<*Uoor de <~Drouiv Inspectielijst voor een veilige woning Canada Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mevr. D. KugelSwart Schoolstraat 33 Poortvliet Tel. 01662—400 Voor Brabant: A. den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682—984 INLEIDNG In ons land worden jaarlijks ongeveer evenveel dodelijke ongevallen tijdens „eigen tijdsbesteding" gemeld, als in het verkeer op onze wegen, n.l. rond 2000! Heel wat meer dus, dan de ca. 350 tijdens beroepsarbeid. Dit nodeloze verlies aan mensenlevens in de privé sector gaat vergezeld van een onbekend aantal ernstige letsels, vermoe delijk wel een millioen gevallen per jaar. Het verlies door materiële schade en lich tere letsels is nog moeilijker te schatten. Deze ongevallen gebeuren nietze worden veroorzaakt! Door een inspectieijst wil het Veilig heidsinstituut een aantal veiligheids wen ken geven, in de hoop dn het aantal on gevallen in en om het huis kan worden verminderd. Een aantal van deze wenken worden hieronder weergegeven. ERF Als er bij uw huis een afvoerput je is (of een andere put), ligt er dan een zwaar deksel zó stevig op, dat kantelen onder uw voet, of openen door kleuters, is uitgesloten? -2+c Als u met. een ladder werkt, zorgt u dan dat deze onbeschadigd is, en goed vast gezet (of vast gehouden) tegen om vallen of weggijden? WERK- EN HOBBY RUIMTE ■)|<r Bergt u gereedschap zó op, dat er niet in gegrepen of over gevallen kan wor den? Als u elektrisch handgereedschap of hobby machines bezit, zijn die dan in ve- lige staat? (goedgekeurd type, liefst dub bel geïsoleerd zonder aarding, en gaaf). Heeft u eventuele insektenbestrij- dingsmiddelen zó achter slot opgeborgen dat ze absoluut geen gevaar opleveren? (zwaar vergift! denk aan kinderen, huis dieren!). Zijn de elektrische verlengsnoeren in orde? (1 „stekker" en 1 „contrastekker", elk beveiligd tegen gevaarlijke aanra king). Het gebruik van een z.g. „aftaklamp- houder" is gevaarlijk. Daarom is de ver koop hiervan sinds 1 mei 1966 verboden. Als u butagas gebruikt, is de ruimte waarin de gasfles is opgesteld (kastje) di rect naar buiten en laag bij de vloer ont lucht? DOUCHE- OF BADKAMER Heeft u handgrepen bij de douche of bij het bad? (voorkomt vallen). H,eeft u anti-slip matjes of roosters onder de douche of in het bad? Zijn schakelaars en „stopcontacten" buiten de douche- of badkamer aange bracht? (trekschakelaars buiten handbe reik met isolerend trekkoord zijn toelaat baar). Is de eventueel aanwezige elektrische verwarming in de bad. of doucheruimte uitgevoerd met een goedgekeurd speciaal badkamerarmatuur (weer buiten hand bereik)? KEUKEN Als u een gasgeiser heeft, is er dan een goede afvoerpijp voor de verbran dingsgassen? (tenzij van kleine capaci teit in groot vertrek). Is de slang van uw gascomfoor voor zien van wapening en aansluitfittings van goede kwaliteit (goedgekeurd door het gasbedrijf)? Zijn brandbare zaken, zoals theedoe ken, gordijnen, papier etc. ver genoeg uit de buurt van de gastoestellen? U gebruikt toch veilige (liefst K.E. M.A.-goedgekeurde) elektrische toestel len? Zoals de centrifuge die alleen bij stil stand te openen is? Zijn uw wandcontactdozen („stopcon tacten"), waar nodig, van een aardcontact („randaarding") voorzien? (b.v. voor was machines en centrifuges). Worden uw wasmachine en centri fuge e.d. aangesloten met behoorlijk ge aarde snoeren? U Z8ker' dat eIektr°cutie door gebruik van een ongeaard verlengsnoer uitgestoten?" Cn bij U thuis is da]np van één. theekopje wasben- ne kan de muren uit een woning slaan hij vonk of vlam. Is wasbenzine beslist buiten de deur gehouden? Een 25 cc fles je tnchloorethyleen voor wegnemen