<T^oor de <^Orouw „Opgemerkt" tijdens de ZLM tentoonstelling Delta '73 Kennismaking met „Het hart van Europa" 17 Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mevr. D. KugelSwart Schoolstraat 33 Poortvliet Tel. 01662400 Voor Brabant: A. den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682—984 datde aankoop van een la vendel-zakje aanleiding kan zijn hele familieverhalen te spuien. datde dames In de tuinkruf- denstand de eerste morgen te ho lten kregen: „De tuinkruiden lopen goed". dateen niet nader te noemen heer, tijdens het nuttigen van enkele glaasjes geestrijk vocht, zijn schoe nen verkocht, en de andere dag niet meer wist aan WIE! datde aanhouding en terug bezorging verzocht werd van 4 echt genoten van dames van de tentoon stellingscommissie. datnaar het scheen mevr. Keuning opgebracht werd door de politie toen haar auto op slot was met de sleutels er nog inl Hef was schijn. De agent was haar behulpzaam bij het openbreken van haar auto. I dateen klein meisje uitriep bij het zien van een dame achter het spinnewiel: „Kijk mam, de heks ach ter het spinnewiel!" Foto: N. FLIPSE—ROELSE. Het is alweer enige tijd geleden dat de landelijke internationale kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een E.E.G.-kaderreis naar Brussel orga niseerde. De deelneemsters aa" deze reis, 29 vrouw sterk, hebben tijdens deze twee dagen een bezoek gebracht aan enkele E.E.G.-instel lingen te Briissel en zodoende een klein beetje kunnen kennismaken met „het hort van Europa". De Europese Gemeenschap is een in gewikkelde zaak. Maar bovenal een zaak, die ons allen aangaat. Juist daarom moeten we zorgen dat we op de hoogte zijn! Vandaar dat in het volgende zullen proberen ook u met „het hart van Europa" te la ten kennismaken. 'De eerste middag bracht ons naar het sekretariaat van het OOPA. We werden daar welkom geheten door de tweede sekretaris, de heer A. Hardt, die ons vertelde dat dit de allereerste keer was, dat een groep dames werd ontvangen. Onze belangstelling werd erg op prijs gesteld. De heer Hardt gaf hierna een toelich ting op het werk van het OOPA; het ontstaan, de doel stellingen, struktuur en werkwijze. Het OOPA (Comité des Organisation Professionnelles Agricoles), ofwel het Comité van de Landbouworgani saties van de Europese Gemeenschap, werd opgericht in september 1958 door de voornaamste algemene land bouworganisaties in de (toen nog) zes lidstaten van de Europese Gemsenschap. Het behartigt de belangen van de landbouwers ih de lidstaten en probeert zoveel mo gelijk te komen tot eensluidende, gemeenschappelijke standpunten. Wanneer een standpunt van het COPA is uitgewerkt, wordt het doorgegeven aan alle belangheb bende, niet alleeen op Europees, maar ook op nationaal niveau. Ondanks de grote verschillen in de aangesloten landen heeft het OOPA al vaak een gezamenlijk stand punt ingenomen, bijvoorbeeld in verband met de prij zenpolitiek. De ervaring heeft geleerd dat de kans be staat dat de Europese Commissie haar voorstellen aan past aan het advies van het COPA. Na de inleiding van de heer Hardt was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door de dames gretig gebruik werd gemaakt. Onze eerste dag in Brussel werd besloten met een bezoek aan de Vlaamse Schouwburg. Ondanks het feit dat aan sommige dames de grappen ontgingen vanwege het sappige Vlaams, hebben we erg genoten van het komische stuk „De Paradijsvogels", opgevoerd door het Nederlands Toneel Gent. Voor de tweede dag stond als eerste punt op ons programma: een bezoek aan het E.E.G.-complex aan de Rue de la Loi. Een kolossaal, maar prachtig gebouw, met spuitende fonteinen rondom een standbeeld van Robert Schumann. In dit gebouw bevindt zich het ad ministratieve centrum van de Europese Commissie en het sekretariaat van de Ministerraad. Tevens is één af deling speciaal ingericht als voorlichtingscentrum. Na dat we daar een kleine overzichtstentoonstelling bezich tigd hadden, zagen we twee films: „Waar gaat uw geld naar toe?" en „Europa komt er". Beide met zeer dui delijke informatie. Eén der voorlichtingsambtenaren vertelde ons in aansluiting hierop nog iets meer over het ontstaan en doel van de Europese Gemeenschap en de voorlichting die daarover gegeven wordt. Het blijkt dat veel mensen, ook in Nederland, weinig of niets af weten van de ontwikkelingen in en rondom de Ge meenschap. Gebrek aan goede voorlichting is mede oor zaak geweest van het niet toetreden van Noorwegen in 1972. WAT IS NU DE EUROPESE GEMEENSCHAP? Juridisch gezien zijn er drie Europese Geemnschap- pe. Deze zijn: 1. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal E.GJCJS. instellingen van de europese gemeenschap executieve muunci k-i- controle ilcin<KT:uiscii europees uvi.Mink parlement hof an justitie f 2. De Europese Economische Gemeenschap, Euro- markt of EJE.G. 3. De Europese Gemeenschap voor Atoomenergie Eurotom. Deze drie Gemeenschappen tezamen vormen: De Euro pese Gemeenschap. De Europese Gemeenschap omvat de landen: Duits land, Frankrijk, Italië, Nederland, Luxemburg, België, Ierland en Denemarken. De E.G. is het grootste handels blok ter wereld. Groter nog dan de Verenigde Staten en Japan! Het uiteindelijke doel van de Europese Ge meenschap is te komen tot één algehele eenheid. Dus niet alleen op economisch, sociaal of technisch gebied, maar een algehele, politieke eenheid. Met daarbij direk- te verkiezingen van het Europese Parlement. De instellingen van de Europese Gemeenschap zijn: 1. De Europese Commissie. Deze doet voorstellen aan de Raad van Ministers en ziet toe bij de uitvoering. De leden van de Commissie worden benoemd door de nationale regeringen. (Voor Nederland de heer Lardinois en vroeger de heer Mansholt). 2. D© Raad van Ministers. De Ministerraad is het be sluitvormend orgaan, samengesteld uit ministers van de negen lidstaten. 3. Het Europese Parlement, met als hoofdzetel Straats burg. Dit bestaat uit vertegenwoordigers van de na tionale parlementen. Voorzitter is de Nederlander Berkhouwer. 4. Het Hof van Justitie, dat zetelt in Luxemburg. Dit Hof waarborgt de naleving van de weten en ver dragen van de Europese Gemeenschap. 5. Het Economisch en Sociaal Comité. (Te vergelij ken met onze SER). 6. De Europese Investering Bank. Na dit alles enigszins verwerkt te hebben, wachtte ons de lunch in de grote kantine, waar we even iets konden meeproeven van de daar heersende internatio nale sfeer. De middag van deze laatste dag brachten we door, nog steeds in Brussel, maar op Nederlands grondge bied. Namelijk: in het Nederlandse ambassadegebouw. De Nederlandse regering heeft, evenals vele andere landen een Permanente Vertegenwoordiging bij de Euro pese Gemeenschap. Met als opdracht: het verdedigen van de specifiek Nederlandse belangen in de Gemeen schap. De officiële benaming luidt: de Permanente Ver tegenwoordiging bij de Europese Gemeenschap van het Koninkrijk der Nederlanden, Suriname en de Neder landse Antillen. Ook hier was het de eerste maal dat een groep dames werd ontvangen. Zeer goed ontvangen zelfs! Nadat de landbouwattaché, de heer Brax en zijn adjudant, de heer Klevering, ons het één en ander over hun werk zaamheden hadden verteld, werden we onthaald op sherry. De tongen kwamen daardoor echt los en er volgde een zeer levendige diskussie. Interessant hierbij was het verhaal over de kontakten van de Permanente Vertegenwoordiging in Brussel met het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Dagelijks gaan be richten uit via de telex, zodat men over en weer op de hoogte blijft, van alles wat er gaande is. Geheime be richten gaan via een code, maar zeer geheime weer ge woon via de telex: „omdat deze toch niet wordt gele zen!" Met deze vrolijke noot in het geheel, moesten we afscheid nemen van Brussel. Het waren twee goede dagen en een woord van dank aan de internationale kommissie die alles zo voortref felijk organiseerde is hier zeker op zijn plaats. Dank ook aan mevrouw Waalkens, die de kontakten voor ons leg de, zodat we overal.ontvangen konden worden. Tot slot nog het volgende. Vijf dames uit Zeeland na men deel aan deze kaderreis. Deze dames kunnen uitge nodigd worden voor het houden van een 5-minuten praatje in de afdelingen. Wilt u nog meer weten: voor alle aanvullende informatie kunt u zich wenden tot het voorlichtingsbureau van de Europese Gemeenschap, Alexander Gogelweg 22, Den, Haag. (Tel. 334123). Op dit adres kunt u zich ook opgeven als abonnee op het blad „Europese Gemeenschap" (voor ƒ5 per jaar). E. MARIS—KOSTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17