TUINBOUW- KLANKEN Tegenstelling land- en tuinbouw Opbrengsten zaai-uien zal matig zijn Veel goed fruit DINGEN VAN DE WEEK 9 Als we deze bijdrage samenstellen, hebben we een echt zomerse week achter de rug. Zon, wind en hoge tempera tuur hebben op SCHOUWEN-DUIVELAND een sterke ver damping bevorderd zodat hier en daar met name op de slem- pige gronden reeds droogteverschijnselen waarneembaar zijn. De afrijping van de zaaiuien is hard gegaan. De opbrengst zou wel eens tegen kunnen vallen. Na de vorige droge, war me periode hebben de meeste percelen een te dunne hals gevormd om een grove ui voort te brengen. De areaal-uit breiding zal daarom niet automatisch bepalend zijn voor de produktie. Regelmatig is men in onze omgeving aan het ruimen, zij het dan in beperkte mate. Bij de huidige prijs is men nog niet bereid op grote schaal te verkopen. De telers van overjarige bloem- en koolzaden hebben nu niet bepaald gunstig plantweer. Bij deze hoge temperaturen en sterk drogend weer zal het niet mee vallen om alle plan ten in het leven te houden. Wachten met planten is ook niet zo eenvoudig. We zal zeggen hoe lang het droog blijft? Grote verschillen zijn te konstateren in de stand van de knolselderij. Voor dat produkt zal een regelmatige vocht- voorziening zeer bepalend zijn voor de opbrengst. De tijd van rooien ligt echter nog ver in het verschiet, dus er kan nog van alles gebeuren. In de sektor fruitteelt zijn die oogstwe rkzaamheden reeds aan de gang. Er is weer al heel wat zomerfruit verwerkt tegen vriendelijke prijzen. In onze omgeving is ook weer al fruit op het hout verkocht, tegen redelijk tot goede prijzen. Bij een goede opbrengst kans op een behoorlijk rendement. We zullen hopen, dat de fruitteelt na vorig oogstjaar, een bestendiging mag zien van een betere markt- en prijssitua tie. Grote aktiviteit is waar te nemen bij de gladiolentelers. Een deel van onze telers is al een paar weken bezig met het afleveren van gladiolenbloemen. Overigens zorgt het fraaie zomerweer er voor, dat de veren snel doorkomen, wat in houdt dat er in korte tijd veel gekopt moet worden. Op de grote bedrijven wordt gebruik gemaakt van de maai balk en of de knuppelaar. De stand van de gladiolen is tot op heden goed en blij kens mededelingen! van de keuringsdienst over het algemeen van goede gezondheid. De weersituatie in de komende we ken zal uiteraard bepalend zijn voor de uiteindelijke op brengst. De irissen zijn gerooid. De opbrengsten lopen zeer uiteen, van zeer matig tot best. Zij die hun irissen in voorverkoop hebben gehad hebben goed gegokt, want het prijsverloop op de eerste, reeds gehouden veilingen was zonder meer teleurstellend. Dat gaat heel wat guldens per roe verschillen, terwijl het werk en de gemaakte kosten gelijk zijn. In die bloembollensektor kunnen de tegenstellingen vaak grote vormen aannemen. Voorzichtigheid blijft daarom geboden. Voor de zoveelste keer merkte uw schrijver uit WALCHE REN weer eens op hoe fundamenteel land- en tuinbouw in wezen verschillen. Althans in het economische vlak. Primair zijn we gestoeld op dezelfde zetel, om een plagiaat te gebruiken van een groot staatsman uit de vorige eeuw. Immers de produkten die door land- en tuinbouw worden voortgebracht zijn direct noodzakelijk om ons in het leven te houden. Of het nu tarwe, aardappelen, eieren, appels of sla zijn, ze zijn onontbeerlijk. De één mag wat meer zetmeel bevatten als de ander. De moderne voedingsleer heeft allang geleerd dat ook de mineralen en de vitaminen onmisbaar zijn. Wisten, zij het onbewust, onze voorouders niet reeds als ze op hun reizen over de wereldzeeën zwalkten, in hun notedopjes, dat hun scheurbuik genas als ze meloenen en verse groenten en fruit konden halen in een haven. Kaap de Goede Hoop is een blijvende naamsaanduiding uit die grote-kleine tijd. Na deze afdwaling terug naar de 20ste eeuws economie. Onze boeren oogsten zeer goede tarwe- opbrengsten met een laag vochtpercentage. Zelf