KORTE WENKEN II moeten passeren. Ook bij het beklemd raken in de zaad- en losvijzel is er veel kans op beschadiging. Bij het lossen verdient het aanbeveling de tank niet steeds geheel leeg te draaien, omdat bij geringe toevoer meer beschadiging ontstaat. van 'net gras. Dit geldt ook voor de verstrekte bijpro- dukten als pulp en voeraardappelen. Dit laatste bete kent dus, dat men ander krachtvoer moet bijvoegen als men goed hooi of voordroogkuil gaat bijvoeren, dan in dien zetmeelrijke produkten als pulp, aardappelen of snijmais bijgevoerd worden. GRONDBEWERKING VEEVOEDING AM dë melkproduktie van de veestapel beter te kun- v nen beoordelen, wordt de gemiddelde standaard koeproduktie berekend. De invloeden van leeftijd en lactatiestadium op de melkproduktie worden uitgescha keld door een omrekening toe te passen. De melkpro duktie van de veestapel is dan goed te beoordelen. De invloed van erfelijke aanleg, de melktechniek, de ver zorging en voeding van het vee komt tot uiting in de standaardkoeproduktie. Deze produktie is het hoogste in de zomermaanden (mei-<juni-juli) en het laagste in na zomer en herfst (half septemberhalf december). Tus sen de hoogste en de laagste produktie op hetzelfde be drijf bestaan grote verschillen. Er komen schommelin gen voor van 1015 kg melk per koe. Deze verschillen komen vooral voor op de gemengde bedrijven in nazo mer en herfst door drukke oogstwerkzaamheden aan bieten, aardappelen, uien, witlof en het ploegen, wan neer voer van onvoldoende kwaliteit beschikbaar is en dikwijls ondoelmatig wordt gevoederd. Wanneer men de standaardkoeproduktie met 5 kg melk kan opvoeren door een doelmatiger voeding be tekent dit per koe ƒ100,extra inkomen. Bij een ge ringe opname van gras door het dier zal men in de herfst met het bijvoeren van geschikte voedermiddelen de normale produktie van de dieren op peil kunnen houden. Het wordt tijd om weer een voederplan voor de win ter op te stellen. Vooral de kwaliteit van het voer is be langrijk. Het krachtvoer zal de .komende winter weer duur worden. Laat daarom van uw voordroogkuil, hooi, snijmais e.d. eens een monster onderzoeken om een goed rantsoen te kunnen opstellen. SNIJMAIS ÏYE ontwikkeling van snijmais is dit jaar wel zeer gunstig. Er kunnen dan ook goede opbrengsten verwacht worden. Gezien de gunstige ontwikkeling zal dit jaar ook op tijd worden ingekuild, mits de weersom standigheden dit toelaten. Bij het inkuilen moet snijmais minstens 25 ds-ge- halte hebben en in het hard-deegrijpe stadium zijn. Dit stadium is bereikt als er geen vocht meer uit de korrels komt als men er met de nagels indrukt. Te vroeg oogsten geeft niet alleen verlies aan voeder- waarde maar bovendien is het ruwcelstofgehalte hoger, waardoor het vee er minder van kan opnemen. In de praktijk is er belangstelling voor toevoeging van ureum aan snijmais. Als bijdrage tot de ei wit voorziening van de kpe lijkt het perspectief te kunnen bieden. De Agrarische Unie bv heeft het alleenimporteur- De oppervlakte zaal-uien is ten opzichte van vorig jaar met ruim Deze maand zullen de jonge kalveren weer naar binnen moeten. De longworm en maagdarm- 25 toegenomen en is nu vrijwel gelijk aan het areaal in 1970 en parasieten komen nog steeds te veel voor. Raadpleeg tijdig uw veearts, indien uw dieren met 1971. Dit jaar werden ruim 35000ha uien in Zeeland verbouwd. besmetting van maagdarm- en longwormen te kampen hebben. INDIEN de tijd en de weersomstandigheden het toe- laten is de maand september zeer geschikt voor het uitvoeren van stoppelbewerkingen. Hoe dit dient te gebeuren hangt af van de grondsoort en de onkruidbe zetting namelijk met zaad- en wortelonkruiden. Vast staat echter dat dit onder droge omstandigheden dient te gebeuren om er een goed resultaat van te hebben en struktuurbederf te voorkomen. Het aardappelland dient zo vlug mogelijk na het rooien bewerkt te worden met de cultivator om verslemping te voorkomen. Toepassing van chemische middelen tegen hardnek kige onkruiden in de stoppel wordt van steeds grotere urgentie: Klein hoefblad bestrijden met 5 liter 2,4 - Damine per ha. Liefst spuiten op jong doch niet te klein hoefblad en bij groeizaam weer. Groeiende kweek kan op vochtige grond tijdens groeizaam weer met dalapon bestreden worden. Wanneer er hoefblad en kweek voorkomen kan men beide onkruiden tegelijk bestrijden met ami- trol/thiocynaat. Bij droge weersomstandigheden in september/okto ber kan tegen kweek beter TCA gespoten worden na het op wintervoor ploegen. GRASLAND IVE groei van het gras is dit seizoen op verschillende bedrijven vrij ongunstig verlopen. Kunstmest en regen kunnen de grasgroei weer goed op gang