^P* S'' - eiuicl WEEKEND-UITWISSELING MET BEESD Erf en akker Jongerenaktiviteiten 19 Onder redaktie van: H. X. HARDERWIJK De in PJZ-ogen gezien kleine, maar immer aktieve af deling Bladel viert dit jaar het 10-jarige bestaan. Dit moet natuurlijk gevierd worden met een voor de leden zo aan trekkelijk mogelijk programma. Op het programma staat binnenkort o.a. een kreatief weekend voor de afdelings leden in een jeugdherberg. Maar allereerst was daar de uitwisseling, waarbij het de beurt was aan Beesd om Bladel te komen bezoeken. De „Maatschappij tot bevordering van welstand" was zo vriendelijk om ons één van haar vakantieboerderijen voor het weekend ter beschikking te stellen. De vakan tieboerderij bood ons een akkomodatie, waarbij je als PJZ-er je vingers aflikt. Onze gasten kwamen dit alles ter ore en men kwam met maar liefst 30 man naar Bladel, waardoor het totaal aantal deelnemers zondags opliep tot 56 man. Daar de gastgezinnen deze toeloop niet kon den verwerken, bleven er 10 op de boerderij „slapen". We starten zaterdagochtend met koffie en een geza menlijke maaltijd op de boerderij. Daarna kwam het vraag- en renspel, een uitvloeisel van het PJZ-spel- weekend te Oisterwijk. Dit werd gevolgd door een voet balkrachtmeting, die met 33 onbeslist bleef. Zaterdagavond was het natuurlijk dansen geblazen op muziek van onze band „Aid to memory", die de boerde- 4-WEEKSE 1974 Vertel met je eigen woorden wat een volkshogeschool wil: een soort doorsmeerbeurt een onderwijs op hoog funktie 1 de mensen leren hoe zij zichzelf moeten zijn de mensen met de neus op de feiten drukken de mensen proberen aktiever te doen worden om gezamenlijk iets te gaan ondernemen. Bovenstaande antwoorden werden gegeven door jon ge plattelanders, meisjes èn jongens, die in januari 1973 de vierweekse kursus voor plattelandsjongeren hadden meegemaakt op de volkshogeschool te Bakkeveen. Ook in 1974 wordt deze kursus weer gehouden op de volks hogescholen in Bergen (NH) en Bakkeveen (Fr.) van 7 januari'tot 2 februari. De kosten bedragen ƒ450,all-in. Leden van de PJZ kunnen in aanmerking komen voor subsidie tot een ma ximum van 50 van de kursuskosten. Hierover vooraf kontakt opnemen met het PJZ-sekretariaat. Hier kun je ook voor nadere inlichtingen terecht. LANDBOUW IN FRANKRIJK Deze kursus wordt ieder jaar gehouden op de volks hogeschool te Méridon (iets ten zuiden van Parijs) in Frankrijk. De kursisten maken tijdens deze kursus ken nis met de diverse facetten van de Franse landbouw en landbouwpolitiek. Daarnaast staan er ekskursies op het programma naar organisaties, bedrijven, fabrieken, enz. De kursus wordt gehouden van 615 december 1973. Het aantal deelnemers bedraagt 300. De belangstelling voor deze kursus is altijd groot, dus wacht niet te lang met de opgave. KURSUS JONGEREN EN LANDBOUWBELEID Deze kursus wordt reeds enkele jaren met sukses gehouden. De onderwerpen voor de komende kursus Er wordt hier door sommige ervaren wildliefhebbers beweerd dat het stropen op olifanten, neushoorns en zebra's nog ongeveer vijf jaar zo door kan gaan, dan zal het vanzelf ophouden, omdat er dan geen wild van dat soort meer bestaat. Dat is een zeer krasse uitspraak. Misschien met een korreltje zout te nemen, maar niete- min toch de grote ernst van de situatie typerend. Het is een vaststaand feit dat er op grote schaal wordt ge stroopt. De berichten in de kranten liegen er ook niet om. Het betreft 'hier dan personen die betrapt zijn oP het bezit van ivoor, huiden of hoorns. Maar een ieder is er zich van bewust dat dit slechts een topje is van de ijsberg dat te zien is. Daar komt nog bij, dat het stropen, en het in bezit zijn van, een hemelsbreed ver schil is. Honderden olifanten worden jaarlijks op een wrede manier gestroopt. De regering doet haar best. Maar er wordt hier en daar gefluisterd dat er ook in