hebben we ook nog een lapje tarwe op een niet te best perceel maar haalden een kleine 30 mm per Walcherse eenheid prima kwaliteit tegen een vaste prijs. Door het schrale voorjaar, gevolgd door flinke warmte, daarna veel regen en nu een uitzonderlijk zomerweertje worden top-graanoogsten bereikt en ook de suikerbieten zijn dooréén goed. En nu komt door de zelfde klimaatver schijnselen het verschil tussen die grote L. en de kleine L. om de hoek kijken. Waren vele produkten zéér duur, mede door hun betrekkelijke schaarste, nu is de barometer geheel doorgeslagen naar uiterst links. Vele miljoenen kg tomaten draaien door en wat gekocht wordt brengt verliesprijzen op. Het hoeft echt geen geheel jaar duur te zijn maar nu.komt de balans lelijk uit zijn evenwicht. Gelukkig heeft de tuinbouw een groot scala van produk ten, verdeeld over een geheel jaar, zodat we hopen dat dc vele tomatenkwekers deze afschuwelijke prijsinzinking, dae overigens voor geheel Europa geldt, door andere opbreng sten gecompenseerd krijgen. Maar vergeten mag niet wor den dat het één der grootste produkten is; te vergelijken met de bieten- of tarweteelt bij de boeren. Uw schrijver kan overigens niet begrijpen, afgezien van principiële bezwaren, waarom men bij dit ideale weef zelfs op zondagmorgen de combine over 't land moét rijden om te oogsten. Heeft men dan zo weinig vertrouwen? Ons dunkt dit niet nodig te zijn, want met de enorme mogelijkheden van heden kan men o.i. beslist wel rondkomen van maandag 0 uur tot zaterdag 12 uur. Dit ligt verder buiten het bestek hoewel we niet kunnen begrijpen dat ook onze tuinders hier aan een soortgelijke werkwijze mank gaan. i Eén onzer vrienden werd deze week onaangenaam ver rast door een aanslag vair het A.S.F. in opdracht der inspec teur der belastingen, nota bene over 1970. Onze vriend had zijn loonlijst keurig bijgehouden en op tijd betaald. Ook had hij in 1972 een ambtshalve controle gehad door de dienstgeleider der belastingen in zijn district (hier zegt men kommies). Alles geheel gecontroleerd en be houdens een zeer geringe nabetaling in orde bevonden en gefiatteerd door de betreffende ambtenaar. Als men nu 2 jaar later bericht krijgt dat alle loonbedra gen met 500,verhoogd worden is dat financieel wel te overkomen, maaT moreel krijg je 't idee dat je op een zand plaat zit. Ondanks alle cortroles zal er ergens wel een artikel zijn waar het op is gegrond en nogmaals, als 't be drag niet groter is ontbreekt de lust om te procederen. Re clameren houdt onze vriend nog even in 't hoofd. Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week een ruim aanbod van overwegend goede kwaliteiten appelen en peren. Bij de peren ging het in hoofdzaak om de Précoce de Trévoux. Deze week zal die Clapp's Favourite daar bij ge komen zijn. Bij de Précoce kwamen vooral in de tweede helft van de week ook reeds wat partijen met rijpe vruchten. Hier voor werd over het algemeen 3 tot 5 ct per kg minder be taald dan voor de harde partijen. De prijzen konden zich goed handhaven of trokken iets aan, hetgeen betekende dat de klasse I boven 60 mm tussen 60 en 65 ct per kg werd verkocht. De I 55/60 deden 50—55 ct en de I 50/55 30—35 ct per kg. Bij de appelen wordt het aanbod nu ook iets ruimer om dat naast de James Grieve ook Benoni, Discouvery en Tyde- man's Early Worcester in toenemende mate wordt aange voerd. Vooral de Discouvery, die vooral op Zuid-Beveland in hoeveelheden van betekenis wordt geteeld, maakt dit jaar een heel goede beurt wat kleur en prijs betreft, al is de produktie overwegend aan de lage kant. De grootste maten deden de hele week tussen 1,55 en 1,65 per kg, de maat 65/70 mm noteerde rond 1,50 en de maat 1 60/65 mm rond 1,20 per kg. James Grieve deed in het begin van de week nog rond 0,85 per kg voor de maat die het meest wordt aangeoooen (70/80 mm). Later volgde een daling tot rond 0,75 per kg, waarbij in de tweede helft van de week weer een prijsstijging naar