De zwartbonten te Sterksel Bijdrageregeling voor mestbanken sterk verbeterd Filiratie van kwik-bevattende dompel vloeistof Nieuwe „Waiboerhoeve" vanaf 17 septembet open voor bezoekers 8 Op donderdag 12 juli werd de 30e Kringfokveedag te Sterksel gehouden waaraan dit jaar weer een afdeling FH. was verbonden. De zwartbontfokkers doen in de regel om de 2 jaar mee, doch dit jaar was het j.v.b. met buitenlands bezoek vorig jaar 3 jaar geleden. Van de 242 individuele opgaven nam de F.H.-groep er 118 voor haar rekening, ver deeld over 14 rubrieken. De 8 inzenders brachten ook nog 10 collecties van 5 in de ring. Al met al was er dus in de ring een pittig programm'a.af te werken, zodat de inzenders en geleiders heel wat te verwerken hadden om 's morgens om 10 uur startklaar te zijn en 's middags melkenstijd weer op hun bestemming te verkeren. Gezamenlijk dachten we zijn zij er in geslaagd deze dag tot een succes te maken en op de aktiviteit van deze F.H.-kern temidden van de uitge breide M.R.IJ.-fokkerij daar kunnen velen in het zwartbont- gebied jaloers zijn. De keuringen werden begonnen met de prestatieklasse waaraan 5 koeien deelnamen die allen vlot een eerste prijs behaalden, la en later reservekampioene der oudere koeien werd Geintje (v. Sjors 39802 S) van C. Sturkenboom, Sterk sel. Voldoend vastgebouwde, solide, malse melkkoe van goed type. Gaf reeds 49.000 kg melk. Zij werd gevolgd door 4 donkerbonte, best ontwikkelde en zeer goed geuierde koeien van G. van Veldhuijzen te Heeze n.l. lb. Geertrui 12 (v. Geurtje's Hiltje's Adema). Solide, gevuld en typiscn, Kon iets edeler, lc. Adema's Freule van dezelfde vader. ld. Geer trui 9 (v. Koen). Gerekt, gesloten, typisch en solide. Deze 10-jarige gaf ruim 53.000 kg melk en dit kostbare bezit werd gecompleteerd door le. Bep 25, ook door Geurtje's Hiltje's Adema die iets minder gerekt is. Kopnummers in de volgen de rubrieken waren resp. Jopie van C. Sturkenboom vnd. Vlot goed type met goed uier. Gea 15 (v. Ehrental 79), van M. van Steenbergen, Heeze. Best ontwikkeld, vóór iets los. Gea 17 van dezelfde vader en eigenaar. Best ontwikkeld en van vlot goed type, de spenen steken iets. Dit is de jeugd kampioene van 3 jaar geleden en nu werd zij vrij gemakke lijk Kampioene der volwassenen. Een mooie carrière. Frida 26, ook vdn dezelfde vader en dezelfde succesvolle fokker. Goed ontwikkelde koe, de uier is beh. goed. Sijtje 44 (v. Frans Adema 19), van Hoeve „De Langakkers te Leende. Koe met mooie beadierde uier en iets minder correcte voor hand. Afke 16, ook van Hoeve „De Langakkers". Goede dochter van Gretha's Frans. Vóór iets steil. Geertje 12 (v. Roosje's Bertus). Ook van Hoeve „De Langakkers". Goede koe met iets veel voorborst. Gerda 17 (v. Limke's Jenne 3), van M. van Steenbergen. Mals en typisch, voorspenen wat wijd. Albertina Bentje (v. Cigers 25 v. d. 12 Hoeve?), van Hoeve „De Langakkers". Type goed, best uier, banden en benen voldoende. Martha 4 (v. Valkenier 34), van G. Ver meer, Heeze. Rondom goede jeugdige melkvaars. Dora 45 (v. Limke's Jenne 3), van M. van Steenbergen. Goed ontwikkeld beh. goed type en goede uier. Na arbitrage met haar halfzus en stalgenote Anna 44 die typischer doch wat minder goed geuierd is won Dora 45 en werd later ook nog reserve kampioene der jonge koeien. Vervolgens Dora 48 (v. Limke's