HOOFDBESTUUR DER VERGADERDE officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Ons commentaar Pagina 3 Landbouwbeleid ondenkbaar zonder overschotten Pagina 4 Ureum in de veehouderij biedt beperkte mogelijkheden Pagina 5 Biggenproducenten gemiddeld een beter technisch resultaat Pagina 7 Opfok kalveren met snijmais-silage Pagina 7 Oude boerderijen in Zeeland Pagina 8-9 Tuintips Pagina 10 4* Tuinbouwklanken Pagina 11 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 61e Jaargang No. 3196 land en tuinbouwblad Het warme, droge weer van de laatste maanden was ideaal voor de snijmais, zodat de oogsttijd van dit ge was vroeger valt dan voorgaande jaren. De snijmais heeft vooral op de zandgronden zeer snel opgang gemaakt, met o.a. ais gevolg dat de teelt van rogge van steeds minder betekenis wordt Voorzitter J. B. Becu herdacht bij de opening van de te Bergen op Zoom gehouden vergadering van het Hoofd bestuur der ZLM op 3 september j.l. het overlijden van de heer C. W. Cevaal, oud-kringvoorzitter van Walche ren, de heer A. de Vos, vice-voorzitter van de kring Oost- en Midden-Brabant en de heer A. Cappon, oud medewerker der ZLM. Zowel de heren Cevaal, De Vos als Cappon hebben ieder op hun eigen wijze, onder vaak moeilijke omstandigheden, zeer veel voor de ZLM en de landbouw in het algemeen gedaan. Mogen zij een voorbeeild blijven voor al diegenen die nu voor de ZLM werken, aldus de heer Becu. GOED OOGSTJAAR Zowel de opbrengsten, als de prijsvooruitzichten geven voor de akkerbouw fn het algemeen een prettig beeld te zien, aldus de voorzitter. Van de nog te oogsten pro- dukten valt wat de aardappelen betreft nog niets defini tiefs te zeggen, al zal het percentage uitval wel groter zijn dan vorig jaar bij een overigens mindere kwaliteit. Voor de suikerbieten wordt over het algemeen een goede oogst verwacht, al zullen de opbrengsten op een aantal droogtegevoelige gronden ongetwijfeld sterk ach terblijven. Omtrent de wereldgraanvoorraden heerst momenteel grote verwarring. Grote overschotten zullen zich de eer ste tijd evenwel niet voordoen. Hoewel de wereldmarkt prijs voor tarwe boven de Europese drempelprijs is uit gestegen, blijven de tarweprijzen binnen de EEG nog beneden het drempelprijsniveau hangen. De heer Becu was van mening dat men in ieder geval niet op het in terventieprijsniveau moet verkopen. Dat kan altijd nog. De vergadering was van mening dat Brussel af moet zien van maatregelen die de tarweprijs op het interven tieniveau drukken. Het dient mogelijk te zijn dat bij ho gere wereldmarktprijzen het drempelprijsniveau (de richtprijs) wordt gehaald. Wat de nieuwe suikervoorstellen betreft, stelde de vergadering zich op het standpunt dat de EEG in grote lijnen in zijn eigen suikerbehoefte moet kunnen voor zien. Met andere woorden tegenover import van 1,4 miljoen ton suiker uit de gemenebestlandan en ontwikke lingslanden dient een ongeveer even groot exportkwan tum te staan. Daarbij sluiten de voorstellen van Ir. Lardinois, waar bij de EEG voor circa 60Q.000 ton suiker netto importe rend zou moeten worden, geenszins aan by de realiteit van afnemende voorraden WEINIG TOEKOMST VOOR RUNDVEEMESTERIJ De heer Van Heijst stelde in zijn veehouderij-over zicht dat in de huidige situatie de rundvleesproduktie maar weinig perspectieven biedt. Door het achterblijven der grasgroei en belangrijke importen van slachtvee en vlees is het aanbod dusdanig toegenomen dat de slachtveeprijzen sterk zijn terugge lopen. In de eerste plaats zijn hiervan de vetweiders het slachtoffer. Vaak is de opbrengstprljs nu minder dan de inkoopprijs in het voorjaar. Ook de slachtstieren en vaarzen zijn in prijs gedaald. De heer Van Heijst zag voorlopig dan ook weinig terechtkomen van een uit breiding der rundvleesproduktie ten koste van de melk- veeproduktie. Veel beter weten de prijzen voor het var kensvlees zich te handhaven. Al heeft de varkensmester deze hoge prijzen met de huidige sterk geètegèn kracht- voerprijs ook wel nodig. Ten opzichte van vorig jaar zijn immers de prijzen van krachtvoer met omstreeks 25% gestegen en naar verwachting zal deze prijsstijging ver der doorzetten. De melkaanvoer is onder invloed van het seizoen en het droge weer