afscheid agrarisch jongerenwerk Erf en akker - geluid JongerenaktlvKeiten 15 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Binnenkort ontvangen de afdelingen en de agrarische leden het INFO-boekje 19731974. Dit naslagwerkje is door de 3 provinciale plattelandsjongerenorganisaties samengesteld ten behoeve van de jonge toekomstige on dernemer, die na zijn schoolperiode nog gebruik wenst te maken van de mogelijkheid tot: diskussie met andere jonge agrariërs over allerlei landbouwvraagstukken; het volgen van vaktechnische kursussen; het volgen van bedrijfsekonomische kursussen; informatie over en studie van agrarische onderwer pen; goedkope stages en studiereizen naar het buitenland. De inhoud van INFO is dan ook vooral gericht op de praktijk en de aktualiteit. De uitgave is gezamenlijk verzorgd, omdat men van mening is, dat, willen de agrarische jongeren hun indi viduele en groepsbelangen zo goed mogelijk behartigen, zij de krachten dienen te bundelen. De opzet van de diverse aktiviteiten op plaatselijk, regionaal of provinciaal niveau zien we dan ook het liefst in 3 cjo-verband gebeuren. Op provinciaal niveau willen we het komende seizoen de agrarische aktiviteiten grondig gaan aanpakken. We willen meer dan tot nu toe het geval was, met de mening van de jonge agrariërs t.a.v. de diverse landbouwproble men naar buiten treden. Door een goede samenwerking, een goede opbouw, goede aktiviteiten en een grote inzet van ons allen op alle niveaus moet het mogelijk zijn dit te realiseren. De volgende aktiviteiten worden regionaal of provin ciaal georganiseerd, al naargelang de belangstelling en opgave: it kursus electrisch lassen voor beginners: 72 uur, kosten ƒ45,— it kursus electrisch lassen voor gevorderden: 82 uur, .kosten ƒ50, it spuiten in de landbouw: 78 uren, kosten 40, spuitmachines land- en tuinbouw: 36 uur, kosten 22 doe-het-zelf kursus: 72 uur, kosten 35, EVTO-kursus: een kursus voor jonge agrariërs, die op korte termijn het bedrijf van hun vader overne men. Duur; 20 dagen (één volle dag per week) Plaats: Zeeuws-Vlaanderen, Roosendaal, Den Bosch- Tilburg, Eindhoven. Kosten: ƒ75, it Studiedag over financiering-belasting: plaats: Goes, en waarschijnlijk Etten-Leur. Datum: 14 december. it Er wordt nog een tweede studiedag georganiseerd. Het thema van deze dag is op dit moment nog niet bekend. Dagekskursie naar Den Haag: met o.a.: bezoek vergadering landbouwschap en gesprek met enkele leden van het landbouwschap; bezoek aan de Tweede Kamer en gesprek met enkele kamerleden; bezoek* aan Nieuwspoort.. Datum: 7 november a.s. Kosten: f 10,per persoon. it Kursus jongeren en Landbouwbeleid: Inhoud: hinderwet, struktuurmaatregelen EEG, uit breiding van de EEG en de consequenties, 2-daagse ekskursie naar Brussel. Duur: 5 dagen. Datum: half januari/februari. Plaats: Volkshogeschool Bergen en Berg en Dal (bij Nijmegen). Kosten: f 120,leden betalen slechts 60, Zo, dit is dan weer het eerste stukje uit Hola, in Ke nya. We waren al heel vroeg met de hele familie naar Schiphol gegaan, in de hoop het daar niet al te druk te vinden. Maar aangezien alle bouwvakkers en metaalbe werkers ook vakantie schenen te hebben, en weten wij veel wie allemaal nog meer, was Schiphol eivol. Het zit er toch bij velen wel goed aan, want het kost nog heel wat om veertien dagen je lichaam lui bruin te laten branden aan Middellandse-Zeestranden. En vergeet de avonduren niet, aan de bar, waar ze nog geen glas water weggeven. Maar hoe dan ook, we worstelden ons met de ietwat ongewone bagage voor een reiziger door de men senmenigte naar de bali van de KLM, voor de vlucht naar Dar es Salaam. We hadden naast drie koffers negen grote kartonnen dozen bij. We hadden daar weer wel een koffer voor kunnen kopen, maar in Hola hadden we nog een aantal koffers staan. We reisden dus op de Afri kaanse manier: dozen met touwtjes eromheen. Maar het mocht