gezaghebbende kringen mensen zijn die belangen 'heb ben in de ivoorhandel. Bovendien het land is groot en de uitrusting van de „game department" zeer matig. Vooral olifanten zijn op het ogenblik het grote doel wit van de stroper. De ivoorprijzen zijn vierhonderd procent gestegen. Dit is mede veroorzaakt doordat som mige landen zoals Zaire een verbod op de export van rij tot vroeg in de ochtend op haar grondvesten deed schudden. Zondagmorgen ging ieder, zoals gebruikelijk is, bij elkaar koffie drinken, 's Middags was er een in teressante wandel- en oriëntatietocht door het prachtige Kempenland. De raeht werd natuurlijk gewonnen door onze expert op geleed, johan Verhagen, ledereen was na deze tocht we' aan rust toe en het programma luidde dan ook; vrij naar keuze. Om zeven uur 's avonds volgde er een koffiemaaltijd voor de hongerige deelne mers. Daarna werd er nog gedanst en luidruchtig af scheid genomen. Zo luidruchtig, dat de politie een kijkje kwam nemen. Na het afscheid van Beesd werd de boer derij door ons vakkundig-gecleand en namen we met enige weemoed afscheid van het gebouw, waarin en waarmee we in die dagen zo vertrouwd waren geraakt. Terugblikkend kunnen we zeggen, dat het één van de leukste aktiviteiten is geweest, die we ooit gehad heb ben. Er is enorm veel werk verzet en ik wil iedereen langs deze weg dan ook hartelijk danken voor de inzet voor en medewerking aan het weekend. Ik zou tegen alle afdelingen willen zeggen: „Doe ook eens iets dergelijks! het schept een sfeer en een onderlinge band, die je maar zelden aantreft." zijn: milieuproblematiek o.a. hinderwet, struktuur- maatregelen voor de EEG o.a. rentesubsidies, konse- kwenties, uitbreiding EEG t.a.v. ontwikkelingslanden. Tevens is er een 2-daagse excursie naar de EEG te Brussel. De kursus duurt vijf dagen en vindt plaats op een tweetal plaatsen, n.l. rond januari/februari te Bergen (N.H.) en te Berg en Dal (bij Nijmegen). De kosten bedragen 120,PJZ-leden betalen slechts 60, STAGE-MOGELIJKIIEDEN Het aantal jonge plattelanders dat het enorme nut in ziet van een stage in binnen-en buitenland wordt de laatste jaren steeds groter. Aan de vaste programma's, die ieder jaar opnieuw georganiseerd worden, kunnen maar een beperkt aantal jongeren deelnemen. Het is dus zaak om zo snel mogelijk te beslissen. Vandaar onze vroege informatie. Nog meer informatie en opgave bij: FZ, Grote Markt 28, Goes (01100—5010). Hongarije: In 1974 kunnen van mei tot september 7 jongelui een stage doen op een agrarisch staatsbedrijf in Boedapest. De bedoeling is dat zij wonen en meewerken op het bedrijf. De verzorging plus verzekering wordt ge regeld. Daarnaast vindt men een zakgeld van plm 25. De voertaal is Duits of Engels. Joego-Slavië. Naar alle waarschijnlijkheid vindt ook met Joego-Slavië een uitwisseling plaats volgens dezelf de opzet als met Hongarije. Het gaat hier echter om de mogelijkheid voor 5 Nederlanders. Tsjccho-Slowakije. Voor 5 Nederlandse jongeren is er een mogelijkheid in dat land een agrarische stage te doen. Amerika. Begin april 1974 kunnen 5 jongeren voor één jaar deelnemen aan een stageprogramma, dat de universiteit van Minnesota in St. Paul (USA) speciaal voor buitenlanders organiseert. Negen maanden worden ivoor hebben gelegd. Hetgeen met het oog op de kontrole van stroperij een goed besluit genoemd kan worden. Ook hier is er nu sprake van om zo spoedig mogelijk tot een drastische beperking te komen van het schieten van olifanten, en het verhandelen van ivoor. Toch zal de stroper in dit land het nog lang vrij gemakkelijk hebben. We kennen de situatie hier waar we wonen. Een gebied dat dezelfde oppervlakte heeft als Neder land. Tevens een van de beste olifantengebieden in Afrika. Weliswaar heeft men hier ook een „game- department". En de mensen doen hun uiterste best. Maar op dat grote gebied beschikt