YERZEKERINGSINSTEL.L1NGF.N /AN DE ZLM Laatste verslag van Landbouw Risico Ontdek de vrouw in de coöperatie frAd <ff2§> 3 SM TPAJjS u 'bekend moet zijn is Landbouw Risico per 1 januari 1973 opgeheven. De totale portefeuille is per genoemde datum opgedeeld onder de Onderlinge Verzekering Maatschappijen van de 5 samenwerkende landbouwmaatschappijen t.w. Groningen, Drente, Over ijssel, Gelderland en Zeeland/Brabant. De verzekerden van Landbouw Risico in de provincies Noord- en Zuid- Holland en Friesland zijn overgenomen door de O.T.O.S. varia-verzekering in Leeuwarden. Reden tot deze opde ling waren in hoofdzaak de te hoge kosten van de cen trale uitvoerende instantie, waardoor het premiepeil on nodig hoog moest zijn. Bovendien lag het in de lijn, dat de 5 O.V.M.'s die in hoofdzaak voor eigen rekening mo torvoertuigen verzekeren hun verzekeringspakket zou den uitbreiden. De branches gezins- en bedrijfs W.A.; ongevallen-, ziekengeld- en arbeidsongeschiktheidsver zekering i(A.O.V.) passen uiteraard geheel in ons pak ket, omdat dit ook zeer noodzakelijke verzekeringen zijn voor de zelfstandige ondernemer. Ook wij als O.V.M. van de ZLM hebben ons aandeel uit de boedel van Land bouw Risico overgekregen en het zal mede daarom uw belangstelling hébben wat wij nu eigenlijk per 1 januari 1973 hebben overgenomen. Om u gerust te stellen: be slist geen failliete boedel. Dat wisten wij trouwens al toen we eind 1971 aan de overname begonnen. Het zo juist verschenen laatste verslag van Landbouw Risico over 1972 verschaft ons een duidelijk beeld van de finan ciële situatie. BATIG SALDO OVER 1972 Om te beginnen geeft de exploitatierekening over 1972 op een totale premie van rond miljoen een batig sal do aan van rond 235.000,Van een afname van de kosten in 1972 is nauwelijks iets merkbaar. Kan ook niet omdat de overname van de portefeuille door de ge zamenlijke 5 O.V.M.'s zeer veel extra kosten met zich mee heeft gébracht. Eerst in 1973 (dit lopende jaar) zullen wij moeten be wijzen, dat het allemaal veel goedkoper kan. Een zware opgave in deze tijd, waarin wij toch gaan slagen. De ba lans van Landbouw Risico geeft een algemene reserve te zien van rond 817.000,een voorziening voor koersverschillen van 111.400,een premiereserve of wel vergrijzingsreserve van 1.445.000,en een schade- reserve van rond f 6.971.000, De reserves, welke in hoofdzaak belegd zijn in effek- ten en leningen zullen voor eind 1973 opgedeeld moeten worden onder genoemde partners. De positieve of nega tieve uitloop van de schadereserve zal door de 5 O.V.M.'s gepoold worden, zodat .ieder daarvan zijn deel krijgt te dragen. Financieel gezien hebben wij per 1 januari 1973 een kerngezonde zaak overgenomen. Onze taak is nu de zaak gezond te houden! PREMIEVERHOGING A.O.V. f In dit verband mag er op gewezen worden dat de gro te verzekeraars in den lande al om de tafel hebben ge zeten ter bespreking van een verhoging van het arbeids ongeschiktheidsverzekering (A.O.V.) tarief. Nog geen twee jaar- geleden, n.l. per 1 jalnuari 1972, zijn de tarie ven van de arbeidsongeschiktheidsverzekering drastisch verhoogd. De aanvankelijk opgezette tarieven bleken veel te laag te zijn of met andere woorden de aanvan kelijke prognose t.a.v. blijvende invaliditeitsgevallen viel enorm tegen. In de praktijk blijken er veel meer blijvende uitkeringen te moeten plaatsvinden dan was voorzien. Derhalve werd de premie per 1-1-1972 dras tisch verhoogd. Deze ontwikkeling zet zich helaas in ne gatieve zin voort. Vandaar dat de verzekeraars alweer een aanzienlijke premieaanpassing overwegen en wel licht binnenkort ter goedkeuring aan Economische Za ken zullen voorleggen. In hoeven e wij als 5 O.V.M.'s aan een eventuele premieaanpassing zullen meedoen is nog niet te zeggen. Dat hangt ook af van de onderhande lingen met de herverzekeraar. Bovendien speelt in dit verband ook of wij er volledig in slagen de kosten tot een redelijk percentage terug te drukken. Wij komen op deze kwestie t.z.t. gaarne terug. W.A.-VERZEKERING De meeste verzekeraars hebben hun tarieven voor een gezins-W.A. z.g. W.A.P. en bedrijfs-W.A. z.g. W.A.B. verhoogd. Dat komt per eerstvolgende prolongatiedatum wel tot uiting! Wij hebben al eerder opgemerkt, dat ieder particulier gezin een W.A.