op vrijdag 29 juni werd in het kader van de Thoolse dagen de fokveedag gehouden onder zeer goede om standigheden op het steeds fraaier wordende terrein van de Pluimpot te Scherpenisse. De arbeidsbehoefte bij 40 60-80 melkkoeien Het rundvee op de Thoolse dagen n 9 C.A.R. - Zevenbergen A. F. PEETERS De ontwikkeling naar een groter aantal melkkoeien met jongvee op de bedrijven blijft nog steeds doorgaan. Dit is mogelijk geworden door de be tere werkmethoden, moderne machi nes en betere verkaveling van de be drijven. Ook samenwerking met buren begint meer op gang te komen. Het overgrote deel van de bedrijven zijn echter zogenaamde éénmansbedrijven. Het arbeidsaanbod bestaat op deze bedrijven meestal uit de boer en hulp van vrouw en/of andere gezinsleden, wat neer komt op 2.700 manuren per jaar. Toch gaat men op deze be drijven aantallen vee houden waarbij men zich toch moet afvragen of dit allemaal nog kan. Hierover meer in deze bijdrage. nmgsperiode (de maanden mei en juni) moet echter de loon werker worden ingeschakeld om het werk rond te zetten. Bij een goede verkaveling is dus het houden van 40 melk koeien met jongvee op een éénmansbedrijf goed te doen. Onder minder gunstige omstandigheden (door verkaveling of slechte gebouweninrichting) zal een éénmansbedrijf de handen echter vol hebben. 60 MELKKOEIEN Veel nieuw gebouwde en nieuw te bouwen ligboxenstallen worden of zijn gebouwd voor 60 mk en bijbehorend jong vee. Bij een zowat ideale situatie van gebouwen, verkave ling, mechanisatie enz. blijkt dat er per jaar 3.200 man- BENODIGDE ARBEID VOOR MELKVEE OP GOED VERKAVELDE BEDRIJVEN Naast het probleem van het voldoende voer kunnen win nen voor de winterperiode, gaat de arbeidsbehoefte een steeds grotere rol spelen. Daarom is in onderstaande be rekening de arbeidsbehoefte van 4060 en 80 melkkoeien met jongvee eens begroot. A 20 ha bedrijf, goed verkaveld met 16 ha grasland en 4 ha mais en 8 ha maaien voor voordroogkuil. 40 melkkoeien en 28 stuks jongvee. B 30 ha bedrijf, goed verkaveld, met 24 ha grasland en 6 ha mais en 12 ha maaien voor voordroogkuil. 60 melkkoeien en 42 stuks jongvee. C 40 ha bedrijf, goed verkaveld, met 32 ha grasland en 8 ha mais en 16 ha maaien voor voordroogkuil. 80 melkkoeien en 56 stuks jongvee. 40 MELKKOEIEN Uit deze berekeningen blijkt dat bij 40 melkkoeien onge veer 2.600 manuren nodig zijn. In de winterperiode is dit werk goed te doen door één man. Tijdens de voederwin- naal gebeuren. Ook is het waard om te overwegen het jong vee elders te laten opfokken. Het jongvee naar een opfok- bedrijf brengen, betekent weer een arbeidsbesparing van 350 manuren. Misschien is het aantrekkelijker om te proberen de pro- minderen zodat het eindresultaat toch gelijk blijft, duktie op te voeren en het aantal melkkoeien wat te ver- 80 MELKKOEIEN Dit is een aantal dat_maar op weinig bedrijven past. Het is teveel voor een éénmansbedrijf en te weinig voor een 2- mansbedrijf. Als 2-mansbedrijf passen 100 melkkoeien beter. Alleen de dagelijkse veeverzorging vraagt bij 80 melk koeien reeds 7.5 manuren. Daarom moeten deze bedrijven echt gezien worden als 2-mansbedrijven die uitgroeien naar ongeveer 100 melk koeien. Wanneer het mogelijk is, zal het nog beter zijn, te streven naar een 3-manbedrijf, omdat de werkverdeling en de vrije tijd dan beter is in te passen. Misschien komen we nog zo ver dat op dit soort bedrijven om beurten 2 man werken en 1 man vrij is. Op die manier zijn de arbeidstijden dan te vergelijken met de „normale burger" die ook van het jaar „vrij" heeft. TENSLOTTE Bovenstaand artikel kan beschouwd worden als een waar schuwing voor te