allemaal mee van die lieve KLM-juffrouw. We hadden zelfs iets te veel, maar ze keek niet zo scherp- slijperig op die zondagmorgen. Ze had een goed week end gehad, dat moet haast wel, want soms vallen ze over een kilo dood. We hadden gedacht met de ouders nog een kopje kof fie te kunnen drinken. Maar de tijd drong, en we zijn maar blijven staan in de grote hal. Nog wat praten, en dan denk je maar steeds: we moeten zó afscheid nemen. Jacky, onze oudste, herinnert zich van dat afscheidne- men altijd tranen van de oma's. Daar kan hij slecht te gen. Bij voorbaat had hij er zich al tegen gewapend door te zeggen: „Oma, je moet niet huilen hoor, als we straks weggaan. Over een maand of negen zijn we toch weer terug". Nou, 't viel weer niet mee voor de oma's. Die ogen begonnen zo ver te staren en er schitterden toch wel wat tranen. Maar Jacky heeft het niet gezien. We moesten weg, naar de belastingvrije winkel. Je wilt toch wel wat hebben als je eenmaal weer in je huis in de bush zit. Corry ging er op uit en kwam een poosje later terug met twee volle plastic tassen. Een rokertje, een aantal flessen Bokma en nog zo het een en ander. Het vliegtuig vertrok een uur te laat, allemaaal van wege de grote drukte op Schiphol. Nu lagen we daar niet over te zeuren. We waren op reis en we gingen er toch weer maar eens van genieten. Een biertje, met een siga retje en een krantje. We waren in München voor we het wisten. De grote oversteek daarna naar Entebbe in Uganda is zo groot, dat je er goed een oogje bij dicht kunt nijpen. Daarna, in minder dan een uur, streken we neer in Nairobi. Het was nu zaak om door de douane heen te komen. Maar hoe later je in Nairobi aankomt, hoe minder aktief de douane wordt. We visten al onze bagagestukken uit de grote bijna onontwarbare hoeveel heid die er al stond. Daarna wenkten we een kruier, twee zelfs, want met al die dozen hadden we nogal wat plaats nodig. We volgden de kruiers overal doorheen, langs de douane, waar overigens niemand zat, direkt naar buiten voor het hoofdgebouw. Mooi zó, zeiden we tegen elkaar. We konden een volkswagenbusje huren, it Kursus landbouw in Frankrijk: Inhoud: kennismaking met diverse facetten van de Franse landbouw, ekskursie Parijs en Versailles. Duur: 6 tot 15 december a.s. Kosten: ƒ300,all-in. it 4-weekse volkshogeschool kursus: Inhoud: de meest totale kursus voor die jongeren, zo wel jongens als meisjes, die zich kritisch willen op stellen, mee vorm willen geven aan hun samenleving, zich kreatief willen ontwikkelen en zich gemakkelij ker willen leren uiten. Duur: gehele maand januari 1974. Plaats: Volkshogeschool Bergen en Bakkeveen. Kosten: ƒ450,leden van de PJZ kunnen subsidie krijgen tot een max. van 50 •fr Gespreksgroepen: gespreks- of studiegroepen, die zich voor kortere of langere tijd bezig houden met het be studeren van één of meerdere agrarische onderwer pen, kunnen in aanmerking komen voor subsidie. Zij kunnen bovendien een beroep doen op het pjz-sekre- tariaat v.w.b. het verkrijgen van dokumentatiemate- riaal, films, dia's, inleiders, enz. STAGES EN BUITENLANDSE REIZEN Op het bedrijf van je vader kun je enorm veel leren. Desondanks kun je by een ander ook veel leren. Je kunt vergelijkingen maken. Steeds meer jongeren ontdekken de grote waarde van een stage voor kortere of langere tijd op een bedrijf van een ander. Het PJZ-sekretariaat en de Stichting Uitwisseling be schikken over stage- en uitwisselingsprogramma's naar bijna alle landen ter wereld. BELANGRIJK Heb je het bovenstaande gelezen en zit er iets van jouw gading bij, geef je direkt op! De bovengenoemde aktiviteiten worden ook nog aan gekondigd in de diverse bladen en afdelingsnieuwsbulle tins, maar dan kan het in een aantal gevallen al (of by- na) te laat zyn. Inschrijving vindt steeds plaats volgens volgorde van binnenkomst opgave. INFORMATIE Voor nadere informatie kun je ten allen tyde terecht bij de verschillende afdelingssekretariaten en bij het PJZ-sekretariaat, Grote Markt 28, Goes (01100—5010). SPRANG-CAPELLE 'De leden komen op vrijdag 24 augustus a.s. om 20.00 uur in „Bax" te Sprang-Capelle bijeen. Naast de ge- bruikelyke agendapunten komt bovendien ter sprake: wedstrijdendag, weekenduitwisseling en andere aktivi teiten voor het komende seizoen. 