Thoolse fokveedag 1973 Kleinvee op de ZLM-tentoonstelling Delta '73 te Kamperland in beeld 9 OVERZICHT BEHAALDE EERSTE PRIJZEN PER EIGENAAR INDIVIDUELE RUNDVEEKEURING ZLM-TENTOONSTELLING TE KAMPERLAND VRIJDAG 22 JUNI 1973 1 ri la lb lc ia en lager L. P. Brasser, Vrouwenpolder 6 2 1 4 J. Kwekkeboom, St. Laurens 3 1 Iz. de Feyter, Zaamslag 2 1 G. Ingels, Biervliet 2 1 2 S. Simonse, Kerkwerve 2 2 2 1 Gebr. Beye, Haamstede 1 2 A. Geldof, Oostkapelle 1 1 H. C. Poley, Kruiningen 1 1 1 M. W. Rouw, Goes 1 1 J. J. v. d. Slikke, Poortvliet 1 J. de Visser, Gaping e 1 K.I. Ver., Wouw e.o. 1 A. Bolijn, Ouwerkerk 2 1 W. de Buck, Middelburg 2 Jac. Govers, Wouw 2 A. Vijverberg, Ouwerkerk 2 2 G. Blankers, Grijpskerke 1 3 W. v. Hecke en J. A. Cauwels, Eede 1 W. op 't Hof, Kapelle 1 1 Gebr. De Lange, Ritthem 1 2 W. Verhage, Westkapelle 1 W. Vijverberg, Ouwerkerk 1 A. C. Brouwers, Heerle 1 1 J. M. Klippel, Stavenisse 1 1 J. de Visser, Souburg 3 St. Vrederust, Bergen op Zoom 2 J. A. Cauwels, Sluis 1 D. M. Giljam, Scherpenisse 1 B. M. v. Goudswaard, Kats 1 lng. I. HAMMING Ing. J. J. ZONDERLAND C.A.R. - Goes Kampioene bij de Toggenburger geiten Marietje van J. Rijk, Nieuwdorp. Dwerggeit met lammeren op de ZLM-tentoonstelling van C. Verdonk, Nieuwdorp. Kampioen ooi Z 367 van W. Verhage, Westkapelle. Kampioen ram Z 1808 van C. J. Zoeter, Ouwerkerk en I. J. Risseeuw, Oostburg. Ter gelegenheid van de jaarlijkse terugkerende Thool se dagen werd op vrijdag 29 juni de fokveedag voor Tho- len en St. Philipsland voor de 17e maal gehouden. De voormalige haven (de Pluimpot) van Scherpenisse is een ideaal terrein voor deze gelegenheid, vooral door de ligging. Verder waren de weersomstandigheden ideaal voor een fokveedag. Ook dit jaar waren veel inzenders met hun dieren naar de Pluimpot gekomen. Hoewel de publieke belangstelling niet tegen viel, verdient een der gelijke manifestatie toch meer aandacht. Het middag programma was afwisselend, waarbij runderen, schapen, trekpaarden en warmbloed paarden gedemonstreerd en gedeeltelijk gekeurd werden. Kampioene jongvee Ytje 42, eig.: J. J. v. d. Slikke, Poortvliet. Maartje 47, kampioene van de oudere melkkoeien. Eig.: J. M. Klippel, Stavenisse. 4.6 6529 kg 4,25 v. 379 dgn 3,63 e. 1. RUNDVEE Het is bijzonder verheugend dat men op Tholen telkenjare weer een behoorlijk aantal dieren bijeen weet te brengen. Terwijl op de overige Zeeuwse eilanden de jaarlijkse regio nale keuring niet doorging vanwege de ZLM-tentoonstelling in Kamperland, werden op Tholen nog 95 dieren aangevoerd op 29juni 1973. Met de keuring te Kamperland (precies een week geleden) nog vers in het geheugen, was het een ge noegen te constateren dat er op Tholen nog een behoorlijk aantal dieren aanwezig zijn met een goed exterieur. De kwa liteit van het rundvee vertoonde t.o.v. vorig jaar enige voor- uitgang. Daar is waarschijnlijk ook debet aan, dat het aantal stuks jongvee beperkter is gebleven dan vorig jaar. Voor de toekomst zal het veeverbeteringswerk de aan dacht moeten houden. Vooral het produktievermogen zal de rentabiliteit van de bedrijven bepalen. Daarvoor is het be langrijk dat er gebruik gemaakt wordt van stieren die een uitstekende melkproduktie vererven. Dit betekent dat stie ren met een waardering of voor vet. en eiwit grammen voor dit doel in aanmerking komen. Selectie op een verhoging van de vet- en eiwitopbrengst (in grammen per dag) brengt geld op. Hopelijk krijgen de Thoolse vee houders zonder extra moeite en kosten steeds de beschik king over goede verervers. KALVEROPFOKWEDSTRIJD Het stemt tot genoegen dat de organisatoren er, na een jaar rust, dit jaar weer in geslaagd zijn om een kalveropfok- wedstrijd te organiseren. Op deze wijze wordt de jeugd al vroeg betrokken bij de opfok en verzorging van de dieren. De voeding, verzorging .huisvesting, het toilet en het voor brengen van de dieren worden beoordeeld. De uitslag van Kampioen Trekpaarden: Beatrix van Malland. Eig.: A. L. C. Brooijmans, Oud-Vossemeer. Voor de verdere uitslag van de rundveekeuring verwijzen wij u naar het deskundig artikel in het nummer van 13 juli 1973. 