TUINBOUW- KLANKEN Intensief blijven zoeken naar samenwerkingsmogelijkheden! Toeristisch uitstapje DINGEN VAN DE WEEK Appels bleven ooed aan de prijs 13 Nu uw WALCHERSE briefschrijver weer enkele gedach ten neer wil schrijven is het buiten zuur en miezerig weer voor tweede week augustus. Ook op de bedrijven is alles wat mistroostig. De eerste gewassen zijn weg of in laatste dracht. Zo waren we in tomatenkassen die aan de laatste dracht waren. Vermeldenswaard) vinden we dat deze toma ten een nieuw soort waren dat bestand, was tegen kurkwor- tel. Nu was het een allermiserabelst gezicht, want dit nieu we soort zag grauw, geel en bruin van de meeldauw. Er was overigens goed voor gezorgd. Het spreekwoord van de kat en de kater was hier goed op zijn plaats. Alléén was de beet gekomen lang voor het gewas een normale oogst gaf. We willen maar zeggen wees voorzichtig met nieuwigheden en neem eerst zelf een proef. Afgedragen bonen en komkom mers in hun laatste pluk geven eveneens een mistroostige indruk. Over de prijzen van de groenten, zowel kas- als vollegronds, valt weinig goeds te zeggen. Behoudens voor bloemkool en kassnijbonen vinden we de prijzen momenteel onbevredigend. Hoe het in overig Nedérland is weten we onvoldoende, maar in Walcheren worden nogal bloemen ge teeld in de kassen. De vele agrariërs die direct en zeker indirect bij de recrea tie betrokken zijd kunnen constateren dat de absolute top weer al voorbij is. Wat ook een mistroostige indruk wekt bij de belanghebbenden, want* een topseizoen van enkele weken is natuurlijk veel te kort om van rond te komen. Zag men voor enkele weken bijna overal een of meer tentjes staan yan recreanten, nu moet men al zoeken om er nog één te vinden. Persoonlijk willen we geen tent op ons bedrijf, maar we vinden wel dat men van hogerhand wel erg lang te strak geweest door te weinig toe te laten. Nu het eerste seizoen voorbij is en er op vele bedrijven één en soms diverse tentjes stonden blijkt dat er nergens enige wanklank is ge weest. Hoewel zeer velen evenals uw schrijven hun privacy niet willen missen voor enkele daalders, blijft de vraag over of men het minder aestetisch vindt dat er hier en daar bij een hoeve een enkele week wat staat dat afwijkt van 't ge ijkte patroon! Ons dunkt van niet. Voor ons hadden al die lange vergaderingen niet gemoeten. Een groot winstpunt vinden we ook dat er door de recreanten in doorsnee geen rommel wordt gemaakt en niets wordit geruïneerd. Meer en meer blijkt namelijk de preventieve werking die uitgaat van de voorlichting om alles goed te houden. Bij diverse des kundigen hebben we ons licht opgestoken en van werkelijke klachten is er geen sprake. We geloven dat onze overheden zowel, laag als hoger, beslist met minder prikkeldraad aan kunnen zodat het niet meer nodig zal zijn dat onze vriend zijn 2 jaar oude dochtertje van een langs een wandelpad 5 rijen hoog gespannen prikkeldraad moest plukken omdat het jurkje van 't kind er in was gewaaid, 't Is echt gebeurd. Dit raakt slechts zijdelings onze tuinbouw, maar de recrea- Uit de gegevens die de laatste tijd van verschillende kanten binnenkomen over de fruitoogst 1973 blijkt dui delijk, dat van een zeer grote produktie van appelen in het komende seizoen in Europa geen sprake zal zijn, terwijl ook duidelijk is dat de perenoogst in Nederland en België één van de kleinste wordt die hier ooit is ge kend. Dat alles kan en mag weer hoop geven op een rede lijke prijsontwikkeling, waarbij dé fruittelers hopelijk mee zullen gaan wat hun inkomen betreft met de alge mene tendens op alle gebieden. We zijn geen koffiedikkijkers en weten dat het moei- ijk is om toekomstige ontwikkelingen te voorspellen maar wanneer we de verwachtingen lezen over de om vang van de komende appeloogst, dan is er geen reden om aan te nemen dat het wel eens fout kan zitten met de prijs. We zouden deze week wel de aandacht