Indrukken von grasmaai- schud-en inkuil- werktuigen demonstraties Nieuw kalibemestmgs- advies voor bouwplan met consumtieaardappelen 12 J. J. KRUIZENGA, Alkmaar L. VAN LOO, Wageningen H. NIEUWENHUIS, Zwolle Op donderdag 30 augustus en vrijdag 31 augustus werd respectievelijk te Dalfsen en ie Geesterambacht een demonstratie gehouden met maaiwerktuigen en schudders (alleen Geesterambacht) en met werktuigen voor het inkuilen van voorgedroogd gras. Elke demon stratie werd door ruim duizend personen bezocht. Door regen was het gras minder ver gedroogd dan de bedoe ling was, zodat de omstandigheden vooral bij het inkui len niet gemakkelijk waren. De demonstratie te Dalfsen was georganiseerd door het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Zwolle en een aantal verenigingen voor landbouwvoorlichting. In Geesterambacht was de organisatie in handen van het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Alk maar, de Streekontwikkelingscommissie Geesteram bacht en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Scha- gen e.o. Mede dank zij de welwillende medewerking van een groot aantal gebruikers van de genoemde machines kunnen de organisatoren terugzien op uitstekend ge slaagde demonstraties, die duidelijk in een behoefte heb ben voorzien. MAAIWERKTUIGEN EN SCHUDDERS Gedemonstreerd werden de Busatis dubbele messen- balk (werkbreedte 1,80 m, prijs ca ƒ3.000) en de volgen de landbouwcirkelmaaiers: John Deere, 2 trommels, werkbreedte 1,65 m, prijs ƒ3042; Mentor, 2 trommels, werkbreedte 1,65 m, prijs ƒ3114; Votex, 2 trommels, werkbreedte 1,65 m; Schukken. 2 trommels, werkbreedte 1,80 m, prijs 3234; Schukken, 2 trommels, werkbreedte 1,50 m, prijs ƒ2818; PZ, 2 trommels, werkbreedte 1,35 m, prijs 2652; Vicon overtopmaaier, 4 maaischijven, werkbreed te 1,65 m, prijs ƒ4524; Vicon CM 240, 6 maaischijven, werkbreedte 2,40 m, prijs 4030; Weiger, 4 maai schijven, werkbreedte 1,70 m, prijs 3359. De Mentor was vóór op een Renault R 56 (39,5 pk) ge bouwd. Dit lijkt een geschikte combinatie voor bedrij ven die zomerstalvoedering toepassen en in één werk- gang willen maaien en laden. De Vicon CM 240 met een werkbreedte van 2,40 m werd hier aangedreven door een Fiat R 450 (38 pk). In een zwaarder gewas en wan neer men wat sneller wil rijden moet er uiteraard een zwaardere trekker voor. Dat neemt niet weg dat er goed werk werd geleverd. Vooral voor loonwerkers zijn ma chines met een grotere werkbreedte dan 1,65 m interes sant. Wel zullen de percelen dan zo vlak mogelij 1^ moe ten zijn. De Vicon overtopmaaier heeft boven de maai schijven een haspel met ijzeren tanden die -het gras enigszins kneuzen. In ons fijne weidegras is het effect op de droogsnelheid betrekkelijk gering en in vergelij king met direct schudden na het maaien onvoldoende. De aanwezige schudders kunnen verdeeld worden in trommelschudders, cirkelschudders en cirkelharkschud- ders. Van de trommelschudders waren aanwezig de: Eureka Turbotwin, werkbreedte 2,30 m, prijs 2652; Vicon Lely, type 260, werkbr. 