Langs de melkweg (XCI) De kosten van een melkkoeltank op de boerderij f f f f 75 f f f 13 Ing. J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes Het aantal melkkoeltanks op de boerderij neemt voortdurend toe. Deze toename is progressief. Vooral als gevolg van de schaalvergroting van het aantal melkvee-een heden neemt deze belangstelling nog toe. Op veel bedrijven behoort de melkkoeltank reeds tot de onmisbare apparatuur. In toenemende mate is er een streven om geheel over te schakelen naar melktanks op alle melkleverende bedrijven van een plaatselijke zuivelfabriek. De voordelen die verbonden zijn aan melkkoeltanks op de bedrijven komen dan volledig tot uiting. Naast economische voordelen heeft dit ook een sociaal aspect. Dit laatste is van meer betekenis dan er meestal aan wordt toegekend. Bij het plaatsen van een melk koeltank op de boerderij is er enigszins sprake van een verplaatsing van de investe ringen. Bij de ontvangst aan de zuivelfabrieken zijn immers belangrijk minder voor zieningen nodig. De bussenontvangst en -spoelmachines alsmede het hiervoor beno digde bedienend personeel komen te vervallen. Ook het transport wordt vereenvoudigd daar de melk maar drie keer per week wordt opgehaald. Deze kostenbesparende fac toren komt de uitbetaling ten goede. Bovendien is de gemiddelde kwaliteit van de melk belangrijk beter. Hier staan evenwel de kosten van investeringen op de bedrijven tegenover. De kosten van een melkkoeltank variëren naar gelang het aantal melk koeien. yOOR het verkrijgen van wat meer inzicht in deze variatie is de onderstaande, berekening opgezet. Voor de benodigde tankinhoud is uitgegaan van 60 kg melk per koe. Gemiddeld is dit voldoende voor een melkopslag van 3 dagen in de top van de melkproduktie op het bedrijf. Aanschaffingskosten van een melkkoeltank Aantal koeien Inhoud van de tank Prijs totaal ca. Kosten per liter inhoud 5 300 2.250 ƒ7,50 10 600 4.500 ƒ7,50 25 1500 10.000 6,70 50 3000 ƒ15.000 ƒ5,— 100 6000 28.000 4,70 In de praktijk wordt de inhoudsmaat als regel wat groter genomen dan op dat mo ment nodig is, met het oog op eventuele verdere uitbreiding van het aantal melk koeien. Ook de hoogte van de maximale dagleverantie moet bij de keuze van de tank- inhoud worden betrokken. Naast de melkrijkheid speelt het afkalfpatroon hierbij een rol. Voor de reële kostenvergelijking worden deze omstandigheden buiten beschou wing gelaten. Bij de laatste drie tanks in bovenstaande tabel is automatische reiniging in de prijs inbegrepen. De prijs per liter inhoud is dus bij grotere tanks belangrijk lager. I De jaarkosten van melkkoeltanks ƒ2.250 4.500 10.000 15.000 28.000 Prijs melkkoeltank (5 koeien) (10 koeien) (25 koeien) (50 koeien) (100 koeien) —4 -* —i -i Kosten Afschrijving 8 180 360 800 1.200 2.240 Rente 8 over de helft van het bedrag 90 ƒ180 400 600 1.120 Onderhoud en service abonnement ƒ200 200 250 350 500 Reinigingsmiddelen en water 100 125 200 350 Stroomkosten voor de melkkoeltank 40 80 200 400 800 (2 kwh per 100 kg melk A 8 ct per kwh) Kosten totaal per jaar ƒ585 ƒ920 1.775 2.750 5.010 Kosten per koe per jaar 117 92 171 55 50 Kosten per 100 kg melk ƒ2,34 ƒ1,84 ƒ1,42 ƒ1,10 1,- yrr dit overzicht blijkt dat bij toename van het aantal melkkoeien de kosten van het diepkoelen lager worden Deze afname is relatief minder bij het groter worden van het aantal. De werkelijke kosten per kg melk zullen in alle gevallen wat hoger uitvallen, daar de tankinhoud altijd wat ruimer