De verzorging van knolselderij Meer aanbod op fruitveilingen DINGEIV VAJ> DE WEEK 14 Tuinbouwconsulentschap F. VADER Het eerste gedeelte van de teelt van knolselderij is weer achter de rug. De tijd van het Dlanten is altijd het meest spannend, vooral in verband met het weer en de organisatie van het werk. Degenen, die op tijd hebben kunnen planten, hebben het goed getroffen met de weersom standigheden, omdat het toen vrij koel en vochtig weer was, zonder dat er teveel regen viel om er last van te hebben. De stand is daarom op de meeste percelen goed. Het is nu van belang, dat de verdere ont wikkeling van het gewas ook gun stig verloopt. In dit artikel willen we enkele punten aangeven, die hierbij van belang zijn. BEMESTING DE totale behoefte aan stikstof van een gewas knol selderij is onder gemiddelde omstandigheden 200 250 kg zuivere stikstof per ha, dat wil zeggen 800 1000 kg kalkammonsalpeter. Dit is uiteraard afhankelijk van de grondsoort, de voorvrucht, de structuur van de grond e.d. In de meeste gevallen zal een deel van deze stikstof al gestrooid zijn vóór het planten. De rest moet dan ge geven worden als overbemesting. Dit kan in één keer gedaan worden, half augustus. Meestal doet men het echter in twee keer, n.l. eind juli en omstreeks half september. "Vooral bij de laatste keer kan men dan de hoogte van de gift aanpassen aan de stand van het gewas op dat moment. In sommige jaren kan men last hebben van een in wendig bruin worden van de knol, zelfs zodanig dat de knollen afgekeurd worden. Dit komt vooral voor als het erg droog is in september. De oorzaak is niet geheel be kend, maar houdt waarschijnlijk verband met een tekort aan borium. Uit veiligheidsoverwegingen zou men daarom voor de overbemesting met stikstof gebruik kunnen maken van chilisalpeter. Hierin zit n.l. 0,05 borium. Dit verdient temeer aanbeveling als dit verschijnsel zich al eens eer der heeft voorgedaan. Wat betreft stikstofhoeveelheid komt 500 kg kalkammonsalpeter overeen met 800 kg chilisalpeter. Boriumgebrek kan men waarschijnlijk ook voorkomen, door in augustus en september enkele keren te spuiten met Borax. Het advies hierbij is om 10 a 15 kg Borax te gebruiken per ha. Dit moet opgelost worden in warm water en tegen de avond gespoten worden met veel wa ter. ZIEKTEBESTRIJDING IfNQLSEIiDERIJ is een gewas, waar vrij veel in ge- spoten moet worden om het gezond te houden. In het begin van het seizoen, als de planten nog klein zijn, kunnen bladluizen schade doen. Later, d.w.z. na half augustus kunnen wantsen er in huishouden. Daarnaast kan het gewas aangetast worden door bladvlekkenziek- te. Bladluizen kunnen al direkt na het planten op grote schaal in het gewas voorkomen. Deze zijn lichtgroen en zitten verscholen in de gekrulde hartblaadjes van- de planten. Ze zijn daarom moeilijk te vinden. Vooral als de planten klein zijn, kunnen ze veel groei- remming veroorzaken. Daarnaast kunnen ze ook ziekten overbrengen. Het is daarom van belang, om regelmatig, d.w.z. afhankelijk van het weer om de 2 a 3 weken, een bestrijding uit te v/oeren. Dit kan het beste gebeuren met een langwerkend systemisch middel. Wantsen zijn groenachtige insecten van 5—7 mm lang. Ze zijn erg beweeglijk en kruipen overdag meestal weg, zodat ze moeilijk zijn te vinden. Ze komen vooral voor in de buurt van houtkanten. Wantsen kunnen ook veel voorkomen in aardappelen. Als dit gewas gaat af sterven, dus na half augustus, zoeken ze andere gast heren en kunnen dan schade gaan aanrichten in knol selderij. Wantsen steken in de jonge hartblaadjes van de knolselderijplanten. Deze groeien daardoor niet meer en worden zwart. Bij vochtig weer geeft dit aanleiding tot rotten. Evenals bij bladluizen is het gewenst, om een regelmatige bespuiting uit te voeren met een langwer- kend systemisch middel. Hier moet men mee doorgaan tot half september. Het komt er dus op neer, dat men het gehele