Zeeuwse Dag van het Paard 1973 op ZLM-tentoonstelling te Kamperland Koudbloeds op de Zeeuwse Dag van het Paard te Kamperland 6 I. HAMMING J. J. ZONDERLAND C.A.R. - Goes WOOR de vierde maal was op zaterdag 23 juni de Ruiterplaat bij Kamperland de ontmoetingsplaats van een groot aantal paarden en pony's. Deze Zeeuwse Dag van het Paard werd dit jaar georganiseerd in het kader van de ZLM-tentoonstelling „Delta '73". Reeds vroeg in de ochtend werden de paarden en pony's in grote getale aangevoerd op het keuringsterrein en werd de laatste hand gelegd aan het toilet van de dieren. Tijdens het ochtendprogramma werden door verschil lende stamboeken keuringen gehouden. De deelname aan de keuringen is in de afgelopen vier jaren sterk toegenomen. Er werden dit jaar meer dan 300 paarden en pony's voor de keuring aangegeven, te verdelen over de volgende rassen: Warmbloed paarden 111 Zeeuwse trekpaarden 51 Haflingers 8 Haflo Arabe-paarden 8 Fjorden paarden 35 New Forest pony's 34 Dartmoor pony's 40 Shetland pony's 26 Bovendien werden met de merries nog ongeveer 70 veulens aangevoerd. DE WARMBLOED PAARDEN De inzending warmbloed paarden was evenals vorig jaar de grootste op de Zeeuwse Dag van het Paard. Vooral de jonge paarden, merendeels het rijpaardtype vertegenwoor digend, waren in grote getale vertegenwoordigd. De één- en tweejarigen vormden rubrieken met meer dan 20 paarden. Dit bracht met zich mee dat de keuring van deze rubrieken niet zonder gevaar verliep en zelfs voor.een geleidster min der prettig afliep. De keuringsbanen waren voor dergelijke rubrieken wat te klein. Bovendien vraagt het voorbrengen van jonge, hoog in het bloed staande paarden, veel voorbe reiding en vakmanschap. De kwaliteit van de jonge paarden was overigens zeer bevredigend. De Zeeuwse fokkers hebben de afgelopen jaren goede hengsten gebruikt, hetgeen duidelijk naar voren kwam bij de keuring. De veulens werden tegelijk met de moeder gekeurd. Een zevental veulens werd premiewaardig beoordeeld. De rubriek 1-jarige merries vertoonde veel variatie. Aan de kop gingen een aantal goede typische rijpaarden. Acht merries kregen een le premie, vier daarvan werden aange wezen voor de centrale premiekeuring in Den Bosch. Voorts werden drie tweede, en tien derde premies toegekend. De eerste plaats was voor Natache, van C. v. d. Peijl, Axel, een goed gelijnde merrie met een kleine bemerking op coupe en achterbenen. Bij de 2-jarige merries waren nog enkele merries van het veelzijdigheidstype waaraan drie tweede- en één derde pre mie werden toegekend. Het was een weinig opvallende ru briek. De 2-jarige rijpaarden vormden een goede klasse. Vijf merries kregen een eerste-, zes een tweede- en drie een derde prijs. Voor de centrale premiekeuring werden uit deze rubriek vier merries aangewezen. Aan de kop ging Mirabelle van J. P. van Dalen, Poortvliet, een merrie van goed rijpaard, type met veel ruimte en beweging. In tegenstelling tot vorig jaar was de rubriek 3-jarige merries maar klein. De kwaliteit was weinig imponerend. Slechts één merrie kreeg de le premie en het predikaat ster, namelijk Lely van J. de Visser, Gapinge, een goed type mer rie met beste voorhand en niet te sterke achterhand. Deze merrie werd eveneens aangewezen voor de centrale premie keuring. Voorts werden vier tweede- en één derde premie toegekend. De merries van 4 t/m 7 jaar vormden matige rubrieken met beste kopnummers. Er werden twee eerste-, acht twee de- en vijf derde premies toegekend. De eerste premies wa ren voor Karneool van J. P. van Dalen en HelgajRose van C. Prince, Haamstede. Beide merries kregen het predikaat ster. De ruins van 4 t/m 7 jaar maakten eveneens weinig indruk bij de jury. De kwaliteit was wisselend. Drie ruins kwamen in aanmerking voor een eerste-, drie voor een tweede- en drie voor een derde premie. Kobalt van G. van Turenhout, Aardenburg, werd als eerste geplaatst. De stermerries van 4 t/m 7 jaar vertoonden veel kwali teit. Aan vijf merries werd een eerste- en aan één een