voren kwam tot rond ƒ0,80. Benoni kwam ook in toenemende hoeveelheden aan de veiling en ook in de komende week zal dit ras een grote plaats in nemen. De prijzen van deze appelen handhaafden zich de gehele week op een hoog peil, waarbij de grote maat (70/80 mm) klasse I tussen 1,20 en 1,30 per kg deed. De I 65/70 mm bracht rond 1,10 op, de I 60/65 rond 0,90 per kg Tydeman's Early Worcester njet een goede kleur deed voor de grote maten rond 1,35 en 60/70 mm 1,— tot 1,30 per kg. Het aanbod van pruimen was in Kapelie-Biezelinge van betekenis, al bleef het achter bij de verwachtingen. Czar werd steeds verkocht tussen 1,50 en 2,— per kg. Reine Victoria noteerde f 2,— tot 2,50 en de Monsieur Hfttif werd verkocht voor rood en iets boven 3,— per kg. Even eens op de veiling in Kapelie-Biezelinge waren vorige week grote aanvoeren van bramen. Iedere dag was er tussen 20 en 25 ton van dit produkt te koop. Het ging in hoofdzaak naar de industrie in binnen- en buitenland en de prijs stelde zich op 2,70 per kg met uitschieters van iets boven en iets onder deze prijs. LASTENVERZWARING DOOR GEBRUIK OUE MET WEINIG ZWAVEL De lastenverzwaring voor een gemiddeld Nederlands tuinbouwbedrijf als gevolg van de komende verplichting tot het gebruik van stookolie met een laag zwavelgehal- te zal naar schatting ƒ3.000 per jaar zyn. Dat heeft mi nister Vorrink van volksgezondheid geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Hut- schemaekers (KV5P) en Tuijnman (WD) over de gevol gen van de milieumaatregelen inzake stookolie. Bjj de berekening is de minister uitgegaan van een ge middeld oliesrerbruik van 500 ton per tuinder per jaar en van een prijsverschil van 6 per ton tussen olie met een hoog en een laag zwavelgehalte. Er bestaat reeds een ontwerp-besluit zwavelgehalte brandstoffen. De in dat ontwerp aangekondigde maat regel met betrekking tot het gebruik van olie met wei nig zwavel en de daaruit voor iedere verbruiker van olie als brandstof voortvloeiende lastenverzwaring acht de bewindsvrouwe verantwoord. De in het ontwerp gestelde maximum zwavelgehaltes zijn afgestemd op de zwavelgehaltes van de thans in om loop zijnde ruwe-oliesoorten. De beschikbaarheid van ruwe olie met een laag zwavelgehalte in de wereld is zodanig beperkt dat het bereiken van een veel verder gaande vermindering van de zwaveldioxyde-emissie on der de huidige omstandigheden niet goed mogelijk is, zo zei minister Vorrink. Nederland ontvangt een alleszins redelijk aandeel van de beschikbare hoeveelheid ruwe olie met een laag zwavelgehalte. Tengevolge van de koppeling va*, de aardgasprijs aan die van stookolie voor grote verbruikers-kunnen milieu maatregelen ten aanzien van stookolie tot een prijsstij ging van aardgas leiden, maar deze koppeling wordt vol gens de ministers om redenen van energiepolitiek toege past We worden de laatste weken binnen de tuinbouw weer in ernstige mate bepaald bij het verschijnsel van door draai. Op het moment dat we dit schrijven vindt op grote schaal doordraai plaats van tomaten. Bij de belangrijkste groenteveilingen blijven elke dag duizenden kilo's van dit produkt onverkoopbaar. Het aanbod is groot en de vraag is teruggelopen, omdat er In het buitenland veel natuurtomaten aan de markt komen. Dat is geen onbe kend verschijnsel in een zomer met veel zon en hoge temperaturen in het begin van de groeiperiode. Voor de kastomatentelers is het echter minder plezierig. Het is overigens voor wat de tomaten betreft een ontwikke ling die werd verwacht. Het areaal late tomaten is nogal uitgebreid. Dit onder invloed van de gunstige resulta ten, welke deze teelt de laatste 2 jaar opleverde. Dat er een keer een terugslag zou komen, zat er in. Bij de belangrijkste tomatenveilingen was begin augustus het aanbod ongeveer 30 hoger dan het vorig jaar. Een ander tuinbouwprodukt dat in het nieuws kwam vanwege de grote doordraai, waren de augurken. Voor al Limburg, maar toch ook wel Noord-Brabant, zijn zeer