seizoen deze bespuiting moet uitvoeren, eerst voornamelijk tegen luis en later tegen wantsen. Bladvlekkenziekte is een schimmelziekte, die vooral in natte perioden voorkomt. Op de bladeren komen bruine vlekjes met een lichtere rand en zwarte puntjes in deze vlekjes. De aantasting begint bij de buitenste bladeren. In ernstige gevallen kan een groot deel van de bladeren binnen korte tijd afstreven. De plant kan daardoor niet meer goed uitgroeien. Bladvlekkenziekte komt meestal pas na half augustus in ernstige mate voor. Een bestrijding kan plaats vinden door vanaf half augus tus om de drie weken te spuiten met een maneb-tin mid del, dat ook tegen aardappelziekte wordt gebruikt. Als de ziekte in het perceel geconstateerd wordt en het is vochtig weer, moet men een keer extra spuiten. Het is duidelijk dat er in de champignonteelt in ons land voor nieuwe telers nauwelijks of geen plaats is. De bestaande kunnen het wel aan. Toch zullen zij er goed aan doen, overleg te plegen met hun kollega's uit de EEG. Doen zij dat niet, dan vervalt men in landelijke kontingenteringen die niemand tot iets verplichten. Het zal niet gemakkelijk zijn afdoende bescherming tegen dumpirig te krijgen aan de buitengrens der EEG, maar wel kan men door nauwe samenwerking met de kolle ga's over de grens de markt redden. Champignons zijn een produkt met toekomst. Ze hebben 'weinig smaak, maar het ongeëvenaarde voordeel dat ze een lage kalo- riewaarde bezitten. Het verbruik zal dus nog zeer lang toenemen. Als de produktie in de hand gehouden wordt een produkt met toekomstmogelijkheden. Tot dusver ziet het er echter naar uit, dat men ook hier de weg van naast elkaar heen leven en van over- produkti'e kiest. Het zou jammer zijn als deze, betrek kelijke kleine, groep telers, niet een voorbeeld gaf van wat overleg bij de produktie vermag. OVERPRODUKTIE BIJ DE CHAMPIGNONTEELT De vraag naar champignons op de internationale markt neemt nog toe, zegt het Produktsóhap voor Groen ten en Fruit, met name die naar verwerkt produkt (soe pen, konserven enz.). Maar de produktie neemt nog veel sterker toe. In Frankrijk en het verre oosten (Taiwan) werd de produktie de laatste vier jaar verdubbeld. Bij ons is het aantal telers vrij konstant gebleven, n.l. on geveer duizend, maar bijna iedereen bouwde cellen bij. Verder steeg de opbrengst per vierkante meter sterk, zodat thans de aanvoer op veilingen en bij de verwer kende industrie 15 7c groter is dan vorig jaar. De prijzen daalden van 3,18 in 1970 als gemiddelde veilingprijs tot ƒ2,39 vorig jaar. Dit jaar zal men weer wat lager ko men, terwijl de kosten, net als overal elders, stijgen. Vorig jaar hebben Frankrijk en Duitsland beide hun produktie met 25 uitgebreid. Ook daar neemt de vak kennis toe, zodat er een vlijmscherpe konkurrentie is ontstaan. Dit is merkbaar bij de levering aan de industrie: Hier biedt Frankrijk aan voor nog lagere prijzen dan wij. Omdat van onze produktie 73 dus bijna driekwart, naar de industrie gaat is dit ernstig. Van de industrieel verwerkte produktie ging 90 naar het buitenland, voornamelijk naar de Bondsrepubliek (97 7c van het uit gevoerde kwantum). Op de Duitse markt was vroeger Taiwan de grote konkurrent, thans Frankrijk. De Franse produktie steeg van 58.000 ton in 1968 via 68.000 ton in 1970 naar 116.000 ton vorig jaar. Frankrijks uitvoer groeide met 66 hoewel slechts 39 van de produktie uitgevoerd moest worden. Intussen zijn de fabrikanten van konserven aldaar overeen gekomen de teelt niet verder uit te breiden dan met nogmaals 10 7c op straffe van een boete die een frank per kg verwerkt produkt bedraagt. Dit is mogelijk doordat de fabrikanten kontrakteren met de telers. Men zou zeggen dat een te groot aanbod de prijzen laag houdt en dus in het voor deel van deze fabrikanten is, maar daar staat tegen over dat sommigen dan hun verwerkingskapaciteit uit breiden. Alsdan stort óók de