'SLuid - geluid Afscheid van Flip van den Floek 0 bedrijfsekonomie: hierin wordt een analyse gemaakt van de bedrijfsekonomische situatie van bepaalde bedrijf typen. Iedere kursist maakt ook een bedrijfs plan en begroting van het eigen bderijf tijdens de kursus. 0 verzekeringen: zowel de sociale als de gezins- en Kleurencombinatie in de bloemborder 19 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Op vrijdagavond 3 augustus j.l. nam de PJ'Z in hotel „!De Draak" te Bergen op Zoom afscheid van Flip van den Hoek als voorzitter van de PJZ. Een afscheid dat plaats vond in bijzijn van het hoofdbestuur, de erevoor zitter, de heer Js Cevaal, afvaardigingen van de PJZ- afdelingen en andere organisaties, waaronder ZLM, PJGN, PJGU, KPJ, OPJ en Stichting Uitwisseling. De nieuwe voorzitter van de PJZ, Izaak Haartsen, liet de 4 jaren PJZ onder leiding van Flip de revue passeren. Flip startte in een boeiende, maar moeilijke periode. Immers de PJZ was juist een feit geworden na een fusie tussen BPJ en PJGZ. Een uitgestrekt werkgebied met een pluriform ledenbestand als gevolg van verschillen in bedrijf sty pen en grootte, religie, streek en mentaliteit. In het belang van een goed. funktioneren van de vereni ging moest hieruit op korte termijn een eenheid worden gevormd. Na 4 jaar kunnen we stellen, dat hij erin ge slaagd is die eenheid te realiseren, gezien het feit dat er zich weinig of geen wrijvingen hebben voorgedaan. Daarnaast heeft in de periode dat Flip de voorzitters hamer hanteerde steeds het thema „Plaats, taak en funktie van de PJZ binnen de Zeeuwse en Brabantse gemeenschap" centraal gestaan. Een moeilijke materie, omdat je tegen enorm veel onzekerheden en weinig ze kerheden aanloopt. Flip heeft het aangedurfd en ging voorop, d.w.z. leidde zelf veelal de moeilijke bespre kingen en diskussies op kring- en afdelingsbijeenkom sten, weekends, 3 CJO-besprekingen, enz. De eerste re sultaten van dit werk beginnen nu zichtbaar te worden in o.a. de veranderingen binnen het aktiviteitenpakket van de afdelingen en de uitbreiding van de samenwer king in 3 cjo-verband. De realisering vroeg enorm veel tijd, energie en inzet. Ondanks de drukke werkzaam heden op het bedrijf heeft hij zich steeds volledig inge zet voor dit werk binnen de PJZ, aldus Izaak Haartsen. De PJZ wil je hier voor danken en haar waardering nog eens onderstrepen door overhandiging van een cadeau, aldus Izaak. Laura, de echtgenote van de scheidende PJZ-voorzit- ter, kreeg daarop een prachtig bloemstuk aangeboden als dank voor de steun, die zij al die jaren voor Flip ge weest is, waardoor hij het werk voor de PJZ kon en mocht doen. Hierna richtten sprekers van verschillende organisa ties een afscheidswoord tot de scheidende voorzitter. Al len prezen zijn grote inzet en inbreng en de wijze waar op hij de samenwerking wist te bewaren en te stimule ren. Flip dankte ten slotte alle aanwezigen voor de getoon de belangstelling bij zijn afscheid als voorzitter van de PJZ, maar bovenal voor de prettige en goede samen werking op persoonlijk of organisatorisch vlak met hen in de afgelopen periode. Hij sprak daarbij de hoop uit en rekende erop, dat de nieuwe voorzitter op dezelfde prettige medewerking zou mogen rekenen. E.V.T.O.