<:P' <5* <3Luld getuid Erf en akker Schuurfeest in west Zeeuwsch-Vlaanderen Jongerenaktiviteiten MET VAKANTIE Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Op 21 juli was het weer zover, we hadden weer een schuurfeest in West eeuwsch-Vlaanderen, het 16de tot nu toe, georganiseerd door PJZ en KPJ. Dit was het der de schuurfeest dit jaar en dat bewijst wel hoe succesvol dit evenement is. De laatste twee schuurfeesten kregen niet, zoals gebruikelijk, de naam „Schuurfeest", maar „Toeristenbal", omdat d.m.v. veel reclame (o.a. een ge luidswagen) hiervoor ook de toeristen, die in grote ge tale aan de kust vertoeven, uitgenodigd werden. Dit werd ons enige tijd geleden voorgesteld door een wet houder van de gemeente Oostburg. We kregen van ge meentezede dan ook volledige medewerking wat betreft vergunningen, enz., omdat we op deze manier ons steen tje bijdroegen amusement te verzorgen voor de toeris ten. Bij het eerste Toeristenbal, dat op 30 juni werd ge houden, viel het bezoekersaantal ons wel wat tegen, er waren ongeveer 400 feestvierders, hoewel wij toch wel op een 600 of 700 man gerekend hadden. Als speciale attractie kreeg iedere 50ste bezoeker gratis entrée! We waren echter wel in de opzet geslaagd, want er waren meer toeristen aanwezig dan PJZ- en KPJ-leden! De laatsten verwachtten misschien te weinig te vinden van de eigen sfeer die altijd op het Schuurfeest heerst, waar door hun aantal aanmerkelijk minder was dan gewoon lijk. Het gebeurt dikwijls dat iemand vraagt wanneer het nu weer eens Schuurfeest is, waaruit wel blijkt dat er voldoende animo voor is. De sfeer ontbrak echter op het Toeristenbal niet, het was enorm gezellig, er werd uitbundig gedanst, van rock-and-roll tot wals, op muziek van de discotheek „Romaco Disco" uit Uzendijke. Aan de twee feestelijk versierde bars werd de drank goed verkocht, vooral de aanwezige Duitse toeristen lustten hun pilsje. Dat de pils goed smaakte was te danken aan het feit dat we wegens de hitte het bier gekoeld hadden d.m.v. ijsgruis, waarvan we 500 kg nodig hadden! Het ijsgruis lag tus sen de opgestapelde kratten, waaromheen weer grote stukken plastic zaten, ook een soort afvoerbuisje had den we gemaakt waardoor het smeltwater kon weglo pen. Dit buisje werkte echter niet al te goed, zodat het water voor natte voeten dreigde te zorgen. Maar d.m.v. utezakken en beluchtingsroosters op de vloer achter de bars, bleven de voeten van de barkeeper(ster)s droog. Dergelijke problemen komen naar voren bij de organi- satei van een Schuurfeest. Dit eerste Toeristenlbal (2de Schuurfeest dus dit jaar), was echter heel wat gezelliger dan het eerste Schuur feest dat op 19 mei werd gehouden. Dit was toen waar schijnlijk te danken aan het feit dat we voor het eerst sinds jaren in een andere schuur feesten, n.l. bij de heer P. Provoost in Nieuwvliet. Ieder was nog wat onwennig in deze „nieuwe" schuur, de indeling, zo heel anders als in de „oude" schuur was voor velen wennen, terwijl ook de tweede bar, helemaal achterin de schuur, niet zo gauw te vinden was! Maar op het 2de Schuurfeest voelde ieder zich al meer thuis en de sfeer was weer als vanouds, hoewel enkele nog mijmerden over de schuur feesten in de schuur van de heer A de Feyter te Wa terlandkerkje. Jarenlang vierden we daar ons schuurfeest, maar daar de familie De Feyter wat opzag tegen de hele rompslomp die dergelijk festijn toch altijd voor de eigenaar van de schuur met zich meebrengt, stelde de heer De Feyter ons voor naar een andere schuur uit te zien. Zou dit niet lukken dan konden we nog wel op zijn schuur re kenen. Het viel ons niet mee een andere schuur te vinden, maar gelukkig was één onzer