SLOTBOERDERIJ TE NISSE 9 lijk met Jan Tieleman Spijker, die sedert 1751 baljuw en secretaris van Nisse was. Hun enige dochter Cornelia Wernerina Spijker, geb. 26 maart 1773 te Nisse trad op 27 november 1793 in het huwelijk met Jan Hendrik Verschoor, geboren 6 decem ber 1772. Hij kwam als luitenant bij de infanterie in garnizoen te Goes en werd later achtereenvolgens Lid der Provin ciale Staten in Zeeland, lid van de raad van wethouder van Goes, in 1831 burgemeester aldaar, voorts districts commissaris van Noord- en Zuid-Beveland. Hij overleed als gevolg van een ongeval in de Poel op 14 september 1843. Deze J. H. Verschoor vestigde zich in 1795 te Nisse, vermoedelijk om zijn uitgebreid bezit aldaar zoveel mo gelijk veilig te stellen in de tijd der Franse overheer sing. Hij bewoonde ook in 1809 en 1810 het perceel met huisnummer 42, hetgeen de buitenplaats (het slot) was. Hij was in de belasting (portes et fenêtres) aangeslagen voor 2 deuren en 20 vensters en bewoonde het slot met vrouw, 5 kinderen en 4 dienstboden. Nog in 1789 komt in het kohier van de 100e penning de Heer Van der Nisse (als slotbewoner) voor, doch hem was toen vrijdom van deze belasting verleend. In latere jaren was dat niet meer het geval. DE BEWONERS VAN WONING EN BOERDERIJ bij het slot gelegen woning (later bij de boerderij behorend) had in diezelfde periode het huisnummer 43. Van enkele bewoners omstreeks en na 1800 vonden we de namen, t.w. Paas Paasse in 1799 tot 1825. Hij was te Kloetinge geboren in 1768, kwam in 1799 uit Heinkens- Dit zgn. Hof is niet het Heerenhuis der Van der Nisse's door Smallegange genoemd. Het komt regelmatig in de overlopers voor en in 1674 staat dit Hof op naam van Huijbr. Smallegange. Overige percelen in deze zijn dan eigendom van Mevrouw van Waarde. In 1695 is Pieter K'inkespoor eigenaar van 't Hof (ter grootte van 1 gemet) en overige percelen zijn in het be zit van mevr. Van Waarde. In 1702, 1709 en 1716 was Pieter Klinkespoor nog eige naar van 't Hof, terwijl veel andere percelen in genoem de hoek eigendom zijn van Mevr. van Weerde en Jonk heer Gillis van der Nisse. Als baander (gebruiker) is aan gegeven Heer David van der Nisse. In 1723 is het meergenoemde Hof eigendom van Corn. Zwemer, die er zelf baant dus het bedrijf voert. In vol gende jaren ontmoeten we als eigenaren van het Hof in 1745 Geert Dirkse's Weezen» in 1745 Anthonie Zwe mer, in 1759 Pieter Goeree. Het Hof wordt ongewijzigd met een grootte van 1 gemet (ca. 4100 m2) aangegeven. Tot en met 1772 is het zgn. Hof nog in particuliere han den, doch op 11 september 1773 verkoopt Jakob Hoger heide aan J. T. Spijker van der Nisse een woonhuis, schuur en erve» ter grootte van één gemet, gelegen in Vernovenhoek voor £91.13.4. De ligging van een en an der was: oost: de Zandweg, zuid: de Zwaakseweg, west en noord: de Heer Kooper (diens overige bezittingen, zijnde slot en omgeving). Het genoemde Hof wordt na laatstgenoemd jaar als eigendom van de Heeren van Nisse genoemd in 1787, ook nog in 1808 en 1836. In laatstgenoemd jaar bezat J. H. Verschoor van Nisse in de heerlijkheid Nisse 170 gemeten, 245 roeden, waarvan in Vernovenhoek (waar het slot lag) ca. 37 gemet en de overige gronden in Ho- EEN OVERZICHT VAN DE BEZITTINGEN T}E Heren hadden niet alleen in Nisse bezittingen, doch ook in andere heerlijkheden, b.v. in Tolsende. David van der Nisse, die naast Heer van Nisse ook am bachtsheer van Waarde was, was daarin voor meer dan 1000 gemeten ambachtsgerechtigde omstreeks 1675. Ook in Krabbendijke, Yerseke, Kruiningen, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Abtskerke, Heinkenszand, Ovezan- de en Zwake waren eigendommen der Van der Nisse's gelegen. Wat Nisse betreft geven de overlopers of veldboeken vanaf 1652 het volgende beeld. In genoemd jaar in de Vernovenhoek (gelegen tussen Zwaakseweg, gedeelte v.d. Zuidweg en uitvalsweg naar de Doolman): Heer David van dér Nisse: 1 gem. 280 R. en op naam vendijke, Sluishoek, Schuurhoek, Welhoek, Confoort- hoek, Nooshoek en Schachtstreken. In 1849 was die situatie nog dezelfde, eveneens in 1854 en 1861. De