TUINBOUW- KLANKEN Einde van een te droge zomer? Nog weinig neerslag en voor Jam en benzine duurder iverse percelen al te laat Hogere prijzen voor appels en peren DINGEN VAN DE WEEK u Nu wij deze THOOLSE tuiribouwklanken schrijven, ziet het er wel enigszins naar uit, dat het einde in 't zicht is van een, overwegend te droog jaar. Inzonderheid in de maand augustus werd het duidelijk zichtbaar dat veel gewassen niet tot een volwaardige produktie kon den komen. De gevallen «hoeveelheden neerslag in de maand juli konden maar juist voorkomen dat er bij verschillende teelten van een misoogst gesproken zou kunnen worden. Het meest te lijden hadden wel de bloembollen, zaai- en pootuien en gedeeltelijk ook de aardappelen. De zomeraanplant van aardbeien en bloem kool, laat veel te wensen óver, en zéker bij diegenen die géén water tot hun beschikking hebben. Aangezien het bij de aardbeienteelt, de beste kans van slagen heeft, wanneer direkt na planten van een vlotte hergroei kan worden, zien wij de vollegrondsaardfbeiteelt voor 1974 met enige zorg tegemoet. Naar wij vernamen lag het grondwaterpeil eind augustus 1.302 m. beneden het maaiveld, zodat wel aangenomen kan worden dat de to tale neerslag in de zomer van 1973 te laag is ge weest. Het meest profijt Van dit weertype heeft onge twijfeld de bloemzaadteelt gehad, ofschoon er tijdens de bloei voor sommige soorten, soms nog enkele te hoge dagtemperaturen voorkwamen. Het droge weer heeft echter óók gezorgd, dat de verschillende werk zaamheden flink opgeschoten zijn, zodat er in het al- meen geen achterstand in het werk is. Financieel heeft de vroege aardappelteelt goed aan de verwachtingen voldaan, ofschoon de kg-opbrengst per ha bij velen lager is geweest dan wij de laatste ja ren gewend zijn. De eerste kuilen voor de witloftrekkerij zijn eind augustus ook weer opgezet, zodat deze met een maand ook weer geoogst kunnen worden. Tot op heden toe is deze teelt de laatste jaren toch weer een interes sant produkt geworden. Voorlopig zal dit, omdat ze re latief nog veel handenarbeid vraagt, nog wel zo blijven. Alleen een onverwachte sterke loonstijging kan ze wel licht vlug weer onrendabel maken. Het is voor de vol- legrondtuinder al veel waard, dat hij produkten kan telen die over langere termijn flink wat werkuren vra gen, die goed gehonoreerd worden. Een teelt die wel aan het afzakken is, blijkt wel de gladiool te zijn, want gemiddeld zit het netto uurloon van deze teelt de laat ste jaren aan een te krappe kant. Gelukkig ziet men altijd weer dat tuinders die van «het. goede hout ge sneden zijn en liefde voor hun vak hebben, toch altijd weer nieuwe bronnen aan boren om de muziek er in te houden. Ook deze bronnen heeft men blijvend nodig, om in de altijd terugkerende droge perioden, zichzelf en eventueel het gezin, van een passend levensonder houd te voorzien. Voorop moet dan staan dat men de struktuur beslist niet mag verwaarlozen, omdat dit één van de belangrijkste groeivoorwaarden blijkt te zijn. Eind augustus kwam een einde aan een droge en vrij warme periode. De neerslaghoeveelheden lopen echter bijzonder veel uiteen. Op SCHOUWEN en DUI VELAND is tot heden, d.i. 3 september, nog niet meer gevallen dan 10 tot 15 mm, terwijl diverse weerstations in den lande vóór het weekeind ree'ds melding maakten van 20 tot 30 mm. In ieder geval is een en ander lek ker opgefrist, terwijl de temperaturen nu ook wat gema tigd zijn. Op de droogtegevoelige gronden hebben sommige ge wassen echter wel te lijden gehad. Gevreesd moet wor den dat voor die gronden de regen te laat gekomen is. Zo zagen we in onze omgeving vrij ernstige droogte verschijnselen in witlof en wijnpeen. Van die percelen mag men geen topopbrengsten meer verwachten, ter wijl de kwaliteit mogelijk ook heeft geleden. Vorige week zijn op Schouwen en Duiveland nogal wat zaaiuien