leden zo behreid- willig zijn schuur beschikbaar te stellen, zodat we uit de brand waren. Het eerste Schuurfeest bij de heer De Feyter vond plaats vijf jaar geleden en werd georganiseerd door PJZ, KPJ, en CPJ. KPJ en PJZ organiseerden hierop de volgende schuurfeesten, die al gauw een succes ble ken te zijn. Het was toen iets nieuws in een schuur feest te vieren i.p.v. in één of andere cafézaal. Bovendien werd het feest „gemaakt" door de eigen leden, waarvan velen bij de opbouw hadden geholpen (ook al een feest op zich). Naast de gebruikelijke toneelavonden, enz., hadden we nu iets nieuws. Wegens het succes van de eerste Schuurfeesten, moest na enkele keren de bekendheid die eraan werd gegeven beperkt worden tot uitnodiging van alleen de KPJ- en PJZ-leden. Bij één van de feesten waren zelfs zo'n 1000 bezoekers! Tenslot te moest ook de schuur met een derde deel uitgebreid worden om de aanwezigen te kunnen bergen. Enige tips en uitleg hoe de hele organisatie in zijn werk gaat: De voorbereidingen voor een Schuurfeest beginnen met een vergadering waarbij KPJ en PJZ en de eigenaar van de schuur aanwezig zijn. Hier worden de taken verdeeld, zoals het verzorgen van de uit nodigingen, het aanvragen van de vergunning, het be stellen van drank, broodjes, tafels en stoelen, dansvloer, toiletwagen, versiermateriaal, enz, enz. Tijdig wordt dan begonnen met het leegmaken van de schuur, het ophangn van wagenzeilen, bietennetten, enz. Ook ge beurt het wel, hetgeen in onze „nieuwe" schuur nodig bleek, dat er een muur gebouwd moet worden van los se planken en L-steunen (die in koelcellen worden ge bruikt) ter afscherming van een verloren hoek, waar achter dan tevens werktuigen geplaatst kunnen worden. De zijwanden van de schuur worden afgeschermd met wagenzeilen waar weer touwen vóór gespannen worden. Tussen deze touwen steken we op de laatste morgen allerlei groene takken, zodat de sombere zeilen wegge werkt zijn en zodat tevens 'een leuk effekt ontstaat. De dansvloer wordt in het midden van de schuur gelegd en enigszins afgeschermd met bietennetten waarin we ook weer takken steken met hier en daar wat slingers of ballons. Aan het eind van de dansvloer komt een wagen te staan, waarop de discotheek geplaatst wordt. De voorkant van de wagen versieren we met een bie- tennet met daarin weer takken. De bars, vóór- en achter in de schuur, worden uit stevige planken gebouwd, be kleed met wit papier met daarover plastic. Boven de bars hangen we visnetten of zwart plastic met daarin slingers, serpentines, ballons, slingers van zilverpapier waaruit yoghurtdoppen worden gedrukt, enz. Ook vlag gen van Heineken,- en Amstelibier, enz. gebruiken we voor versiering. De verlichting, bestaande uit gekleurde lampen, wordt aangelegd door de heren van de disco theek. Buiten bij de ingang bouwen we een soort tent van palen en zeilen, zodat de wind niet direkt in de schuur valt. Verwarming hebben we nog nooit nodig gehad omdat de schuurfeesten meestal in een tijd vallen waarin het niet erg koud is. Bovendien wordt verwacht dat een ieder zich op de dansvloer warm draait! Ver der zorgen we over een nooduitgang te beschikken we hebben er tot nu toe gelukkig nog nooit gebruik van moeten maken!), dat er voldoende brandblusapparaten aanwezig zijn en dat tevens de plaatselijke brandweer vertegenwoordigd is. Het parkeren van de auto's was vroeger geen enkel probleem daar we over een wei be schikten. Bij de „nieuwe" schuur hebben we deze echter niet. Daar zorgen twee „parkeerwachters", die tijdens hun taak voorzien worden van de nodige consumpties, dat de auto's aan de kant van de dijk geparkeerd wor den. Bij het versieren en opbouwen