belangrijke produktiegebieden van augurken. Eind juli en begin augustus bevond de oogst zich op haar hoogte punt. Er werden toen meer augurken in Brabant en Lim burg op de veilingen aangevoerd dan ooit tevoren. Dit kwam vooral door de aanzienlijke uitbreiding van het areaal. De laatste jaren heeft de augurkenteelt zeer goe de resultaten opgeleverd en het gevolg is geweest dat volgens de voorlopige cijfers het areaal.volle gronds- augurken in ons land is gestegen van 777 ha in 1968 via 987 ha in 1972 tot 1180 ha dit jaar. Het areaal kas- augurken bedroeg volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in 1968 186 ha. In 1972 was dat 297 ha en In 1973 was dat 330 ha geworden. Niet alleen in Nederland is de teelt uitgebreid maar ook in België zou den dit jaar 30 meer augurken groeien dan het vorig jaar. Door de zeer grote aanvoeren, vooral in Europa, zijn de prijzen gedaald tot ver beneden het niveau van de voorgaande jaren en hierdoor kon het ook gebeuren dat er in de eerste week van augustus op grote schaal door- draal heeft plaatsgevonden. Het Produktschap voor Groenten en Fruit deelde mede, dat tot begin augustus de vier grootste augurkenveUingen in ons land samen een aanbod hadden van 44.6 miljoen kg tegen het vorig jaar in dezelfde periode 22.6 miljoen kg en twee jaar geleden 28.3 miljoen kg. De gemiddelde prijs van de augurken was het vorig jaar tot begin augustus 86 cent per kg en dit jaar komt men op 57 cent. Ondertussen is het aanbod wat kleiner geworden en hebben de prijzen zich wat verbeterd. Ze zijn nog steeds te laag en er is geen hoop meer dat hier in voor dit seizoen nog een verandering zal komen, maar doordraai vindt er toch vrijwel niet meer plaats. We zeiden het hiervoor reeds: voor de tomaten was het te verwachten dat er weer een terugslag zou komen. Het geldt in even sterke mate voor de augurken. De laatste jaren zijn de resultaten bijzonder gunstig ge weest, vooral voor de koudegrondsteelt en dan komt er een keer een terugslag, want er wordt altijd opnieuw achter de markt aangelopen en dat heus niet alleen door augurken- en tomatentelers.x Ondertussen IS in de hardfruitsektór de oogst volop op gang gekomen. Vorige wéék kwam er veel Précose de Trévoux aan de veiljngen én ook James Grieve werd in toenemende hoeveelheden aangevoerd. Wat de James Grieve betreft heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit een aanvullende aanvoerverordening gemaakt. Aanvankelijk gold voor déze appel beneden 70 mm een verhandelingsvérbod t/m 2 september, maar thans is besloten dat het vërhandelingsverbod zal geiden t/m 27 augustus. Voor de James Grieve beneden 65 mm doorsnee gold aanvankelijk een verhandelingsverbod t/m 16 septem ber maar dat is teruggebracht tot 10 september en Cox's Orange"Pippin beneden 65 rpm die aanvankelijk tot en met 23 september niet verhangèld zou mogen wor den, Is teruggebracht naar 17 september. Wij geloven dat het een zeer belangrijke zaak is dat op deze manier wordt geprobeerd de aanvoer van te vroeg geplukt fruit te voorkomen. Overigens zien we ook meer gebeuren dat bij de telers het gezond verstand bij de pluk gaat overheersen. De laatste Jaren blijkt het zeer vroeg plukken beslist niet meer de beste resultaten op te leveren. Vooral staat men er dikwijls versteld van welk een toename van de produktie er ontstaat in de laatste week voor de oogst tegen dat de vrucht rijp of plukrijp wordt.1 Er is daarom alles voor te zeggen om beslist even af te wachten bij het plukken en hierbij in de eerste plaats te letten op de toestand van de vruchten en daarbij speelt uiteraard ook grond, onderstam enz. enz. een grote rol. Aan de andere kant" moet men natuurlijk niet te laat zijn, want dan kan het veel geld kosten. Er is toch maar een bepaalde periode waarbinnen een ras voor handel en consument aantrekkelijk Is. Dat ervaren thans de be waarders van Golden Delidfous in sterke mate.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6