It's a long way to Tipperary 7 september „open dag" op de proeftuin te Breda 12 Ruim 7 jaar geleden vertrok de heer W. Traas met zijn vrouw uit Kapelle-Biezelinge naar Ierland, om te trachten daar een bestaan te vinden. Kort tevoren had hij op dit grote eiland een landbouw bedrijf gekocht, groot 24 ha, met inbegrip van een huis en wat bijgebouwen. De heer Traas was opgegroeid in de fruitteelt. Oorspronkelijk was het dan ook zijn bedoeling om vrijwel de gehele oppervlakte met fruitbomen te beplanten. Na een begin te hebben gemaakt met een paar ha is hij echter van plan veranderd. Voor lopig breidt hij het fruitareaal niet uit, doch zoekt hij het meer in akkerbouwgewassen. Emigreren betekent vooral ook aanpassen aan het land, de bevolking, de taal, de gewoonten, enz. In de rubriek „It's a long way tot Tipperary" zal de heer Traas maandelijks over zijn bedrijf en zijn er varingen vertellen. RED. Het liedje „It's a long way to Tipperary" zal de öuderr n doen terugdenken aan de oorlogsperiode, toen het uit volle borst werd gezongen door de geallieerde bevrijders. Sinds dien is het aardig blijven hangen bij oud en jong. Het is in derdaad een beetje ver weg naar Tipperary, maar zeker niet zo ver als het versje suggereert. Bij de grond behoorde een ruime, gerieflijke woning. Wij wonen namelijk in Tipperary, dat is te verstaan in de county die zo heet. Een county is een graafschap, min of meer te vergelijken met een provincie in Nederland. In de county Tipperary is ook weer een stadje Tipperary, waar wij 30 km vandaan wonen. Onze woonplaats is Cahir, adres Moorstown. Moorstown Consulentschap voo rde Tuinbouw, Tilburg Ing. J. B. VINKENVLEUGEL Traditiegetrouw houdt de Proeftuin te Breda op 7 septem ber van 13.0018.00 uur weer een Open Dag voor glas en vollegrondstelers. Studieclubs worden aangeraden in groeps verband te komen en tevoren een opgave te verstrekken, hoe laat men aanwezig denkt te zijn. Medewerkers van de Proef tuin en van het Consulentschap voor de Tuinbouw zullen voor de lichting zorgen. WAT IS ER TE ZIEN? A. Onder glas. Kas IA. Demonstratieteelt van paprika. Ter kennismaking met deze, voor de Brabantse tuinders nog nieuwe teelt. Kas ID en kas 3. Onderzoek naar het optreden van steektrossen bij late tomaten (plantdatum 20 juni). Als onderzoekobjekten zijn hierin opgenomen: Koude en warme opkweek van de planten 4 5 en 6 weekse planten Lage - normale en hoge voorraadsbemestmg verschillen in klimaatsbeheersing. Kas 2. Rassenproef met diverse meeldauwresistente rassen die geschikt zijn voor de vroege herfstteelt. Kas 5. Verlate teelt van aardbeien onder glas. In deze proef zijn opgenomen: gekoelde planten van het ras Redglauntlet en het doordragende ras Ostara. is een gebied van een paar honderd ha, waar een stuk of tien gezinnen wonen. Begin 1966 hebben mijn vrouw en ik een boerderijtje ge kocht. De vraagprijs, omgerc ke.\:. in. Nederlands geld (voort aan zal ik geld steeds weergeven in guldens) was 100, Na veel loven er. bieden is het 90.000,met als „geluks- geschenk" de gasoven. In Ierland worden praktisch geen zaken gedaan of de verkoper geeft nog wat „luckmoney". Met de notariskosten en de makelaarskosten van 5 werd het dus toch nog 100.000,uit de zak. Beter gezegd, uit andermans zak, en van de bank. Buitenlanders die hier in Ierland grond kopen, moeten goedkeuring over de koop verkrijgen van een z.g. Landcom- missie. Deze goedkeuring wordt niet vaak gegeven, alleen in gevallen waarin de inkomende buitenlander een aanwinst zou kunnen betekenen voor de economie van het land. In ons zag men wel wat, want we hadden fruitteelt in ons hoofd en dat is waardevol voor Ierland, omdat het meeste fruit geïmporteerd wordt en omdat een winstgevend fruit- teeltbedrijf stimulerend kan werken op de animo van de Ieren om ook zo iets te gaan doen. Deze stimulans is er zeker geweest, niet zo zeer door ons, maar vooral door het fruitteeltbedrijf van de heer Vogelaar die hier weer 50 km vandaan zijn bedrijf