Nog veel onzekerheden bij de graanvoorziening Het circuit die een aanvraag voor een bouwvergunning moet Record tarwe-opbrengst in Nederland KORTE WENKEN 10 PRODUKTSCHAP voor GRANEN, Zaden en F TEN De ongekende stijging van de wereldmarktprijzen van granen en de mede daarop geinspireerde publikaties over een onvoldoende, dan wel juist toereikende voorziening in het oogstjaar 1973 heeft voor heel wat ongerustheid gezorgd. Voor het sekretariaat van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten is dit aanleiding ge weest, hetgeen op dit moment bekend is over de ver wachte vraag-en-aanbod verhoudingen, in een nota sa men te vatten. De conclusie van de voorzitter is dat de situatie weliswaar benard is, maar ook weer niet zo erg als sommigen het voorstellen. Echter is het wel goed te bedenken dat de nota betrekking heeft op voorlopige cij fers, waarbij ook rekening is gehouden met oogsten die pas over enkele maanden zullen worden binnengehaald. Het kan dus zowel mee- als tegenvallen! TARWEPRODUKTIE ONVOLDOENDE? Volgens de laatste ramingen zal de wereldproduktie van tarwe, zonder die van China, 321 miljoen bedragen. In de vijf belangrijkste exporterende landen n.l.: Ameri ka, Canada, de E.E.G., Argentinië en Australië wordt een produktie verwacht tussen de 116,7 en 122,7 miljoen ton. De voorraden aan het begin van dit oogstjaar zijn met 27 miljoen ton bijna 23 miljoen ton lager dan op 1 juli 1972. Beginvoorraad en produktie belopen dus in deze vijf lan den samen 143,7 a 149,7 miljoen ton. Wordt er rekening gehouden met een verbruik in deze landen van 76 miljoen ton en een import in de E.E.G. van 7 miljoen ton dan is er beschikbaar voor export en voorraad aan het einde van dit oogstjaar 75 a 81 miljoen ton. Rekening houdende met een export van totaal 4 mil joen ton uit kleinere exporterende landen, komt de Inter nationale Tarweraad tot de conclusie dat er voor export een hoeveelheid van 57 miljoen ton overblijft. Daar- tegenver staat een raming van de wereldimportbehoefte van 55 miljoen ton. Om vraag en aar'->od met elkaar in evenwicht te brengen zou volgens de Tarweraad of de oogstep moeten meevallen, de voorraden verder moeten verminderen en/of het gebruik van tarwe voor veevoe derdoeleinden moeten alnemen. Wat dit laatste betreft wordt er in de nota op gewezen dat binnen de E.E.G. mo menteel gerekend wordt met ruim 9 miljoen ton tarwe bestemd voor denaturatie tot veevoer. Daaraan wordt nog toegevoegd dat alleen de E.E.G., d.m.v. het verlagen van de premie bij denaturatie, vrij gemakkelijk het gebruiK van tarwe voor veevoer kan beperken. Bij een ander agendapunt was al vanuit het Bestuur opgemerkt dat er geruchten gaan dat de KE.G.-Commisie plannen heeft om na 1 november de denaturatiepremie af te schaffen. Officieel is hiervan nog niets bekend, maar de directeur van het Produktschap, de heer Van Dijk, achtte het niet ondenkbaar dat dit zou gebeuren. Over de wereldvraag naar tarwe wordt in de nota nog opgemerkt dat de invoerbehoefte van Rusland en China, geraamd op resp. 7 a 8 miljoen ton en 6 miljoen ton, ver moedelijk aan de hoge kant is. Gaat men daarvan uit en van een lagere voorraad en een vermindering van het gebruik van veevoer, dan kan toch van een nagenoeg sluitende voorziening worden ge sproken. Ook de heer Boerma, direkteur-generaal van de F.A.O., heeft blijkbaar twijfels aan de juistheid van de gehan teerde importbehoefte. Hij heeft tenminste niet alleen de exporterende landen uitgenodigd voor een bespreking van de situatie, maar ook de importlanden gevraagd kri tisch na te gaan wat hun werkelijke behoefte js. Intussen is Amerika het enige land waar nu nog tarwe vrij kan worden gekocht; Canada hanteert een voorzich tige verkooppolitiek naar alleen een twaalf traditionele afnemers. De prijzen op de wereldmarkt zijn, in dollars uitgedrukt ,nu tweemaal zo