art^- bachtsheer was toen Reinier Frans Verschoor van Nisse. be bezittingen waren overigens sedert 1787 sterk terug gelopen, aangezien toen J. T. Spijker van der Nisse ruim 324 gemeten in eigendom had. Al speurende in de archieven betreffende de eigen dom in de vorige eeuw, bleek tenslotte dat met dit reeds eeuwenlang genoemde ,,Hof" bedoeld werd de boerde rij gelegen aan het eind van de Zuidweg, daar waar de Zwaakseweg begint. Steeds had dit perceel gelegen naast de eigendommen van de Heeren van der Nisse, tot het er in 1773 mede bij betrokken werd. Omstreeks 1869-70 worden gebouwen en erf dan ter grootte van ca. 5900 m2 door de Heer Verschoor Gezicht op de kerk, het slot en omgeving te Nisse, om streeks 169Q. (Uit: Kroniek van Zeeland, door M. Smallegange). LATERE BEWONERS DER SLOTBOERDERIJ WAN die bewoners willen we er tenslotte nog enkele noemen uit de periode van ca. 1850 tot in onze dagen. Dat waren dan voorzover bekend: vanaf april 1850 Pieter Hirdes. Hij wordt in die tijd als vrachtrijder vermeld. Zijn zoon Adriaan (geb. 23 aug. 1846) volgde hem op en vertrok op 10 maart 1911 naar Driewegen. Na hem kwam Jac. de Vos (geb. 15 sept. 1875) op 18 maart 1911 naar Nisse. Hij was gehuwd met Adriana Zuidweg (geb. 23 febr. 1875). Ze waren afkomstig uit Heinkenszand en vertrokken op 4 augustus 1926 naar Nw. en St. Joosland. Vóór 1920 moet de boerderij nog eigendom zijn ge weest van een zekere Iz. Boone, die er echter niet zelf woonde, doch er een bedrijfsleider aanstelde. In 1920 kwamen als pas gehuwden P. van de Guchte en Adriana Meijaard op de slotboerderij. Zij woonden er vele jaren, n.l. tot in 1962 toen Joh. van Liere er het be- De monumentale ingang van het vroegere slot te Niase. De heuvel achter de boerderij. zand en vertrok in 1825 naar Goes, doch was waar schijnlijk niet tot datzelfde jaar bewoner van huis nr. 43. Na hem kwam de tuinman Nicolaae Duivekot, doch in 1821 werd als zodanig ook A. Kraak genoemd, die in 1839 door J. K. Kolenbrander werd opgevolgd. Deze ver trok in 1849 naar 's-Gravenpolder. Op latere bewoners van woning (incl. bedrijf) komen we hierna nog terug. Ongeveer in het midden der vorige eeuw was door de veranderde omstandigheden van het slot was toen vrijwel niets meer over de tuinmanswoning met aan gebouwde schuur uitgegroeid tot een matig groot land bouw- of veehouderijbedrijf, dat deel uitmaakte van de bezittingen der Heren Van der Nisse. van C. A. Schipper het zgn. Hof ter grootte van 1 gemet. Bepaalde vronen belaste percelen in deze hoek behoren ook aan de Heer van der Nisse. van Nisse verkocht aan Bastiaan Nieuwenhuize. Latere eigenaar zijn dan nog resp. Jac. de Vos, G. A- Nieuwen huize, A. Fierloos en cons., A. van Damme en sedert kort Van de Guchte. De woning zeker daterend uit de eer ste helft van de 17e eeuw staat leeg en is met de schuur al geruime tijd te koop aangeboden. Het is, zoals uit het bovenstaande wel duidelijk blijkt, niet mogelijk de boerderij, die als uitgangspunt voor dit overzicht werd genoemd, op zichzelf te beschouwen. Het eertijds naastgelegen Slot der Heren Van der Nisse en hun overige bezittingen treden telkens mede op de voor grond door de belangrijke rol, welke deze ambachts heren (en -vrouwen) in de geschiedenis van Nisse vooral ook wat hun bezit aan vaste goederen betrof hebben gespeeld. Deze eigendommen zijn gaandeweg wel sterk in omvang teruggelopen. drijf ging voeren. Deze laatste vertrok in 1973 naar de Flevo-polders. De boerderij en bijbehorende gronden gingen over naar de Stichting Beheer Landbouwgronden, zulks in het kader van de in uitvoering zijnde ruilverkaveling De Poel - Hefnkenszand. Thans zijn de gebouwen aan de agrarische bestemming onttrokken en het is aan te ne men, dat ze na enige tijd in particuliere handen zullen overgaan. Met het oog op vandalisme dat zich ook hier reeds heeft aangekondigd, is te hopen, dat dit spoedig gebeurt en voorts dat de toekomstige bezitter ervan stijl en gebruik zal weten aan te passen aan de directe om geving. Nisse, juli 1973 W. E. P. VAN YSSELDIJK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9