grootscheeps in fruit heeft opgezet. Deze ontwikkeling heeft ook weer goed gewerkt op de activiteiten van een reeds aanwezig zijnde proeftuin. En nu zijn we dan hier weer al meer dan 6 jaar. Ons ge zinnetje bestaat uit mijzelf 36 jaar, mijn vrouw, oorspronke lijk uit Kampen, leeftijd „rond" de 30 jaar, twee boys, één van 5 en een van 2 jaar jong. In deze zaken is ieriand niet anders dan Nederland. Het mensdom vermenigvuldigt zich. Hier zelfs met groter spoed dan in veel andere landen. De bevolking is R.K. en daar vindt men meer grote gezinnen onder. De geboortebeperking is beperkt. Door de Paus. Ons vertrek uit Nederland destijds ging op een eenvoudige manier. We laadden onze bezittingen op een kar achter de V.W. en ook de auto propten we zo vol, dat we enigszins gebogen achter het stuur naar Ierland reden. Onze grootste zorgen waren douane, want uitpakken was onmogelijk, en of we de hoge heuvels in Wales wel door zouden komen. Een paar keer tijdens onze rit door Engeland zijn we nog teruggemoeten in de 1ste versnelling. Toch ging alles voorspoedig, OstendcDover, Engeland, over de Ierse Zee en nog een eindje naar Moorstown. De brem stond in bloei en we hadden het goed naar or.s zin. Toen we in Moorstown aankwamen liepen de varkens Een wegwijzer op er.':: 'r. meters van het bedrijf. Bovenaan staan do plrr.: fn öe oorspronkelijke Ierse taal (Gaellic), die gvh.el verdrongen is 'door Ik .".uïgcls. rond het huis. Zij waren letterlijk huisdieren, zoals in Neder land een paar honden. Zolang ze de deuren niet opvreten is dat niet zo erg, trouwens na een paar dagen waren ze ver dwenen, want de eigenaar was zeker bang dat we er één zouden.slachten. En dan kwam het moeizame begin. Dat varieerde van het Planttijd: gekoelde planten (Redgauntlet) 15 juni Doordragers (Ostara) 15 juli als: a. Gekoelde plant 22/5 geplant als losse plant op het wachtbed gezet. b. Gekoelde plant 22/5 geplant in een mandje op het wachtbed geplant. c. Verse plant uit het produktieveld in de vollegrond. d. Verse plant in januari geplant in een mandje en op 15 juni in de kas geplant. De eertse pluk is op 15 augustus begonnen. Kas 6. Watergiftproeven bij komkommers. Plantdatum 20 mei; ras Uniflora D. Er wordt 2 x per dag, 1 x per dag, 1 x per 2 dagen en 1 x per 4 dagen water gegeven. De hoeveelheid water per week wordt gelijk gehouden, evenals de bemesting. Tot nu toe zijn er geen verschillen in opbrengst en kwaliteit waarge nomen. B. In open grond: Aardbeienproeven verlate teelt met het remonterende ras „Ostara". In deze proef wordt aansluiting gezocht op de oogst van de normale vollegrondsteelt. Tevens wordt nagegaan wat de invloed is van niet-, weinig- en veel vruchtdunnen op de kwaliteit en kg-opbrengst bij djt ras. De le pluk vond plaats op 16 juli. Augurkenteelt aan touw. In deze teeltproef zijn de volgende objekten onderge bracht: a. Draadhoogte 1.50 m en 1.75m. b. Rijenafstand 1.25 m en 1.50 m. c. Snoeitijdstippen: 1. Grondranken vanaf het begin van de oogst ver wijderen, gesnoeid werd op 28/6 - 12/7 - 26/7 en 10/8. 2. Gronddranken snoeien na 2 2 oogstweken, snoei- data 26/7 en 10/8. 3. Grondranken snoeien na 4 oogstweken, snoei- datum 10/8. 4. Grondranken niet snoeien. IERLAND IN 'T KORT Ierland is twee maal zo groot als Nederland, doch telt slechts 4/2 miljoen inwoners. Daarvan leven er l/2 miljoen in het noordelijk deel (Ulster) dat bij Groot Brittannië behoort, dus bij Engeland. Het is hier waar het zo onrustig is met Belfast en Londonderry als belangrijkste plaatsen. De Ierse Republiek (Eire) beslaat ca. 80% van het eiland en telt 3 miljoen inwoners. Dit deel van Ierland is sinds 1927 zelfstandig, na een vrijheidsstrijd met de Engelsen. Het inwonertal is belangrijk hoger geweest, maar vooral de laatste 100 jaar is het ingekrom pen. Er is namelijk te weinig werkgelegenheid en daarom moeten jaarlijks vele duizenden Ieren hun verlaten. Desondanks is er nog een vrijwel constant werkloosheidspercentage van 8 De veeteelt is een