wordt genomen. Bovendien is voor de berekening van de kosten per 100 kg melk uitgegaan van 5000 kg melk per koe per jaar. Er zijn evenwel bedrijven waarbij deze hoeveelheid overschreden wordt, doch het gemiddelde is lager. Deze vergelijkingen zijn opgezet om een inzicht te krij gen van de kosten bij een variërend aantal koeien. Daartoe zijn gelijke normen nodig. Hoe voller de tank is, des te lager de kosten zijn. Bij het aanschaffen van een melkkoeltank moet een doelmatige ruipite als melk- lokaal worden ingericht. In feite is een melklokaal onmisbaar voor elk melkveebedrijf. De kosten van deze verbouwingen zijn zeer verschillend. Op sommige bedrijven is reeds een doelmatige ruimte aanwezig waar vrijwel zonder kosten een tank kan wor den geplaatst. Anderen daarentegen moeten een geheel nieuw lokaal bouwen. Een grote groep ligt hier tussenin. Dit geldt ook voor de bijkomende kosten van de elec- trificatie. Tegenover deze kosten zijn er ook besparingen op de bedrijven. In de gebieden waar gedurende het gehele jaar de melk één keer per dag wordt opgehaald, moeten bij de berekening i.v.m. het overschakelen naar tankmelken van de kosten van diepkoelen de bestaande koelkosten worden afgetrokken. Bij koelen met leidingwater via koel- ringen af koelbak bedraagt dit omstreeks 0,20 per 100 kg melk. Voor een bussen- koeler met ijswater is dit bedrag rond 0,60 per 100 kg melk. JFOALS reeds eerder vermeld, is naast de betere kwaliteitsbeheersing de besparing op organisatie-, transport- en ontvangstkosten van belang. Hierdoor komen de investeringen op de bedrijven via de uit te betalen melkprijs weer terug en mogelijk is de uitbetalingscapaciteit nog gunstiger dan de prijs voor de bussenmelk vermeer derd met de kosten van de tank. Dit effect komt pas volledig tot uiting als alle melk veehouders in een gebied beschikken over een melktank met diepkoelapparatuur. Bij de zuivelindustrie wordt bij de uitbetaling de diepgekoelde melk afzonderlijk betrokken. Als regel wordt een toeslag gegeven op diepgekoelde melk. Daarnaast komt het ook voor dat de extra kosten van het bussenvervoer worden toegerekend. Dit prijsverschil tussen diepgekoelde melk en bussenmelk loopt in de diverse gebieden in ons land nogal uiteen. Voor zover ons bekend varieert dit van 1,25 tot 3,50 per 100 liter melk. Bij een verschil in prijs als van het laatste bedrag is het duidelijk dat zelfs bij enkele melkkoeien het aanschaffen van een melkkoeltank altijd voordelige is. Op bedrijven waar 's zomers vanwege de verkaveling niet thuis kan worden gemol ken liggen de omstandigheden ongunstiger waarbij er ook voorzieningen moeten ge troffen worden voor het melktransport. Uiteraard gaat dit gepaard met extra kosten. Op de grotere bedrijven geeft de melkkoeltank ook een belangrijke arbeidsverlichting vanwege het niet meer nodig zijn van het hanteren van lege en volle bussen. Deze sociale kant van de melkkoeltank wordt als regel onderschat. MET deze vergelijking hebben we willen aantonen dat ook bij een gering rantal melkkoeien het aanschaffen van een melkkoeltank niet onvoordelig is. In ge bieden waar de extra kosten voor bussenmelk worden toegerekend is zelfs ook op kleine bedrijven het leveren van diepgekoelde melk voordeliger. Het is beslist onjuist om te stellen dat bij een gering aantal koeien uit een oogpunt van rentabiliteit het niet doenlijk is om een melkkoeltank aan te schaffen. Wel kan worden gesteld dat het niet meer aantrekkelijk is om slechts enkele koeien te houden voor de melkproduktie en deze te leveren aan een zuivelfabriek. Ook voor de zuivelindustrie zijn dergelijke leve ranties onaantrekkelijk. Het aantal melkkoeltanks neemt voortdurend toe. Dit gaat parallel met de procents- gewijze afname van de hoeveelheid bussenmelk. 