-KURSUSSEN VOORZIEN IN EEN BEHOEFTE De afkorting EVTO begint in de agrarische wereld een vertrouwde klank te krijgen. „Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemer". Enkele duizenden jonge boe ren hebben de afgelopen jaren deze kursus gevolgd. Uitgangspunt van deze kursus is, dat het voor elke jonge boer of tuinder, die van plan is het bedrijf van zijn ouders over te nemen van groot belang is zich er nog eens goed op te bezinnen wat dat eigenlijk voor hem betekent en of die stap wel verantwoord is. Het is een zeer belangrijke stap: bedrijfsovername. In de meeste gevallen heeft de jonge adspirant-onder- nemer de 'MLS al enige jaren geleden gevolgd en is nu enige jaren op het ouderlijk bedrijf werkzaam. In het gunstigste geval zijn nog wat kursussen op vaktechnisch gebied gevolgd. Uiteraard is door een aantal jaren prak tisch werken op het ouderlijk bedrijf onder leiding van vader veel ervaring opgedaan. Het enthousiasme waar mee aan de kursussen wordt deelgenomen heeft echter geleerd dat het daarnaast als zeer waardevol wordt er varen zich een tijdlang met toekomstige ondernemers met de ondernemersproblematiek bezig te houden. De kennis, die men op de MLS heeft opgedaan, blijkt nodig te zijn om de kursus goed te kunnen volgen (jongens, die geen MLS hebben gevolgd, kunnen in overleg m..t kursusleiding toegelaten worden). De opzet van de EVTO-kursus komt aan de behoefte van de jonge boeren en tuinders tegemoet. Men komt 1 dag per week bij elkaar, ongeveer 16 a 20 weken, meestal van 09.30 uur tot 16.00 uur. Het werk thuis kan nor maal doorgaan. De kursus wordt niet in de schoolse sfeer van vroeger gegeven, doch veel meer in de sfeer van de aktieve kri tische diskussiegroep. Vooral het feit dat er steeds een duidelijk verband wordt gelegd van theorie naar prak tijk blijkt bijzonder zinvol te zijn. De theorie wordt vaak afgewisseld met bedrijfsbezoeken. De EVTO-kursus heeft altijd een vaste kursusleider, die alle kursusdagen meemaakt, bedrijfsbezoeken regelt, enz. Dit is van groot belang, want deze kursusleider blijkt meestal na enkele bijeenkomsten een soort ver trouwensman/bemiddelaar tussen kursist en docent te worden. Hij tracht te bereiken dat de kursus uit de sfeer van het lesjes afdraaien blijft en dat er een open en kri tische instelling ontstaat bij de kursisten. Het kursusprogramma bestaat gewoonlijk uit de vol gende onderdelen: 0 bedrijfsovername: de juridische en financieringsas- pekten van de bedrijfsovername worden hierbij aan de orde gesteld. De verschillende problemen op het terrein van het erfrecht worden nader toegelicht en besproken; ook wordt ruimschoots aandacht besteed aan de fiskale en ekonomistóhe kanten van de bedrijfs overname. 0 samenwerking: de verschillende mogelijkheden op het terrein van de samenwerking tussen bedrijven worden bezien, zowel horizontaal als vertikaal. 0 gezinsbudgetering: de mogelijkheden van planning in de gezinsuitgaven worden bestudeerd. De verloof- tes/echtgenotes van de kursisten worden bij dit on derdeel eveneens uitgenodigd. bedrijfsverzekeringen worden besproken. 0 diversen: dienstverlenende instanties zoals b.v.: standsorganisaties, boekhoudbureaus, boerenleen banken, r.l.v.d., borgstellingsfonds, waarborginstitu- ten, gezondheidsdienst voor dieren, grond- en pacht- kamer, stichting agrarische sociale fondsen, arbeids- inspektie en arbeidsbureaus. In de programmabeschrijving werd reeds vermeld dat ook verloofdes/echtgenotes van kursisten enkele keren bij de kursus worden betrokken. Vooral bij het onder deel gezinsbudgetering is het erg belangrijk dat de (a.s.) echtgenotes ook aanwezig ziin. De EVTO-kursussen worden gegeven in: Cuyk, Eind hoven, regio Den Bosch-Til burg, West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. Inlichtingen en opgave bij: sekretariaten van de PJZ- afdelingen of het PJZ-sekretariaat te Goes, Grote Mark 28, Gü^s (0110°5010). Jongerenaktiviteiten. Zie pag. 15. Men ziet vele tuinen met grote of kleine bloembor- ders, maar wat schudt men vaak met het hoofd en denkt „Moet dat zo?". In een grote tuin neemt men grote groe pen van één plantensoort, in een kleine wat minder van zo'n soort. Het komt echt op het gevoel en smaak aan, in een grote bloemborder kan men wel 25 planten