tweede premie toegekend. In de rijpaardcategorie ging Joly-H van P. J. den Hamer, Axel aan de kop. Een zwaar model merrie met goede gangen en een kleine bemerking op de middenhand. Bij het veel zijdigheidstype was de eerste plaats voor de typische fok- merrie Kolite van J. L. Auperlé te Kapelle. Vier merries werden in de gelegenheid gesteld aan de centrale premie keuring deel te nemen. De merries van acht jaar en ouder vormden een matige klasse met twee tweede- en twee derde premies. De stermerries van acht jaar en ouder waren weinig uni form van kwaliteit, één eerste-, twee tweede- en één derde premie. De eerste premie was voor Gienia van G. S. M. Ge- leijnse, Haamstede. Tenslotte werden de keurmerries gekeurd, een kleine mooie rubriek met twee eerste, en een tweede premie. Aan de kop ging Zerina van*J. L. van Sabben, Middelburg. Aan de rubriek „Het bestaande rijpaard' namen 31 paar den deel. De acht hoogst geplaatsten toonden tijdens het middagprogramma hun prestaties in de grote demonstratie- ring. De eerste prijs was voor Istrid van R. de Badts, Hulst, tweede werd Coloriet van P. J. Riemens en derde Eriede van J. Moerland, Stavenisse. Als beste Zeeuwse fokprodukt werd aangewezen Mirabel le van J. P. van Dalen, welke merrie eveneens het jeugd kampioenschap behaalde. Het mooist getoiletteerde paard was Helga-Rose van C. Prince, Haamstede. Deze merrie was getoiletteerd door K. Bralten, Grijpskerke. Tot algemeen kampioene werd uitgeroepen Karneool van J. P. van Dalen. Zowel de jeugdkampioene als de algemeen kampioene zijn dochters van de fokmerrie Ufeera, een Omar dochter. (Wordt vervolgd.) Best geslaagd, prima weer en een kwantitatieve deelname die enkele jaren terug nog niet tot de mogelijkheden kon worden gerekend. Dit kunnen we schrij ven over deze zeer geslaagde Zeeuwse Dag van het Paard. En het gaat nog steeds crescendo, al geldt dit niet voor alle rassen. Overgaande op de keuringen van de afdeling Zeeland van het Nederlands Trekpaar den Stamboek hierover de volgende bijzonderheden. De 2-jarigen: De kleine maat was maar matig. In de grote maat twee beste merries op kop,, n.l. 1. Carla van Bleijendaal van Gebr. De Buck te Oostkapelle en Gijs de Weerd te Alphen (N.-Br.), beste zus van Beatrix en Margriet van Malland, alles IA en met toekomst. Van dezelfde eigenaren Elvira van de Linge door Maurits van Geurte van moederszijde van blauwbloed en steeds weer verbeterd, best koppel. 3-jarigen kleine maat: 1. Jenny van Kerkzicht door Alex van de Elzenburg uit de kampioene Jenny van Aardenhof, van J. de Visser te West-Souburg. Goed gebeend en met goede gangen, fraaie verschijning. Grote maat: 1. Beatrix van Malland door Bart, felgebeende merrie, zeer v'ot achter been, te veel getrokken, van Brooijmans. 2. Brunette van Bleijendaal ook een Bart vanzelf van M. J. Mol te Waarde, groot genoeg en te weinig snit. 4-jarige merriën, kleine maat: 1. Bea van Steenzwaan door Rainier van Kannelust van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk, enorm gebeend en diep, daarbij zeer vlot, best gedaan. Grote maat: 1Margriet van Malland door Bart weer van Brooijmans, altijd favoriet, maar nu gehandicapt door een te zware bevalling. Met de 510-jarigen en oudere klasse werd het veel interessanter. Als altijd waren deze behoorlijk bezet voor deze tijd. In sommige was de strijd soms vrij zwaar. Kleine maat: 1. Jacqueline van Gideonse, overbekend en een klasse apart. 2. Jenny van de Sluis beste Frik dochter van de Maaker, altijd interessant. 3. Jenny door Favooi van C. N. den Hamer te Schoondijke, niet in vorm en daarom begrepen we ook niet de arbitrage voor de 2e plaats. We zouden haar ook nog achter Silvia van Simonse heb ben gezet, die er prima voorstond en toch altijd nog een blikvangster is en nu mooier dan ooit. Middenmaat: 1. Corrie door Costaud van Kleef van Brooijmans, was gerekt, maar een mooie en vlotte verschijning. 