Rond de Schelde Droogte en tunnelwerken kanaal Zuid-Beveland vergroten kansen op droogteschade Problemen van duivenschade in gewassen nog niet opgelost Droogteproblemen bij verschillende gewassen Een zomertje wel Regen was zeer welkom 5 De hoeveelheden regen die bij het onweer van af gelopen donderdag op ZUID-BEVELAND zijn gevallen, waren op de meeste plaatsen niet groot. De voornaam ste gewassen die schade ondervinden van de droogte zijn de aardappelen, de plantuien en het graszaad. De kleur van de aardappelen is wel erg donkergroen^ bij blauw af. Het ontstaan van doorwas is onder deze/ om standigheden niet uitgesloten. De meeste schade vindt men waar er bovendien nog problemen waren met de struktuur. De plantuien blijven door de droogte te klein; ze bollen onvoldoende. De opbrengst zal tegen vallen. Met het maaien van het graszaad is men een dag of vier eerder begonnen als aanvankelijk verwacht werd. Enkele percelen zijn echt wel te snel afgerijpt, wat de opbrengst ongunstig heeft beïnvloed. Van de meer op tijd, dus de normaal afgerijpte percelen lijkt de opbrengs goed tot zeer goed te zijn. Op vele percelen gaat het graszaadhooi in vlammen op, doordat er vrijwel geen belangstelling voor is. In de andere gewassen val; de droogte-schade mee, mits er geen bepaalde foutexi zijn gemaakt bij de Na de langdurige droogte, in WALCHEREN viel in de maand juni slechts 20 mm regen, kregen we begin juli enkele flinke regenbuien. De regenhoeveelheid varieerde binnen ons gebied van ongev. 2040 mm. Na een lange droogteperiode zijn dergelijke hoeveelheden regen iets teveel, vooral in deze tijd van het jaar wanneer de verdamping ook hoog is. Voor de meeste gewassen zal deze regen nog gunstig kunnen werken. De blad ontwikkeling bij o.a. blauwmaamzaad en bruine bonen, is wat aan de lichte kant, maar voor een goede zaad- en peulzetting is het zonnige weer en de regenval gun stig. Ook voor de uien, die op vele percelen een wat dunne stand hebben, zal de regen gunstig werken nu de bolVorming is begonnen. Het warme zonnige weer heeft ook weer een gun stige invloed op het voorkomen van minder gewenste insecten. Zo komen er in diverse percelen blauwmaan- zaad nogal wat zwarte luizen voor, terwijl in uien de preimot is waargenomen. In het eerste geval kan de zaadproduktie worden afgeremd wanneer het blad vroetijdig als gevolg van de luisaantasting afsterft. Bij de uien gaat het vooral om een mogelijke beschadi ging van de bol door de larven van de preimöt. De aan getaste uien zijn voor consumptie ongeschikt. Een partij met aangetaste uien is voor bewaring eveneens onge schikt. De aangetaste bollen zullen vlug tot rotting overgaan. Overigens is het droge zonnige weer vooral voor de granen gunstig geweest. De aantasting door schimmels is er wel door afgeremd, terwijl er vóór de regenval geen legering van het gewas voorkwam. Vooral de mais had echt zijn weer. De groei en ontwikkeling van dit gewas is bijzonder goed! Voor de vroege aardappelen is de regen duidelijk te laat gekomen. Het percentage bonken zal daardoor wat laag blijven. Hoe het met de Bintjes uit zal pakken, moet nog worden afgewacht. Op sommige percelen is doorwas waargenomen, op andere percelen niet. Tenslotte is voor de grasgroei de regen ook bijzon der welkom. Op vele bedrijven was de grasvoorraad mi nimaal. Het probleem van de duivenschade blijft nog steeds voortwoekeren. Dezer dagen zagen we nog een perceel erwten dat gedeeltelijk een zeer dunne stand had door duivenschade. De planten die nog overgeble ven waren werden nu weer geregeld van hun peulen ontdaan. Vermoedelijk brengen deze gedeelten hun zaai zaad niet op. Sommige collega's klagen dat de jagers niet voldoende aktief zijn. Er zijn ook collega's die zelf het probleem proberen op te lossen! De oogst is weer begonnen met het