van een schuur feest is het beter met een klein groepje harde werkers aan de slag te gaan, dan met een grote groep lanterfan ters, omdat iedereen elkaar dan maar in de weg loopt en er veel minder werk wordt verzet. Daar de heer Harderwijk met vakantie is, verzocht hij de redaktie de P.J. Zuid copy voor dit nummer te verzor gen. In zijn voor dit nummer stond o.m.: herplaatsen De E.E.G. en de 3e wereld (zie vorig no.) ■fc Kern en keur (zie vorig no.) Teleac cursus (zie vorig no.) Praktikanten cursus (zie vorig no.) Daar dit alle reeds gepubliceerde mededelingen be treft verzoeken wij geïnteresseerde P.J.Z.-ers dit vorig no. te raadplegen. Het spaart ons kosten en tijdl Tevens wil de redaktie van deze gelegenheid gebruik maken er nog eens op te wijzen dat het lidmaatschap van de P.J.Z. niet automatisch inhoudt dat ook het land bouwblad wordt ontvangen. Jongeren die bijv. in het ouderlijk huis wonen waar reeds een landbouwblad wordt naar toe gezonden ontvangen geen extra exemplaar. We gaan ervan uit dat één exemplaar op hetzelfde adres voldoende is. U helpt de kosten van het blad te druk ken door de ZLM-administratie te waarschuwen als er meerdere exemplaren naar één en hetzelfde adres wor den gestuurd. De administratie van de P.J.Z. beschikt niet over de nodige gegevens om na te kunnen gaan wie van de P.J.Z. het blad wel en wie het niet ontvangt. Voor uw medewerking onze dank! BI. AFD. STEENBERGEN—DINTELOORD Op zondag 12 augustus a.s. organiseert de Plattelands Jongeren Zuid afd. SteenbergDinteloord, in samenwer king met de Nederlandse Kartingfederatie, een interna tionale skeltertoernooi te Steenbergen (N-Br.). Gestre den zal worden, buiten de verschillende klassementsrit- ten, om de Grand Prix van Zuid-West Nederland. De aanvang is om 1 uur op het straten-circuit Molenweg van Gaverenlaan te Steenbergen. VOLKSKOERS |VAN KPJ EN PJZ Hulst - Vrijdag werd te Hulst voor leden van de kring Hulst van de KPJ en de afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de PJZ een volkskoers gehouden. Er was een tijdrit voor ploegen en individuelen. De ploegrit werd gewonnen door de PJZ met 9.33 min. de afstand was 5,5 km. De rit voor individuelen was geplitst in één voor deel nemers op gewone fietsen en een rit voor deelnemers op racefietsen. Bij de eerste categorie won de heer D. Dieleman van de PJZ uit Axel met een tijd van 10 mi nuten. De heer J. Verstraten van PJZ Axel won in de twee de categorie met een tijd van 10.01 minuten, de afstand was 5,5 km. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Opgave xoor het TONEELSTUK van Oost Zeeuws- Vlaanderen bij Beatrix Murre, Van Heetveldestraat 8 te Zaamslag. Tel. 011531548. Opgave voor 26 augustus! De sfeer op ons Schuurfeest is tenslotte altijd van dien aard dat de laatste pas om 5 of 6 uur in de mor gen huiswaarts keren! We nodigen iedereen uit ook een Schuurfeest in West Zeeuwsch-Vlaanderen mee te ma ken, je zult er geen spijt van hebben. ANNEKE BASTING, Cadzand. Nog enkele dagen en het verlof is weer achter de rug. Bijna twee maanden in Nederland geweest. Tijdens een prachtige zomer. Althans, een mooie zomer voor een vakantieganger; niet steeds voor de boeren en tuin ders. Maar de hooitijd is wel op rolletjes verlopen. We hebben ook nog een beetje geholpen. Dat waren we niet meer gewend. In Kenia komt het er niet op aan hoe veel spierkracht je hebt, maar hoe je de zaken organiseert zodat een ander het werk snel en efficient kan doen. Maar hier, dit hooien, kwam neer op elk pakje met de vork opsteken. We hebben er zo'n duizend eerst opge stoken en daarna in de schuur weer verder opgestoken. We waren 's-avonds bek af, en de andere dag