van kleme vlekken op kleding is toelaatbaar. Zet V aP? brandgevaarlijke en giftige stoffen (spiritus, petroleum, bleekwater ammonia soda, spuitbussen, e.d.) buiten het bereik van de kinderen? (Dus kastjes op slot!). Heeft elke fles zijn eigen en duidelijk leesbaar etiket? (voorkomt vergissingen). Zet u pannen, keteltjes enz. met een hete inhoud buiten het bereik van de kinderen (Dus ook de stelen naar achte ren gekeerd). BALKON Hebt u een goede huishoudtrap met leuning en met voldoende groot plateau om stevig op te staan? Wordt die huishoudtrap altijd ge bruikt in plaats van het klimmen op de vuilnisbak of een krukje? Is uw huis vrij van „bewaarde" licht- brandbare zaken in kelder, op zolder of in kasten? SLAAPKAMER -5|<r Een los vloerkleedje op een gladde vloer kan iemand invalide maken. Hebt u onder alle kleedjes anti-slip materiaal aangebracht? N.B. Woont u op stroeve vloerbedek king zopde losse kleedjes, dan is dat nog veiliger. Zijn van al uw elektrische schake laars in huis, de afdekkappen en knoppen onbeschadigd en .stevig bevestigd? Uw huis is toch vrij van vastgespij kerde snoeren? „Jij kunt best een stukje over Canada schrijven", zegt de redactrice en nog vervuld van die reis, waar van je iedere minuut intens genoten hebt, stem je over moedig toe. Maar eenmaal met het blanco blocnote-vel voor mij, besef ik, dat het wel een heel sulbjectief relaas zal worden. Opnieuw beleef ik de aankomst in Edmonton, het blijde weerzien met de zoon en dan opeens ligt daar dat immens wijde land voor ons in stralende zon onder diepblauwe lucht. Daarna de rit van twee uur, eerst door de stad voor onze Hollandse ogen een groot tuindorp met al zijn bungalows later door het prach tige landschap met felgele koolzaadvelden temidden van groen in alle schakeringen en overal verspreide boomgroepen. De kennismaking die avond aan tafel met de twee gezinnen van on'ze gastheren (onze zoon is bedrijfslei der op een bedrijf van twee broers. Daar hij vrijgezel is, is hij daar ook in de kost. Zodoende waren wij de gas ten van zijn bazen.), de vreugde nu eindelijk te weten wie al die mensen zijn, die je al sinds jaren alleen maar als namen uit brieven kent. Nu met eigen ogen alles te zien wat tot nu toe wei nig zeggende foto's voor je waren, ondertussen moei- 7 'm Engelse gesprekken voerend, ondanks de moeite u de anderen nemen om vooral duidelijk te spreken. Ei! dan tenslotte eindelijk dankbaar in bed tuimelend na deze eerste lange dag, die precies 24 uur duurde! Hoogtepunt van ons verblijf was de trektocht, die wij met ons drieën maakten met de „camper". Een camper is eigenlijk een caravan, die niet achter de auto hangt, maar op de laadbak van een truck staat. Wij droegen dus ons huis, van alle gemakken voorzien, op onze rug! Kamperen wordt in Canada op grote schaal beoefend; overal langs de hoofdwegen zijn openbare kampeer plaatsen, die gratis zijn. Zij zijn alleen voorzien van een pomp, toiletten een eenvoudige overdekte ruimte, waarin gekookt kan worden. Voor 2 per nacht kon je ook op campings staan met wat meer gemakken, zoals wasgelegenheden, douche's en betere toiletten. De „Rocky Mountains" waren het eerste doel van de reis. Met géén pen te 'beschrijven hoe geweldig mooi en groots de natuur daar is! k Zal het dan ook niet proberen. Wij kampeerden een week in de Nationale Parken, die in dit gebied liggen. Er wordt in deze parken veel opvoedend werk gedaan wat betreft milieu beheer en natuurbehoud. Bij de ingang van de cam pings worden afvalzakken van „recycled" papier ver strekt met een ernstige waarschuwing vooral geen voed- selresten achter te laten, speciaal in verpand met de daar rondzwervende beren. Ook in de winkels werden alleen papieren zakken gebruikt. 