hoog als een jaar geleden. Door het stelsel van exportheffingen merkt de teler binnen de E.E.G. daarvan echter weinig. Alleen liggen de telersprijzen nu ruim boven het interventieniveau, in tegenstelling tot veel andere jaren vlak na de oogst. Ilus- tratief is in dit verband dat inlandse tarwe, franco Rot terdam nu 39,75 doet, maar tarwe uit derde landen 50,38. De nota gaf de voorzitter nog aanleiding er op te wij zen dat jarenlang gesproken is over surplussen, maar nu blijkt dat deze er eigenlijk nooit zyn geweest. Ook is vaak de vraag aan de orde geweest of het wel zinvol is de graanproduktie in West-Europa in stand te houden, maar nu zijn wij gelukkig dat deze produktie er is. OVER VOERGRANEN OPTIMISTISCHER Over voergranen zijn nog maar weinig gegevens be kend. Volgens het Amerikaanse ministerie van Land bouw zou de voergraanproduktie in dat land 207 miljoen ton bedragen of 3 meer dan vorig jaar. Als wereld produktie wordt een hoeveelheid opgegeven van 562 mil joen ton, vorig jaar 531 en in 1971/72 was dit cijfer 541 milj. ton. Ook bij deze granen is de wereldvoorraad be langrijk mgekrompen en bedraagt nu nog 38 miljoen ton. Wel wordt er rekening mee gehouden dat de wereldhan del, vorig jaar 53 miljoen ton, in dit oogstjaar uitgebreid zal worden. Dank zij de toename van de produktie wordt verwacht dat deze voldoende zal zyn om te voorzien in de behoefte. Ook het prijsverloop op de wereldmarkt kan 'n aanwijzing zijn dat er wat meer evenwichtige verhou dingen worden verwacht. Na een sterke stijging tot ong. half augustus, is er nadien een duidelijke daling inge treden. SOJA Tenslotte wordt in de nota aandacht geschonken aan de verwachtingen omtrent de voorziening van sojabonen. Van dit gewas is men bijna geheel aangewezen op de produktie van Amerika en Brazilië. Als oogstverwachting wordt uitgegaan van 61,5 miljoen ton; t.o.v. 1972/73 is dit 9,5 miljoen ton of 18 meer. Het verbruik is de laatste jaren sterk gestegen. Hoewel geen nauwkeurige cijfers bekend zijn, is berekend aan de hand van produktiecijfers en voorraadmutaties dat het verbruik is toegenomen van 36,1 miljoen ton in 1966/67, tot 52 miljoen ton in 1972/73. M.u.v. het laatste jaar, toen het verbruik 4,3 miljoen ton groter was dan 't jaar daar voor, is deze stijging vrij regelmatig gegaan. Het laatste jaar is de toename vooral bevorderd door het wegvallen van het aanbod van vismeel. Voor het komende jaar is er nu een ruimte van 7,9 miljoen ton. Daarbij dient dan nog rekening gehouden te worden met het feit dat door de hoge prijzen van sojaschroot, de mengvoederindustrie voor een deel overgegaan is op andere eiwithoudende grondstoffen. Ook zijn de eiwitpercentages in de meng voeders in het algemeen verlaagd. Heel belangrijk zal ook zijn hoe de visvangsten van Peru, waarmee in okto ber weer wordt begonnen, zullen aflopen. De moeilijkheden bij de eiwitvoorziening hebben in tussen ai tot gevoig dat hinnen de E.E.G. wordt nagegaan hoe wij minder afhakeijk kunnen worden van import uit derde landen. Ook in ons land heeft men zich over dit vraagstuk gebogen. De voorlopige conclusie is dat de teelt van proteïnehoudende grondstoffen, erwten, veld- bonen, luzerne en snijbonen kan worden bevorderd door ha-toeslagen. To.v. de totale behoefte kan dit maar een beperkte bijdrage leveren. Verder zou de produktie van gisteiwitten en synthetische aminozuren cLm.v. subsidies kunnen worden gestimuleerd. In dit verband werd in het bestuur van het Produktschap ook gewezen op het terug winnen van eiwitten uit afvalwater van de aardappel- meelindustrie. Dit gebeurt trouwens al, maar uit milieu hygiënische overwegingen. Dit wordt al gesubsidieerd, omdat de methode zelf nog niet rendabel is. Tenslotte wordt gedacht aan het afsluiten van overeenkomsten met ontwikkelingslanden om de teelt van proteïnehoudende grondstoffen daar te