van één soort zetten in één groep, maar in een kleine tuin wordt dat te veel, maar toch altijd minstens 3 van één soort. Hoe de kleuren te zetten en bij elkaar te passen is ook van de smaak van de tuinbezitter afhankelijk, ook of men werkt met heesters in de border of niet. Smaak van kleuren verschillen. Zo moest ik eens in mijn Bus- sumse tijd middenzomer alle vaste planten die maar op rose leken uit de border verwijderen, wat een smaak van die dame, daad van een verloren liefde? Ze kan het toch niet meer lezen en ook geen nakomelingen, maar je oren tuiten als je zo iets moet doen. Ook de grootte van de groep en de vorm is een voor naam punt. In een grote tuin zet men grote groepen, soms 2025 stuks van één kleur bij elkaar, b.v. een langgerekte onregelmatige vorm, altijd langer dan bre der. In een kleine tuin of border, kleinere groepen, maar nooit minder dan 3 stuks van één kleur, niet op een rij, maar in groepen zodat de planten in verband staan. Neem nooit 1 plant van één soort. Of u moet een zeer kleine tuin hebben. Van de felle kleuren minder planten dan van de zachtere tinten. Een tuin enkel met vaste planten geeft ook altijd geen voldoening, vaste planten bloeien meestal maar korte tijd. In een vaste plantenborder sterven nog al eens wat planten, dus krijgt men gaten in de border. Dit zijn nu juist de plaatsen om naar verlangen van kleur en har monie bloembollen en éénjarige gewassen uit te planten, tenzij men deze koopt, of zelf heeft uitgezaaid in een bakje of ter plaatse. Dit doodgaan van de vaste planten vooral pas na het planten van de border is een vast ge geven, anders in vergelijking met heesters, juist nu deze dode plekken zijn een mooie aanvulling voor bollen en z.g. eenjarige zaaiplanten. Deze ook weer niet op een rechte lijn zetten, maar in verband en geen vierkant. Mooie losse groepen, die met hun kleur ruimschoots de naastliggende kleur raken, maken het geheel los en smakelijk. Solitair planten zet men niet in de bloem border, deze zet men geheel apart in het gazon, al naar gelang van de grootte 13 bij elkaar. Soms zie je ook een z.g. mooi wit randje van witte Alyssum langs het gïas of pad geplant, ook dit is niet mooi. Neem in deze tijd met het rijke assortiment van vaste planten geen ho gere dan 1 m, en niet al te slappe planten. Het is uit de tijd om zoals voorheen met een stel tonkin (bamboe) stokken te gaan werken en de planten op te binden, men heeft geen tijd. Tussen slappe planten kan men wat ver takte stokjes zetten, b.v. snoeihout en niet te lang. In het begin is het een raar gezicht, maar na verloop van een paar weken kruipen die slappere bloemstengels tussen de takjes door die dood zijn en je ziet er minder van dan van de vele stokken die soms een bundel vaste planten- loof bij elkaar gebonden houden. Omdat er zo'n grote verscheidenheid van vaste planten is, is het ondoenlijk deze alle te beschrijven. Ik zal me bepalen tot een drietal mooie half hoge vaste planten die een groot gedeelte van de zomermaanden bloeien, en zeer mooi met elkaar harmoniëren. Buphthaimum salicifolia is een zeer mooie vaste plant en volkomen winterhard en vormt na verloop van een paar jaar een flinke mooie losse bos. Bij dezen gebruikt men het tweede jaar de bovenomschreven snoeitakjes. Uit het hart van de plant komen de kruidachtige sten gels die weer vlug gaan vertakken uit een bladoksel van de plant. De bladeren zijn lancetvormigen van 58 cm lang. De eerste bloem verschijnt aan de stengeltop, ook de vertakte stengels leveren de bloemen. Zijn ze een maal aan het bloeien, dan komt er haast geen eind aan, mits men er in blijft snijden. Van de eerstkomende bloe men, één aan een stengeltje, dus echt iets voor kleine vaasjes. Door dit snijden profiteren de andere