veldbeemdgras- zaad en de karwij. Ook het plukken van de plantuien staat weer te wachten. Wat gaat de tijd snel. Na zaaien en verzorgen zijn we al weer aan oogsten toe. De droolgte die ook op NOORD-BE VEL AND al gedu rende ruim een maand aanhoudt en af en toe gepaard gaat met hoge temperaturen, benadeelt met name de groeiomstandigheden voor de aardappelen. De enkele millimeters neerslag van vorige week hadden slechts het affect van de bekende „druppel op een gloeiende plaat". De ontwikkeling van de knol is traag terwijl vormen van doorwas waarneembaar zijn. Kunstmatige berege ning behoort in dit gebied tot de onmogelijkheden. De analyse van twee slootwatermonsters leerde ons weer dat het slootwater hiervoor te brak is. Deze bevatten resp. ongev. 3500 en ongev. 19000 mg chloor per liter water. Uit de landbouwkundige normen, behorende bij de kwaliteitsbeoordeling voor water, blijkt dat 3500 mg chloor Der liter nog geschikt is voor ziektebestrijding. Ligt het zoutgehalte boven de 5000 mg chL/1. dan is het water niet meer geschikt voor gebruik in de land bouw. De verbrande bladranden, die op diverse perce len waarneembaar zijn, zouden daarom best wel eens het gevolg kunnen zijn van verbranding door het ge bruik van te „zout" slootwater bij de bespuitingen. Het graan heeft dit jaar het melkrijpe stadium be reikt zonder dat het op noemenswaardige schaal werd aangetast door luizen. Veelal vindt men bovenin de arenwitgekleurde loze pakjes. De oorzaak hiervan zou de graantrips kunnen zijn, maar dan zijn het meestal de onderste pakjes van de aar die loos en witgekleurd zijn. Een andere molgelijkheid zou hittebeschadiging kunnen zijn. In dergelijke gevallen is de temperatuur van dien aard, dat de sapstroom onvoldoende is. Het bovenste deel van de aar kan dan verwelken. De aantas ting van tarwe voor voetziekte lijkt dit jaar wat ernsti ger dan het in voorgaande jaren het geval was. Legering tengevolge van voetziekte treedt meestal op tijdens veel refgen. Nu is daar geen regen voor nodig. De oogst van het graszaad is weer begonnen. Van 't jaar is het voor het eeröt mogelijk om het produkt in kisten af te leveren. Dit kan echter niet rechtstreeks vanuit de zaadtank van de maaidorser, omdat uit een kist geen representatief monster te nemen is. Tussen- opslag blijft daarom noodzakelijk. Van daaruit kunnen de kisten dan met een transporteur of voorlader worden gevuld. De prijsontwikkeling van het zaad is heel wat gunstiger dan bij het hooi. Dit zal wel tot gevolg hebben dat evenals vorig jaar veel graszaadhooi in rook op zal gaan. 't Is nu het zomertje wel! De ijscoman en de fris drankindustrie maken gouden tijden mee met dit weer. De boer heeft ook graag de zon, maar een malse bui zonder windstoten en hagel is toch bij zulk straf weer hartelijk welkom! 't Lij kt net of de buien de WESTHOEK links laten liggen dit jaar. De gevolgen zullen waarschijnlijk niet uitblijven, want er zijn toch wel percelen aardappelen waar de doorwas flink zit te woekeren. Vooral de perce len waar veel jong blad bijkomt moet je van onderen niet vertrouwen. De eerste karwij en graszaad zijn gedorsen. De op brengsten zijn goed en wanneer de karwij goed is, is heel de oógst goed, zeiden vroeger de oude boeren! De witte oogst en de bieten staan er inderdaad goed voor! 