Rond de Schelde Opbrengst en prijs planturen valt tegen! UIT DE PRAKTIJK Oogstproblerr. en door de nattigheid! Geen vroege graanoogst Bespuitingen tegen graanziekten werpen nu nut af „Niets is zo veranderlijk als een boer!" 4 We hebben nu ook in ZUID-BEVELAND een week regen gehad, waarin meer neerslag is gevallen dan in de maand juni! De gewassen zijn er veel mee opge knapt. Het lijkt er op dat de aardappelen het meeste door de droogte zijn geremd. De kansen op doorwas veroorzaakt door de hoge temperaturen zullen nu na de regen wel duidelijk voor de dag komen. Voor de regen was het mogelijk om tussen twee keer spuiten voor de Fytoftorabestrijding vrij grote tussen periodes aan te houden, nu na de regen en mede door ie versnelde bladgroei zal het noodzakelijk zijn om de tussenruimten veel beperkter te houden. In de wintertarwe komt in verschillende percelen wat voetziekte voor. Daardoor is er hier en daar enige lege ring ontstaan. We zullen de graanteelt toch niet moe ten overdrijven! Door de meeldauw en de voetziekte zijn de opbrengstverwachtingen voor de tarwe wat ge daald. Krijgen we na deze regen wat zonnig warm weer dan kan het afrijpingsproces wel eens vrij snel verlopen. Zo is het ook gesteld met de zomergerst. Het ziet er naar uit dat vooral op gronden met een slechte struk- tuur en op gronden met een mindere kwaliteit er deze week al enkele percelen geoogst zullen worden. Jammer is het dat hier en daar nog wat tweewas gaat voorko men. Het kiezen van het juiste tijdstip van maaidorsen wordt dan wel uiterst belangrijk. Het graszaad is nu een heel eind gedorsen. Met de laatste percelen zijn er nu door de vele regen wat pro blemen. Het vlas is intussen ook reeds geplukt. Naar ver luidt zou alles al verkocht zijn. De opbrengst is niet zo hoog, de kwaliteit wordt over het algemeen als goed beoordeeld. In enkele weken tijds zijn reeds een aantal percelen vrij gekomen. Wanneer hier niet een groenbemester of een gewas voor het volgende jaar op staat kunnen de eerste grondbewerkingen nu al uitgevoerd worden. Daarbij moeten we toch wel goed overwegen om de mogelijkheden die er met dit vroeg vrijgekomen land zijn met nu nog te zaaien groenbemesters te benutten. De regen is nu deze keer ook in de WESTHOEK ge vallen. En het klinkt misschien erg ondankbaar, maar we zijn het natte weer al beu ook. De hoeveelheden die gevallen zijn, lopen plaatselijk zeer uiteen, maar zijn over het algemeen wel aanzienlijk. De graanoogst is vast niet vroeg en dat er in de eerste week van augus tus tarwe gedorsen wordt lijkt zeer onwaarschijnlijk. We blijven t.o.v. van de graanoogst wel redelijk opti mistisch. De bespuitingen tegen de afrijpingsziekten hebben toch wel een goed resultaat opgeleverd. Zo zachtjes aan zuFen de eerste proefrooingen van de bieten ook wel bekend worden. De bieten blijven er goed voorstaan;al is het wel opvallend dat we verschil lende percelen bieten na de regen weer beter zijn gaan „rijen". Wijst dat op nieuwe bladvorming? Wanneer dit het geval zou zijn, dan zou het suikergehalte in eerste instantie wel niet te hoog uitvallen. De kleur blijft in het algemeen echter goed. Een uitzondering vormen de percelen, die dit voorjaar te veel regen hebben gehad en dit is dus duidelijk een struktuurkwestie. Op SCHOUWEN-DUIVELAND per 23-7 hebben we de afgelopen veertien dagen ongeveer 6080 mm regen gehad. Plaatselijke buien veroorzaakten een grote variatie in hoeveelheid. Deze verandering na de droogte van juni en begin juli was zeer welkom. Bij de eerste oogstwerkzaamheden hebben we eigenlijk hiervan geen moeilijkheden ondervonden. De oogst van de plantuien is achter de rug. De op brengst en prijs viel tegen. De