markt voor het verwerkte produkt in elkaar. Op de fruitveilingen in ons gebied nam vorige week het kleinfruit nog een zeer belangrijke plaats in, maar toch kwamen nu ook de eerstelingen van de hard fruit oogst 1973 aan de veilingen. Dat betrof in Zeeland en kele partijtjes Yellow Transparant waarvoor tussen 0,97 en 1,01 per kg werd betaald. Daarnaast was er plaatselijk nog een groot aanbod van Golden Delicious van de oogst "72. Wanneer wij bedenken dat deze appelen ruim negen maanden in de koelhuizen hebben gestaan, is het opmerkelijk welk een goede kwaliteit er thans nog wordt aangeboden. Met de afzet gaat het echter niet meer, want de prijzen bleven onveranderlijk laag op 55 tot 65 ct per kg voor de grote maten en 45 tot 50 ct per kg voor de klasseI65/70 mm en ongeveer 25 ct voor de maat 60/65. Het verschil in prijs van Golden Delicious tussen nu en twee weken geleden bedraagt voor de meeste maten ten minste 40 ct per kg. Het lang bewaren is dit jaar wel heel verkeerd uitgelopen. Wat het kleinfruit betreft valt op, dat in Brabant en Zeeland vorige week de aan voer van frambozen in doosjes heel groot werd. Tot nu toe was dat in hoofdzaak een Zeeuwse aangelegenheid en met name voor het gebied Kapelle. Onder invloed van het grote Brabantse aanbod daalde de prijs, zodat tijdelijk vorige week rond en zelfs wel beneden 3 per kg voor dit produkt werd betaald en dat is 1 minder dan tijdens de drukste aanvoerweek in Zeeland alge meen werd besteed. Eind vorige week lag de Zeeuwse prijs van industrieframbozen in doosjes tussen 3,30 en ƒ3,40 per kg. Het aanbod van rode bessen liep sterk terug. De vraag bleef groot en de prijzen lagen rond 2 per kg voor de goede kwaliteit. Het aanbod in pondsdozen van rode bessen is dit jaar groter dan anders en de afzet op die manier heeft zeer vlot plaats. De eerste aanvoer van bramen van de volle gfond eind vorige week in Zeeland bracht 1,40 tot 1,60 per 250 gram op. Kruisbessen werden dagelijks verkocht rond 1,60 per kg. Zwarte bessen komen er dit jaar weer weinig. De vraag is groot en de prijs lag gedurende de eerste dagen dat er een aanbod van betekenis was tussen 3,30 en 3,50 per kg. Verder zijn er ook nog altijd, of beter gezegd weer op nieuw, aardbeien uit de kassen te koop. Ook deze wor den duur betaald en noteren al naar gelang van de kwa liteit tussen ƒ3,50 en 5 per kg. T is een bekend feit dat de animo voor de bloe menteelt ook bij verschillende tuinders in onze omgeving de laatste jaren groter is geworden. Vooral dit jaar heeft een belangrijke uitbreiding plaats gevon den, soms in de volle grond, maar in hoofdzaak in de kas sen waarin anders groenten werden geteeld of soms ook wel aardbeien. Dit jaar zijn er enkele vervoerslijnen voor bloemen naar veilingen elders in Nederland van uit het zuid-westen ontstaan en in Walcheren werd een bloemenverkoopafdeling gesticht. Aangenomen mag worden dat in de komende maanden het aanbod van bloemen vanuit het zuid-westen verder zal toenemen want er zijn heel wat chrysanten, anjers en freesia's uit- geplant, waarvan de pluk straks gaat beginnen. Het is te hopen dat de afzet een wat vriendelijker verloop zal krijgen dan de laatste tijd over het algemeen het geval was. De laatste maanden waren niet erg roos kleurig voor de bloementelers. Er werden over het al gemeen lage tot soms zeer lage prijzen betaald en dat viel tegen, vooral bij degenen die geen ervaring hebben en dachten dat bloemen altijd duur waren. De oudere bloementelers met meer ervaring weten, dat tijden van op- en neergang in deze sektor er altijd zijn geweest en dat zij steeds opnieuw voorkomen. Daarom maken die zich niet direkt ongerust over wat naar ze hopen slechts een tijdelijke inzinking zal zijnl Toch zijn er ook onder de anderen velen niet gerust en komt meer en meer de mening naar voren dat de enorme toename van de bloemenproduktie in de laatste jaren misschien wel wat te