men over één goede Toyoto-landcruiser cn twee, tu: n valen en opstaan verkerende, Landrovers. Voorts beschikt men over een veertig tal wildwachtsoldaten. Ze zijn her en der ver spreid door het gebied. Maar al degene die in het hoofd kwartier wonen kunnen gebruik maken van motorisch transport. De rest, op de buitenposten, heeft in het gunstigste geval een fiets. Nu is een fiets het laatst aangewezen vervoermiddel om de bush in te trekken en stropers op te sporen. En voorts zijn die jongens op de buitenposten verder maar matig geïnteresseerd om het vuur uit de sloffen te lopen. En al zou hij dat doen, dan moet hij dat doen voor een goede honderd en vijf tig gulden per maan, ook al niet om over te gillen. De stroper daarentegen weet wel wat hij gaat verdie nen aan zijn ivoor. Op de zwarte markt krijgt hij zo tachtig gulden per kilo. Een olifant met een veertig kilo ivoor aan zijn kop is niks bijzonders. En als je dat veilig verkocht kunt krijgen ben je voor de rest van het jaar goed binnen. En wat als je die ene olifant kunt verdertigvoudigen. En wordt ie gesnapt, nou dan heb je pech gehad. Overigens in de bush ben je haast volkomen veilig. De enige mensen waar je nog wel eens last van kunt hebben zijn de z.g. beroepsjagers, die met hun rijke klanten wel de bush intrekken, ook op zoek naar olifanten. Het komt menigmaal voor dat beroepsjagers op stropersaktiviteiten stoten. Het enige wat ze dan kunnen doen is het 's-avonds bij de „game department" rapporteren. Die beroepsjagers helpen toch ook mee aan het uitroeien van de olifantenstand, zult u zeggen. Nee, dat is niet waar. Zij beperken zich tot het schieten van grote volwassen stieren. Die moeten FIJNAART NAAR BOBBEJAANLAND De afdeling Fijnaart brengt 8 september a.s. een be zoek aan „Botobejaanland" te Herenthals in België. Er is een 2% uur durende show van allerlei artiesten, terwijl men zich daarnaast amuseren kan in een groot pretpark. De buskosten bedragen 7,50 p.p. Men vertrekt om 12.00 uur vanaf de Voorstraat te Fijnaart. Opgave voor deel name bij: Piet Vogelaar (01672—536). De volleybaltrainingen starten in september weer. Leden, die hieraan willen deelnemen, moeten zich vóór 3 september a.s. opgeven bij: Adriaan Verhagen (01686— 945). ORANJEFEEST TE 's-HEER ABTSKERKE De PJZ-afdeling 's-Heer Abtskerke organiseert op 5 september a.s. een scala van aktiviteiten voor jong en oud in het kader van het 25-jarig jubileumfeest van onze Koningin. Er is o.a. een ballonwedstrijd, allerlei wed strijdspelen, gekostumeerde optocht, ringrijden, gekos tumeerd voetbal en vele andere attracties. 's-Avonds is er een groot bal m.m.v. „De Martinellies". AGRARISCH WERK IN OOST Z.-'VLAANDEREN De kring Oost Zeeuws-Vlaanderen heeft in 3 CJO-ver band voor het komende seizoen een aantal interessante agrarische aktiviteiten opgezet voor zowel dames als he ren. De kursus „Marie is wijs" maakt de dames bekend met een aantal algemene agrarische onderwerpen. Daar naast wordt er deelgenomen aan de Teleac-kursus over rentabiliteit in varkenshouderij en akkerbouw en inko mensbesteding. Andere kursussen, die nog georganiseerd worden, zijn: laskursus voor beginners en gevorderden, kursus „Bedrijfsovername" (speciaal voor jonge agra- rirs, die voor een bedrijfsovername staan!), de kursus „Bedrijfsvoering praktische boer", kursus „Klauwver- zorging". Tevens staan een tweetal ekskursies op het programma, n.l. bezoek aan de Ford-fabrieken te Ant werpen en een bezoek aan een bierbrouwerij. Voor na dere bijzonderheden of opgave voor één of meerdere kursussen, kun je terecht bij: Joop Murre, v. Heetvelde- straat 8, Zaamslag (011531548). PLOEGWEDSTRIJD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 8 september a.s. op het bedrijf van Jac. Dieleman'Dees te Schoondijke, georganiseerd door de Ver. van Oud-Leerlingen R.M.L.S. in samenwerking met 3 C.J.O. Tevens wordt door Cebeco een demonstratie met een Samé-trekker verzorgd. Opgave vóór 5 september bij Jac. van Cruyningen, Sluissedijk 24, Zuidzande, tel. 011702469. doorgebracht op een bedrijf, terwijl de laatste 3 maan den op de Universiteit een kursus wordt gehouden, waar men aan deelneemt. Tijdens het verblijf op de bedrijven verdient men 200 dollar per maand. 