's-Avonds worden er in het openluchttheater van een camping dia's of films vertoond, waarbij van alles ver teld wordt over geologische bijzonderheden of over die ren en planten, cue in die streek voorkomen. Wij gin gen ook enkele malen mee met een excursie onder des kundige leiding, waarbij b.v. verteld werd over ontstaan van de Rocky's, de alpenflora en leefgemeenschappen en waarbij steeds weer gewezen werd op de noodzaak om zorgvuldig om te gaan met alles, wat er leeft. Na een week van vergezichten, gletschers, meren en watervallen stortten wij ons in de lawaaierige, kleurige, uitbundige drukte van de „Stampede" in Calgary. Jong en oud, getooid met cowboyhoeden drentelt popcorn, ijsjes en coke consumerend langs kraampjes waar met vcci gcsuueeuw via luidsprekers loierijen worden aanbevolen; amuseert zich op de kermis met enorme „reuzenraderen" of tpont belangstelling voor de vee teelttentoonstelling. Maar waar eigenlijk alles om draait, zijn de uitvoeringen in de areana. Daar rijden cowboys op wilde paarden en stieren; daar worden met lasso's kalveren gevangen en voor mij het meest opwindend daar worden wagenrennen met vierspan nen gehouden. Adembenemend! 'k Begrijp nu de Romei nen in Caesar's tijd! Een „musical ride" van 40 ruiters van de Royal Ca nadian Mounten Police in scharlaken uniformen onder het licht van schijnwerpers, was een minder opwindend, maar uiterst verfijnd en boeiend schouwspel. Heel Calgary is tien dagen lang in feeststemming: overal in de straten spelen bands, majorettes parade ren en telkens kom je kleine optochten tegen. Orr de grote optocht te zien gaan de mensen 's-nachts al op straat zitten. Twee en een half uur lang trok de stoet voorbij waarom moest de Hollandse wagen nu weer die verschrikkelijk lelijke namaak costuums te zien geven? de Indianen, prachtig uitgedost in hun bonte, met kralen versierde kleding, kregen het meeste ap plaus! „Heerlijk, een land zonder kathedralen", verzuchtte op een dag mijn echtvriend, die kennelijk wel eens wat geleden heeft onder mijn kunsthistorische ijver in het oude Europa. Nee, géén kathedralen, maar wél mooie openluchtmusea, waarin een heel dorp met winkels, schooltje, hotel, „saloon", kerk, enz., herbouwd is zoals het er honderd jaar geleden uitzag. Sommige gebouwen zijn authentiek, anderen heel zorgvuldig nagemaakt. En overal langs de wegen vind je „Historical Points of Interesf'-borden, waarop te lezen staat wat er zich op die plaats in het verleden heeft afgespeeld. Zo is die in onze ogen nog jonge geschiedenis heel levend aanwezig in dat land. Steeds proef je de herinnering aan die ruige tijd van pioniers, goudzoekers en avon turiers. Tijd ook, waarin een levendige handel met de Indianen ontstond, wat later geleid heeft tot een bittere strijd tussen Indianen en handelaren, getuige de vele versterkte nederzettingen (forten), die langs de handels- route's gebouwd zijn. Wat al die mensen tóén in Canada zochten, vrijheid, nieuwe kansen en nieuwe mogelijkhe den, is voor velen nog de grote aantrekkingskracht. Verschillende religieuze sekten, vervolgd in „The Old Country", stichtten hier hun kolonies en bouwden zo een nieuw bestaan in vrijheid op. De Hollanders die wij er spraken, hetzij twintig jaar geleden geënimgreerd, hetzij nog maar sinds enkele ja ren, willen niet meer terug naar ons kleine, overvolle Holland, waar het leven zoveel meer aan regels en ver ordeningen gebonden is. Zij zijn gaan houden van dit land om zijn ruimte, ruimte ook voor de mens om zich zelf te kunnen zijn. M. KAKEBEEKEOCHTMAN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15