fors is geweest. Die houden het er op dat een periode van stabilisatie dringend nood zakelijk zal zijn. F)E sterke toename van de bloementeelt kwam voor- al door teleurstellende resultaten die de laatste jaren werden behaald met de teelt van tomaten in de kassen. Nu zien wij echter het verschijnsel dat de toma ten duur zijn en de bloemen goedkoop! Het kan verke ren en soms op zeer korte termijnl De veilingaanvoeren van tomaten zijn de laatste tijd niet eens zo erg veel kleiner geweest dan de laatste jaren gemiddeld het ge val was, maar de prijzen lagen aanzienlijk hoger. Vooral in de maand juni was dat het geval want tegenover een prijs van gemiddeld ƒ6,per bakje in 1972 bij de belangrijkste Nederlandse tomatenveilingen werd dit jaar in juni gemiddeld 10,per bakje betaald, dus dat maakt nogal wat verschil uit. Vooral in West-Duitsland blijkt een zeer grote vraag te bestaan naar dit tuinbouwprodukt en dat kwam mede door dat de concurrentie uit Roemenië, die in voorgaan de jaren bijzonder groot was, nu belangrijk kleiner is. Wat hiervan de reden is, is niet bekend. Door de hoge tomatenprijzen hebben de groenteveilingen in ons land gedurende de eerste helft van 1973 belangrijk hogere omzetten geboekt. Uit een overzicht blijkt dat bij de 17 belangrijkste Nederlandse veilingen, die samen 71 hebben van de landelijke omzet, het eerste halfjaar een stijging van de omzet is geweest van 17%. Vooral in het Westland is belangrijk meer omgezet dan in andere jaren. Wij hebben geen idee hoe het in het zuid-westen zit maar toch wel de indruk dat omzetstijging hier min der zal zijn dan het landelijk peil. (~\P de dezer dagen in Kapelle gehouden ledenver- gadering van de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" toonde voorzitter B. Leys zich niet ontevre den over de ontwikkeling van de omzet op deze veiling, maar daverend enthousiast was hij hierover toch ook niet. Cijfers werden niet genoemd; alleen werd vermeld dat de lagere omzet aan aardbeien werd gecompenseerd door hogere opbrengsten van frambozen in Kapelle. Aan genomen mag worden dat het fruit ook in Zeeland voor hogere omzetten gezorgd zal hebben in de eerste helft van 1973. In het overzicht van het Centraal Bureau komt Zee land niet voor omdat daarin slechts de 17 belangrijkste veilingen zijn vermeld met omzetten van meer dan 20 miljoen gulden in het vorige jaar. Opmerkelijk vonden wij, dat de veiling te Geldermalsen een 50 hogere omzet bleek te hebben terwijl Zaltbommel, die ook in de club boven 20 miljoen zit, slechts een 6 hogere omzet boekte. Breda met een stijging van ruim 35 mocht er ook zijn! Het is hier niet de plaats om in te gaan op de achtergrond van deze sterke stijging, maar het is toch een verheugend feit dat het algemene beeld in de tuinbouwsektor is, zoals uit de cijfers van de be langrijkste veilingen blijkt. Wat de tomatenteelt betreft waarover wij spraken met betrekking tot de opbrengst, moeten wij ook melding maken van de zorgen die de tomatenveilingen hebben in verband met de fustvoorziening. Er blijkt een enorm te kort aan tomatenfust te zijn, zodanig dat er gedurende de maand augustus op ernstige moeilijkheden bij de fustvoorziening wordt gerekend. Het Centraal Bureau heeft maatregelen genomen om te trachten de verwachte moeilijkheden zo goed mogelijk op te lossen, waardoor onder meer een besluit is genomen door het Produkt- schap van Groenten en Fruit om de eenmalige tomaten- kratten meerdere keren te mogen gebruiken wanneer ze schoon en solide zijn. Er is niet alleen een enorm tekort aan fust, er heeft zich op deze markt ook een flinke prijsstijging voorgedaan, die overigens niet op zichzelf staat maar voor alle houtsoorten over de hele wereld geldt. Ook bij de fruitpresentatie zal deze stijging van de houtprijzen, die nog niet ten einde lijkt te zijn, in de toekomst alle aandacht vragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 14