Veel werk in oogstmaand augustus De maand augustus op het zuid-westelijk kleigebied Akkerbouw Internationaal 10 Iln augustus, de oogstmaand, moet erop de landbouw bedrijven veel werk verricht worden. De granen moe ten geoogst worden en het areaal granen is nogal van betekenis in het Zuid-Westen. Door de ver doorgevoerde mechanisatie t.a.v. de kor- reloogst, vergt deze oogst echter over het algemeen niet veel tijd. De oogst van het stro vraagt niet alleen veel meer tijd, maar hiervoor is ook een goede organisatie vereist. Naast de granen vragen ook nog andere gewas sen onze aandacht. We noemen hier: de ziektebestrijding in aardappelen, uien en bonen. Verder moeten genoemd worden de onder dekvrucht gezaaide karwij, graszaad en groenbemesting. Het koolzaad dient weer gezaaid te wor den en verder komen stoppelbewerkingen aan de orde. ziening van de grond, dan is het aan te bevelen het stro te hakselen. Stro verbranden is wel een eenvoudige op lossing, maar ook de meest onvoordelige, namelijk ver lies van de veelal noodzakelijke organische stof voor de structuur van de grond. BLAUWMAANZAAD |VE oogst van dit gewas komt deze maand aan de orde. Het vrijwel enige ras Marianne is vrij stevig en leent zich goed voor combinen van stam. Nadrogen is praktisch altijd noodzakelijk. Een sterke onkruidbezet ting met o.a. zwarte nachtschade kan de oogst belang rijk bemoeilijken. AARDAPPELEN taat tegen valt. De aantasting van de bollen door de prei mot kan men het beste voorkomen door zoveel mogelijk de bladaantasting tegen te gaan. Tot drie weken vóór de oogst kan IV2 liter/kg parathion gesloten worden. Is er een zware bladaantasting geweest dan verdient het aanbeveling om 10 a 14 dagen vóór de oogst te spuiten met 2 kg/liter diazinon 20 KOOLZAAD |VE phytophthorabestrijding mag niet verslappen. De hoge temperaturen van juni/juli zijn mede oorzaak dat vele aardappelen niet vrij meer zijn van doorwas. De kwaliteitsachteruitgang ten gevolge van de doorwas (glazig), versnelt zich naarmate het loof minder goed functoneert. Met andere woorden, een reden te meer om het „kwaad" niet te veronachtzamen. Bij doodspuiten met natriumarseniet kan men met min der middel toe als men er tin aan toevoegt. Op zand gronden GEEN natriumarseniet gebruiken. Op de za velgronden kan men een mengsel van DNIBP of DNOC 1YE beste tijd om koolzaad te zaaien is de tweede helft van augustus. Septemberzaai geeft meestal een wat lagere opbrengst. Het ras Marcuse is produktiever dan het ras Rapol, terwijl Marcus iets later afrijpt. De zaai- zaadhoeveeheid bedraagt 69 kg al naar gelang grond soort en cultuurtoestand. Het zaad moet behandeld worden met Lindaan in- krusta, dosering 50 gr/kg zaad, als preventieve bestrij ding tegen schimmels en koolzaadaardvlo. Deze behan deling stelt slechts de opkomst veilig en geldt ook voor de eerste twee weken erna. Ongeveer drie weken na op komst en eventueel ook later in het groeiseizoen zal over het gewas gesipoten moeten worden. Bij inzaai in een schrale stoppel, bijvoorbeeld granen, is een najaarsbe mesting met 4060 kg N/ha op zijn plaats. Een chemische onkruidlbestrijding direct na het zaaien tegen duist en wilde haver is mogelijk met 1015 kg TGA. Op de zwaardere gronden kan tegen breedbladige R. VAN DER MEER Ing. J. H. ZWART C.A.R. - Goes DE GRANEN OVER het algemeen staan de granen er goed voor. De meeldauwaantasting is mede door gerichte be strijding en gunstig weer meegevallen. Vooral de meel- dauwbestrijding in zomergerst zowel zaaizaadontsmet ting als gewasbehandeling heeft tot een goed resul taat geleid. Verder heeft de veelvuldige toepassing van middelen tegen afrijpingsziekten en meeldauw ongetwij feld een gunstige invloed gehad. De luis was dit jaar van weinig betekenis, roest alleen plaatselijk. Door de droogte tijdens de maand juli ontstond plaatselijk een begin van noodrijpheid. Laten we t.a.v. de oogst niet te vroeg juichen. We heb ben de „buit" nog niet binnen. Een zeer voornaam facet hierbij is het weer. Dit laatste moet meezitten om een produkt van goede kwaliteit te kunnen oogsten. Dit geldt in het bijzonder voor de zomergerst, waarin pleksge- wijze doorwas zeer ongunstig is. De graanoogst begint normaliter met die van de zomergerst. Begin niet te vroeg. Kijk niet teveel naar de buurman. Ieder zal zijn eigen perceel moeten beoordelen. Alvore te beginnen is het verstandig een vochtmonster te nei-.en, maar dan wel een gemiddeld monster. Onder slechte weersomstandigheden moeten we bij tarwe de schotgevoeligheid (afhankelijk van de tempe ratuur in het meelrijpstadium) van de diverse rassen in de gaten houden. Dit wordt elk jaar via de de radio in olie en natriumarseniet de schadelijke gevolgen beper ken door van beide middelen de halve dosering te ge bruiken. De boer zal, mede met het ook op de eisen van de