oogst van de vroege gras zaadrassen verliep over 't algemeen gunstig, terwijl nu ook begonnen is met de late rassen. De opbrengsten lij ken goed. De karwij is gedorsen met goede zeer goe de opbrengsten (klein areaal). Het vlas, ook niet veel ha's meer, is getrokken en staat gehokt. Het gewas stond mooi overeind en de ondervrucht heeft dit jaar van de plukmachines niet geleden. Met het maaien van de schokkers is een begin ge maakt. Een enkel perceel staat reeds op ruiter. Ver schillende percelen zijn door de warmte in juni snel oogstrijp geworden. Ongetwijfeld zullen vele percelen uit zwad gedorsen worden. Dit spaart wel veel arbeid, maar geeft veelal meer risico's t.a.v. de kwaliteit. Om het risico te verkleinen moet er naar gestreefd worden, dat de erwten zo kort mogelijk in het zwad liggen. Dit houdt in, dat later gemaaid moet worden (ongeveer 57 „Niets is zo veranderlijk als het weer", is een uit drukking die we ook op THOLEN en St. PHILIPSLAND kennen! Bij het ontstaan van deze uitdrukking heeft men zeker niet aan het beroep „boer" gedacht! Me dunkt dat een boer net zo veranderlijk is als het weer, zij het dan in omgekeerde volgorde, als het droog is wil hij regen, als het nat is wil hij droogte. En er zal wel geen collega zijn die op dit moment om regen verlangt! Door de buiïgheid was er nogal wat verschil in neer slag; soms op enkele km's afstand 15 mm of meer. Wat de granen betreft hebben we de indruk dat de afrijping vrijsnel verloopt en dat de oogst vrij vroeg zal zijn. Hier en daar treedt nogal wat legering op, deels tengevolge van voetziekte, deels tengevolge van minder gebruik van CCC, omdat dit de afrijpingsziekten weer bevorderd. Wel hebben we de indruk dat percelen die bespoten zijn tegen afrijpingsziekten een betere kleur hebben dan onbespoten percelen. Nog enkele weken en dan weten we hoe de resultaten zijn en kunnen we onze konklusies trekken. Nu kunnen we nog alleen Vondels woorden beamen: Aan de Uitkomst hangt het al. Voor d'Uitkomst dwaalt het oordeel. Met het mooie en vaste weer lijkt het voorlopig weer gebeurd te zijn. Op WALCHEREN is in de derde week van juli plaatselijk veel regen gevallen, tot rond 80 mm. Na er eerst sterk om verlangd te hébben zit ten we er nu weer mee verlegen. In sommige percelen stambonen zagen we al plekken waar dit gewas ernstig schade van de overtollige regen heeft. Vooral op de Wat we van de aardappelen moeten schrijven, weten we echt niet. Wel weten we, dat er in de grond ont wikkelingen aan de gang zijn, die we liever niet zien. In hoeverre de doorwas werkelijk desatreus zal blijken te zijn, valt op dit moment echt niet te zeggen. De lichtere gronden hebben minder last van de doorwas dan de zwaardere. Ook in andere delen van ons land, met name in de Noordoostpolder en Flevoland, schijnt de doorwas flink aanwezig te zijn. De zaai-uien blijven ook een goed stand vertonen. De opbrengsten van de pootuien schijnen echter niet mee te vallen. Zowel voor aardappelen als uien «geldt het parool juist nu regelmatig spuiten. De gene die vroeg land vrij krijgen, moeten zeker trachten hierop een groenbemester te zaaien. Wikken kan men tot ongeveer 5 augustus altijd nog wel zaaien, maar ook andere groenbemesters verdienen de aandacht en de resultaten ziet u het volgend jaar zeker bij de hakvruchten altijd terug. dagen t.o.v. ruitren) en dat de erwten op een zo dun mogelijk zwad moeten blijven liggen om snel te kunnen drogen. Dit geeft dit jaar geen probleem vanwege het weinige stroo. Het stroo droogt normaliter in het zwad vrij vlug, maar de erwt zelf staat zijn vocht veel lang zamer af. Ter voorkoming van dorsbeschadiging een zo laag mogelijk toerental van de