Koop en verkoop van grond en gebouwen Feestelijke opening land bouw-veredelingsbedrijf Cebeco-Handelsraad in Oostelijk Flevoland 4 Velen onder ons hebben waarschijnlijk nog weieens moeite als het gaat om het kopen en verkopen van on roerend goed. Daar dit voor menigeen geen dagelijkse kost is, lijkt het verstandig hieraan een artikeltje te wij den. Veelal gaat het om kapitale bedragen en het komt niet zelden voor, dat men ondanks het goede vertrou wen enigszins teleurgesteld is. Ook hier geldt: Voorko men is beter dan genezen! Laten we eens nagaan, hoe het een en ander verloopt. VOORLOPIGE KOOPAKTE De sinds lang ingeburgerde woorden „voorlopige koopakte" zijn helaas onjuist. Hierop komen we straks terug. In het agrarisch bedrijfsleven komt het voor, dat men bijvoorbeeld een perceel grond of een huis met of zonder bedrijfsgebouwen koopt. Normaal treedt men in onderhandelingen met de andere partij, hetgeen al dan niet tot overeenstemming leidt. Stel dat men het eens kan worden over de prijs, de betalingsvoor waarden, het opleveringstijdstip, regeling van onkos ten en de keuze van de notaris. Voor zover is alles nog mondeling afgesproken. Zodra de partijen ja tegen el kaar gezegd hebben, is er gekocht en verkocht: af spraak is afspraak, de overeenkomst is gesloten. Om ons aan de realiteit van het dagelijks leven te houden, doen we er verstandig aan een en ander op papier te zetten; dit om later moeilijkheden te voorkomen. De partijen moeten dan de overeenkomst op schrift gaan stellen. Als dit niet direkt bij een notaris plaats kan vinden, lijkt het gewenst dit zelf te doen. Bij on derhandse akte wordt de zgn. „voorlopige koopakte" op gemaakt, die als bewijsstuk van de mondelinge overeen komst fungeert. Op een te bepalen later tijdstip moet de transportakte bij de desbetreffende notaris worden ver leden, de zgn. judidische levering. Het is gewenst de onderhandse akte zo vlug mogelijk te laten registreren. Als de partijen niets bijzonders afspreken, dan moet de koopprijs betaald worden op het tijdstip van de fei telijke levering, dit is het moment dat men of „in het huis kan of aan de grond" komt. Meestal echter spreekt men af dat de betaling plaats vindt bij het notarieel transport. HANDGELD, WAARBORGSOM, BOETEBEDING Het is gebruikelijk, dat ongeveer 10 van de over eengekomen koopsom, direkt na het sluiten van de overeenkomst wordt betaald. Dat bedrag wordt bij het passeren van de akte in mindering op de koopsom gebracht. Dit zgn. handgeld kan ook de funktie van een waarborgsom gegeven worden. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat dit bedrag het beste of bij een notaris, een makelaar of een bank gedeponeerd kan worden, on- ders bestaat het gevaar dat bij nalatigheid van de ver koper door niet levering, of bij het in staat zijn van insolventie (in staat zijn van faillissement) de adspirant- koper naar zijn handgeld kan fluiten. In het gunstigste geval moet hij maar zien hoe hij zijn geld terugkrijgt. Vandaar dat het aanbeveling verdient dat partijen overeenkomen, dat de gestorte waarborgsom aan de ko per wordt terugbetaald als de verkoper de overeenkomst niet zou nakomen. In geval de koper zijn afspraken niet zou nakomen kan de eerste storting de funktie van boete krijgen, eveneens middels een betaling in de koopakte (rouwkoop). OVERDRACHT EN LEVERING Bij koop en verkoop van onroerend goed gaat het steeds om de levering van het goed en het voldoen van de bedongen prijs. Dit vindt vrijwel altijd bij een notaris plaats die normaal gesproken wordt aangewezen door de koper. Als men de woorden k.k., kosten koper in een advertentie leest, wil dit zeggen dat de trans portkosten en de overdrachtsbelasting door de koper dient te worden betaald. Indien een makelaar inge schakeld is, dan dienen zowel de koper als de verkoper de zgn. courtage te betalen. Bij „vrij op naam" komen de kosten voor rekening van de verkoper. Voor landbouwgronden kan in bepaalde gevallen een vrijstelling voor de 5 overdrachtsbelasting worden verzocht. De feitelijke levering kan wel, maar hoeft niet, op hetzelfde moment plaats te vinden als de juridische overdracht. Bij verkoop van onroerend goed dient de vrouw van de verkoper