-verzekering Particulier dient te hebben en ieder bedrijf een W.A.-Bedrijf, waar in dan het gezinsrisico is inbegrepen. Onze tarieven voor een gezins W.A. (W.A.P.) bedra gen 18,75 per jaar met een verplicht eigen risico van ƒ25,ziet, dat voor zo'n bedrag u geen W.A.-risico mag lopen; dit is absoluut onverantwoord! Wat de bedrijfs W.A. betreft hebben wij de tarieven gestroomlijnd. Tot nu toe werd per agrarisch bedrijf vi;n een basispremie uitgegaan waar dan een toeslag per ha grondgebruik bovenop kwam. Het steeds weer wisselen van bedrijfsgrootte gaf onnodig veel administratieve rompslomp. Pér 1 januari a.s. zal het gestroomlijnde tarief gelden, t.w.: akkerbouw/ weide- en fruitteelt gem. bedrijf bedrijven kleiner dan 10 ha 55 65 bedrijven van 1020 ha 65 75 bedrijven van 2030 ha „75 90 bedrijven groter dan 30 ha 90 „110 Een bedrijf dat 2 of meer ha's grasland exploiteert wordt beschouwd als gemengd bedrijf. Deze groepsin deling is administratief een vereenvoudiging en voor de meeste aangesloten bedrijven nauwelijks een verhoging. Nogmaals: voor een dergelijke premie kan u geen W.A.-risico zelf dragen! Bent u elders verzekerd en ont vangt u de volgende premienota, maak dan eens een ver gelijking met bovengenoemde tarieven! U kunt nooit weten!! de L. 'M'EEN, geachte lezer, dit onderwerp is geen speelse zomerse schrijverij in de vakantie-komkommer tijd. Ontdek de vrouw in de coöperatie, staat dan wel in de gebiedende wijs (als we tenminste nog iets van onze Nederlandse spraakkunst onthouden hebben) en wij hebben (soms helaas) niets te gebieden, maar de on dertoon is volkomen ernstig (dat is hetzelfde als serieus) bedoeld. We zijn 't er bijna (je kunt niet weten), alle maal over eens dat onze land- en tuinbouw typisch de bedrijfstakken van het familiebedrijf zijn. De produktie en consumptiehuishouding zijn bijzonder nauw met el kaar verweven en vooral de vrouw neemt in deze gecom bineerde huishoudingen een centrale plaats in. Hiervan uitgaande mag je je de vraag stellen: wat heeft de co- operatie de vrouw te bieden, of beter nog: wat heeft de vrouw de coöperatie te bieden. Wij hebben, menen we, tot nu toe de vrouw te veel en te ver buiten onze coöperatieve aktiviteiten geplaatst, terwijl ze toch in haar dubbelrol van producente en con- sumente zeer direkt met veel coöperaties te maken heeft. Banken, verzekeringen, suiker, zuivel, veilingen, aan- en verkoop, om er maar enkele te noemen, zijn alle maal coöperatieve aktiviteiten, waarover haar mening eigenlijk nooit gevraagd wordt. En toch is ze in haar pro duktie- en consumptie-rol zeer nauw betrokken bij al die aktiviteiten. ■KJU zijn er altijd nog veel mannen (en ook vrouwen), die beslist geen warme pleitbezorgers zijn voor de gelijkstelling van man en vrouw. Stel je voor de vrouw als bestuurslid van een coöpe ratie en hoe moet 't dan met de mannenpraatjes voor, tijdens en na de vergadering, om over andere ontspan ningsevenementen maar niet te praten. Voor sommigen zullen deze regels al hoongelach of ergernis inhouden. Toch zijn wij van mening, dat de vrouw meer bij het werk van de coöperatie betrokken moet worden, zonder nu alleen aan vrouwelijke bestuursleden te denken. Wij zou den wat dat betreft niet alleen de mening van de man nen wel eens willen horen, maar vooral ook van de vrou wen zelf. Om te beginnen met de bonden van platte landsvrouwen in de diverse schakeringen. Willen we, wat willen we en hoe kunnen de wensen in feite vertaald wor den tegen de achtergrond van een goed werken van onze coöperaties? (~)M eens een geheel willekeurig voorbeeld te noe- men. De aan- en verkoopcoöperatie heeft een eer ste aanzet in de winkelsector (welkoopwinkels) gedaan. Wat vinden de vrouwen daar nu van wat betreft artike len, dienstverlening, prijzen, e.d. Een vrouwenadvieskom- missie zou uitstekend op z'n plaats kunnen zijn, met bij voorbeeld ook initiatieven voor het houden van open huis, e.d. Een ander voorbeeld: er komen nieuwe leden bij. Waar om de vrouwen van deze nieuwe leden niet eens uitge nodigd voor een kennismaking, waarbij onder meer enkele vrouwen van bestuursleden en direktie als gast vrouw optreden? Wij doen maar een greep om te laten zien dat er goe de mogelijkheden zijn, als zowel de mannen als de vrou wen werkelijk willen en er