aardappelverwerkende industrie, aan het voorkómen van „blauw" respectievelijk „beschadiging" in toenemende mate aandacht moeten schenken. Kwaliteitsbeheersing bij de teelt en afzet van dit produkt is een dwingende noodzaak, vooral t.a.v. het behouden van de export markt. U krijgt ook dit jaar de gelegenheid Uw produkt op blauwgevoeligheid te laten beoordelen. Laat deze moge lijkheid niet voorbij gaan. Zie ook het bericht over de opgave tot deelname aan het blauwgevoeligheidsonder- zoek bij consumptieaardappelen elders in dit blad. onkruiden worden gespoten met 0,5 kg simazin. Veel re gen kort na deze bespuiting geeft echter kans op schade. Simazin kan ook pas tegen half oktober worden gespo ten, waardoor de kans op schade geringer is. In de twee de helft van oktober kan tarwe-opslag nog met TCA worden bestreden. Daarnaast kan in koolzaad Treflan gebruikt worden; dit dient men vóór het zaaien in te werken. Het middel Lasso, dosering 5 liter/ha, werkt behalve tegen grassen ook vrij goed tegen breedbladige onkrui den. Het middel Kerb, dosering 12 kg/ha kan na half oktober toegepast worden en heeft een goede werking tegen grassen en graanopslag, bestrijdt muur vrij goed, maar neemt geen kamille mee. Met goede kans van slagen kunnen tot half augustus nog wikken, Alexan- drijnse klaver en biadramenas worden gezaaid. Hier een detail-opname van enkele planten Alexandrijn se klaver (na erwten) eind oktober. Een ieder zal zelf moeten bepalen, wanneer hij met de graanoogst begint. Dit tijdstip is vooral afhankelijk van het vochtgehalte van de korrel en dit kan van perceel tot perceel nogal uiteenlopen. bekendgemaakt. T.a.v. de sehotgevoeligheid van de ras sen kan men de rassenlijst raadplegen. Om vermenging te voorkomen van zaaizaad met an dere rassen en/of onkruiden en verspreiding van onkrui den, zoals bijvoorbeeld duist en wilde haver, is 'het van groot belang de combine na het dorsen van een bepaald gewas, ras of perceel schoon te maken. Hou zo moge lijk een „besmet" perceel voor het laatst. Bij de nog veel tijd vragende stro-oogst kan een pakkenlader het werk behoorlijk verlichten, terwijl men' met pakkenslee en klemvork tot grotere arbeidsbesparing komt. Het di rect op de wagen persen via ex glijgoot geeft vooral een arbeidsverlichting maar de capaciteit van de pers is hierbij vrij laag. Wil of moet men wat doen aan de organische stofvoor- UIEN iJVE bestrijding van valse meeldauw in dit gewas dient voortgezet te worden tot 4 weken voor de oogst. Zijn de uien bestemd voor langere bewaring dan ver dient een bespuiting met maleïne-hydrazide zeker aan beveling om spruit vorming in het voorjaar tegen te gaan. Zo'n bespuiting moet uitgevoerd worden in een dosering van IVz liter/ha in minimaal 500 liter water op het moment dat het gewas begint te strijken. Het loof moet echter nog voldoende groen zijn! Dit is 4 we ken voor de oogst. Na een bespuiting is een dag droog weer gewenst. Niet te laat spuiten, daar dan het resul- GRASZAAD Eerstejaars percelen. Dit jaar ingezaaid graszaad, dat pas onder de dekvrucht vandaan komt, dient direct een N-bemesting te krijgen. Op deze langzaam groeiende grassen als veldbeemd en roodzwenk is het vroege tijd stip van een N-bemesting van grotere invloed dan de hoeveelheid. Na, als dekvrucht granen, de herfst N-be mesting 30 kg hoger nemen dan na dekvrucht vlas of erwten. Gerstopslag kan bestreden worden met 4 li ter Prebetox 1 liter Citowett omstreeks eind augus tus/begin september. De gerst is het meest gevoelig in het 24 ibladstadium. Tarwe-opslag bestrijden in okto- DE WERELDGRAANMARKT Tarwevoorraden kleiner dan ooit sinds 1951/1952. Op de wereldmarkt voor tarwe heerste de afgelopen maand een onregelmatige stemming, zo meldt het overzicht Goederen markten van Bank Mees Hope van juli. Onder invloed van een aanhoudened vraag naar tarwe, alsmede berichten over de gelederi schade in het Mississippi- gebied stegen de noteringen op de Graanbeurs in Chicago aanvankelijk tot 3 per bushel. In Amerikaanse regerings kringen verwacht men dat de Sovjet-Unie dit jaar nog ca. 15 miljoen ton Amerikaans graan zal aankopen. Voorts is India voornemens dit jaar nog 2 miljoen ton tarwe te importeren, om in de binnenlandse behoefte te kunnen voorzien. De door de Amerikaanse president afgekondigde maatregelen inzake de graanexport leidde tot een reactie en tot winst nemingen. Australische handelskringen maakten melding van hun verwachting dat de graanprijzen zullen stijgen. Het wegvallen van de Verenigde Staten als bevoorradingsbron in de wereld betekent dat handelaren zijn aangewezen op andere leveranciers van granen. In Australië zijn de tarwe voorraden evenwel uitgeput en Argentinië maakte bekend dat het exportoverschot in dit jaar ter grootte van ca. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10