belangrijk teruggelopen. Niettemin zal de totale produktie over dit jaar zeker hoger uitkomen dan over 1972. Wat de botervoorraden betreft, begint de situatie er duidelijk wat vriendelijker op te worden. De stijgende prijzen op de wereldmarkt voor vetten, heeft de vraag uit derde landen doen stijgen, terwijl ook Amerika tot import van boter zal moeten overgaan. Mogelijk zal daar door de boterberg gestaag kunnen wegsmelten, aldus de heer Van Heijst. De vergadering attendeerde alle veehouders er nog maals op bij het uitrijden van mest en gier over het land de overlast voor omwonenden zoveel mogelijk tot een minimum te beperken. Met name wa3 de vergadering van mening dat het uitrijden van mest op zaterdagen vermeden dient te worden. TUINBOUW De heer Goud stelde in zijn tuinbouwoverzicht de slechte situatie op de tomatenmarkt aan de orde. Om dat gedurende enkele weken het aanbod de vraag door lopend overtrof, trad massaal doordraaien op. Het gro tere aanbod was mede een gevolg van vroeg ruimen, doordat vooral de oudere gewassen erg van het hete weer geleden hebben. Inmiddels zijn de aanvoeren ech ter kleiner geworden, waardoor een fors prijsherstel is opgetreden. Wat het fruit betreft ligt de Nederlandse appelaanvoer vóór op vorig jaar. In het algemeen wordt in West-Euro pa een grotere appeloogst dan vorig jaar verwacht, met name in Frankrijk. Evenwel zal de recordproduktie van 1971 zeker niet gehaald worden. Voor de prijsvorming zou wel eens heel belangrijk kunnen zijn dat de verwer kende industrie totaal uitverkocht is en daardoor zeker belangrijke aankopen van industriefruit zal moeten doen. De perenoogst lijkt nog slechter te worden dan de reeds lage prognoses. Rekening gehouden moet worden met de kleinste oogst sinds vele jaren en wel op een niveau van minder dan 50 van vorig jaar. OOSTERSCHELDE DICHT In aansluiting op een ingekomen schrijven van de Kring Schouwen-Duiveland, besloot het Hoofdbestuur aan de Studie-commissie Oosterschelde haar standpunt inzake afsluiting van de Oosterschelde kenbaar te ma ken. Het bestuur was unaniem van mening dat de werken aan de Oosterscheldedam niet getemporiseerd mogen worden en dat onverwijld gestreefd dient te worden naar afsluiting van de Oosterschelde in 1978. Het bestuur on derschreef daarbij nogmaals de standpunten, zoals die zijn vastgelegd in het rapport uitgebracht door de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap en de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. Overigens is het bestuur zich terdege bewust van de milieu-problemen die zich na afsluiting kunnen voordoen. Binnen het kader van een afgesloten Oosterschelde zul len dan ook kosten noch moeite gespaard dienen te wor den om een zo gunstig mogelijk milieu te kunnen hand haven. TWEEDE NATIONALE LUCHTHAVEN De vergadering besteedde uitvoerig aandacht aan een rapport over eventuele vestiging van een tweede natio nale luchthaven in West-Brabant. Dit rapport is samen gesteld door een contactgroep landbouw, gevormd uit de 3 standsorganisaties uit dit gebied en mag als re presentatief voor de mening van de West-Brabantse landbouw gezien worden. Het rapport komt tot de conclusie dat er in West-Bra bant geen behoefte aan de vestiging van de tweede na tionale luchthaven bestaat. Enerzijds acht men de economische impuls die van de aanleg zou uitgaan niet direkt noodzakelijk, terwijl men anderzijds naast het feit dat vele agrarische bedrijven moeten verdwijnen en anderen met beperkingen in de bedrijfsvoering rekening zullen moeten houden, grote bezwaren heeft in verband met geluidshinder, luchtver ontreiniging, toenemende verkeersdrukte en verlies van natuurgebieden. Het Hoofdbestuur kan zich volledig verenigen met de conclusies uit dit rapport en besloot dan ook haar be zwaren tegen de eventuele vestiging van een tweede na tionale luchthaven in West-Brabant kenbaar te maken bij de Provinciale Besturen van Noord-Brabant en Zeeland. Gunstig zijn de teeltresultaten voor het in Zeeland zo belangrijke kleinfruitprodukt bramen. Ondanks de forse hoeveelheden die werden aangevoerd, verliep de afzet voor zowel export als de binnenlandse markt vlot tegen hoge prijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1