snelle uitbreidingen. Overweeg eerst goed wat U gaat doen voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Er zijn in de praktijk altijd uitzonderingen die de regel bevestigen en er zijn nu eenmaal mensen die meer kunnen dan een ander. Zorg echter dat er op tijd een waar schuwingslampje gaat branden en neem niet al te veel hooi op uw vork. Manuren per jaar ABC Het aantal koeien wordt bepaald door het arbeidsaanbod. uren nodig zijn. Teveel voor een zogenaamd eenmansbe drijf. Er moeten namelijk per dag in resp. jan. en mei 9 en 10 werkuren worden gemaakt. Er moet dus goed overwogen worden wat er gedaan wordt bij dit aantal melkkoeien. Een behoorlijk aandeel van de arbeid zal geleverd1 moeten wor den door vrouw en andere gezinsleden. De loonwerker in schakelen voor drijfmest uitrijden, maaien van gras voor de voederwinning, en het inkuilen is noodzakelijk. Er moet op het bedrijf de beschikking zijn over een schud apparaat voor de voederwinning met een minimale werk- breedte van 3.00 m. Het uithalen van kuilvoer moet machi Verzorging van melkkoeien 4- jongvee melken-voeren-uitmesten enz.) Graslandverzorging Voederwinning (inkuilen loonw.) Mais Totaal Algemeen werk Totaal Manuren per koe 1.884 2.198 2.643 165 247 330 72 108 128 76 114 152 2.197 2.667 3.263 400 500 600 2.597 3.167 3.863 65 jan. mei 53 jan. mei 48 jan. me Arb.behoefte per dag in uren 7,5 8,5 9,1 10,0 11,1 11,< W. VAN SLUYS, Roosendaal. De organisatoren en inzenders kun nen terugzien op een goed geslaagde fokveedag die geen schade had ge leden van de kort tevoren gehouden ZLM-dagen waar ook verschillende Thoolse dieren aan hadden deelgeno men vooral in verband met de zeer toe te juichen activiteiten van de K.I. Ver. Wouw e.o. Dat zij zo voort mo gen gaan! Door 17 inzenders werden 123 nummers opgegeven. Thans werd in 2 keuringsringen gekeurd wat goed voldeed. Het vee was in goede conditie, goed getoiletteerd en het voor brengen is in de loop der jaren sterk verbeterd. Het gehalte van het aangevoerde vee was goed te noemen. De kop ver schilt misschien weinig met enkele voorgaande keuringen doch de middenmaat is aanzienlijk verbeterd en ondereind is er hoegenaamd niet meer, wat ook blijkt uit het feit dat er naast de vele eerste en 2e prijzen slechts 2 x een derde prijs behoefde te worden toegekend. Bij de stieren werd kampioen Nardus van J. J. v. d. Slikke te Poortvliet. Deze Nardus, als zoon van Schroorsma Nien- ke's Keimpe geboren bij fam. Oosterveld uit dezelfde moe derstam als Hilbrand is een best ontwikkelde goed bespierde stier van vlot goed type met een best stierenkruis. Ook be kend als ZLM-kampioen. Reservekampioen werd Dirk Cornells (v. Acrobaat) van Maatschap Duijnhouwer, Scherpenisse. Een malse stier met goede bovenbouw en iets korte hals. Het jongvee vond zijn sterkste troeven bij de oudste kalf- vaarzen en de jeugdige kalfjes hetgeen wel vaker zo lijkt. Kampioenvaars werd Ytje 42 (v. Dageraad 28), eig. J. J. v. d. Reserve jeugdkampioene Renske 23, 2-805 877. Slikke vnd. Misschien iets weinig gerekt, verder zeer goed op alle punten. Reservekampioenvaars Fransje 38 (v. Jetje's Hille), van A. Duijzer, Poortvliet. Gerekte, correcte vaars van goed type. yOOR het kampioenschap der volwassen koeien ontstond een pittige strijd tussen Maartje 47 K.S.e. (v. Jelou- mer Gerard Wouter 6), van J. M. Klippel, Stavenisse en Dientje 52 K.S. (v. Hilbrand), van J. J. v. d. Slikke. Eerst genoemde won uiteindelijk wederom en is best ontwikkeld, behangen, correct, vlot goed van type en solide. Dientje 52 is bijkans van ideale ontwikkeling, vlot goed van type met een ruime uier. Mede in de eindstrijd