belangstelling voor bestaat. Er is natuurlijk veel meer over te schrijven, maar dat doen we bewust niet. We zouden graag reakties ontvan gen met zo mogelijk suggesties, zowel van de coöpera ties als van de vrouwenorganisaties; ook individuele re akties zijn vanzelfsprekend van harte welkom! Mis schien kunnen we daarna in nader overleg rond de tafel komen om 't punt nader te bekijken en uit te diepen. Zowel voor de man als de vrouw kan 't een stimulans zijn voor een verdere maatschappelijke bewustwording. De coöperaties lenen er zich uitstekend voor om vanuit 't familiebedrijf als man en vrouw ook gezamenlijk op te trekken in onze coöperatieve ondernemingen. Ook in de coöperatie liggen produktie en consumptie bijzonder dicht bij elkaar. Wij zijn echt benieuwd of U reageert en zo ja hoe! Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. "WAN een ondernemer wordt gevraagd om zo goed mo gelijk rekening te houden met toekomstige ontwik kelingen. Dit wordt hoe langer hoe moeilijker. Wij leven ook zakelijk in een steeds wijder verband, terwijl politie ke gebeurtenissen een wereldwijde betekenis hebben. De onrust op monetair gebied houdt aan, neemt eerder toe dan af. De oorzaken van deze onrust kunnen voort komen uit economische faktoren. Duitsland produceert nu eenmaal meer dan andere landen! Of uit politieke faktoren, een afluisterapparaat in een verkiezingscen trum heeft haast constitutionele gevolgen; de monetaire gevolgen blijven niet uit. De Duitse mark is gestegen van f 0,90 tot f 1,08 in be trekkelijk korte tijd, terwijl in ongeveer gelijke periode de Amerikaanse dollar daalt van f3,60 naar f2,50. In procenten uitgedrukt is dit een stijging van de mark met 20 en een daling van de dollar met 30 Óm deze ont wikkelingen te voorspellen zou men profeet moeten zijn en die komt men niet zoveel tegen! ~P?EN goede zakelijke instelling is evenwel vereist of men nu boer is of indien men exportzaken bedrijft. Anders gaat men aan zulke ontwikkelingen ten onder. Men moet er niet aan denken dat men b.v. een meerja rig contract voor levering van ham tegen een vaste prijs uitgedrukt in dollars heeft gesloten, zonder dat men zich vaat de koers betreft op de termijnmarkt voor dollars ge dekt heeft. In wezen geldt hetzelfde voor een agrariër. Hij moet produceren voor een potentiële markt tegen aanvaardbare produktiekosten. Bij de verschillen in de valuta-koersen komen nog de marktfluctuaties van de prijzen van produkten en grondstoffen uit andere hoofde. Ook daar is er nog al wat in beweging. De wereldmarkt prijs van tarwe is ten opzichte van vorig jaar gestegen met 85 De prijs van soja-bonen is sedert vorig jaar verviervoudigd. Een jaar geleden kostte soja-schroot in Rotterdam f 40,a f 45,per 100 kilo, vorige week was dit f165,— d f170,—. Daar de vismeelproduktie vrijwel is weggevallen, de soja-bonen onbetaalbaar zijn geworden en de overige graanprijzen ook belangrijk zijn gestegen is de prijsont wikkeling voor de veevoeders aanzienlijk ongunstiger ge worden in verhouding tot de prijs van de melk. IN deze werveling van gebeurtenissen zoekt de onder- nemer, ook de agrarische ondernemer, zijn weg. Een doelbewust handelen, een goede oriëntatie is daarbij een dwingende noodzaak. De situatie toch is allerwege zeer labiel en het ziet er niet naar uit dat dit spoedig zal veranderen. Men hoort soms reeds de opmerking, dat de situatie nog nauwelijks te beoordelen valt, omdat het prijspeil volle dig wordt beheerst door politieke en monetaire faktoren. Dit mag echter, naar wij menen, er niet toe leiden dat men de ogen maar sluit en doorgaat of er niets aan de hand is. De huidige omstandigheden bevestigen weer eens dat het ondernemer zijn van de boer in één generatie totaal van karakter is veranderd. Van een technische specialist is hij gegroeid, of moet hij althans groeien, naar een all round ondernemer, die zijn beleid afstemt op technische mogelijkheden, maar daarbij zoveel mogelijk rekening houdt met economische omstandigheden waarop hij per soonlijk niet de minste invloed kan uitoefenen! Geen in vloed kan uitoefenen als individu, maar ook niet als groep, zelfs niet in nationaal of multi-nationaal verband. Boeren is een mooi, maar moeilijk beroep geworden! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3