verkocht voor levering van het veld na af rijping. De prijs ligt in de meeste gevallen op 10 ct per kg, afgehaald van koper. De prijsvorming van de vroege selectie zaaiuien is ech ter tegengevallen. Nu al diverse percelen late zaaiuien gereed zijn voor aflevering, is de belangstelling voor de vroege selecties zeer matig vanwege de wat min der vaste huid. De planten van overjarige bloemen en koolplanten voor de zaadteelt «hebben het met de droge periode niet best gehad. Hier en daar zal er wel een gedeelte ge sneuveld zijn. Het koolzaad voor de zaadhandel, waarvan in Duive land nogal wat gekontrakteerd was, is gedorsen. De op brengsten lopen bijzonder veel uiteen, van zeer slecht Zo juist hoorden we in WALCHEREN en dat zal ook wel overal zyn dat de prijs van de jam met 6 tot 10 cent per pot naar boven gaat. Dit huishoudelijk aanloopje is meer bedoeld als blijk «hoe nauw alles in onze moderne maatschappij met elkaar verweven is. De oorzaak is namelijk dat de kleinfruitprijzen dit seizoen te hoog lagen om de oude prijzen te handha ven. Hoe jammer ook voor de huishoudportemonnaie, kunnen wij als rechtgeaard agrariër toch moeilijk hier een traan om laten. Bedriegen de voortekens niet, dan staan de Westerse landen nog vele verrassingen op dit terrein te wachten. Mede door de kleiner wordende afstanden en de uiterst snelle communicatie, ga r zogenaamde onderontwikkelde landen hun krachten bundelen. En daar zij in wezen de grootleverenciers zijn van veel produkten die wij nodig hebben of nodig vin den, kan er nog menige verrassing in de komende jaren uit de bus komen. De grote benzineprijsverhoging die ons in 't vooruit zicht gesteld wordt is er reeds een voorbeeld van. Dat deze grondstoffen als olie en benzine zo veel duur der worden zal voor ons gehele volksbestaan o.i. hard aankomen. Ook wij als agrarische sector drijven immer,s bijna letterlijk, op de olie en benzine. Maar de sjeiks en de belastingen zijn de lachende derde, terwijl wij tot uitmuntend. Tijdstip van planten en al of geen dui- venschade, zijn bepalend geweest voor de opbrengst. De bloemzaadoogst is ook weer al aan de gang. In verband met het vele zonnige weer, verwacht men betere resultaten dan vorig jaar, toen het in vele ge vallen een flop is geworden. We zullen echter nu niet te vroeg juichen, want er moet nog heel wat passeren, alvorens een gunstig kiemresultaat is uitgebracht. Nu de leverbare bollen van de irissen zijn afgeleverd^ vraagt het plantgoed direkt weer aandaoht. Vóór 15 sep tember moeten n.l. de kleine maten worden gekookt. We beschikken op Schouwen en Duiveland over een kokerij, zodat het transport geen probleem vormt. De gladiolenbloemen zijn een eindweegs gekopt. De ontwikkeling is snel gegaan. Uiteraard blijven er voor al in de kleine plantmaat nog wat veren nakomen, maar groot zal dat percentage niet meer zijn. Het zal nu afhangen van een voldoende vochtvoorziening. Over het algemeen staan de gladiolen er goed voor. Beslist op onze hoede zullen we moeten zijn voor de thrips-bestrijding. Hoe klein dat ding ook moge zijn, de algehele vernietiging te velde is geen eenvou dige zaak. Zij die gladiolen drogen en verwerken, weten welk een ellende dat venijnige beestje in de schuur kan veroorzaken. Evenals met vele andere schadelijke insekten blijkt een steeds groeiende weerstand tegen de toegepaste bestrijdingsmiddelen. Dergelijke zaken zijn met planning niet te regelen! De natuur zorgt steeds voor faktoren, waarbij we als telers steeds voor nieuwe verrassingen komen te staan. Overigens moeten we dit in ons ondernemerschap incalculeren! zwoegend en mopperend, wat overigens niets helpt, onze steen zullen moeten bijdragen. Door de grote droogte wordt er momenteel veel extra arbeid verricht om aardbeien, winterbloemkool, enz. in leven te houden. We hebben voorlopig de indruk dat er wat minder