't Lijkt dat het aantal zaadbieten dit jaar nogal wat minder in aantal tevoorschijn komt dan het vorig jaar. En toch zijn de omstandigheden voor zaadschieters dit jaar weer gunstig geweest. vruchtwisseling of waar een slechte struktuur voorkomt Wat de vruchtwisseling betreft komen er te veei percelen bieten voor die te snel last hebben van de droogte en de warmte. In een te groot aantal gevallen moet daarbij toch ook het te snel terugkomen van bie ten - met daardoor een te snelle vermeerdering van het bietencystenaaltje in het vruchtwisselingssche- ma genoemd worden. Het bqtjjds laten nemen van grondmonsters voor onderzoek op bietencystenaaltjes is dan ook noodzakelijk. Bij de wintertarwe, die toch eigenlijk een behoorlijk goede winter heeft gehad, krijgen thans meerdere per celen te maken met een aantasting door de voetziekte. In dit geval de tarwehalmdoder. De witte aren zyn de duidelijkste symptomen hiervan. Het is zeer vele jaren terug dat dit in een zo ernstige mate voorkwam. Als de belangrijkste punten die deze voecziekte kunnen beper ken of voorkomen kunnen, worden genoemd: niet te vroeg en niet te diep zaaien; zorgen voor een ruime vruchtwisseling en een goede struktuur. Doordat op niet alle percelen suikerbieten het luis- bestrijdingsmiddel afdoende heeft gewerkt, was het op een aantal percelen noodzakelijk een tweede bespuiting uit te voeren. Bij de werken voor de tunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland bij Schore, wordt sedert geruime tijd gewerkt met een zware bronbemaling. Nu in deze perio de dat onze cultuurgewassen veel vocht nodig hebben, terwijl er zeer weinig neerslag valt, gaan in dit gebied verschillende gewassen lijden aan een chronisch water tekort. Houdt deze droogte en warmte aan, dan kan het voor sommige gewassen catastrofaal zijn. Ook het in dit gebied gelegen grasland zal problemen krijgen met de her groei. Eindelijk kregen we dan in WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN op 5 juli j.l. enige regen van beteke nis. Op de meeste plaatsen regende het ongeveer 25 mm. Het was ongeveer zes weken droog geweest. Vooral voor de aardappelen, uien en granen was het hard nodig. De afrij ping bij de granen ging naar onze mening te vlug. Momenteel is er veel graan gelegerd, maar we hebben goede hoop dat deze toch weer edeeltelijk overeind zal komen. Het is ons opgevallen dat er in sommige perce len tarwe veel voetziekte m.n. tarwehalmdoder voor komt. Vaak gebeurt het dat zo'n 2030 van de planten reeds nu al dood zijn. Een korrel van enige be tekenis wordt hierin niet gevormd. Dit zal dan ook flink opbrengst kosten. Luizen komen er in de granen dit jaar maar weinig voor. Toah verbaast het je dan weer te zien dat zo veel boeren hiertegen gaan spuiten. Waarom? Want in proeven, gedaan tijdens de laatste ja ren, is gebleken dat een bespuiting pas zin heeft als er 10 of meer luizen per plant voorkomen en dan nog vóór het melkrijpe stadium. Dit rijpheidsstadium was op de meeste percelen reeds in de eerste week van juli bereikt. Anders is het met de luizen in de bieten. Veel collega's zijn dit jaar genoodzaakt geweest een tweede keer te spuiten. Met de oogst van graszaad is men volop bezig. De oogst verwachtingen zijn gunstig. Ook karwij ligt reeds in het zwad, terwijl eveneens reeds een begin is ge maakt met de oogst van plantuien. De prijs is weer erg goed, getuige de geldopbrengsten tot ƒ8.000 per ha. In tegenstelling tot voor een paar jaren, toen dit gewas nog in handwerk moest worden geoogst, gebeurt dit nu machinaal en vraagt dus weinig uren meer. Voor het koolzaad hebben wij geen goede verwachtin gen. Het blijkt dat minder dan de helft van de bloei een gezonde peul zal geven. Veel peulen zijn niet ge vormd, verdroogd of aangetast door de snuitkever of galmug. We zijn erg benieuwd wat hiervan de kg-op- brengst zal zijn? Het Rijk en de Provincie nemen het tegenwoordig met „de schieters" niet al te nauw. Ondanks het feit dat de distelverordeningen nog steeds van kracht zijn, zul len de pluisjes van de distels weer spoedig over onze akkers waaien. Dit wordt toch wel een beetje te erg! We hebben geen hekel aan een goed milieu, maar wan neer, dat met medewerking van de boer en zijn hak tot stand moet komen, dan willen we deze taak graag aan deze instanties overlaten. Met afdamming van de Oosterschelde gaat men rustig door, hebben wij begrepen en daar zijn we blij om! Op merkelijk vinden wij het, dat niemand het meer heeft over de gevaren van de verzilting. Degenen die tegen afdamming zijn brengen vele argumenten naar voren, maar dat het Z.W.