mede te ondertekenen. Volgens de wet is de toestemming van de echtgenote namelijk vereist. RISICO Een veel voorkomende mening in de praktijk is, dat het risico van het verkochte tot het moment van het passeren van de notariële akte voor rekening van de verkoper is. Dit is echter volgens de wet niet het geval, hoe onredelijk dit ook lijkt. Dit betekent dat als eenkomst en de boerderij bijvoorbeeld door brand wordt ekomst en de boerderij bijvoorbeeld door brand wordt beschadigd, deze schade voor rekening van de koper komt. Het is daarom uiterst belangrijk hieromtrent bin dende afspraken te maken. Dit kan het beste door in de koopakte op te nemen, dat het risico van beschadigd heid aan het gebouw bij de verkoper blijft zolang deze nog eigenaar is, dus tot het notarieel transport heeft plaats gevonden. Zo men dit niet doet, is het verstandig na te gaan of het pand thans voldoende verzekerd is. Voorts lijkt het ook verstandig een clausule op te ne men dat voor het geval het verkochte te lijden heeft door overmacht vóór het passeren van de notariële akte de overeenkomst ontbonden wordt. Vooral als het om belangrijke aankopen gaat lijkt het wenselijk eerst na te gaan of er op een perceel grond zakelijke rechten rusten zoals hypotheken, recht van overpand, e.d. Men kan zich hiervan overtuigen door op het „Kadaster" in de „openbare registers" te gaan kijken. Als men het register op het gemeentehuis raad pleegt moet men wel bedenken, dat deze boekhouding maar eens per jaar wordt bijgewerkt. In Nederland zijn 25 kantoren van het Kadaster. Op het kantoor in het desbetreffend rayon kan men zich overtuigen hoe groot een bepaald perceel is, wie de werkelijke eigenaar is en wat voor lasten en erfdienstbaarheden erop rusten. Als men als koper in deze situatie verkeertga dan vooral kijken! Men koopt meer dan een zak aard appels! Vooral in ruilverkavelingsgebieden kan e.e.a. van belang zijn. En vergeet vooral niet bij aankoop van grond de plaatselijke commissie daarvan te verwittigen. OVER- EN ONDERMAAT Als eigenaar-verkoper kan men natuurlijk nooit meer verkopen dan men heeft. In de koopakte kan gebruik gemaakt worden van huisnummers, van kadastrale aan duidingen en van verkochte grond: zoveel ha are. en centiare. In de praktijk blijken de kadastrale ge gevens met de werkelijke oppervlakte soms niet te kloppen. Veelal pleegt men de onder- en overmaat ter zijde te schuiven en overeen te komen dat alleen de kadastrale oppervlakte zal gelden. Door het dichtploe- gen van sloten e.d. zijn perceelsgrenzen in de loop der tijden soms aanmerkelijk verschoven. Dit kan aanlei ding geven tot konfliktsituaties met buren. Zo is mij een geval bekend, waar boer A. reeds meer dan dertig jaar een strook grond van buurman B. in gebruik had. Deze laatste dacht de betreffende strook mede verkocht te hébben aan boer C. De eerste man beriep zich op verjaring (waarschijnlijk met succes!), terwijl boer C. nog steeds aan het procederen is om schade te claimen bij de verkoper B. Zoiets kan beter voorkomen worden! ZUIVERING FINANCIERING EN ADVIES DESKUNDIGEN Indien bii overgang van onroerend goed hierop nog hypotheekrechten rusten, dienen deze te worden gezui verd. Bij transport moet het goed vrij van hypotheek zijn en hiervoor zorgt de notaris. Bij financiering door de bank van het aan te kopen goed zal gelijktijdig de hypotheekakte worden gepasseerd. Een en ander brengt met zich mee dat de koper de financiering rond dient te hebben, voordat de eigendomsoverdracht plaats vindt. Met grote transakties is steeds meer geld gemoeid. Vandaar dat amateurisme in dit opzicht uit den boze is, hoe goed vaak de bedoelingen ook zijn. Vraag dus in voorkomende gevallen vooral advies van terzake deskun digen! A. M. VERBRUGGE. ylERLEDEN week dinsdag 10 juli werd door Cebeco- Handelsraad met de officiële ingebruikneming van het Veredelingsbedrijf van landbouwgewassen te Lelystad in O. Flevoland weer een nieuwe mijlpaal bereikt. Het ver edelingsbedrijf van Cebeco-Handelsraad verhuisde naar Lelystad omdat het wijken moest voor de uitbreidingen van Schiphol en Hoofddorp. Het veredelingsbedrijf van Cebeco- Handelsraad dateert uit 1939 toen het door ir. C. Koopman in 1922 