royaal bioroli uitgepoot is dan vorig jaar. Ook nog niet zeker hebben we wel 't idee dat er dit najaar weer veel andijvie gezaaid zal worden voor de voorjaarsteelt. Als dit nummer verschijnt zal er overal in den lande feest gevierd zijn in verband met het 25-jarig jubileum van onze koningin. We hopen dat de vijfde september een heel mooie dag zal worden, waarop we als volk met blijdschap terug kunnen zien. Want bij alle veranderingen waar we zo dikwijls, soms onverwachts, mee geconfronteerd worden, is het ergens prettig altijd weer hier of daar via de krant, radio, T.V., enz. iets te lezen of te horen over onze koningin en de koninklijke familie, 't Heeft zo 't idee dat het een stukje van jezelf is dat je toch voor geen geld wilt missen. Wat romantisch? Zeker mag het ook nog eens? Waarom altijd hard, zakelijk en realis tisch? We hopen nog vele jaren mee te beleven dat onze koningin in ons midden op haar zeer hoge post gespaard mag blijven. Op de fruitveilingen was vorige week een behoorlijk aanbod van appelen. Met de perenaanvoer was het heel wat minder gesteld en dat verschijnsel zullen we in de komende weken nog wel meerdere keren moeten mel den. Clapps Favourite liep vorige week naar hoeveelheid snel terug maar de prijzen trokken geregeld aan. Tijdens de drukste aanvoerdagen van dit ras lag de prijs van de meest gevraagde maten rond 65 cent per kg. Eind vorige week lag de prijs gemiddeld ongeveer 20 cent per kg ho ger. Triumphe de Vienne begon op ongeveer 1,25 per kg voor de meest gevraagde maten. De prijs daalde later tot rond 1,10 per kg voor de meest gevraagde maten klasse I kwaliteit. Verder werden voor wat de peren betreft vorige week de eerste partijen Bon Chrétien William geveild. De oogst is dit jaar niet groot, maar er was een levendige vraag voor de fabrieken die v<X)r de meest aangeboden maten tussen 73 en 74 cent per kg betaalden en dat is een beste prijs voor deze peer. Wat de appels betreft was de James Grieve het ras dat het meest werd aangeboden. Gemiddeld lag de prijs van dit ras eind vorige week ongeveer 15 cent per kg «hoger dan in het begin van de week, dank zij een levendige vraag, o.a. voor export. Dat wil zeggen dat de maat 70-— 80 mm klasse I steeg tot rond 60 cent per kg en de maat 6570 mm tot rond 53 cent en dat zijn voor de telers be vredigende prijzen. Tydeman en Benoni werden ook nog steeds aangevoerd en ze 'konden vlot worden verkocht tegen prijzen die goed op peil bleven. De grote maten van beide rassen deden dagelijks van iets boven ƒ1,00 tot rond ƒ1,20 per kg. Er is de laatste tijd veel te doen over het gebruik van bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw. Duidelijk is dat dit een zaak is, die niet veronachtzaamd kan wor den want er staan belangrijke zaken op het spel. Het gaat in de eerste plaats om de volksgezondheid en dat is een groot goed en in de tweede plaats heeft het te maken met de afzet van onze produkten. Vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen wordt steeds verschillende jaren controle uitge oefend op de aanwezigheid van residu* op sla en aard beien. Dit jaar is men ook begonnen met controle op de aanwezigheid van residu van bestrijdingsmiddelen op appelen en peren. We dachten dat dit een goede zaak is want wanneer er door slordigheid of welke reden dan ook van een bepaalde tuinder of tuinders, brokken ge maakt zouden worden, is het leed voor de tuinbouw in het algemeen, niet te overzien. Daarom is de C.B. con trole zeer belangrijk, ook en vooral preventief gezien. Dat het niet alleen een Nederlands probleem is lazen we in de Tuinderij. Ook in Italië maakt men zich zorgen over de strenge eisen die er door verschillende landen worden gesteld ten aanzien van het residu van bestrij dingsmiddelen op de produkten. Vooral West-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk hebben