bevorderen. O. 3f leg gen Vervolg van pagina 7) Afwijking bestemmingplan. Indien u wilt bouwen in afwijking van het bestemmingsplan, b.v. binnen de rooi lijn van een weg e.d., dan dient de gemeente toestem ming te vragen aan Gedeputeerde Staten. Deze gaan in de meeste gevallen nog andere instanties raadplegen, o.a. Waterschap, Provinciale Planologische Dienst, H.I.D. voor de Landinrichting, Provinciale- of Rijkswaterstaat, e.d. In alle gevallen moeten de in de nabijheid gelegen eigenaren eerst schriftelijke toestemming verlenen. Pas wanneer G.S. de verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven, kan de vergunning worden verleend door de gemeente. Het is belangrijk te weten wanneer een bouwvergun ning kan worden geweigerd. Dit is geregeld in artikel 21 van de bouwverordening die hierover het volgende zegt: Een bouwvergunning kan worden geweigerd om drie redenen: a. als de aanvraag in strijd is met het bestemmings plan; b. als de aanvraag niet voldoet aan de eisen van de bouwverordening c. als het gebouw valt onder monumentenwet en de noodzakelijke vergunningen van de dienst belast met het toezicht op de monumentenwet ontbreekt. Belangrijk. Het is bijzonder belangrijk wanneer het bestemmingsplan ter visie ligt in uw gemeente, dat u dit ook gaat bekijken! In een bestemmingsplan worden o.a. zaken geregeld en vastgesteld die voor een eventuele toekomstige bouw van belang kunnen zijn. Bij de tervi- sieiegging kunt u bezwaar indienen, later niet meer. Besluit. Wij zijn er van overtuigd de baan van het circuit van een bouwaanvraag voor u niet te hebben verkort; dit kunnen we niet! Wel hopen we dat de ver kenning omtrent de aanvraag voor een bouwvergunning en wat er mee samenhangt voor uw individuele geval resultaat op mag leveren. Indien u moeilijkheden hebt, zijn de voorlichters en voorlichtster van de ZLM altijd bereid u van advies te dienen. Begin v oeg met informa ties te vragen bij de dienst bouw- en woningtoezicht in uw gemeente. J.MARKUSSE. De graanoogst is dit jaar in Nederland bijzonder vlot verlopen. Na een wat aarzelend begin in de eerste da gen van augustus is in de week van 13 t/m 18 augustus bijna de gehele oogst onder zeer gunstige omstandighe den binnengekomen. De opbrengsten zijn voor de win tertarwe algemeen zeer goed geweest, voor de winter rogge en zomergranen nogal wisselend, gemiddeld echter weinig beter dan vorig jaar. Vooral de haver heeft nogal van de droogte in juni/juli geleden. Op de goede gronden heeft de wintertarwe 6.000 tot 7.000 kg per ha opgebracht met enkele uitschieters tot 8.000 kg. Het record staat op het ogenblik op naam van het nieuwe ras Clement (voorheen Cebeco 148). Cebeco Handelsraad meldt dat er twee bedrijven in het Zuid-Westen be kend zijn, die een opbrengst behaald hebben van 8.700 kg/ha bij 16 vocht, hetgeen voorzover bekend, de hoogste opbrengst in Nederland is onder praktijkomstan digheden verkregen. In het vorige zeer goede tarwe- J jaar 1971 lag het maximum op ruim 8.000 kg/ha (ras Lely). Het ras Clement is niet alleen in Nederland een „wonderkind", ook in andere Westeuropese landen heeft de beproeving tot nog toe bijzonder gunstige resultaten gegeven. Het ras blijkt dus onder zeer verschillende omstandigheden van bodem en klimaat tot goede resul taten te leiden. In Nederland was dit al bekend omdat Clement zowel op klei als op zand- en dalgronden zeer goed voldoet. Het laat zich dan ook aanzien dat Cle ment zal uitgfoeien tot eeen belangrijk Europees tarwe- ras, waarmee het Kweekbedrijf van Cebeco-Handelsraad veel eer zal inleggen, aldus de afd. Voorlichting van Cebeco-Handelsraad. DODELIJKE LANDBOÜWONGEVALLEN De Aarbeidsinspeetie verzoekt alle land bouwers en loonbedrijven in de landbouw zich ernstig te bezinnen op de veiligheid in hun bedrijven. Aanleiding voor deze waar schuwing is het groot aantal dodelijke 