bren gen. Men kan tot eind september normaal stikstof geven. Wanneer men dan kans ziet om nog een perceel te maaien is het van belang dat men niet te kort maait en de maaiapparatuur juist afstelt. Jong grasland mag niet te kort (ongeveer 7 cm) de winter ingaan. Heeft men in pas ingezaaid grasland veel last van muur, dan kan men met 3 a 4 liter MCHR/ha veel overlast voorkomen. De opname van gras door het vee in de herfst is minder dan in de zomer. Het droge stofgehalte en de kwaliteit van het gras worden minder. De te verwachten melkproduktie uit gras is in sep tember hoogstens 15 kg melk, terwijl in oktober slechts 10 kg melk uit goed grasland geproduceerd kan wor den. In het algemeen kan men stellen, dat bij voedering gewenst is voor een goede melkproduktie, wanneer: a. men hoog produktieve dieren heeft; b. het aanbod van gras, de kwaliteit en de smakelijk heid van het weidegras matig zijn. Men dient voor het bereiken van een goede melkpro duktie het krachtvoer aan te passen aan de kwaliteit schap van de Franse Cocentall snijmaisdoseringsappara- ten voor ureum 4- mineralen. De Agrarische Unie levert doseringsapparaten voor opbouw op verschillende merken en snijmaishakselaars. Belangstellenden kunnen nadere inlichtingen op tele foonnummer 050137141, toestel 23 krijgen. Bij het toevoegen van ureum moet men zorg dragen voor een goede verdeling van ureum in de snijmaiskuiL Er wordt hoogstens 5 kg ureum per ton produkt toege voegd bij minstens 25 droge stof. Het rantsoen in de stalperiode moet minstens 7 kg ds uit snijmais bevatten om een goed rendement van ureum te hebben. Er moet dus een duidelijk tekort aan eiwit zijn in het rantsoen. Bij toevoeging van ureum moet men aan bepaalde voorwaarden voldoen. Voorzichtigheid is dus geboden. Bonen ruiteren! Nog altijd is dit de meest betrouwbare methode met het oog op ons wisselvallige klimaat, al zou deze zomer anders doen gaan vermoeden. C.A.R. - Zevenbergen Akkerbouw KALIZOUT IN HET NAJAAR strooien en wat inwer ken is in ontwikkeling. Het is goedkoper dan de meng- meststoffende hoeveelheid kan men gemakkelijk aan passen aan de behoefte en het helpt in het voorjaar zout- schade voorkomen. Op de zeekleigrond boven de 15 afslibbaar behoeft U voor uitspoeling niet bang te zijn. ZEKER WANNEER U GEBRUIK MAAKT van vloeibare N en P in het voorjaar is er veel voor om de kali in het najaar aan te wenden. Bij de NP korrelmeststoffen is er echter ook voldoende keuze om hiermede alleen in het voorjaar te volstaan b.v. 23 23 0 en 26 14 0. OP KNOLSELDERIJ MOET U EIND AUGUSTUS, be gin september de laatste overbemesting van 50 kg zuivere N per ha strooien in de vorm van kalksalpeter. Schenk ook nog eens aandacht aan de wantsen, die ver scholen zitten tussen de nog samengevouwen hartblaad- jes, maar intussen flink schade kunnen doen. De bestrij ding vindt plaats met de bekende luisbestrijdingsmidde- len. OP VEEL PERCELEN ZANDBOUWLAND komt nog een tekort voor aan kalk. De maand augustus is de beste tijd om dit tekort op te heffen. Met een intensieve grond bewerking kan de kalk door de gehele bouwvoor wor den gemengd. Weet U niet hoeveel kalk U moet strooien? Laat dan de pH bepalen door de pH sneldienst. U hebt dan binnen zeer korte tijd de uitslag en het advies. Neem hiervoor kontakt op met Uw grondmonsternemer. OP VEEL DICHTGEREDEN SLOTEN ziet men nog jarenlang een flinke opslag van kweek en/of riet. Deze narigheid kunt U voorkomen door 2 maanden voor het dichtrijden de begroeiing van de sloot te bespuiten met 40 kg Dalapon per ha. Verder is het gewenst de door groeide slootkant bij het dichtrijden eerst onder in de sloot te werken. Veehouder ij INZAAI VAN GRASLAND in de nazomer heeft vele voordelen boven voorjaarsinzaai, maar heeft wat de tijd betreft ook zijn grenzen. Het grasbestand moet voldoen de ontwikkeld de winter in kunnen gaan. Is dit niet het geval, dan komen de voordelen van najaarsinzaai te ver vallen. Als U voor 15 september niet hebt kunnen inzaaien, wacht dan tot in het voorjaar. HERINZAAI VAN GRASLAND brengt veel kosten met zich mee en dient dan ook met de nodige zorg te gebeuren. Tevens legt men de basis voor de opbrengst van meerdere jaren. Het zaaibed dient vooraf goed vast aangedrukt te worden door wiel aan wiel vast te rijd.en en fijn ie zijn om verzekerd te zijn van 'n goede opkomst. IN SEPTEMBER BLIJFT het gras een groot gedeelte van de dag vochtig. Dit is een ideale toestand voor een snelle vermeerdering van maagdarm- en longwormen. Deze parasieten gaan dan een aanval doen op Uw buiten lopende kalveren. Loop geen risiko en stal het jongvee nu op. r

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11