Jenne 3), van M. van Steenbergen. Goede schot, koten iets week. De jongste rubriek melkvaarzen was met rubr. 1 mede de beste van de dag en hier was fokker G. van Veldhuizen met zijn Dirk-dochters weer favoriet. Aan de kop kwam de typische Adema Freule 68 die ook vlot jeugdkampioene werd. Om de titel Koe met de beste uier waren opvallend veel koeien van Hoeve „De Langakkers" in de ring. Nadat ook de vitale winnares van 3 jaar geledien Geertrui 9 van Van Veld huizen tot het laatste stand hield, kwam de titel nu terecht bij Juweeltje 3 een Alarm-dochter van G. Vermeer die lb was in haar rubriek. FOKGROEP VAN 5 STUKS. Oudere dieren la. G. van Veldhuizen. Uniforme groep typische koeien van goed formaat en solide. Zij bestond uit de 4 presta tiekoeien aangevuld met een passende stalgenote en op deze na dezelfde collectie dee 3 jaar geleden ook won! lb. M. van Steenbergen. Uniforme groep van best formaat en goed type, enkele uiers kondien iets hechter aange sloten zijn. lc. Hoeve „De Langakkers". Koeien van goed formaat, uiers en uniformiteit goed, benen voldoende. 2a. J. Kuijsten, Heeze. Vrij uniform met voldoende maat. 2b. J. Middelaar, Sterksel. Vrij goed, uniform, iets plat. 2c. Hoeve „De Langakkers". Voldoende passend. FOKGROEPEN VAN 5 JONGERE DIEREN la. Wederom G. van Veldhuizen. Mooi typische en jeugdige dieren, de laatste iets minder, lb. Wederom M. van Steenbergen. Goed ontwikkelde typi sche dieren, enkele uiers een bemerking, lc. G. Vermeer. Vrij goede groep met goede uiers, ld. C. Sturkenboom. Dieren van best formaat, beh. uni form, type en uiers voldoende. Een goede keuring, interessant door de 2 rassen, voldoen de supporters en als extra toegift voor 't publiek tijdens de kampioenskeuring nog een wedstrijd „Wie wordt kampioen", hetgeen vlot verliep doch ook moeilijk scheen te zijn. W. VAN SLUYS Teneinde de werking te verbeteren he~et het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfx nds voor de Landbouw besloten, de bijdrageregeling voor mestban ken op een aantal punten te verruimen. Als bekend wordt in het kader van deze regeling van februari 1971, reeds het transport van bepaalde soorten mest via de mestbanken onder zekere voorwaarden financieel aan gemoedigd. De bedoeling is daarbij dit transport naar de verwerkende bedrijven op gang te brengen, waarmede zowel economische als milieuhygiënische belangen wor den gediend. Een belangrijke verruiming betreft thans dat de rege ling voor dunne mest is uitgebreid van varkens en pluimvee tot landbouwhuisdieren. Voorts is de trans portafstand ingekort van tenminste 15 km tot tenminste 8 km. Daarnaast is de periode van bijdrage verlening ver lengd van drie jaar tot vier jaar, terwijl bovendien de kostenfactoren, die in aanmerking komen om een bij drage in te verlenen, zijn uitgebreid. Een bijdrage kan thans worden verleend in: a. de salariskosten van een functionaris voor de orga nisatie van de mestbank; b. de andere aan de werkzaamheden van de onder a. genoemde functionaris verbonden kosten, zoals kan toor- en administratiekosten en reis- en verblijf kosten; c. de transportkosten van dunne mest, waarvan het transport wordt verzorgd door, of door tussenkomst van, de mestbank. De bijdrage bedoeld onder a. bedraagt jaarlijks 90 van de salariskosten (maximaal schaal 115 Bezoldigings besluit voor