voelden we onze armen en benen bijna niet meer. Ja het was een leuk verlof, met een zeer prettige sfeer waarop we nog lang met genoegen terug kunnen kijken. We zijn op een zondag met schoonvader in Kruisland naar de kerk geweest. En daarna in het cafeetje van Jantje We zenbeek een borreltje gaan drinken. Daar komen na de kerk dan altijd een groep boeren de laatste nieuwtjes bespreken. Maar nu in dit geval liep het zondagsborrel- uurtje wat langer uit. Verschillende vrouwen van boeren, die het lange uitblijven van hun mannen ietwat begon te bevreemden, kwamen ook een kijkje nemen. Ze zaten eerst nog te twijfelen tussen tomatensap en Seven-Up, maar ze kozen tenslotte voor een sherry. En na een uurtje of zo begonnen we zowaar aan een dansje. Rinus en Sjanneke waren verwikkeld in een wervelende wals. Daarbij botsten ze tegen een niet afgesloten deur in het café, welke toegang gaf tot de kamer van de kastelein. En achter die deur had zijn vrouw een prachtige plant weggezet. De grote vaas met plant en af rolde vier keer over de kop. Over het goede tapijt, een spoor van poot- aarde achter latend. De kastelein sloot met een grimas de deur, nu met een sleutel, en het fest ging gewoon vrder. We kwamen met zijn allen om een uur of vijf thuis, waar de frites die we al om één uur hadden gekocht niet meer te eten was. We zijn ook nog een keer naar de vogelmarkt in Ant werpen geweest. We hebben daar gezellig gedwaald tus sen de vele kramen. We kwamen voorbij een kraampje waar een dikke madam grote kreukels aan het verkopen was. We hebben er een schaaltje of drie van naar bin nen gewerkt. In een ouderwets stamineeke, waar de schreeuwende juxebox de toegang nog was geweigerd, en waar de kastelein met opgestroopte mouwen bier stond te tappen, hebben we er nog ene gevat. Onderwijl luisterd naar het gezellige gekout in het Antwaarps. We reden terug via Zandvliet waar de industrie gulzig grote brokken landbouwgrond opslokt, en waar de scherpe lucht van de chemische bedrijven je in de neus prikkelt. Jacky, onze oudste, wilde eerst niet graag mee terug naar Kenia. Maar nu wil hij weer wel graag. Hij heeft gedacht aan zijn poes en zijn haan, en aan zijn vader en moeder en zijn broertje, en hoe ver het toch eigenlijk wel weg is. Ccrry heeft de schoolmaterialen inmiddels al ingepakt, voor het tweede leerjaar.. En ook het voor de eerste klas, want Kristian bereikt ook de schoolgaan de leeftijd. Het zal voor haar en de kinderen een hele aanpak worden. Maar het gezin blijft bij elkaar, en dat is erg veel waard. Ja, zo is weer een Hollandse zomer bijna vergaan. We zijn steeds in de zomer op verlof geweest. En nu krij gen we toch een indruk van Holland, dat alles altijd zomers is. Zeker de kinderen, die Holland niet anders kennen. Ze hebben nog nooit sneeuw zien vallen, nog nooit de bladeren zien verkleuren in de herfst, eZn daarna dwarrelend zien vallen. We stonden op het per ceel dat we hebben gekocht, waar we een huisje gaan bouwen. En we dachten aan die wisselingen der jaar getijden, en een gevoel van ontroering maakte zich van ons meester. Wat is ons kleine drukke overgeorgamseer- de landje toch mooi en ook wel lief. Nu nog enkele dagen, en we vertrekken vroeg in de ochtend naar Schiphol, waar die grote blinkende vogel op ons wacht, om via München en Entebbe na;.r Nai robi te vliegen. Straks zeggen we weer „ku herie" (vaarwel) tegen degenen die ons dierbaar zijn. Sn we hopen ze, wanneer we terug komen, allemaa weer gezond en wel aan te treffen. In Kenya wacht o een hoop nieuw werk. Waar we, nu, na een goed verlo mei volle moed de tanden in willen zetten SCHRUFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19