zeer belangrijke bron van in komen; er zijn tweemaal zoveel dieren (hoofd zakelijk rundveeals mensen in Ierland. Onge veer 90 van de cultuurgrond is grasland. Doordat Ierland een vochtig zeeklimaat heeft groeit het gras er bijzonder welig. Men spreekt dan ook terecht van het „Groene Eiland". Er is betrekkelijk weinig industrie. De lucht is in Ierland zuiver, het water is zuiver en hel der, men vindt er rust en stilte als nergens elders. De tragiek is echter dat zeer veel Ieren in een rumoerige, bedompte fabrieksstad moe ten werken om de kost te verdienen. De toetreding van Ierland tot de EEG beteken de voor de Ierse boeren veel voordeel, omdat ze nu een aanmerkelijk hogere prijs voor hun vlees en zuivel krijgen dan voorheen. RED. openmaken van een verstopte septietank, tot dineren bij heel rijke mensen, waarbij men wat stiekem rondkijkt voor tafel manieren. Er zal wel eens een blundertje gemaakt zijn, trouwens wanneer houdt een mens daar mee op? Op een publieke verkoop kocht ik een tweescharige Lem- ken wentelploeg, nieuw voor 220,—. De eigenaar vond zo'n wentelploeg een mooie vinding, maar kon hem bij nader in zien waarschijnlijk niet gebruiken, vanwege de grote stenen in zijn land. Verder kocht ik nog een cultivator voor 200, Na deze verkoop in Dublin, waar we met zijn drieën naar toe waren gereden, raakten we de weg wat' kwijt in deze vrij grote stad. Als Nederlander wilde ik graag eerst het rechte pad weer vinden, maar de twee Ieren vonden dat het beter was eerst wat te gaan drinken, dan zou het nadien wel beter gaan. Na de aanwinst van ploeg en cultivator kon ik met de MF 135 trekker aan het werk. In deze grond van 3040 af- slibbaar was een tweeschaar te zwaar, beter met één schaar wat wijder meenemen en wat sneller rijden. Er kwam onnoemelijk veel kweekgras naar boven. Het was één mat van wortels. T.CA. en veel cultivateren hebben deze plaag klein gekregen en wij konden een vrij normaal bouwplan uitvoeren. Na deze eerste werkzaamheden met de ploeg (een ploeg bleek een moeilijke ding) en cultivator, kwam de tijd van zaaien. De loonwerker zou vroeg komen, dus de nacht daar voor had ik het land met een paar hekken achter de trekker gelijk gesleept. Om half elf arriveerde de zaaimachine, de tarwe en de kunstmest er in en daar stoomde hij over het land. Dat was een emotioneel moment. Leven aan de grond toe vertrouwen. In een nieuw land, aan vreemde grond. Je vraagt je af, zal de tarwe hier wortel schieten? Zullen we hier zelf wortel schieten? W. TRAAS. d. Onkruidbestrijdingsproeven bij het gebruik van transparant plastic. 1. 200 en 400 1 Vapam per ha op plantklare grond en daarna afdekken met transparant plastic met wachttijden van 20 - 14 w 10 en 7 dagen voor het planten. 2. 6 1 Asulox per ha, toepassen kort voor het plan ten. Teeltproeven bij herfst- en winterprei. Nagegaan wordt welke de beste plantdiepte en plantaf- stand is bij het gebruik van de Belgische plantgaten- ponsmachine. De volgende objekten liggen in de proeven. 1. 15 - 20 en 25 cm diepte 2. 100.000 - 150.000 - 200.000 en 250.000 planten per ha. 3: 4 oogsttijdstippen. Onkruidbestrijdingsproeven in sla met Vapam. Objekten: 250 1 Vapam per ha op plantklare grond en inregenen. Wachttijden: 14 - 7 - 3 - 1 en 0 dagen voor het planten. Spruitkoolproeven. 1Continuteelt van spruiten bij diverse plantdata, topdata en aantal planten per ha. 2. Rassenproef van spruitkool met nieuwe hybriden. Plantdatum 7/6, afstand 60 x 50 cm. Beproefd worden: een aantal rassen van Royal Sluis, Sluis en Groot en J. Huizen. Teeltproeven met de continuteelt van bloemkool. Om continu bloemkool te kunnen veilen is er 16 keer gezaaid en geplant in de periode 10/39/7 met tussen pozen van 10 dagen bij diverse opkweekmethodien zoals: ter plaatse zaaien, losse planten en perspotplanten. Gebruikte rassen: (Weeuwenteelt: Mechelse, Vrijster teelt: Selstro, Zomerteelt Raket, herfstteelt: Delira en White Finish.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12