van de fruit telers willen vragen voor de afzet. Het wordt de laatste jaren steeds duidelijker dat hieraan nog wel wat man keert. Zelfs bij een toch betrekkelijk tegenvallende oogst van appels als we in 1972 hebben.gekend en bij de hoge prijzen die er vrijwel het gehele j'aar hebben gegolden, is het nog fout gegaan en is er veel te lang bewaard gebleven. We weten het allemaal: nakaarten is gemakkelijk en als men er achter staat kan men zeggen: ik had het zo en zo moeten moeten doen, maar vast staat dat er te veel appfels onverantwoord lang bewaard zijn gebleven. De appelen van de nieuwe oogst kwamen aan de markt en er was nog volop aanbod van de oude oogst. Het is Ook in ons THOOLSE distrikt zijn de laatste weken de verschillende oogstwerkzaamhedien goed op gang gekomen. De vroege aardappelafzet heeft zich in de verstreken juli maand zeer gunstig ontwikkeld, zodat door de meeste be drijven van een goed resultaat gesproken kan worden. De Doré's die nu wel voor 80 geruimd zijn, krijgen hun op volging in het middelvroege ras Bintje, waarvan nog afge wacht moet worden, in hoeverre de doorwas kwaliteitsver liezen heeft veroorzaakt. Wel schijnt het vast te staan dat die Bintjes, die met een mooi ontwikkelde kiem gepoot zijn, de minste last van doorwas hebben. Ondertussen laat men zo zijn gedachten ook eens gaan, naar het voldongen feit, dat de land- en tuinbouwschool te Scherpenisse op zijn laatste benen loopt. Dat ook juist van de Thoolse jongeren het aantal dat in de agrarische sektor het brood wil ver dienen zo drastisch afneemt, zet ons aan het denken. Wij hoeven echter niet zo pessimistisch te zijn om nu te denken dat wij binnen 25 jaar aan een totale uitverkoop van Thool se bedrijven toe zijn. De nog eventuele opvolgers van de toekomst zullen hun onderwijs waarschijnlijk toch wel ont vangen, zij het in iets gewijzigde vormen en verder van huis. Ónze overtuiging blijft dan ook, opvolgers zullen er blijven, tie (die ook van overheidswege wordt gestimuleerd) is een dusdanig gegeven dat we er bijna allen mee te maken heb ben. Het doet ons deugd te kunnen stellen dat het publiek in doorsnee goed gedisciplineerd is en zéér weinig tot niets ruïneert, en ook de vogel- en wildstand met rust laat. We hopen hier nog wel eens op terug te komen en zouden 't wel prettig vinden van andere schrijvers te horen hoe hun be vindingen zijn. In Walcheren mogen we in ieder geval niet mopperen. Voor de 16e keer in haar bestaan en voor de 6e keer in de huidige opzet organiseert de Stichting Delta Flora een Na tionale Gladiolententoonstelling van 8 t/m 11 augustus a.s. in en bij de Sporthal van Middielharnis. Het gehele oppervlak van de tentoonstelling is uitsluitend voor bloemen 800 m2 en voor standhouders 1300 m2. Op deze tentoonstelling zul len de nieuwste soorten Gladiolen vertegenwoordigd zijn, ingezonden door de leden van de Gladiolentelersvereniging Goeree Overflakkee en de leden van die Ned. Gladiolus Ver eniging (waarbij GXD. tevens bij aangesloten is). Reeds enkele weken zijn er nu op de fruitveilingen appelen van de nieuwe oogst te koop en de afzet hier van heeft een voor de telers vrij gunstig verloop. Er blijkt een goede vraag te bestaan naar dit produkt en hierdoor konden de prijzen van Yellow Transparant en Stark Earliest zjch goed handhaven, althans voor wat de grote en middelmaten betreft. De kleine maten wa ren goedkoop of moeilijk te verkopen maar dat is geen nieuw verschijnsel en we zullen daar meer en meer rekening mee moeten houden en vooral de dunwerk- zaamheden er op af moeten stellen. De consument van deze tijd wil een goede prijs betalen voor goed fruit maar dan moet het ook een flinke maat hebben, het is in de afgelopen weken duidelijk naar voren gekomen. Golden Delicious van de oude oogst was moeilijk te verkopen en bracht zeer weinig op. Yellow Transparant in de grote maten is vrij con stant verkocht rond