trommel. Direct drogen van 't produkt na 't dorsen uit zaad is noodzakelijk. De vele regen heeft een ongunstig beeld teweeg ge bracht bij de granen. Veel tarwe- en gerstpercelen zijn gelegerd. Ongelijke afrij ping door de warmteperiode en uitbreiding van voetziekte zijn daar mede schuldig aan. Roest en luizen geven dit jaar geen moeilijkheden. Vruchtwisseling en zaaidatum spelen bij het optreden van voetziekte een belangrijke rol. Daarnaast zijn een meer of minder geile ontwikkeling (N-effekt) en zaai- diepte van belang. Het meeste profijt van de regen hadden 't grasland, suikerbieten, uien en aardappelen. Momenteel t.a.v. deze gewassen nog weinig mankementen, behalve dan dat voor de vroege zaai-uien de regen wellicht wat laat gekomen is en dat nog afgewacht moet worden hoe het komt met de doorwas in de meeste percelen aardappe len. Laten we nu maar weer hopen op mooi zomerweer. Wat de aardappelen betreft is de prijs van de Doré's, mede door de grote aanvoer, vrij scherp gedaald. Hopen- lijk zakt de prijs niet al te ver. In de late aardappel komt hier en daar wat doorwas voor, maar gelukkig toch niet veel. De bieten en uien staan er over het al gemeen goed voor. De eerste plantuien zijn reeds gerooid. Ook hier gaat de machinale verwerking steeds verder. Werden ze tot voor 'kort nog met de hand afgetrokken en afgesneden, nu worden ze eerst geklapt en daarna gerooid en opgeladen net als rijpe uien. Het gevaar echter dat door deze weinig arbeidvragende methode de betrekkelijk kleine markt wel eens overvoerd kan worden in de toekomst, is bepaald niet denkbeeldig! Hier en daar horen we nogal klachten over de stroomlevering door de P.Z.E.M. Bij de aanschaf van ventilatoren en vooral melktanks moet men bedragen ineens betalen die er niet om liegen. Dit zou dan ver band houden met een noodzakelijke verzwaring van het kabelnet in de toekomst. Als we door een steeds groter wordende afname meer moeten betalen, iets wat op zich eigenlijk tegenstrijdig is, akkoord. Maar dan wel graag uitgedrukt in een kiloWattprijs, zodat alle gebruikers betalen en niet de enkeling die toe vallig aan uitbreiding toe is! slemp- en struktuurgevoelige grond is er nu kans dat er schade komt door de vele regen. Ook voor de oogstwerkzaamheden zijn de weersomstandigheden nu minder gunstig. Het plukken van het vlas en trekken van uien werd gestagneerd. De karwij is gedorsen, naar het lijkt met een redelijk goede kg-opbrengst. De mees te percelen rood zwenk- en veldbeemdgraszaad zijn ook gedorsen, maar er zijn ook nog enkele percelen die in het zwad liggen. Ook van het graszaad is de kg-op brengst goed. De opbrengst van de eerstgeoogste plant uien is teleurstellend. Hoewel de prijs goed is, is de kg- opbrengst aan de lage kant. Door de regen is de zomergerst voor een groot gedeel te gelegerd. Bij de wintertarwe loopt het legerings percentage per perceel sterk uiteen. Er zijn percelen waar het percentage vrijwel nihil is, maar daarnaast ook percelen welke voor 90 gelegerd zijn. Hoewel hierbij verschillende factoren van invloed zijn, speelt vooral de stikstoflbemesting een grote rol. We hebben ook de indruk dat op veel percelen een wat minder ge zonde afrijping tot stand komt. Er komt veel bruine roerst voor, terwijl ook afrijpingsziekten zijn waargeno- roest voor, terwijl ook afrijpingsziekten zijn waargeno- mige bedrijven is veel gespoten om het gewas te be schermen tegen de diverse graanziekten. De komende weken zullen we de uitslag op praktijkschaal kunnen vernemen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat deze bespuitingen weinig zin hadden als gevolg van het aan houdende droge weer. Maar met het huidige weertype kan het toch