-Deltagebied met een steeds verder indringende zouttong met de verzilting moeite krijgt, ontgaat blijkbaar aan hun aandacht! (Zie verder pag. 7.) De laatste weken is het weer een ouderwetse zomer ge weest. Zeer hoge temperaturen waren aan de orde van de dag en met de hooioogst liep alles op rolletjes en heel veel hooi van goede kwaliteit is geborgen en zal straks bij het opmaken van de voederbalans voor de a.s. winter een heel belangrijk gewicht in de schaal leggen, zodat de aankoop van krachtvoer beslist veel lager geraamd kan worden. De grasdrogerijen beleefden gouden weken. De zon, de grote warmtebron, speelt in dit proces een buitengewoon belangrijke rol en dit scheelt een hele slok op een fikse bor rel, zodat de besparing aan stookolie heel groot zal zijn. Verder verloopt de afzet van het gedroogd produkt heel vlot, want de afnemers staan er min of meer op te wachten en dat geeft als voordeel een goede stabiele prijs met tevens haast geen renteverlies. Voor de teler is het ook erg inte ressant om tegen dagprijs te kunnen leveren en reeds vroeg in het seizoen geld te beuren. In het verleden was vlas meestal een welkom gewas in het bouwplan, omdat men er reeds vroeg zaken mee kon doen en een goede vervanger hiervoor kan misschien het gewas lucerne wel worden, nu er door de gróte wereldbehoefte aan vlees steeds meer mes- terijen komen. Voor de akkerbouw is het mooie, droge en hete weer op den duur toch wel een erg lastige zaak. Droogteverschijnselen in de gewassen betekenen stilstand in de groei en zo'n achter stand is niet gauw meer in te halen. Vele bieten „sliepen" na de middag en als ze dat eenmaal gewend zijn, dan gaat dat ten koste van de produktie. Na een hevige regenval gaan ze dan echter weer aan de slag en gaan jammer genoeg steeds meer nieuw blad vormen. zodat ze in wezen zichzelf gaan consumeren en er van een behoorlijke wortelgroei voorlopig geen sprake meer is. Onze beste suikerfabriek is nog steeds een regelmatige gezonde groei te velde. Typisch is morïienteel het nare verschijnsel, dat bieten welke als voorvrucht granen hebben gehad waarvan het stro gehakseld en ondergeploegd is, het thans bij het extreme droge weer bijzonder slecht doen. Beslist zou een gedegen onderzoek hiernaar wel aan te bevelen zijn, want bij steeds terugkeren de slechte stroprijzen zijn we slechts gebaat bij oplossingen welke achteraf geen geld gaan kosten. Na half juli begint de natuurlijke afbraak van de blad luizen en behoeven we hiertegen niet meer te spuiten. Met één keer spuiten hebben we de luizen in de bieten goed in toom kunnen houden en volgens de tellingen hebben we het aantal van de zwarte bonenluizen tot meer dan de helft terug kunnen dringen en typisch is het, dat er haast geen perzikbladluizen meer te vinden zijn. Deze laatst genoemde zijn juist de grote boosdoeners wat de verspreiding van het vergelingsziektevirus betreft. In de aardappelen is veel groene luis waargenomen en in de granen is de luisbezetting wel erg meegevallen. Momenteel staan veel van onze sloten droog en dit is wel een groot verschil met andere gebieden in ons land. We kunnen geen water van buiten inlaten om het grondwater peil te verhogen! Maar wie weet kan in de toekomst een afgesloten Schelde met een goed hoog zomerpeil onze ge wassen doen profiteren van voldoende goed grondwater. Droogtegevoelige gronden zijn er veel meer dan we ogen schijnlijk op de groene kaart van de provincie Zeeland zou den verwachten en wellicht is hiervoor in de toekomst wel een oplossing te vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5