slechts 4 weken kunt u voor oogst 1974 nog inzaaien minimum garantieprijzen ^31) bel direkt met VAN DER HAVE Kapelle telefoon 01102 - 14 41 en vraag naar de Heer J. E. van Hoorn Wereldgraanaanbod ongeveer in evenwicht met behoeften Maximum er. nimumprijzen voor aardappelen in België f 225,- PELO engels w.t. f215,- VIGOR engels w.t f 1 50,- TAPTOE REVEILLE f 128 - TETILA Italiaans engels h.t. en enkele nieuwe selekties Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE b.v. - Postbus 1 - Kapelle 3615 De wereldproduktie van graan zal in het oogstjaar 1973/ '74 (per 30 juni) aanzienlijk toenemen en zij zal ongeveer voldoende zijn om te voorzien in de behoeften. Het Ameri kaanse ministerie van landbouw ziet voor die verwachting aanwijzingen in de graansituatie per 10 augustus. De wereldproduktie van tarwe en voedergraan in 1973/ '74 zal volgens de opstellingen van het ministerie uitkomen op 895 miljoen (metrieke) ton vergeleken met 844,8 miljoen ton in het afgelopen jaar. Daarbij zal de tarweproduktie toe nemen van 313,9 miljoen tot 333 miljoen ton en de voeder- graanproduktie van 530,9 miljoen tot 562 miljoen ton. De voorraden tarwe in de belangrijkste exportlanden (Verenig de Staten, Canada, Australië en Argentinië) zullen naar ver wachting op 30 juni 1974 ongeveer 25 miljoen ton groot zijn tegen 29,4 miljoen ton op 30 juni van dit jaar. De voorraden voedergraan in dezelfde vier landen zullen afnemen van 75,8 miljoen tot 71 miljoen ton. In een speciaal rapport over de wereldsituatie voor graan schrijft het ministerie dat de voorraden op het noordelijk halfrond en dan vooral in de Verenigde Staten een nettover mindering te zien zullen geven, maar dat een deel van die vermindering later in het jaar worden gecompenseerd door vergroting van de voorraden op het zuidelijk halfrond nadat daar de oogsten binnenkomen. De wereldhandel in graan zal dit jaar in de buurt blijven van het record dat in het vorige jaar werd bereikt, zo ver wacht het ministerie. Verkleining van de handel in tarwe zal vermoedelijk voor een groot deel worden gecompenseerd door uitbreiding van de handel in voedergranen. Tot nu toe zijn de vooruitzichten voor de wereldoogst goed, zo schrijft het ministerie verder. Het merkt op dat er in de Verenigde Staten een recordtarweoogst wordt binnen- gehaald en dat de oogsten van mais, sorghum en sojabonen eveneens records tegemoet gaan, waardoor de produktie in de VS sterker zal toenemen dan in enig jaar het geval is geweest. De Canadese tarweoogst, die' naar schatting ten minste zeventien miljoen ton zal bedragen, zal tezamen met nog beschikbare voorraden gelijk zijn aan de binnenlandse consumptie in twee jaar, waardoor ongeveer een even- grote export als de vijftien miljoen ton van 1972/'73 mogelijk wordt. De vooruitzichten in Auswalië wijzen in de richting y,'nrrjjuwctpi-A: .XBBi In België waren de aardappelen van oogst 1972 van zelfsprekend ook duur. Dat had in april zoveel invloed op de consumptie-index, dat de minister van economi sche zaken in mei besloot in te grijpen. Er werd een maximum consumentenprijs vastgesteld van 8 francs (ca 58 ct) per kg, waarin inbegrepen een maximum distributiemarge van 21? francs per kg, waarvan 1 franc voor de kleinhandel. Tevens worden de export vergunningen ingehouden. Een en ander had volgens sommigen tot gevolg dat aardappelen van minder goede kwaliteit („mimsterpatai n genoemd) volgens voor schrift tegen de prijs van 8 francs per kg werden aan geboden en dat de goede frites-aardappelen onder de toonbank werden verkocht. Tevens dat bij een daling van de prijs voor de oude aardappelen toch nog 8 francs werd gevraagd. van een verdubbeling van de tarwe-oogst, die vorig jaar fclecht was, er. op een toeneming van de voedergraanoogst. Argentinië daarentegen verwacht een kleinere tarwe-oogst. De oogst in Oost- en West-Europa zal waarschijnlijk even groot worden als die van het vorige jaar. De maisoog'st in Zuid-Afrika en Thailand zal bijna tweemaal zo groot uitval len, waardoor er tegen het eind van het marktjaar per 30 juni meer mais voor export beschikbaar zal komen. Het ziet ernaar uit dat de winteroogst in China goed is geweest en dat de in het-voorjaar ingezaaide granen zich normaal ontwikkelen. Later kwamen er probelemen met de nieuwe aard appelen (oogst 1973) die andere jaren vrij veel door België werden geëxporteerd. De uitvoervergunningen werden aanvankelijk zeer spaarzaam uitgedeeld en dan nog in hoofdzaak voor uitvoer naar Nederland, vanwaar ze volgens de Belgen weer voor een veel hogere prijs naar Duitsland werden verkocht. Er is nu sprake van een maximumprijs en een gega- andeerde minimumprijs voor aardappelen. Of dit mag van de EEG en hoe het zal gaan als de aardappelen- prijs in de omringende landen hoger is—dan de maxi mumprijs of lager dan de minimumprijs, is nog ondui delijk. - •SS-"» doet u mee?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 7