te Zierikzee gestichte kweekbedrijf werd overgeno men. Dit bedrijf werd in 1939 naar Hoofddorp verplaatst. In in 1972 volgde daarop de overgang naar O. Flevoland. Zoals Cebeco-Handelsraad voorzitter de heer A. M. Geluk er in zijn toespraak bij de officiële opening op wees: „Typisch Nederlands is het dat het bedrijf van Schouwen-Duiveland, uit de Gouwe Veer polder een gebied dat al eeuwen strijd tegen het water voert terecht kwam in een droogmakerij, de Haarlemmermeer, en vervolgens verplaatst is naar de nieuwgewonnen polder, Oostelijk Flevoland; dus van polder naar polder." Door de jaren heen, aldus de heer Geluk, stelt onze aan- en verkoopcoöperatie zich ten doel om bedrijfsbenodigd- heden te leveren van goede kwaliteit tegen redelijke prijs. Dit was zo bij het vroegere Centraal Bureau het oude „landras" zou ik willen zeggen; het bleef zo bij het latere Cebeco (Cebeco is slechts een mutant van het oude Cen traal Bureau) en het is nog zo bij Cebeco-Handelsraad, onze laatste kruising. Belangrijke bedrijfsbenodigdheden in de landbouw zijn uiteraard zaaizaden en pootgoed. Goed uit gangsmateriaal is een eerste voorwaarde voor een goede opbrengst. De coöperatie, staande dicht bij de praktijk, had al vroeg oog hiervoor. Bovendien bleek de kwaliteit van het uitgangsmateriaal alleen te handhaven bij een goede con trole. De heer Geluk wees er ook op dat kwekerswerk werk van lange adem is. Wij zijn onze voorgangers in bestuur en directie dankbaar dat zij dit hebben ingezien in moeilijke tijden. Van hun geduld en van hun offers plukken wij nu de vruchten. De belangstelling voor en de kennis van het veredelings- werk is sterk gegroeid. Het is ons bekend dat veel van deze kennis, ook die in ons land verworven, morpenteel wordt aangewend om in ontwikkelingslanden de kwaliteit en op brengst van voor die landen belangrijke gewassen, zoals bijv. rijst en mais, te verhogen. Naast de export van onze rassen zullen ook de hoge graad van deskundigheid en de grote ervaring van kweken, ver meerderen en controleren van rassen ertoe bijdragen de voedselvoorziening in de wereld veiliger te stellen dan tot nu toe het geval is. Namens ons bestuur breng ik op deze dag graag hulde aan dr. ir. Mastenbroek en zijn medewerkers voor hun inzet en hun prestaties. Wij zijn de ontwerpers en de bouwers van dit complex dankbaar voor hun met veel zorg verrichte arbeid. Wij danken de directie van de IJsselmeerpolders voor het beschikbaar stellen van deze gronden. Wij hopen dat onze investeringen rendement zullen afwerpen. Het be drijf is nauw verbonden met het geheel van onze coöperatie, organisatorisch en financieel, maar ook voor wat betreft de directe belangstelling van de boer. De elkaar nogal eens in snel tempo opvolgende rassen worden kritisch bekeken en gewogen. De snel veranderende techniek in onze landbouw stelt hoge eisen aan de kweker van de gewassen. Wij ervaren in de praktijk dat het bijzonder hoge peil dat bereikt is, kwalitatief en kwantitatief, ons weer extra kv/etsbaar heeft gemaakt ten aanzien van het optreden van nieuwe ziekten en plagen. Een eindpunt is onbereikbaar. Wij hopen dat dit waardevolle stuk gereedschap, dat wij vandaag opnieuw in gebruik nemen, zeer veel belangen in ons land en daarbui ten zal mogen dienen. Aldus de heer Geluk. VEEL VERANDERD QR. IR. MASTENBROEK, direkteur van het Cebeco- Handelsraad Veredelingsbedrijf, wees in zijn toespraak op de veranderingen die hebben plaatsgevonden in het ver edelingsbedrijf sinds de oprichting. Het aantal gewassen waaraan gewerkt wordt, nam toe, de omvang van het kweek- werk aan de belangrijke gewassen nam eveneens sterk toe. De proefveld-oppervlakte groeide en groeide en de 25 ha van het eerste bedrijf te Hoofddorp bleken allengs ontoerei kend. Ook deed zich de behoefte aan verschillende grond soorten om te kunnen selecteren, duidelijk voelen. Dit alles leidde tot een groei in de oppervlakte proefvelden van 6 ha in 1938 tot 56 ha nu. Wij beschikken thans over drie bedrij ven, namelijk te Lelystad van 138 ha, te Eist (U.) van 112 ha en te Emmeloord van 45 ha. In Lelystad en in Eist worden granen, grassen en aardappelen geselecteerd onder sterk uit eenlopende omstandigheden, o.a. wat