Onderzoek klein fruit van Kaoelle naar Wilhelminadorp DINGEN VAN DE WEEK Enige tijd geleden is bekend geworden dat de proef tuin voor klein fruit te Kapelle zal worden opgeheven. Het onderzoek gaat weliswaar door, maar de veldproe ven zullen op de proeftuin te Wilhelminadorp worden voortgezet. Vooral voor Kapelle en omgeving betekent een en an der een aanzienlijke achteruitgang. De tuin zoals die thans in Dijkwel is, voorziet in een behoefte, vooral ook omdat de proeven die er worden genomen nauw aanslui ten bij de praktijkproblemen. Vaak werd ook de stoot gegeven voor nieuwe ontwikkelingen, denk b.v. aan de snelle opgang van het bramenras Thornless Evergreen. Een groot voordeel is ook dat men elk uur van de dag kan binnenlopen, eventueel ,,op zijn klompen", om met de heer Nijsse of diens assistent De Groene de proe ven te bekijken of advies in te winnen. Dat voordeel zal men straks erg missen. Menigeen is de opheffing van de Kapelse tuin rauw op de maag gevallen. Het kleine fruit is voor Kapelle een belangrijke zaak en zeer veel kleine zelfstandigen zijn er met hun inkomen van afhankelijk. Sommigen vra gen zich af of er voldoende tegen geprotesteerd is. Is werkelijk alles gedaan om de proeftuin op zijn huidige centrumplaats te behouden? Ter beantwoording van die vragen en voor het ver krijgen van nadere inlichtingen hebben we ons gewend tot de directeur van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, ir. R. K. Elema. Het gesprek verliep ongeveer als volgt; Is het besluit om de proeftuin voor klein-fruit te verplaatsen definitief? Ja, na lang overleg is vanwege het ministerie van Landbouw de beslissing genomen om de proefvelden over te brengen naar Wilhelminadorp. Waarom moet de tuin verplaatst worden? Het is duidelijk een verlies voor de Kapelse kleinfruit- teelt. Was er werkelijk niets aan te doen? Er is veel over gepraat met „Den Haag", maar de ver plaatsing kon niet voorkomen worden. Het is moeilijk om in het kort weer te geven waarom niet, maar in hoofdzaak zit het vast op de subsidieregeling. In ons land zijn er een aantal proefstations waar onder zoek voor het gehele land wordt verricht. Voor elke tuin bouwsector is er één landelijk proefstation. Wat betreft de fruitteelt in de volle grond is dat zoals bekend ge vestigd te Wilhelminadorp. Het geld voor de financiering van de proefstations met hun onderzoekers komt voor een deel van het Rijk en voor een deel van het bedrijfsleven in het hele land. Om dat het onderzoek van landelijke betekenis is, droegen b.v. ook de fruittelers in de IJsselmeerpolders, Gelder land, Noord-Holland, enz. bij in de kosten van Wilhelmi- napolder, via hun veilingen. In de toekomst komt er een financiële regeling middels het Landbouwschap. Hoewel er aan de proefstations veelal ook een proeftuin is ver bonden, wordt er hoofdzakelijk aandacht besteed aan we tenschappelijk onderzoek. Naast deze landelijke proefsta- Blijkens een bericht dat we dezer dagen lazen in het Financieel Dagblad hebben het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland en het exporthuis B.V. v.h. Jos van de Berg te Rotterdam, een nieuwe zaak op gericht die zich gaat toeleggen op de export van Neder landse appelen en peren. Het is de Neveka B.V. waarin elk voor 50 zal parti ciperen en deze nieuwe B.V. heeft zeer grote plannen om met nauwe medewerking van het Centraal Bureau van de veilingen een slagvaardig afzetbeleid voor appe len en peren te voeren. Wat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is, weet elke tuinder. Het is de overkoepelende organi satie groenten- en fruitveilingen en ze is niet meer weg te denken uit het afzetorganisatiepatroon van onze tuin bouw. De B.V. v.h. Jos van de Berg is een oude zaak die zich in hoofdzaak bezig hield met de import en transito handel in fruit, maar sinds enkele jar'en in nauwe samen werking met de B.V. Centraal Bureau II ook Nederlands fruit is gaan exporteren naar landen waar dit fruit anders nooit kwam en met name was dat naar de Canarische eilanden. Nog maar enkele jaren geleden was dit gebied van geen betekenis voor de Nederlandse fruitafzet. Het afgelopen seizoen werden er ruim 3 miljoen kg Neder landse appelen en peren naar de Canarische eilanden verladen en men heeft