125 dollar daarvan wordt naar -de Universiteit gezonden om de kursus te betalen, zodat 75 dollar te besteden overblijft. Na afloop van het jaar kan het verblijf met nog maximaal een half jaar worden verlengd. Opgave: vóór 20 december 1973. Leeftijd: 21 tot 30 jaar. Reiskosten: 1500. Men kan ook naar Amerika in het kader van de Futu re Farmers of America. Jongeren kunnen gedurende 6 maanden of langer (max. 18 maanden) geplaatst worden op bedrijven. Men kan elk moment vertrekken. De gun stigste tijd is echter het voorjaar. Leeftijd: 1830 jaar. Reiskosten: 1500. Zij, die een stage doen ten behoeve van hun opleiding aan een Middelbare of Hogere Land- of Tuinbouwschool krijgen de kosten vergoed door de school. Ieder jaar komen er aanvragen binnen van buiten landers, die een stage willen doen op Nederlandse boer derijen en andere agrarische bedrijven. Een aantal van hen moeten we teleurstellen, omdat er onvoldoende adressen zijn. Daarom benadrukken we nog even deze kant van ervaring opdoen met buitenlanders. Men kan zich als stage-adres opgeven bij: Stichting Uitwisseling (022083101) of bij het PJZ-sekretariaat (011005010). ook wel eens uitgedund worden. De stroper pakt alles wat hem voor de voet komt. Drachtige dieren. Zelfs jon ge dieren zonder ivoor, alleen maar om het harde haar van de staart, waar je de zo populaire geluksaanbren- gende armbandjes van kan kopen. Het stropen is mee dogenloos. Het gebeurt op grote schaal met moderne Winchester geweren, en het gebeurt nog veel meer met de vergiftigde pijl. De getroffen dieren sterven zelden direkt, zoals wel eens wordt beweerd. Heel vaak sterven ze ook niet, maar moeten zich voortslepen met grote etterende wonden. Of ze sterven na drie a vier dagen. Het vergif doet langzaam haar werk. En ondanks zijn kollosale kracht, is een olifant bijna zo kwetsbaar als een pasgeboren mol. Als de wind gunstig is en je bent voorzichtig, dan is het voor en mens mogelijk om een olifant aan te raken zonder dat het dier je ziet. De olifant is nagenoeg blind. Door beroepsjagers, die we nogal eens ontmoeten, wordt beweerd, dat er bijna geen olifant meer worden geschoten of ze hebben verse of oude pijlschot-wonden. En inderdaad, wanneer we dan terugkomen op ons uitgangspunt, het is heel goed mo gelijk dat over vijf jaar, de Afrikaanse olifant een zeld zaamheid is geworden. De ontwikkelde mensen hier begrijpen de kollosale ramp die hen te wachten staat. Vooral ook de president heeft er alle begrip voor. Hij en de zijnen doen wat ze kunnen met de hen ter be- schikking staande middelen. Alleen de gewone boer die aan de rand van de wildgebieden woont heeft weinig begrip voor de waarde van wild. Vooral niet het nut van olifanten. In één nacht kunnen ze de voedseloogst voor de rest van het jaar vernietigen. Je zou kunnen zeggen, wild is voor hen hetzelfde als een zware nachtvorst, midden juni, in Nederland. Ook het Wereldnatuurfonds doet al het mogelijke om de olifant te beschermen. Doch alleen een algeheel verbod op de handel van ivoor over de hele wereld kan uitkomst bieden. Net zoals gedaan is met de luipaarden en de cheeta's, die ook op het punt stonden van uitsterven. De beroepsjager kan voorlopig blijven. Het ivoor dat zijn klanten schieten is trofee-ivoor, geen handelswaar. Het blijft als een herinnering aan die grote jacht. Mogelijk kan met inspanning van de hele wereld een zich nu dreigende ramp worden voorkomen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19