'De mechanisatie in de akkerbouwsector heeft zich reeds in een eerder stadium in beweging gezet als noodzakelijk beoordeeld en in praktijk gebracht. Ook op de gemengde bedrijven is dit het geval. De ontwikkeling van het rondzetten van de mechanisatie van de melkwinning en -bewaring mag dan ook niet worden af geremd. Het gaat om de blijvende melkveehouders. Onbekend maakt onbemind! THOOLSE FOKVEEDAGEN 1973 (Vervolg van pag. 9) UNIFORME GROEPEN De collecties afstammelingen en de bedrijfsgroepen waren toet uitzondering van de lammeren zeer uniform en van bes te kwaliteit. De groep afstammelingen van Z 1505A van M. A. Geuze, bestaande uit twee rammen en drie ooien van 1 jaar en ouder, was een zeer fraaie, uniforme, luxe collec tie. In d rubriek 5-tal lammeren van één vader was de la prijs voor de groep nakomelingen van de kampioenram van G. M. Geluk. Aan alle bedrijfscollectie werd een le prijs toegekend. De eerste plaats was voor de uniforme groep fokooien van C. L. Geluk en Zn. Tenslotte nog een specia liteit voor Tholen, de rubriek ooien met minstens drie af stammelingen waarbij een stel van M. A. Geuze eerste werd. 3. WARMBLOED PAARDEN Voor de keuring waren een 22-tal paarden ingeschreven De meesten hadden de week tevoren ook al deelgenomen aan de Zeeuwse Dag van het Paard. De kwaliteit van paar den lag, gezien het regionaal karakter van de keuring op goed niveau. Enkele paarden behoorden tot de top van Zee land. De dagkampioen Karmeool van J. L. van Dalen was ook de algemeen kampioen te Kamperland. Het veulen van deze merrie werd aangewezen als het beste veulen. Van de éénjarige merries werd er geen met een eerste premie be kroond. De tweejarige merrie Marpolein van H. Brooijmans kreeg in haar rubriek wel een le premie. In de kleine ru briek 3-jarigen was de enige le premie voor Lennie van F. C. van Twist, St. Maartensdijk. De 4-jarige- en oudere mer ries maakten een goede indruk. Er werden drie eerste pre mies toegekend, waarvan de kampioen aan de kop ging. 's Middags defileerden alle paarden in de grote demon- stratiering en werd een toelichting op de plaatsing gegeven. De rubriek het bestgaande rijpaard leverde een le plaats op voor J. Moerland met Erieda. 4. TREKPAARDEN De bond van paardenfokkers „Eiland Tholen" wist met haar keuring en demonstratie van de Thoolse trekpaarden de interesse van het publiek te trekken. Naast de aanwezig heid van Creole van Moerkapelle van W. J. Suurland Scherpenisse, werd de inzending verzorgd door stal A. L. C Brooimans, Oud-Vossemeer. Kampioene werd Beatrix van Malland, een driejarige merrie van stal Brooijmans die voor al imponeerde door haar beste voorhand en beste gangen. Koe met het mooiste uier: Adriana 30, eig.: Maatschap Duynhouwer, Scherpenisse. 1.11 3872 kg 4,41 v. 335 dgn 3,66 e. Kampioenen en reservekampioenen v.l.n.r. Kamp. ram 1988 van A. M. Geluk en J. A. v. Hemert, St. Maartensdijk. Res.-Kamp. ram 1855 van G. M. Geluk en J. A. v. Hemert, St. Maartensdijk. Kampioen ooi 5532 l.o. van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer Reserve-Kampioen ooi Z 9915 van C. L. Geluk en Zn, St. Maartensdijk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13