goede hoop dat dit kwantum nog aanzienlijk opgevoerd kan worden. De heer Berti van de Berg, een bekende persoonlijkheid in de internationale fruithandel wordt direkteur van Neveka B.V. Uit fruittelerskringen is dikwijls naar voren gekomen dat er dringend behoefte is aan een slagvaardig afzet beleid met betrekking tot het fruit. Het Centraal Bureau tions zijn er ook een beperkt aantal regionale proeftuinen. Daarop worden overwegend veldproeven genomen die voor een bepaald gebied belangrijk zijn en die tevens een funktie hebben voor de voorlichting in de streek. Voor die regionale proeftuinen geldt, dat het Rijk 50 door het regionale bedrijfsleven moet worden bijeengebracht. Men kan dus geen beroep doen op een „landelijke pot", zoals de proefstations. Tot nu toe viel de proeftuin te Kapelle onder de begroting van het Proefstation te Wilhelmina dorp. Dat was mede mogelijk, omdat de tuin is gesticht ten behoeve van het werk van ir. B. Roelof sen, landelijk coördinator voor het kleine fruit. Inmiddels zijn er evenwel enkele belangrijke wijzigin gen in de situatie opgetreden. Ten eerste is er sprake van een zeer sterke druk op de onderzoekbegroting van land en tuinbouw. Er moet bezuinigd worden. Bij de Wage- ningse instituten moet er b.v. vóór 31 december 1974 niet minder dan 200 man afvloeien. Uiteraard wordt ook op de begrotingen van de proefstations beknibbeld. En ten tweede liep de teelt van aardbeien onder glas in de om geving van Kapelle de laatste jaren in betekenis terug. In de Bommelerwaard en Noord-Brabant is de teelt van glasaardbeien veel belangrijker dan in Zeeland en in ge noemde gebieden wordt ook onderzoek verricht. De over heid staat op Ihet standpunt dat het onderzoek vooral in de voornaamste teeltcentra moet plaatsvinden en daarom was men niet langer bereid het glasaard'beienonderzoek te Kapelle te handhaven. iDoor al die opgesomde factoren werd de positie van de Kapelse tuin steeds meer ondermijnd. Daar kwam nog bij In de omgeving- van Kapelle is kleifruit voior zeer velen een belangrijke bron van inkomsten. dat men van overheidswege meer de nadruk wil gaan leg gen op fundamenteel onderzoek en minder op praktijk proeven. Dat geldt niet alleen voor glasaardbeien, doch evenzeer voor het overige klein-fruit. Dit fundamentele onderzoek kan zeer goed gebeuren te Wilhelminadorp. Vandaar de beslissing tot verplaatsing. Voor Kapelle is de gang van zaken inderdaad onprettig, maar het was niet tegen te houden. Praktijkproeven hebben veel waarde en spreken de teler vooral uit het oogpunt van voorlichting meestal meer aan dan fundamenteel onderzoek in een laboratorium. Speelt dat ook geen belangrijke rol? van de Tuinbouwveilingen heeft deze uitdaging aangeno men. In de eerste plaats door het stichten van de B.V. Centraal Bureau II die tracht fruit in handen te krijgen en dit dan ter beschikking stelt van exporteurs, vooral naar landen waar men voorheen geen Nederlands fruit at. Een bekend voorbeeld van de aktiviteiten van C.B. II zijn de transakties met Oost-Duitsland waarheen de laat ste jaren grote hoeveelheden Nederlandse appelen zijn verladen, transakties die mogelijk werden omdat C.B. II beschikte over fruit dat de telers voor centrale afzet ter beschikking hadden gesteld. Ook de export naar de Canarische eilanden is door de C.B. II aktiviteiten op gang gekomen en hetzelfde geldt voor de Scandinavische landen waar vroeger vrijwel geen Nederlandse appelen heen gingen en het afgelo pen seizoen bijna 3 miljoen kg werd verladen via C.B. II. Door bemiddeling van C.B. II werd het afgelopen sei zoen in totaal 17,7 miljoen kg appelen en peren verla den, dat is 16,2% van de landelijke export van deze produkten. Voor het nieuwe seizoen hebben Neveka B.V. en C.B. II grote plannen, vooral met betrekking tot de export van appelen naar Engeland. De Nederlandse appelen hebben op de Engelse markt tot nog toe weinig te betekenen gehad. Er zijn echter naar men meent zonder meer kansen voor kleine en groene Golden Delicious en kleine en harde Cox's Orange Pippin. Bij Golden Delicious gaat het om de maat 6070 mm en Cox's Orange Pippin vooral om de maat 5565 mm. De afgelopen weken heeft de direkteur van de B.V. Centraal Bureau II met zijn medewerkers in alle fruitge- bieden