stengels die harder gaan groeien. Laat er beslist geen uitgebloei de bloemen in zitten, worden ze lelijk dan direct ver wijderen, dit komt de bloei ten goede, laat men dit na dan verloopt de bloei nogal vlug, het loont heus de moei te. De plant wordt 4560 cm hoog, de bloemen zijn mar- grietvormig 45 cm doorsnee, mooi geel van kleur. De rijkste bloei valt half juni tot eind juli. Dit wordt aan merkelijk verlengd indien men de zaadkopjes verwij dert. Jammer voor u dat ze geen Hollandse naam heeft, vandaar dat men ze zo weinig ziet, omdat men de naam haast niet uit kan spreken, maar elke vaste plantkwe- ker kan ze U leveren. Een mooie combinatie met deze plant is de Salvia su- perba Oost-Friesland. Indien u de goede krijgt bereikt ze met haar aarvormige bloemen op het eind van de ver takte scheuten een hoogte van 4050 cm. Ze bloeit don ker violetblauw. Indien ze half juni gaat bloeien komt er geen eind aan de schoonheid van eze a.oma r ur -n de plant, want de uitgebloeide zaaddragende seen1 blijven een contrast vormen met de gele bloem van buurman. Deze plant maakt in zijn tegenovergestelde bladoksels ook weer aarvormige bloemenstengels van 1520 cm lengte. Indien de groep lelijk gaat worde en dat is in de nazomer, dan snijdt u de toppen van d. zaadstengels een eind in, de plant loopt dan weer uit, hetgeen zeer goed is, met het oog op de overwintering. Past u op dat u niet de hoge soort neemt die ruim 1 m hoog wordt, dus beslist de Oost-Friesland. De derde in de rij die hier bij past is de Coreopsis ver- ticillata, deze wordt ook zo'n 40 tot 50 cm hoog, heefi echter een geheel andere groeiwijze. Indien u de plant thuis krijgt, moet u er om lachen wat voor een raar ding dit is. Het is net een grote gele spinnekop, met uit mid den komende gele spinnepootachtige onderaardse sten gels, van 1520 cm doorsnee. Maak de grond goec let waar ze moet komen te staan, en krabbel een kuiltje waarin u dit spinvormig aanzien in legt. Bedekt het met een paar cm tuingrond, deze goed aandrukken. Steekt er een enkele gele stengel boven de aarde dan is dit niet zo erg. Indien de stengels uit gaan lopen, wordt het een zo- devormig geheel met groene stengels, met kransewijs staande fijn verdeelde blaadjes ter grootte van 4 cm. De eindknop van elke stengel is een bloemhoofdje met fijn verdeelde bloemblaadjes, ze worden wel „meisjesogen" genoemd, maar bestel ze niet onder deze naam, want dan kun je wel eens een andere Coreopsis krijgen, die veel wilder en hoger groeit. Onze plant groeit gelijk matig alsof ze bijgeknipt is met de heggeschaar. De fijne stervormie bloempjes hebben een doorsnee van 4—5 cm. Begin van de bloei is eind juni. Door het individuele verschil in groeiwij/.c en de ver schillende bloemkleuren kan met deze drie vaste planten een prachtige groep in de tuin maken. Voor een grote tuin meer planten per soort, voor een kleinere tuin min stens drie per soort bij elkaar. De Salvia komt altijd in het midden en iets op de achtergrond. Eén plant mag wel doorbreken tot aan de voorrand, maar de groep moet geflankeerd zijn door de gele tinten links en rechts. De aarvormige tot grijs verkleurde bloeiwijze vormt een mooi contrast met de twee verschillende gele bloem soorten van Buphthaimum en Coreopsis. Alle drie de soorten zijn winterhard. Omdat de sten gels niet erg stevig zijn knipt men ze voor de winter af. Voor de structuur van uw tuin, hetzij zand- of klei grond, is het niet verkeerd rond de planten wat turf molm te brengen en dit in het voorjaar door de border te verspreiden. Misschien dat ik u een volgende maand nog eens een groep met elkaar harmoniërende vaste planten opgeef, maar dan een wat hogere maat. Goes KR. GOUDZWAARD

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19