2,60 m, prijs ƒ2724; ictoria, type 260 T, werkbreedte 2,60 m, prijs 2990. Deze schudders zijn niet windgevoelig en leveren bij een juiste rijsnelheid goed werk. Van de cirkelharkschudders waren aanwezig de PZ Strela (werkbreedte 2,90 m, prijs 2454) en de Blanch Lely Haymax (werkbreedte 3 m, prijs 2646). Van de laatste is het wiersen en schudden voor verbetering vat baar. De Fahr KH 60 heeft een werkbreedte van 6,70 m, prijs 5465. In dit verkavelde gebied met vrij grote per celen zonder greppels kon met deze machine met een grote werkbreedte uitstekend worden gewerkt. De ca paciteit bedraagt ca 4 ha per uur. Bedrijven die twee keer per dag willen schudden en per keer 4 ha of meer maaien, hebben behoefte aan een schudder met een werkbreedte van meer dan 2,60 m. Op bedrijven die per keer 8 tot 10 ha maaien is een schudder met een werk breedte van 6,70 m op zijn plaats. WERKTUIGEN VOOR INKUILEN VOORGEDROOGD GRAS Opraapperswagen Bij de gedemonstreerde Hesston Stakhand wordt het gras door een as met klepels uit de wiers opgenomen en via een afvoerpijp in de wagen geblazen. Wanneer de wagen vol is, wordt het dak hydraulisch naar beneden gedrukt, zodat het gras in elkaar wordt geperst. Per wagen gebeurt dit, afhankelijk van het drogestofgehal te, vier tot zeven keer. Dit persen gaat snel en vraagt per keer niet meer dan een kwart minuut. Tijdens het los sen gaat het dak naar boven en wordt de achterklep, die aan de bovenzijde scharnierend met het dak is verbon den, automatisch geopend en in een horizontale stand gebracht. Door de bodemketting met meenemers wordt de hoop, terwijl de trekker langzaam vooruit rijdt, ge lost. Uit een onderzoek door het ILR is gebleken dat bij een droge-stofgehaltevan 50 per keer ca 1500 kg wordt meegenomen. Voor de aandrijving werd een Ford 5000 gebruikt. In dit zware materiaal was het vermogen van deze trekker De trekked voor het aanrijden is uitgerust met een veiligheidsbeugel J. KODDE C.A.R. GOES De problemen met het blauw in aardappelen kunnen worden ver minderd door een hogere kalibe mesting. Vooruitlopend op uitvoe riger onderzoek is daarom nu reeds een aanvullend kalibemestingsad- vies opgesteld waarbij de giften zijn verhoogd. Tevens is er van uitge gaan dat op de daarvoor geschikte gronden voor een 4-jarig bouwplan deze kali in één keer wordt gegeven. Voor de teelt van kwaliteitsaaard- appelen wordt in Zeeland gemid deld nog te weinig kali aan dit ge was gegeven. fiteren van een ruime kaligift en laten voldoende voor raad achter voor gewassen zoals granen en bieten die vrij gemakkelijk kali uit de grond opnemen. ADVIES IN KG K20 PER HA Waardering kalitoestand K-getal Huidig advies voor gewasgroep aardappelen uien, enz. Aanvullend advies voor bouwplan met aardappelen zeer laag 11 380 1.000 laag 11—12 330 870 vrij laag 13—15 280 700 goed 16—20 230 500 vrij hoog 21—26 170 310 hoog 27—34 60 110 Bij de afzet van aardappelen kan blauwvorming in de knollen oorzaak zijn van meer of minder belangrijke kwaliteitsverliezen. Eén van de factoren die van invloed zijn op de blauwgevoeligheid van de aardappelen is de kalivoorziening. Naarmate de kalivoorziening, die de re sultante is van de kalitoestand van de grond en de kali bemesting, beter is, wordt de blauwgevoeligheid van de knollen minder. In 1972 is men begonnen met een vrij uitvoerig kali-onderzoek waarbij diverse kaligiften en de verdeling van deze giften over een 4-jarige bouwplan- roulatie met elkaar worden vergeleken. Vooral gezien de problemen met blauw en op grond van resultaten van vorige onderzoekingen is besloten toch nu reeds met een aanvullend kalibemestingsadvies te ko men. Dit advies geldt alleen voor consumptie-aardappe len en kan om technische redenen pas per 1 november a.s. op de adviesformulieren van het grondonderzoek worden afgedrukt. Het nieuwe advies is eigenlijk een bouwplan advies. Er wordt namelijk van uitgegaan dat de kalibe mesting die nodig is voor een periode van 4 jaar in één gift wordt gegeven vóór het gewas aardappelen. Alleen