een gulden per kg. Degenen die al les op alles hébben gezet om de eerste aanvoerdagen hun produkt te brengen, zaten niet het beste. Degenen die het uit lieten groeien en op tijd hebben geoogst, za ten goed dit jaar. Hetzelfde geldt voor de Stark Earliest, die overigens klein van stuk is dit jaar, een verschijn sel dat niet nieuw is voor dit ras en de animo er voor niet doet toenemen. De grote maten van de Stark Earliest deden steeds boven een gulden per kg maar hiervan was een zeer mooi dat het kan, .maar geen gezonde situatie en we zullen ons er op in moeten stellen dat het anders kan en moet. Vooral wanneer er een goede vraag is tegen redelijke prijzen, zal aan die vraag voldaan moeten worden. Bij het samenstellen van het bewaar- en afzetschema zul len we hieraan alle mogelijke aandacht moeten besteden. Het lijkt wel interessant en aantrekkelijk om geheel eigen baas te spelen bij de afzet van het fruit, maar het kan veel beter werken en in het belang van een ieder zijn dat men in dezen meer toevertrouwt aan de eigen afzetorganisatie. Dat is dan de veiling die men zelf heeft gekozen, waarvoor men verantwoordelijk is en die ge zien moet worden als het verlengstuk van het bedrijf, speciaal om de afzet voor gezamenlijke rekerting zo goed mogelijk te doen verlopen. We hebben het in deze rubriek reeds eerder geschre ven ,maar we willen nog een keer herhalen dat de vei ling, waarvan men lid is, geen doel op zichzelf is, maar onlosmakelijk met het eigen bedrijf is verbonden. Er is een tijd geweest dat vooral in Zeeland de afzet door middel van poolvorming via de veiling op grote schaal werd toegepast. Plaatselijk gebeurt dat nog en met redelijk resultaat, maar toch in veel mindere mate dan nodig en wense lijk is. We hopen dat, voordat het nieuwe bewaarseizoen begint, hieraan nog eens extra aandacht besteed zal wor den, zowel door telers als veiling, want dat het gevaar lijk is voor de afzet wanneer elke teler op eigen gele genheid werkt, staat vast. Het zal niet lang meer duren of de opgaveformulieren voor koelruimte bij de veilingen moeten worden inge vuld. Voor een kwaliteitsbewaking is opslag in het koel huis onmisbaar en zullen we af moeten van het in ge ofschoon die er van overtuigd moeten zijn dat absoluut een verdere aanpassing in samenwerkingsvormen nodig is. Of schoon alle ondernemingen zich in de toekomst zich zullen vergroten, blijven het in wezen toch maar éénmansbedrijven. Hierin nu zal zich de moeilijkheid voordoen dat één man, het werk niet altijd alléén kan doen, omdat bepaalde werkzaam heden nu eenmaal meer personen vereisen. Reeds enige jaren hebben verschillende gelijkgerichte ondernemingen gepoogd door samen te werken uit de moeilijkheden te komen. Bij enkelen is dit aardig gelukt, maar bij te velen is het niet gegaan. Kan het soms zijn oorzaak hebben in het feit dat vooral de oudere ondernemers, te individualistisch willen blijven optreden? Meestal gaan zij dan alléén verder en dienen hun tijd nog wel uit, ofschoon er een stuk veréén- zaming optreedt in de plaats van de vroegere arbeidsvreug de. Laat de jeugd zich hierop bezinner ;n proberen van start te gaan, met zo mogelijk twee of dr:' - bedrijven samen te exploiteren. Het meeste kans van blagen, met zulke samengestelde bedrijven zullen diegenen hebben, die naast de nieuwe doelstellingen óók een ontwikkelingsplan zullen hebben. De taken en bevoegdheden zullen, na onderling overleg naar ieders hoedanigheden verdeeld en vastgelegd moeten worden. Juist deze overkoepeling van ieders pas sende taakstelling kan leiden, tot een economisch verant woord werken in het samengestelde bedrijf. Naa»- ik meen is er over heel deze materie wel voorlichting te verkrijgen bij diverse instanties en organisaties. Wanneer e<- naar ver betering gestreefd wordt, kan d'it slechts gebeuren via prak tisch cijfermateriaal. Discussiëren over bedrijfsvoering en