Rijksambtenaren). De bijdrage onder b. be draagt jaarlijks 90 van de apparaatskosten, bij een normbedrag van ƒ8.850,De bijdrage bedoeld onder c. bedraagt 3,per ton dunne mest die door, of door tussenkomst van, de mestbank is vervoerd naar een mestverwerkend bedrijf over een afstand van tenminste 8 km. De voorwaarde dat de mestbank diende aan te tonen dat zij tenminste het transport van 20.000 ton dunne mest per jaar verzorgde danwel deed verzorgen, is aldus gewijzigd, dat de mestbank thans moet aantonen dat zij in het eerste jaar het transport van 5.000 ton in het tweede en derde jaar 10.000 ton en in het vierde jaar 20.000 ton dunne mest verzorgt danwel doet verzorgen. Tenslotte is de bepaling dat de mestbank ten doel moest hebben „het transport van dunne mest van de bij dit lichaam aangesloten landbouwbedrijven naar mest- verwerkende bedrijven" gewijzigd in „het transport van dunne mest van landbouwbedrijven naar mestv'erwer- kende bedrijven". Al deze verbeteringen zullen naar de mening van het fondsbestuur beter tegemoet komen aan de in de praktijk gebleken behoeften. (gebruikt ten behoeve van de bloembollen- en pootaardappelenontsmetting) Consulenten voor Planteziekten Nu in de pers reeds in 2 achtereenvolgende jaren vrij uitvoerig aandacht aan de infiltratie van kwikbevatten- de vloeistoffen is geschonken het laatste artikel ver scheen in de vakpers van medio juli 1972 zal dit jaar worden volstaan met een kort bericht, waarin enkele punten nog eens worden besproken. Allereerst wordt er aan herinnerd dat het een als tijdelijk bedoelde methode betreft, waarvan het voortbestaan in hoge mate mede wordt bepaald door stipte uitvoering ervan in de prak tijk. Een meer definitieve methode zal aanzienlijk ho gere kosten vergen. In de afgelopen jaren is wel geble ken dat de uitvoering van de filtratie zorgvuldig dient te geschieden daar anders te veel kwik in de vloeistof ach- terblijft. VLOEISTOF Een eerste eis is dat de vloeistof vrij van slibdelen in de drum wordt geleid. Wanneer dan ook slib in de vloei stof aanwezig is, is het gebruik van een bezinkingstank bindend voorgeschreven. De vloeistof moet hierin vol doende tijd in rust aanwezig zijn, zodat alle slibdelen zijn bezonken alvorens de bovenstaande vloeistof naar de drum kan worden geleid. DRUM Het gereedmaken van de drum dient zeer nauwgezet te geschieden. Het is zeer wel mogelijk dat enkele min der goede resultaten in de afgelopen jaren een gevolg zijn geweest van onvoldoende bevochtiging van de kool. Het is daarom van het grootste belang dat de filterzak vóór het plaatsen in de drum tenminste 2 dagen in schoon water is ondergedompeld geweest. Vervolgens dient de filterzak in de drum geplaatst en stevig aangedrukt te worden, zodat aan de zijkant geen vloeistof ongefilterd naar beneden kan ontwijken. Van belang voor het slagen van de zuivering is ook dat de doorstroomdsnelheid, dus ook de toevoer van vloeistof in de drum, niet groter dient te zijn dan 6 liter per mi nuut. Dit is op eenvoudige wijze, b.v. met een maat beker, te controleren. Per filterzak mag niet meer dan 4000 liter vloeistof worden gezuiverd. Filterzakken van het afgelopen seizoen, waardoor nog geen 4000 liter is gevoerd, mogen desondanks niet meer worden gebruikt, daar het bindingsvermogen van de kool niet meer toe reikend is. De