanzienlijk achter bij normaal. Verder zijn met name de fruittelers niet gerust op de gevolgen van de droogte in komende jaren nu de groei van de bomen zo sterk wordt geremd. We mogen aannemen dat de schade die er ontstaat door deze tunnelwerken vergoed zal wor den, maar ook dan blijft het voor de betrokkenen een nare zaak want het is verre van plezierig werken met een pro dukt dat lijdt onder faktoren waar men zelf niets aan kan doen. Door de droogte zal men ook terdege in de gaten moe ten houden dat het fruit eerder plukrijp is dan normaal. Na de pluk is het verstandig het zo snel mogelijk in het koel huis te brengen indien men het bewaren wil en wanneer de opzet is om direct te verkopen, ook dan is het wense lijk zo snel mogelijk na de pluk aafr te voeren op de vei ling. Vooral bij peren voelt de handel niets voor partijen met rijpe vruchten. Opletten is daarom de boodschap! Op de fruitveilingen is vorige week het aanbod van appelen verder toegenomen. Er kwam nog heel wat Ja mes Grieve en de aanvoer van Cox's Orange Pippin in de grote maten kwam goed op gang. James Grieve werd gaandeweg goedkoper en Cox's Orange Pippin was 'goed gevraagd waardoor voor deze fijne handappel die dit jaar een grote oogst geeft, prijzen werden betaald van 7075 cent per kg voor de klasse I boven 70 mm en rond 60 cent per kg voor de maat 6570 mm. Zeer duur betaald werd het industriefruit wat voor de gehele week tegelijk wordt verkocht door de veiling Goes Kratobendijke en Vorige week 30,60 per 100 kg op bracht. Met belangstelling wordt de verdere prijsont wikkeling van het ondereind van de fruitoogst tegemoet gezien want het betekent een stevige stimulans voor het betere produkt indien de mindere kwaliteiten voor een dergelijke prijs naar de industrie gaan. James Grieve werd in de tweede helft van de vorige week verkocht voor rond en iets boven 50 cent per kg voor de klasse I 7060 mm en rond 40 cent voor de maat 6570 mm. De produktie van James Grieve in ons gebied is goed geweest en de prijs over het alge meen ook redelijk. Benoni bleef ook tot het eind toe erg duur en eind Vorige week werd voor deze fijne handappel voor de grote en middelmaten nog rond 1,10 per kg betaald en deed de klasse I 6065 mm rond 1 per kg. In de perenhoek is het heel wat minder druk. Door gerichte aanvoer van Beurré Lebrun waren er in Ka- pelle-Biezelinge enkele dagen met een behoorlijke aan voer van deze peren die rond 70 cent per kg deden voor de grote en middelmaten en rond 50 cent voor de kleine maat klasse I. Triumphe de Vienne houdt het steeds op rond 95 cent per kg voor vrywel alle maten. Hiervan is^ een redelijke aanvoer geweest. De aanvoer van Beurré Hardy kwam vorige week op gang. Het is wel zeker dat hiervan een kleine produktie komt. De prijs van de grote maat lag dicht tegen een gulden per kg. De klasse I 65—70 mm deed rond 90 cent per kg en voor de maat 6065 mm werd rond 80 cent per kg 'betaald. De komende week zal nog een drukke aanvoerweek zijn van Conference, waarvan deze de aanvoer is be gonnen. De 'bewaarders van Conference is geadviseerd deze tot uiterlijk 20 september voor de cel aan te voe ren. Pruimen kwamen er vorige week nog heel wat, in hoofdzaak Reine Victoria. Niet alleen in ons gebied is er een groot aanbod van dit ras, ook elders kwamen er veel en het gevolg was dat er lage prijzen werden 'be taald. Met 1 tot 1,40 per kg was het voor deze pruimen toekeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17