2. SCHAPEN Zoals gewoonlijk brachten de Thoolse schapenfokkers weer een groot aantal schapen bijeen op de Pluimpot. Voor de keuring waren 17 rammen, 34 enkelingen ooien en 47 ooien met lammeren ingeschreven. Ze waren mooi verdeeld over de verschillende rubrieken. De kop was zeer goed, het ondereind matig. Z 1889 van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer, een goed gelijnde typische ram met beste vacht, werd door sommige bezoekers verkozen boven de reserve-kampioen. Bij het voorbrengen van de enkelingen ooien werd veel fraais getoond. De goede verwachtingen die vorig jaar over de lammeren uitgesproken werden bleken bewaarheid. De 1- jarigen werden in twee rubrieken gekeurd. De typische ge lijnde ooi 2519 van J. A. van Hemert, werd bij de oudste groep als eerste geplaatst. Uit de jongere groep kwam de kampioene voort, 5532 l.o. van M. A. Geuze, een fraai ge lijnde goed gespierde ooi met beste vacht. De rubriek 2-jarige ooien leverde de reserve-kampioene op, een ruime goedsoortige ooi, Z 9915 van Fa. C. L. Geluk en Zn, St. Maartensdijk. De rubriek oudere ooien was een zeer goede klasse fokooien. Z 8572 van M. A. Geuze, Oud- Vossemeer, kreeg de la prijs. LAMMEREN IMPONEERDEN NIET De ooien met lammeren vormden over het algemeen wei nig opvallende rubrieken. Met name stelde de kwaliteit van de ramlammeren wat teleur. In verschillende hokken ont brak de uniformiteit. Er waren goede stellen lammeren er wat tegenvallende lammeren, terwijl van enkele beste moe ders de lammeren tegenvielen. Aan de kop werden toch we een aantal goede groepen geplaatst. G. M. Geluk en J. A van Hemert boekten hierbij het meeste succes, waarbij dui delijk de invloed van de kampioenram naar voren kwam De kopnummers Z 329 met 2 ooilammeren en Z 8624 me 2 ramlammeren waren van G. M. Geluk. Z 9336 met ooi en ramlam, Z 8627 met ooilam en Z 9338 met ramlam vat J. A. van Hemert werden in hun rubrieken als eerste ge plaatst. In de rubriek jaarling ooien met lammeren was d< la prijs voor 5537 l.o. met ooi- en ramlam van M. A. Geuze. (Zie verder pagina 13.) deze wedstrijd was als volgt: 1. Petra v. d. Slikke, met Henny 58, 178 punten 2. Lizet v. Oorschot, met Roza 2, 171 punten 3. Michel v. Oorschot, met Dientje, 168 punten 4. Kees Rijstenbil, met Coba 34, 157 punten 5. Niek Rijstenbil, met Coba 35, 154 punten 6. Kees de Hond, met Annie 10, 153 punten 7. Dirk de Hond, met Tonia 24, 150 punten KEURINGSUITSLAGEN Hieronder volgt een overzicht van het aantal eerste prij zen per eigenaar bij het melkvee: a b c d t/m f totaal Dat de schapen van het Texels ras waren mag misschier als vanzelfsprekend verondersteld worden, toch waren ei dit jaar ook schapen van een ander ras. Ter opluistering waren een tweetal Hampshire lammeren tentoongesteld, welke nogal wat belangstelling trokken. De schapenhouderij in Nederland is gericht op de produktie van lamsvlees welk voor meer dan 90 geëxporteerd wordt naar Frankrijk, die hoge eisen stelt t.a.v. kwaliteit. Het rendement van de schapenhouderij wordt in belang rijke mate bepaald door lammerproduktie, groeisnelheid en slachtkwaliteit. De Texelaar biedt hiervoor nog altijd de beste mogelijkheden. FRAAIE COLLECTIE OOIEN Over het algemeen maakten de schapen een beste indruk, zelfs beter dan op de ZLM-tentoonstelling. De oudere ram men vertoonden nog veel klasse, alhoewel enkelen al aan slijtage onderhevig waren. Aan de kop ging 1988, een fraai type ram van twee jaar oud, eigendom van G. M. Geluk en J. A. van Hemert, St. Maartensdijk. Deze ram, die ook aan de demonstratie op de ZLM-tentoonstelling deelgenomen had, werd later kampioene. De lb uit deze rubriek 1855 van dezelfde eigenaren als de la, werd na arbitrage reserve kampioen. Een ram van goed type een best voorhand die achter iets mist. 'De 1-jarige rammen maakten een weinig uniforme indruk. J. J. v. d. Slikke, Poortvliet J. M. Klippel, Stavenisse Gebr. Noom, St. Maartensdijk A. Duijzer, Poortvliet Maatschap Duijnhouwer, Scherpenisse G. A. de Hond, Tholen D. M. Giljam, Poortvliet M. C. Wielaard, Stavenisse W. J. Hage, Poortvliet J. P. v. d. Jagt, Poortvliet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9