h^dri'f'-resultaten is echter zinloos, als dit niet gebeurt aan de hand van cijfermateriaal. Eerst dan wordt het mogelijk, dat een ieder verstaat en begrijpt, wat er wordt gezegd en bedoeld. Tijdens de Delta Flora op 8-8-1973 's avonds te 19.00 uur zullen parachutisten op een terrein direkt naast de sporthal landen. Op de laatste dag van de tentoonstelling, zaterdag 11 augustus zal er een bloemencorso, geheel bestaand uit Gla- d'o'en. zijn. Dit corso zal 's morgens 10 uur uit Dirksland vertrekken, vandaar naar Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haring vliet, Middelharnis en Sommelsdijk, waar het na afloop in de direkte omgeving van de Delta Flora zal tentoongesteld wor den. klein aanbod. De middelmaat deed tussen 75 en 95 ceni per kg. Aangenomen mag worden dat deze week de aan voer van James Grieve op gang is gekomen en de vol gende week kan hiervan een ruim aanbod worden ver wacht. Toch lijkt ook voor dit ras het meest geschikt om niet voortijdig alles te plukken. Nu kan dat ook niet, want eerst op 2 september mag de maat 6570 mm aan de veilingen komen en op 16 september de vruchten beneden 65 mm. Precoce de Trevoux zal deze week ook op de veilin gen gekomen zijn en volgende week mag hiervan een ruim aanbod worden verwacht. Ook hiervoor willen we adviseren: laat ze uitgroeien, maar houdt wel het weer in de gaten. De aanvoer van pruimen begon vorige week op Zuid-Beveland op gang te komen. Mooie partijen Czar en Opal werden verkocht voor prijzen van 1,90 tot 2,60 per kg. Ontario deed een zelfde prijs. De prui- menoogst in Zeeland wordt weer niet groot, maar wel groter dan het vorig jaar. De aanvoer van rode bessen en frambozen behoort nu tot het verleden. Bramen kwamen er in de kleinfruithoek voor in de plaats. De prijs voor de industrie stelde zich eind vo rige week op ƒ2,24 per kg. De bramen in doosjes voor verse consumptie deden tussen 2,40 en 2,80 per kg. In de komende weken zal er een ruim aanbod zijn van dit produkt waarvan de teelt op midden Zuid-Beve land van betekenis is. wone schuren bewaren van een deel van het bewaar- fruit. Ook dat is een gegeven dat we graag onder fle aandacht van een ieder willen brengen. Er zou over heel dit vraagstuk van bewaren en de af zet van fruit nog veel m°er te zeggen zijn maar we la ten het deze week bij dit pleidooi om zoveel mogelijk aan te melden voor centrale afzet via de veilingen. Op de veiling-besturen is weer een beroep gedaan om fruit beschikbaar te stellen voor de afzet vl? Cen traal Bureau II. Tijdens de vergadering van de fruitvei lingen is ook besloten dat deze wijze van fruitafzet moet doorgaan en hebben de Nederlandse fruitveilingen hier aan hun medewerking toegezegd. Verwacht mag worden dat Centraal Bureau II weer vele aktiviteiten zal ontwik kelen om de fruitafzet te stimuleren. Op de veilingen hebben we ook te maken met de han del die dagelijks de produkten koopt en daarom zullen telers en veilingen samen moeten zoeken naar wegen om zowel de handel, waarmee men dagelijks heeft te maken, als Centraal Bureau II dat zoekt naar nieuwe afzetmarkten in het buitenland, ten dienste te kunnen zijn. Er is over het werk van Centraal Bureau II reeds veel gezegd en gesproken. Er zijn voor- en tegenstanders van dit systeem om fruit af te zetten dat door de val lingen gezamenlijk in het leven is geroepen. Plaatselijk !in Zeeland, maar vooral in West-Brabant hebben de laatste jaren veel telers hun fruit voor een deel afge leverd via Centraal Bureau II en degenen die dat deden zijn over de resultaten zeer tevreden. Toch willen we nog een keer herhalen: ook aan de voorziening voor de ge wone handel mag niet worden getornd en daarom is een goed afzetplan per veiling, of nog beter per streek, voor het totale kwantum bewaarfruit een dwingende eis. NATIONALE GLADIOLENTENTOONSTELLING DELTA FLORA TE MIDDELHARNIS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13