betreft vochtvoorzie- ning, zuurgraad. Gevorderd selectiemateriaal van granen en erwten wordt tevens op hpt bedrijf te Emmeloord beproefd. De rest van de grond wordt hoofdzakelijk benut voor ver meerderingen van granen, grassen, aardappelen, erwten en vlas. Het aantal rassen, door ons bedrijf in de jaren tot op heden op de markt gebracht, bedraagt 95, waarvan 52 thans nog in het verkeer zijn. Sommige zijn reeds oud in de termen van rassengeschiedenis, zoals bijvoorbeeld Rondo C.B. van 1942! Dit ras heeft geprofiteerd van de mogelijkheid tot ver lenging van kwekersrecht met 10 jaar, die het Kwekersbe- sluit 1941 bood. De huidige Zaaizaad en Plantgoedwet kent een bescherming gedurende 20 jaar zonder verlengingsmo gelijkheid. Andere voorbeelden van „oude, nog levende" ras. sen zijn Perma en Hora Engels raaigras, Woldi Wester- wolds raaigras en Pertina witte klaver, in 1939 en 1940 in de Rassenlijst opgenomen. Sommige van onze rassen hadden of hebben een leidende rol. Onze erwten- en bonenrassen zijn altijd zeer populair geweest. Naast de Berna bruine boon, door mij gekweekt, worden thans geen andere rassen meer geteeld. Zeer bekend zijn verder Manella wintertarwe, Dominant winterrogge, Reina vezelvlas, Kaspar zomertarwe, Capax voederbiet, Delft veldbeemd. Omdat de oppervlakte landbouwgrond in ons lieve kleine landje alsmaar kleiner wordt, werd door de afdeling Zaai zaden van Cebeco-Handelsraad gestreefd naar vergroting van afzetgebied buiten onze grenzen. En met succes, want Sultan zomergerst was en Julia zomergerst is nu een groot ras in Engeland, Emir was zeer populair in Denemarken, Tiara Italiaans raaigras is een groot ras in Frankrijk en Reina vezelvlas is dat in België en Frankrijk. Pendek haver was verder een groot ras in Zweden en is in Finland nog steeds van betekenis. Ir. P. Schelling kreeg van de Finse coöperatie Hankija het eerste exemplaar van de zilveren Tammisto medaille vanwege de betekenis van Pendek voor Finland. Zojuist werd bericht ontvangen, dat Delisa zomer gerst en Leanda haver in Joegoslavië respectievelijk Oost- Duitsland werden toegelaten. Wij hebben voor de naaste toekomst hoge verwachtin gen van Clement wintertarwe, Sicco en Melchior zomer tarwe en Aramir en Effendi zomertarwe, alsmede van Finale ronde groene erwt, zowel nationaal als interna tionaal. Sicco zomertarwe heeft een opmerkelijk niveau van bakwaarde naast uitstekend algemene landbouwkun dige eigenschappen, alsmede tenslotte een goede schot resistentie. Het zal niettemin nog geen ideaal ras zijn! Door veredeling is de opbrengst flink gestegen, hetzij direkt of indirekt door hogere kunstmestgiften mogelijk te maken. Wintertarwe-opbrengsten van 8 ton per ha zijn reeds met onze rassen Manella en Lely gehaald. Met Cle ment moet onder dezelfde omstandigheden 9 ton per ha mogelijk zijn. En dan lijkt 10 ton per ha niet meer ver weg, als het stro van de toekomstige rassen nog korter en nog steviger zal zijn. Plantenveredeling heeft bijgedragen tot de bestrijding van schade door ziekten en ongunstige omstandigheden! Resis tentie bleek soms vergankelijk, doordat een nieuwe vorm van de parasiet het aanvankelijk resistente ras toch bleek te kunnen aantasten. Een ander type resistentie, veldresis- tentie genoemd, geeft weliswaar geen volledige bescherming maar is in zijn werking onafhankelijk van de vorm van de parasiet. Onze Manella wintertarwe bezit dit type resisten tie tegen gele roest. Manella heeft met haar grote areaal aandeel in aanzienlijke mate bijgedragen tot verkleining van het gele roest gevaar in ons land. Nog pas bleek dit opnieuw, toe nieuwe vormen van gele roest vanuit Engeland tot ons kwamen; Manella bleek wéér resistent. Meer en meer gaat men het belang van dit type resistentie nu inzien. In ons graankweekwerk hebben wij steeds daarop geselecteerd in kunstmatig ziek gemaakte proefvelden. Bij aardappelen heb ben wij als eerste gebruik gemaakt van de mogelijkheid het kweekmateriaal in Mexico op veldresistentie te laten toet sen. Thans doen wij ons best, in de kas in het zaailingsta dium, op veldresistentie tegen Phytophthora te selecteren. (Zie verder pag. 8)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4