van Nederland de veilingbestuurders en mensen die de afzet van fruit op de veilingen moeten regelen nog eens voorgehouden welke belangen er voor de Ne derlandse appelexport op het spel staan op de Engelse markt en heeft hij gevraagd om medewerking om fruit Natuurlijk speelt dat een rol, maar als argument om de tuin te Kapelle in stand te houden is het ziwak. Prak tijkproeven waar de teler regelmatig naar komt kijken, horen volgens de voorschriften vooral op een regionale proeftuin thuis. Is het dan niet mogelijk Kapelle als regionale proef tuin te handhaven? Wat de overheid betreft is dat zeker niet onmogelijk. Maar dan valt men onder de 50 subsidieregeling. En de exploitatietekorten zijn zó groot, dat het vrijwel onmo gelijk is voor het regionale bedrijfsleven om die voor de helft aan te vullen. Het is uitvoerig nagegaan; er is b.v. gepraat met de veiling, met de gemeente Kapelle, waar bij wel naar voren kwam dat de goede wil ruimschoots aanwezig was, maar de opgave bleek duidelijk te zwaar. En daarmee verviel ook de kans op handhaving als re gionale proeftuin. Waaraan zal de komende jaren bij het kleinfruit- onderzoek het meeste aandacht worden besteed? Wat de aardbeien betreft is er niet alleen voor de glas teelt, doch ook voor de vollegrondsteelt heel wat te doen voor ir. Dijkstra, die als onderzoeker voor de klein-fruit- teelt aan het proefstation is verbonden. Bramenproef op de proeftuin voor klein fruit. Rechts de Himalaya (met stekels) en links de doornloze Evergreen, die de laatste jaren sterk naar voren komt. De frambozen werden al eerder genoemd. Voor Kapelle is dat een belangrijk gewas, omdat er overwegend voor consumptie wordt geteeld, althans voor pluk in doosjes. Het onderzoek zal zich toespitsen op enerzijds klonense- lectie van o.a. de Malling Promise en anderzijds op het toetsen van nieuwe rassen. Ook de bramen zullen niet vergeten worden; het is een gewas dat óp Zuid-Beveland steeds meer op de voorgrond komt. Verder zullen de rode bessen aandacht krijgen, mede omdat dit produkt weer een opleving meemaakt. Al verdwijnt dan over een paar jaar de proeftuin te Ka pelle, het klein-fruitonderzoek blijft doorgaan in Zeeland. Misschien wordt het minder demonstratief, maar door de meer wetenschappelijke aanpak kunnen de resultaten voor de partijk zelfs waardevoller zijn dan voorheen. ter beschikking te stellen van C.B. II. Vooral vroeg hij dit voor de kleine maten groene Golden Delicious die men heeft. Er is op gewezen dat de prijs voor deze appelen al tijd goed zal zijn maar wel is belangrijk dat men ze zo veel mogelijk apart heeft in de koelhuizen omdat niet bekend is wanneer ze verladen moeten worden en het niet zo moet zijn dat men 100 ton Golden Delicious moet sorteren om b.v. 20 ton in de maat 6070 mm te krij gen. De Neveka B.V. wil op grote schaal fruit brengen op de Engelse markt in het komende seizoen maar dit fruit zullen de Nederlandse telers ter beschikking moeten stellen. Vandaar dat men van de kant van C.B. II zich is gaan oriënteren over de medewerking die er van de telers te verwachten is. Duidelijk is gesteld dat de akti viteiten van C.B. II geen doel op zich zijn maar zijn in gesteld omdat de fruittelers riepen om een slagvaardi ger afzetbeleid bij fruit. Duidelijk is ook op alle vergaderingen met de veilin gen gesteld dat men slecbts een deel van het fruit ter beschikking van C.B. II moet stellen en zeker niet zo veel dat het aanbod op de eigen veiling niet meer inte ressant zou zijn voor de gewone veilinghandel. De grondslag van de fruitafzet blijft de veilingklok en elke veiling zal er voor moeten zorgen dat wanneer er wordt geveild, er voor de hendel voldoende beschik baar is. Voor het openbreken van nieuwe afzetkanalen is echter fruit vast in handen nodig en daarom heeft C.B. II middels de veilingen gevraagd. De telers zullen op deze vraag in de komende weken het antwoord moe ten geven. Is dat postief dan mag worden aangenomen dat er nieuwe wegen voor ons fruit gevonden zullen wor den op markten waar we tot dusver geen voet aan de grond hadden. Vandaar ons dringend advies: ga eens met uw veilingleiding praten hoe U mee kunt doen om zo de fruitafzet te bevorderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13