2. Nellie van het Dorp van Simonse zwaarder dan ooit, paard met veel overschot. Zeer massale paarden op 3 en 4, n.l. Mimosa van Victorine door Favooi en Jenny van Baron door Baron van Axel resp. van J. Maris te Grijpskerke en Simonse. Grote maat: Deze was wat minder. 1. Nellie van het Oudven door C. van Soesterhof van Mol. In mooie conditie won ze gemakkelijk voor 2. Clairona ten Holt van de Maaker, zware en diepe Frik-dochter. 10 jaar en ouder: Kleine maat: 1. en later gemakkelijk Kampioene Joke v. d. Bree- straat door C. v. Soesterhof van de Maaker. (Zie Kampioenschap). 2. Connie van Cromstrijen door Constant van Bleijendaal van St. M. v. d. Velde te Zonnemaire, fel- gebeend, maar wat apart. Middenmaat: 1. Clara door Costaud van Ulft van Brooijmans, die al zo enorm veel succes had, mooie en typische merrie. Grote maat: 1. Rosalie de beste Simon v. d. Verwe van Gideonse, nog altijd een hele beste. Waren er ook nog veulens. Het meest succesvol was stal Mol met 3 Bart produkten. Oudere hengstveulens: 1. IJsbrand van Reimershoek door Due uit Jenny v. d. Sluis van de Maaker, zwaar en goed uit de kluiten gewassen voor de zeker niet mindere Unicum van Waarde van Mol uit Nellie, opvallend veulen. De jonge hengstveulens waren nog te jong. Oudere merrieveulens. 1. met goede kop Udine van Waarde door Bart uit Jolanda, best veulen dat zeer de aandacht trok. 2. weer een Due veulen van J. Maris, v.n. mooi in elkaar en interessant. We misten wel de goede Schoonebeek veulens, die er vorig jaar wel waren. Jaarlingen. Kleine maat: 3 stuks. Zo maar gewoontjes, uit het haar, en fijn lijkend. Straks in september/oktober breken ze door of niet. Grote maat: Een uitzonderlijk goed veulen op kop, n.l. Vera van Popkensburg door Gamin van Schoonebeek van Gideonse. Gebeend nog mooi behang, sterke bovenbouw, kruis iets kort, uit Rosalie. Denkelijk nergens te kloppen. 2. Tina van Waarde, door Bart uit Yola, ruim aan de maat, kastig en grof, maar slap achter en niet typisch. Viertallen van één eigenaar 1. Stallen Brooijmans best lot en welverdiend. 2. Stal de Maaker, idem en serieus concurrent. 3. Stal Simonse, zware dikke merriën. Daarbij de Schouwse combinatie van meerdere eigenaren, een toch wel gewaardeerde steun aan het geheel, 't Getuigde van de vasthoudendheid der Zeeuwse Koudbloedfokkers, want hier stond een Nationale Catagorie in de baan en dat op een Provinciale Fokdag. Hulde! yOOR het Kampioenschap werden teruggeroepen twee paarden van de Maaker, n.l. Joke van de Breestraat en Jenny van de Sluis, benevens Nellie van het Oudven van Stal Mol. Joke had zelfs haast om kampioene te worden, zo vlot en nog zo goed bewaard met zoveel temperament op 13 jaar is toch een zeldzaamheid! Nellie werd reserve. De stalgroepen: 1. Simonse met het meest uniforme stel. Op de voet gevolgd door Brooijmans met best, wat jonger materiaal en dan de Maaker met ook een heel knap stel in zware conditie. Niet uniform was de groep van Gideonse, maar wel zonder uit zondering paarden van hoge kwaliteit. Zo kreeg dan ook Rosalie van die stal alleen staand een eerste prijs met afstammelingen. Met Jacqueline Nationaal Kampioene 1972 en de Jeugdkampioene Vera van Popkensburg was het succes wel verzekerd. Bart van wijnaargden had hier een uitstekende groep in zijn wat eigen genre en alles wat er dan nog Nationaal bij te zetten zou zijn, dat maakt hem tot een vader van grote klasse. Rassendefilé. Deelgenomen werd hieraan met de Kampioene, de reserve vap de Nationale van '72, een merrie van Brooijmans en de hengst Flic v. d. Meerkoetweg van Iz. de Buck te Serooskerke, in mooie conditie. Trekpaarden dubbelspan. 2 van Brooijmans, 2 van de Maaker, en 1 van Mol. Op kop Brooijmans, gevolgd door de Maaker, enz. Altijd spectaculair nummer, paarden met macht en in tuig echter dan aan de hand. Al met al een gewaardeerde presentatie. Evenzo de demonstratie met 4 en 8 spannen en een 16 span. Daarover wordt gepraat! We spraken een paardenlievende vrouw wier man toen net zonodig naar de trekkers moest; wat was ze nistig! PAERDENVRIEND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6