's-HEER ABTSKERKE De PJZ van 's-Heer Abtskerke heeft in het kader van de jubileumfeesten op 5 september a.s. een scala van ak tiviteiten georganiseerd voor oud en jong in en rond 's-Heer Abtskerke. Op het programma staan o.a.: ballon wedstrijd, allerlei wedstrijdspelen, gekostumeerde op tocht, kussengevecht op zeeppaal, stoelendans, ringrij- den op de „Poeltrapper", gekostumeerde voetbalwed strijd en vele andere attrakties. 's Avonds een groot bal m.m.v. „De Martinellies". OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De regionale agrarische kommissie van Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert het komende winterseizoen een aantal gevarieerde aktiviteiten, die sterk gericht zijn op aktualiteit en praktijk. de kursus „Marie is wijs!", een kursus voor verloof des, echtgenotes van jonge agrariërs, over een aantal landbouwzaken, zoals EEG, pacht, ruilverkaveling, soc.-ekonom. zaken, enz. De bedoeling is dat de da mes wat meer inzicht krijgen in een aantal algemene landbouwzaken. ekskursie naar de Ford-fabrieken te Antwerpen. studiegroepen rond de nieuwe TELEAC-kursus. kursussen elektrisch lassen voor beginners en voor ge vorderden. kursus „Ekonomische Vorming Toekomstig Onderne mer", ook wel EVTO-kursus genoemd. kursus „bedrijfsvoering praktische boer". kursus „moderne veevoeding". streekploegwedstrijd, terwijl het seizoen wordt af gesloten met een ekskursie naar een bierbrouwerij. Opgave voor deelname en informatie bij: Joop Murre, v. Heetveldestaat 8, Zaamslag (011531548). en na een kwartier waren we al op weg naar de stad. We hadden gelukkig al weken van te voren ons hotel geboekt. Dat was maar goed ook, want er werd een gro te wereldconferentie van padvinders in Nairobi gehou den en alle hotels waren tot de laatste plaats bezet. De volgende morgen gingen we door het hele gewone ritueel van boodschappen doen, naar het hoofdkantoor, een vliegtuigje boeken voor de vlucht naar Hola. Het liep allemaal van een leien dakje. Toen we een paar dagen later met het tweemotorige Cessna vliegtüigje naaar Hola wilden vertrekken en daar al onze oorspron kelijke bagage en wat er in Nairobi nog bijgekomen was, hadden in gestouwd, bleek het dat de batterijen van het vliegtuig helemaal leeg waren. Ze haalden een andere set. Het vliegtuig startte, maar geen van de me ters bleek te werken. Daarmee konden we de lucht niet in, want rond Nairobi, in de wolken en tussen de bergen zonder een hoogtemeter is een kwalijke zaak. Er moes ten nieuwe batterijen worden gehaald. Dat duurde en kele uren. In de tussentijd doodden we de tijd met kof fiedrinken. Met die tweemotorige machientjes vlieg je in vijf en zeventig minuten naar Hola. Kristian kreeg voor we in Hola waren hoge nood. Maar er zit geen WC in die dingen. We pakten een plastic zakje en wezen hem er op dat hij daar zijn plasje wel in kon doen. We haal den er ook nog een touwtje bij om het zakje daarna dicht te binden. Kris kreeg de stuipen, want hij begreep dat we van plan waren om zijn piemeltje dicht te bin den. Toen de nood nog hoger werd dééd hij het in het plastic zakje. Op het vliegveldje in Hola stond men al te wachten. We laadden al de bagage in de landrover en reden naar huis. Je vroeg je even af waar dat thuis nu eigenlijk lag, in Nederland of in Kenya. Voor ons, vader en moeder, toch nog meer in Nederland. Maar voor de kinderen? Zij zijn kinderen van twee werelden aan het worden. Ze horen eigenlijk nergens meer bij. SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15