£1 iffir landbouw mechanisatie show VERZEKERINGSINSTELLINGEN /AN CE ZLM Al of niet een lijfrente? Cehave nv depot "Hazeldonk" JP Solidariteit een goede zaak 3 De ouderen onder ons hebben in de naoorlogse jaren veelal een levensverzekering afgesloten met het oog op een belastingvoordeeltje. Op de polis werd de z.g.n. lijf- renteklausule geplaatst waardoor de te betalen premie grotendeels aftrekbaar werd voor de inkomstenbelas ting. Ook in de oorlogsjaren werden dergelijke polissen om meerdere redenen afgesloten. Wat verstaat men on der een lijfrenteklausule? Onder een lijfrenteklausule wordt verstaan de bepaling dat het verzekerde kapitaal aangewend zal worden voor de aankoop van een of meer lijfrenten. Genoemde polissen komen de laatste jaren tot uitke ring. Men wordt dan voor de keuze gesteld of een lijf rente kopen (men sluit dan een nieuwe verzekering) of het verzekerde kapitaal uitkeren. In beide gevallen komt uiteraard de fiskus om de hoek kijken. Laat men het verzekerde kapitaal waarop de lijfrenteclausule was ge plaatst uitkeren dan moet over het volle bedrag inkom stenbelasting worden betaald. Polissen gesloten voor 1 juli 1964 kunnen belast worden ingevolge het bijzondere belastingtarief dat afhankelijk van het inkomen in de ja ren vlak vóór de uitkering varieert van 20 tot 40 Po lissen met lijfrenteclausule na 1 juli 1964 gesloten wor den bij expiratie progressief belast. Zo op het eerste ge zicht dus niet aantrekkelijk, men heeft veelal eerst een dubbeltje voordeel genomen om later een kwartje aan de fiskus terug te betalen, m.a.w. de fiskus neemt het genoten voordeeltje veelal terug. WEET WAT U DOET I Bovenstaande is misschien wat ongenuanceerd ge steld, het gaat er echter om dat u bij expiratie van een polis met lijfrenteclausule even gaat nadenken en daar bij zonodig uw organisatie om advies vraagt. Het al of niet kopen van een lijfrente is afhankelijk van diverse faktoren. De hoogte van het inkomen, het al of niet ge huwd zijn, de gezondheidstoestand e.d. zijn faktoren wel ke daarbij een rol spelen. Indien u besluit een perio dieke uitkering in de vorm van een lijfrente te sluiten dan doet u er verstandig aan de tarieven van diverse ver zekeringsmaatschappijen te vergelijken want daarin zit veelal een groot verschil. U bent niet verplicht bij de zelfde maatschappij welke het kapitaal uitkeert uw lijf renteverzekering te sluiten. U mag die maatschappij kie zen welke het beste uit de bus komt. U dient echter wel te weten dat het kapitaal recht streeks van de ene naar de andere verzekeringsmaat schappij wordt overgemaakt, dit laatste om fiscale rede nen. 31 aug., 1 en 2 sept. a.s. dagelijks van 10.00-18.00 uur. Volledig assortiment werktuigen, stallenbouw, hok- en stalinrichting, bouwmaterialen liiiill!wêêêJm Zulddijk 11, Langeweg In het algemeen gesteld is het kopen van een lijfren te niet aantrekkelijk. Denkt bij het sluiten daarvan ook aan uw gezondheid. Wat te denken van een lid welke vorig jaar 40.000,stortte voor het kopen van een lijfrente op zijn leven (weduwnaar) en nog geen drie maanden later plotseling kwam te overlijden. Hij had ruim ƒ1.000,lijfrente ontvangen en zijn zoons hadden 39.000/minder te verdelen. Dit voorbeeld zou met meerdere te staven zijn, ook in gunstige zin. Uiteraard is het zinvol, dat u tegen de tijd dat uw po lis tot uitkering komt uw organisatie, de ZLM, om ad vies vraagt. Ons advies kan objectief zijn omdat wij er geen financieel belang bij hebben of u het kapitaal tot uitkering laat komen dan wel deze omzet in een lijfren te. Overigens is het ons gelukkig ook niet geschonken te beoordelen hoe oud u gaat worden. Toch kunt u met dit advies uw voordeel doen. Ondervinding is nog altijd het beste bewijs. CEVAAL. Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. Het woord solidariteit heeft altijd een sympathieke klank. Als mensen zich solidair voelen met anderen stel len ze zich op één lijn met die anderen, die dan tot de armen, de onderdrukten of de onderliggenden in een maatschappij behoren. Het gaan staan naast de zwak ken en er zich voor inzetten doet sympathiek aan. DWANG VAN HET GELD Een man, die zich metterdaad inzet voor de zwakken en onderdrukten is ongetwijfeld Don Helder Camara, een onvermoeibaar strijder voor een betere samenleving in ontwikkelingslanden. Van hem is de uitspraak: ,,We le ven nu onder de dwang van het geld, het beste middel om nooit tot solidariteit te komen". Ook in onze wester se samenleving leven zeer veel mensen onder de dwang van het geld. Veel geld willen verdienen maakt hard en egoïstisch en beperkt het gezichtsveld te veel tot het stoffelijke. We hebben dan geen tijd om ons met andere waarden in het leven bezig te houden en zo komt ook de solidariteit al snel in de verdrukking. Zo gezien heeft Don Helder Camara gelijk en houden ook veel jongeren de ouderen de spiegel voor door het bewust niet mee willen doen aan onze prestatiemaat schappij. Hoe onrijp ze dit soms ook aanpakken en hoe slecht het veelal bij oudere generaties over komt. Toch zijn het bakens in zee, die moeten leiden naar een be tere samenleving, waarin de solidariteit beter tot z'n recht kan komen. DE KLEINE ONDERNEMER Nu zijn er veel groepen, waarmee we ons van tijd tot tijd solidair voelen al naar gelang ze binnen ons ge zichtsveld komen. Gehandicapten, oorlogsslachtoffers, gevangenen, slachtoffers van rampen, mensen, die onder of ver onder het bestaansminimum leven, ouderen, die in de verdrukking komen of jongeren, die het niet meer zien zitten, eenzamen en verstotenen. Heel fijn, dat er nog zo veel solidariteitsgevoel voor de naasten is, al leidt dit niet altijd tot enige verbetering. Met solidariteit alleen kom je ook niet veel verder. Vanuit die solidariteit moet gewerkt worden of zoals we tegenwoordig zeggen aktie gevoerd worden om veranderingen in het lot van de onderliggenden te bereiken. Toch zijn er zwakkeren in onze samenleving, die naar onze mening niet de solidariteit krijgen, die ze verdie nen. Dan denken we aan vele economisch zwakkeren en met name aan de kleine zelfstandigen, waaronder boe ren, tuinders en middenstanders. Zij worden gemakke lijk het slachtoffer van de konkurrentie en van de schaal vergrotingen in onze economische- orde. Ondanks de overheidspolitiek, de politieke partijen en hun belangen organisaties komen ze steeds meer in de knel. We schrij ven ondanks, maar iemand, die nogal cynisch ingesteld is zal wellicht willen lezen dank zij. I LEDENSOLIDARITEIT De coöperaties zijn indertijd opgetrokken op de for mule van de solidariteit tussen boeren en tuinders. Als we in dit verband een historische figuur als burgemees ter Raiffeisen noemen dan was het vertrekpunt zelfs nog ruimer namelijk de solidariteit van de plattelanders. Wij leven nu wel in een heel andere wereld, maar de soli dariteit is voor onze coöperaties nog altijd een belang rijk uitgangspunt. Zij het dat het begrip solidariteit nu anders vertaald moet worden. Want ook de coöperaties moeten zich zakelijker opstellen op straffe van onder gang. En bij ondergang zijn de leden, klein of groot, ze ker niet gebaat. Het leven onder de dwang van het geld mag ons er niet toe brengen het met de solidariteit op een accoordje te gooien. Leden mogen niet uitsluitend als economische subjekten worden beschouwd, want het zijn ook mensen, die met elkaar solidair willen zijn. De coöperaties houden de plicht de saamhorigheid te be vorderen. Bestuur, direktie en andere medewerkers heb ben hier een duidelijke taak. Maar ook de leden zelf, niet alleen ten opzichte van elkaar, maar eveneens ten aanzien van hen die leiding geven aan het coöperatieve gebeuren. De gezamenlijke solidariteit is voor de co- operatie een goede zaak, omdat ze mensen die samen werken aanzet om voor eikaars belangen op te komen. Sommigen uwer zal dit wat overtrokken aandoen, maar toch blijven we dit stellen ómdat naar onze mening al leen zo een betere samenleving kan ontstaan. Wij geven U graag in overweging hier nog eens verder over na te denken. De eigen woning staat de laatste tijd nogal in de be langstelling. Daarbij bedoelen wij niet dat er nogal wat mensen zijn die wat vakantiedagen hebben besteed orri karweitjes