wel weer eens anders uitpakken! De examentijd is weer achter de rug en daarom rijst bij vele ouders en kinderen de vraag: wat nu? Verder studeren of opgenomen worden in het arbeidsproces van het eigen bedrijf of elders? De beslissing kan niet lang meer op zich laten wachten. De zoon die het studeren gemakkelijk afgaat kan diverse richtingen naar keuze uit. Maar ook voor hem is het de vraag of hij na het be halen van zijn diploma die positie kan verwerven welke bij zijn vergaarde kennis past. De huidige conjunctuur stelt weer andere eisen dan enkele jaren geleden. Daar bij komt nu tevens ook meer de kwestie van vraag en aanbod naar voren en meestal overtreft het aanbod de vraag. „Het kan verkeren", sprak Bredero in de 16e eeuw en zo is het ook vandaag nog op alle gebied. Ook bij het landbouwonderwijs, waarvan vele instellingen gesloten worden of reeds gesloten zijn. Typisch is het, dat de lagere landbouwscholen in de buurt van de grote steden juist heel druk bezocht worden. Deze leerlingen bekwamen zich daar nu speciaal in de richting van de plantsoenendiensten of in de geheel nieuwe milieusec tor. Oude beroepen sterven uit en nieuwe zien we weer komen opdagen en het is de kunst om dat op tijd te zien. Bij de diploma-uitreiking op de lagere landbouwschool onlangs bij ons in de buurt zijn we ambtshalve aanwe zig geweest en we hebben daar ons respect en onze waardering over deze goede vorm van onderwijs heus niet onder stoelen of banken gestoken. Wel hebben we er tevens de wens geuit dat deze jongens, die met de studie bezig zijn geweest, zich vooral op middelbaar ni veau nog verder zullen gaan bekwamen. Gezien hun leeftijd biedt het huidige onderwijs hen nu nog alle kan sen. Van de toekomstige ondernemer zal beslist veel ge vergd worden en ook voor hem geldt, dat kennis macht is. In vroegere jaren toen het eigen bedrijf nog met een zekere vaste kern aan personeel gerund werd, kon de a.s. boer ook heel wat van hun ervaringen opsteken. Ech ter in het huidige gezinsbedrijf loopt hij steeds meer de kans, dat hij te eenzijdig aan zijn trekken zal komen. Een paar jaar in de vreemde gaan werken is daarom al leen al toe te juichen, want dat verrykt niet alleen zijn kennis, maar komt bovendien zijn vorming en zelfstan digheid zeer ten goede. Een goede vader kan een heel goede leermeester zijn, maar verwaarloost vaak, min of meer uit liefde voor het eigen kind, het aankweken van zelfstandigheid. Verder is het beter te leren met de cen ten van een ander! Tevens is het goed om in de vreemde eens rond te kijken. Ook voor ons ouderen is het in groepsverband op ex cursie gaan een heel belangrijke zaak. Met de landbouw- vereniging zijn we een dag op reis geweest en hebben veel gezien en gehoord hoe collega's in andere provin cies van ons land zich in deze tijd trachten aan te pas sen om zodoende een beter inkomen te kunnen verwer ven. We hebben vernomen, dat het in sommige gevallen soms nog beter en voordeliger is om investeringen te doen met eigen middelen dan aan te kloppen bij het borgstellingsfonds. Juist die gesprekken aangaande de financiering waren zeer interessant en leerzaam, want het gaat uiteindelijk om de knikkers. Ook de gesprekken onderling in de bus waren leerzaam en met elkaar heb ben we een gezellige en goed geslaagde dag beleefd. In deze vakantietijd gaaat iedereen op reis, dus waarom zouden ook wij niet eens er een dagje op uittrekken en genieten zoals zo velen. „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens" is een oud gezegde. Maar als men gezellig uit is, tikt het ongetwijfeld ook plezierig en dat kan zo af en toe toch ook geen kwaad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4