wat dat betreft hun eisen hoog opgevoerd. Een groot supermarktconcern in Zwitserland nam volgens de Tuinderij reeds het besluit geen sla meer te importeren uit Italië omdat enkele ke ren achtereen te hoge residu's waren aangetroffen. Het is juist in verband met de gevolgen voor de af zet, dat het Centraal Bureau van de veilingen zo uiterst waakzaam is op deze zaak. Ook de Keuringsdienst van Waren voert wat dat be treft een aktief beleid. Regelmatig zijn op de veilingen binnen ons gebied de keurmeesters van deze dienst te vinden om monsters te nemen van de aangevoerde pro dukten. We willen graag nog eens nadrukkelijk wijzen op de verantwoordelijkheid die elke tuinder in dezen heeft. Er bestaan duidelijke voorschriften voor het gebruik van de verschillende bestrijdingsmiddelen en wanneer men deze overtreedt, dient men te bedenken dat met vuur wordt gespeeld waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Harde aanpak is daarom nodig in het belang van een ieder die goedwillend is. Binnen de tuinbouw is de stemming weer wat beter geworden nadat vorige week de prijs van de tomaten behoorlijk is gestegen en ook de overige produkten uit de groentesektor goede prijzen opbrengen. De prijzen van peren zijn hoog maar het aanbod valt tegen zodat uiteindelijk van deze fruitsoort de geldelijke opbrengst niet meevalt, maar toch zijn er heel wat telers die wanneer hun veilingafrekening thuis komt, niet be grijpen waar het geld nog vandaan komt. Meestal valt het mee. De appelprijzen blijven ook best en al met al is de stemming heel wat opgewekter dan we de laatste jaren gewoon waren. We dachten ook dat er wel vertrouwen mag zijn in de verdere prijsontwikkeling binnen de fruitteelt. Het wordt duidelijk dat de appels uit andere landen ook duurder betaald moeten worden dan de laatste ja ren het geval was. De Franse Golden Delicious kan be slist niet meer tegen de afbraakprijzen van de laatste ja ren gekocht worden. Dat is mede niet mogelijk omdat ook Frankrijk hard meedoet in de wedloop van de in flatie. We lazen zelfs dat de laatste maanden de prij zen van goederen en diensten in geen enkel West- Europees land zo sterk zijn gestegen als in Frankrijk. De tijd dat men in dat land de inflatie nog enigszins in. de hand had, lijkt voorbij. Overal in Europa is er een hoger prijspeil van goederen en diensten gekomen en het is een gelukkige omstandigheid dat onze tuinbouw- produkten zich op het ogenblik daarbij aanpassen. Verder dachten we dat verwacht mag worden dat de verwerkende industrie ook dit seizoen weer veel belang stelling zal hebben voor het ondereind van de appel- oogst. Reeds enkele maanden geleden hebben we kun nen lezen van de verwachting dat het fabrieksfruit straks wel verkocht zou kunnen worden voor ongeveer 30 cent per kg. Er zijn op het ogenblik aanwijzingen dat het in derdaad die kant op zal gaan en dat hadden we enige tijd geleden beslist niet durven denken. We maken met voldoening melding van dit alles om dat het de ondernemer in de tuinbouw weer wat hoop geeft na de jaren waarin het leek alsof er voor hem geen toekomst was. Degenen die volhielden en voort gingen met het mo derniseren en aanpassen van hun bedrijf zullen hopelijk het gelijk aan hun kant krijgen. Wel is duidelijk dat de mogelijkheden voor het fruitbedrijf in de toekomst er zijn onder andere omstandigheden dan vroeger. De oppervlakte per bedrijf moet voldoende groot zijn en men zal bij voortduur attent moeten zijn op de nood zaak van aanpassing. Wat oud en verouderd is dient te verdwijnen, hoe ge hecht men er ook aan mag zijn. Er is wat dat betreft al veel veranderd binnen ons gebied en toch zal er ook nu niet stilgestaan mogen worden, maar steeds opnieuw bekeken welke maatregelen men dient te nemen om op timaal te produceren en te verkopen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11