wanneer binnen drie jaar na de aardappelen weer een gewas wordt geteeld dat sterk kalibei.oeftig is, bijvoor beeld uien wordt ook aan dit gewas nog een kaligift ge geven. Op lichte gronden (minder dan 15 a 17 afslib- baar) is het i.v.m. de kans op uitspoeling wel gewenst de gift nog wat te spreiden. Op deze gronden kan bijvoor beeld driekwart van de geadviseerde gift aan de aardap pelen worden gegeven en een kwart aan de bieten. Voor de overige zeekleigronden lijken de voordelen van samen- GEVOLGEN VOOR HET BEMESTINGSADVIES De nieuwe adviesgiften betekenen vooral bij lage kali toestanden een vrij belangrijke verhoging, die primair gezien moet worden als een soort kwaliteitstoeslag tegen het blauw worden. Omdat ermee gerekend wordt dat de drie volgende gewassen niet met kali worden bemest, lijkt de verhoging op het eerste gezicht groter dan ze in wer kelijkheid is. Van de kleigronden in Zeeland heeft onge veer 70 een kalitoestand tussen K-getal 16 en 26, dus de waardering „goed" en „vrij hoog". In tabel H worden voor deze kalitoestanden de huidige adviezen over een 4- jarige roulatie nog eens vergeleken met het nieuwe ad vies. ADVIEZEN IN KG K20 PER HA K-getal 16—20 21- -26 Gewas oud meuw oud nieuw Aardappelen 230 500 170 310 Graan 20 0 0 0 Suikerbieten 80 0 40 0 Graan 20 0 0 0 Totaal 350 500 210 310 Gerekend over een periode van 4 jaar is de verhoging resp. 150 en 100 kg K20. In geld betekent dit in het ene geval een kostenverhoging van 53 en in het andere van 35, per ha, over een periode van 4 jaar of per jaar 13 tot 9 per ha. In verband met de kans op zoutschade is het minder gewenst hoge kaligiften in het voorjaar uit te strooien. Bemesting in de nazomer of de winter is dan meer ge- trekking van de kalibemesting vóór het gewas aardappe len groter dan de bezwaren. De aardappelen kunnen pro- schikt. Vooral bij kaligetallen lager dan 20 zijn de giften zodanig dat hiervoor moeilijk nog passende N P K of P K mengmeststoffen zijn te fabriceren. De enkel voudige meststof kalizout 60 past dan het beste; bij voorbeeld later gevolgd door een N P meststof. Deze bemestingsmethodiek kan ook problemen geven bij het tijdstip van monstername voor een bemestingsonderzoek. Van monsters kort na het strooien van deze kaligiften ge nomen verkrijgt men geen goed beeld. Wanneer aan de granen toch alleen stikstof wordt gegeven kan monster- name ook in de voorzomer vóór het jaar dat er aardappe len zullen worden geteeld, plaatsvinden. DE KALIBEMESTING IN ZEELAND In 1972 zijn van ruim 300 percelen in Zeeland knolmon sters genomen voor het onderzoek op blauwgevoeligheid. Op de inzendformulieren waren hierbii ook enkele vra gen gesteld over de kalitoestand en de kalibemesting. Om een indruk te krijgen over de huidige kalibemesting van de aardappelen hebben we deze gegevens verder ver werkt. Van 271 percelen waren de cijfers voldoende weerge geven. Tabel Hl vermeldt de resultaten. KALIBEMESTING OP AARDAPPELEN IN 1972 IN ZEELAND K-getal Bemesting in kg K20/ha Aantal percelen 21 21 t/m 24 24 267 258 241 88 96 87 Dit zijn uiteraard gemiddelde cijfers waaruit slechts globale conclusies mogelijk zijn. Een tweetal opmerkin gen menen we toch te kunnen maken, namelijk: 1. De praktijk houdt bij het vaststellen van de kali giften «betrekkelijk weinig rekening met de toe stand van de grond. 2. Een duidelijke kwaliteitstoeslag zoals die toch ge wenst is in het kader van de blauwbestrijding wordt tot nu toe nog bijna niet gegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12