1 an dbou won gevallen die zich tot nu toe in 1973 heeft voorgedaan. Het aantal ter ken nis van de Arbeidsinspectie gekomen dode lijke ongevallen per 31 augustus 1973 be draagt 36, hetgeen reeds hoger is dan het totale aantal over 1972 (33 doden). Het wer ken met trekkers en aanhangwagens eiste de meeste slachtoffers (24); het betrof 16 volwassenen en 8 kinderen. Mede met het oog op de komende aardappel- en bieten- oogst, brengt de Arbeidsinspectie nogmaals met de grootst mogelijke nadruk de vol gende algemene maatregelen onder uw aan dacht: Houd bij alle werkzaamheden rekening met de veiligheid. Beveilig wat beveiligd kan worden (o.a. aftak- en tussenassen, trekkers <Lm.v. veiligheidsframe of -cabine, zitplaats voor meerijder op trekker). Neem ondanks de drukte geen onnodige en onverantwoorde risico's. Laat ondanks de drukte geen onervaren en ondeskundig personeel trekkers of andere werktuigen besturen. Laat uw kinderen thuis; neem ze niet mee op uw trekker of aanhangwagen. Stel geen maatregelen uit in het belang van uzelf, uw gezin of uw werknemers genomen moeten worden. De Arbeidsinspectie kan helaas niet over al tegelijk zijn; wanneer nodig, dient zij u gaarne van advies. C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW CONSUMPTIEAARDAPPELEN moeten worden ver kocht als een kwaliteitsprodukt. Hoe droger de grond bij het rooien, hoe meer kans op beschadigde knollen. Als ondernemer dient u toezicht te houden op het werk tij dens het rooien. Zorg dat er voldoende grond op de eer ste rooiketting blijft om als stootkussen dienst te doen. BIJ HET ROOIEN van de aardappelen komt alle uit- gezeefde fijne grond bovenop te liggen. Deze grond slaat bij veel regen gemakklijk dicht en laat dan geen water meer door. Dit laatste is eveneens het geval met de spo ren van rooier en ivagens. Bewerk deze grond direkt na het rooien met een vastetandcultivator, zodat bij veel re gen het water weg kan zakken. MOET U NOG VOORZIENINGEN treffen in uw aard appelkoelcel? Doe dit dan zo spoedig mogelijk. Kontro- leer uw ventilator. Had u nog bevroren aardappelen in uw cel, dan komt dit meestal door tochtplekken. Zorg dat dit voorkomen kan worden voordat u aardappelen gaat rooien. GRONDONDERZOEK is niet uit de tijd, integendeel. Het is voqr een verantwoord bemestingsbeleid op uw bedrijf noodzakelijk regelmatig een analyse van uw grond te laten maken. Traditioneel bemesten mag dan vroeger nog wel eens opgang hebben gemaakt, nu kan dat toch zeker niet meer. OP EEN GROOT AANTAL BEDRIJVEN is de verde ling van kunstmest zo slecht dat er strooibanen in de ge wassen voorkomen. De centrifugaal- en pendelstrooier geven vergeleken met andere aanwendingsmethoden ver uit de slechte verdeling. Gemiddeld geeft een slechte ver deling van kunstmest een verlies van f 70 per ha. Is bij u de kunstmest ook slecht verdeeld? Ga dan eenst na wat hiertegen te doen is en stap desnoods over op een andere methode. VEEHOUDERIJ ISOLATIEMATERIAAL wordt in allerlei soorten en prijzen op de markt gebracht. De prijs is echter niet het belangrijkste. Veel belangrijker is te letten op een goed isolatievermogn, vochtafstoting, het niet kunnen rotten, vrij blijven van ongedierte, gemakkelijk verwerkbaar en niet brandbaar zijn. DE STOPPELTIJD is de kalktijd. Als uit grondonder zoek blijkt dat kalk nodig is, is het nu de beste tijd om kalk te strooien. In het najaar is er een goede gelegenheid om de kalk in te werken waardoor een goede menging met de grond wordt verkregen. Vooral snijmais is dank baar voor een goede kalktoestand. NU DE KALVEREN opgestald zijn blijkt dat er nog heel wat dieren zijn besmet met maag-darmwormen. De dieren gaan in konditie achteruit. Voorkom de verdere schade om de besmette dieren door de dierenarts te laten behandelen met een wormafdrijfmiddel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10