uit de drum lopende vloeistof wordt, evenals vorige jaren, in een gat in de grond afgevoerd. OPSLAG EN AFVOER De opslag van kwikbévattende kool en slib dient weer te geschieden in waterdichte vaten of, als de bewaring niet langer dan 3 maanden duurt, in 0,2 mm plastic zak ken (dikke kunstmestzakken). Om doorroesten van de drum en lekkage tegen te gaan moeten het slib en de zak met kool eveneens in dikke plastic zakken worden gedaan, voordat deze in de vaten worden gedeponeerd. In verband met de verwerking van dit afvat dienen kool en slib in aparte drums of zakken te worden bewaard. Zodra over de inlevering meer bekend is zullen hierover nadere mededelingen volgen. De centrale proefboerderij van het Proefstation voor de Rundveehouderij werd omstreeks 1 mei overgeplaatst van Millingen aan de Rijn naar Lelystad. De opbouw is thans zover gevorderd dat de proefboerderij met ingang van 17 september 1973 wordt opengesteld voor bezoe kers. Excursies worden bij voorkeur ontvangen op dinsdag, woensdag of donderdag. Verzocht wordt daartoe tijdig een afspraak te maken met de bedrijfsleiding: telefonisch 03200—26654 of 26674 of schriftelijk C. R. Waiboerhoeve, Wiseniweg 55, Lelystad. De proefboerderij kan dan on der leiding van een gids worden bezichtigd. Het volgen de overzicht geeft een indruk van het doel en de inrich ting van de proefboerderij. DOEL Evenals dat te Millingen het geval was, blijft ook het onderzoek en ontwikkelingswerk op de nieuwe proef boerderij te Lelystad sterk op de praktijk gericht. Dat betekent o.a. dat nieuwe technieken en systemen er in het algemeen binnen de samenhang van een compleet bedrijf en op praktijkschaal worden beproefd en ont wikkeld. Het onderzoek heeft betrekking op graslandge bruik en voederwinning, veevoeding, melkproduktie, rundvleesproduktie, jongvee-opfok, schapenhouderij, veeverbetering, mestverwerking, bedrijfsgebouwen, ar beid en mechanisatie. Er wordt nauw samengewerkt met andere onderzoekinstellingen. ONDERZOEKACCOMODATIE Er is ruim 200 ha grond beschikbaar, ca 1000 stuks rundvee (groot en klein) en ruim 200 schapen. Bin nen een afstand van 400 m langs de Wisentweg staan 3 stallen voor melkvee, 1 stal voor jongvee, 1 stal voor vleesstieren, een aantal loodsen voor werktuigenberging, een aantal mestsilo's, een kantoorgebouw en twee dienstwoningen. Alle gebouwen zijn onderling verbon den door smalle betonwegen. Voor het normale bedrijfs- werk zijn 18 man beschikbaar en voor onderzoekwerk zaamheden, excursies, administratie en bedrijfsleiding gem. 8 man. GRASLAND EN SNIJMAIS OP ZWARE ZAVEL De jonge zavelgrond (22—43 afslibbaar) is gedrai neerd op een diepte van 90 cm. De drainreeksen liggen 12 m van elkaar. Het blijvend grasland (180 ha) werd in gezaaid met een BG8-mengsel. Verder is er 10 ha kunst- weide en 18 ha snijmais. VLAKKE BETONVLOEREN MET MONTAGEBOUW OP ZANDPAKKET In de gebouwen is een sterke standaardisatie doorge voerd wat betreft breedte, gevelhoogte en dakhelling. Alle vloeren zijn gestort op een zandpakket van 40 cm zodat niet geheid hoefde te worden. De gebouwen zijn op de vlakke vloeren opgetrokken waarbij gebruik ge maakt is van montagebouw. De stalinrichting werd ver kregen. De ventilatie geschiedt door middel van open nokken. (Zie verder pagina

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8