aan hun woning op te knappen, maar het gaat om de fiscale gevolgen van het kopen en het bewonen ,van een eigen huis. Als men een huis koopt, vraagt die schatkist 5 van de koopprijs aan overdrachtsrecht. Voor iemand die in de tegenwoordige tijd een huis koopt is dit bij de huidige prijzen een post die meetelt. Overigens is dit een uitgave voor één keer. Als men het huis eenmaal heeft, komen de algemeen bekende belastingen die betaald moeten worden aan het Rijk), de gemeenten en de waterschappen. De belasting die aan het Rijk betaald wordt, de grondbelasting, is de laatste jaren niet verhoogd. Deze belasting gaat in de naaste toekomst verdwijnen evenals enkele gemeentelijke belastingen. In de plaats daarvan komt een gemeente lijke onroerend-goed-belasting. De belasting zal beteke nend hoger zijn dan de grondbelasting etc. nu is. Als men niet zo handig is, dat men zelf het onderhoud tvan een woning kan doen, of daar door andere omstan digheden niet tot in staat is, vormt de post onderhoud ook een last die meetelt. Daarbij komt dat een wat oudere woning als men het woongenot wil houden op een normaal peil, zo nu en dan perbeteringen behoeft die nogal wat geld vragen. Verder moet men met afschrijving rekenen en veel huizenbezitters hebben geld moeten opnemen om het huis te kunnen kopen en moeten dus rente betalen. Tenslotte heeft men wat betreft de eigen woning ook nog te maken met de inkomstenbelasting. Wat deze laatste belasting betreft is er sedert 1970 nogal het een en ander veranderd. Tot en met dat jaar werd als opbrengst van de woning de huurwaarde in aanmerking genomen. Deze huurwaarde werd in de meesr te gevallen bepaald volgens normen die door de Minister van Financiën ieder jaar werden vastgesteld. Volgens die normen werd op de huurwaarde voor de Personele belasting een vermenigvuldigingsfactor toegepast. Dp die manier kan de bruto-opbrengst eenvoudig worden vast gesteld. Aftrekbaar waren behalve normatief vastgestelde af schrijving, de in een jaar werkelijk betaalde kosten, las ten en de rente e.a. kosten van geldleningen. Het aftrek bare bedrag was voor deze kosten meestal gemakkelijk vast te stellen behalve dat van de kosten van onderhoud. Daar zat men met het probleem van de splitsing van uitgaven in die voor onderhoud en van verbetering. De regel die men bij die splitsing moest volgen was door de Hoge Raad duidelijk geformuleerd, maar de toe passing op de gevallen die men in de praktijk tegen komt leverde nogal veel moeilijkheden op. Vanaf 1971 is dit alles anders geworden. Toen hebben wij een forfaitaire regeling gekregen d.w.z. normen voor de netto-huurwaarde. De genormeerde netto-opbrengst is nu gebonden aan de waarde van de woning in bewoon de staat. Waarde: is de waarde in het economisch ver keer, korter gezegd de verkoopwaarde. Dit systeem bracht mee dat de kosten van een woning niet meer af trekbaar zijn. Alles zit in de norm. Daarop is echter een uitzonde ring. Renten van schulden, en kosten van de geldlenin gen en erfpachtcanons zijn nog loei aftrekbaar. Ook kos ten van groot onderhoud kunnen soms worden afgetrok ken. Over de aftrek van de rente van geldleningen is nu de laatste tijd vooral in verband met de eigen woning nogal wat te doen geweest. Vorig jaar zijn er vragen over gesteld in de Tweede Kamer, er zijn artikelen in de vakpers aan gewijd en de vakcentrales hebben in een urgentieprogramma aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheid tot beperking van de aftrekmo gelijkheid van rentelasten. (Dit laatste niet alleen in ver band met de eigen woning). In de regeringsverklaring van het Kabinet Den Uyl is gezegd dat deze zaak irt studie genomen wordt en in ver band daarmee zijn er in de Tweede Kamer vragen ge steld. Wat er tenslotte aan maatregelen op dit gebied zal ko men, als er iets komt, moet afgewacht worden. Algeheel vervallen van de aftrek lijkt een onmogelijke zaak. Daarvan zouden velen uit lagere- en middengroe pen de dupe worden. En dat mag niet het gevolg zijn van een andere regeling, dachten wij. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3