zaten Renske 15 (v. Hilbrand), van J. J. v. d. Slikke, Corrie (v. Skyldumer Bou ke), van Gebr. Noom, St. Maartensdijk en Tineke (v. Lode- wijk 16 v. d. Waard), van J. P. v. d. Jagt, Poortvliet die voor een goede slotfase zorgden. Om het jeugdkampioenschap was de strijd nog zwaarder en wederom tussen v. d. Slikke en Klippel. Maartje 54 (v. Creiltje's Keimpe 2), van J. M. Klippel, dochter van de kam pioenkoe werd ook wederom jeugdkampioene. Zeer typische jonge koe van goed ras, spenen iets zwaar. Renske 23 (v. Hilbrand), van J. J. v. d. Slikke werd haar reserve. Best ontwikkelde jeugdige vaars van vlot goed type. Anneke (v. Jetje's Hille), van D. M. Giljam, Poortvliet, 3e op tal heeft een zeer goede romp doch iets weinig kleur op de uier en Dientje 53 (v. Hilbrand), van J. J. v. d. Slikke is een mach tige koe doch iets weinig jeugdig. Het beste uier viel ten deel aan Adriana 30 een 3^-jarige Ivan-dochter, van Maatschap Duijnhouwer nadat ook de 13-jarige Clara (v. Dokter Lente's Verwachting), van G. A de Hond, Tholen, haar goede hoedanigheden in dezen had getoond. Deze koe behaalde ook een le prijs in de 50.000 kg klasse. In de 40.000 kg klasse won Renske 9 (v. Klaas 115). van J. J. v. d. Slikke een vlot goede malse koe. Zij werd gevolgd door de best ontwikkelde Nelly v. d. Witte Hoevt van M. C. Wieland te Stavenisse. Deze Skyldumer Bouke dochter heeft ook een goed zijaanzicht. |N de 30.000 kg klasse waren het Anna 3 (v. Albert 3) van A. Duijzer en Gerrie 26 (v. Amarilla's Gretha'j AKA 2 die elkaar dicht benaderden. De eerste is gerekt ei niet te sterk gelijnd, de tweede vastgebouwd doch iets min der rijzig. Groepen: Fokgroepen 5 stuks, la J. J- v. d. Slikke. Zeei goede uniforme collectie best ontwikkelde typische koeiei gevormd door 4 Hillebrand-dochters 4- de vlot goede Rensk< 9. lb D. M. Giljam. Vrij goede collectie doch iets minde: uniform dan vorige keer dachten we. Fokgroepen 3 stuks: la Gebr. Noom. Uniform 3-tal goede typische koeien met bemerking op één uier. lb J. M. Klip pel. Vlot goede collectie correcte koeien waarbij beide kam pioene's een A 209-dochter met ietsje minder snit. Niei aantoonbaar minder dan de vorige o.i. 2a Gebr. Noom. Goe de groep, kon misschien iets meer „rek". 2b G. A. de Hond Vrij goed, kop iets gewoon. Met 3-tallen jongvee: la A. Duijzer. Goed en beh. uniform lb G. A. de Hond, uniform en jeugdig, lc A. Duijzer ook vrij goed. 2e prijzen voor resp.: Gebr. Noom, A. Duijzer er W. J. Hage, Poortvliet. Bij de koeien met 2 afstammelingen was het la Maartje 47 van J. M. Klippel een vlot goede groep met goede uiers er lb Renske 9 van J. J. v. d. Slikke gevolgd door 2 bovenge noemde kopkoeien, dus ook goed. 2e Mina 2 van Maatschap Duijnhouwer. Met 4 dochters won Adriana 8 van Maatschap Duijnhouwer ook een le prijs. De koe zelf gaf ruim 40.00C kg uit een nog zeer goede uier en haar vererving is ook goed, vooral in de uiers. De maten voldoende. Afstammelingen van stieren: Van de K.I.-stieren waren ei 3 goede collecties. Ook nu was de voorstap weer voor Jetje's Hille van K.I. Wouw. Het zijn gerekte vastgebouwde dierer met goede uiers. Hij werd op de voet gevolgd met lb dooi Creiltje's Keimpe 2. De dochters van deze stier vertoner nog iets meer snit doch een enkele kon iets meer „rek". De lc-groep van Ivan was ook uniform met goede uiers, enkele dieren iets klein. In de rubriek natuurlijk dekkende stieren was het de col lectie van Hilbrand van J. J. v. d. Slikke die imponeerde door de beste zeer uniforme maten. De kampioensgroep tenslotte was het zeer goede 5-tal van J. J. v. d. Slikke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9