Biesbosch waarheen? Raming Westeuropese suikerbietenareaal J973 CHV - Flinke omzetstijging boekjaar '72/73 5 VERSLAG GESPREKSAVOND De afdelingen Biesbosch-Werkendam van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen en van de ZLM hebben op 19 juni j.l. een gezamenlijke vergadering belegd, waarvoor als inleider was ui genodigd ing. T. H. Folmer, diirecteur van het Recreatieschap „Nationaal Park de Bies- bcsch". Na dcor voorzitter L. Melse te zijn ge ïntroduceerd hield de spreker een inleiding die ook voor nl et-aanwezigen uit deze omgeving uitermate interessant is. Daarom laten we hier een verslag volgen. ANDER andere hebben de 4 volgende factoren er toe geleid dat de Biesbosch in een overgangsstadium verkeert. 1. De Deltawerken hebben de Biesbosch letterlijk ten dode gedoemd. Eb en vloed veroorzaakten ontoegan kelijkheid. Griend- en rietcultures waren een bron van inkomsten. Hiervan is nauwelijks sprake meer. 2. In de ruilverkaveling de Noordwaard en Altena- West werden de restanten van het lijk, de dode Bies bosch, weggeploegd en verkaveld, doorsneden met wegen, bruggen en leeggezogen door draineerbuizen, aldus de inleider. 3. In de Zuidwaard is door de aanleg van spaarbekkens (2 in uitvoering en 2 in voorbereiding) de landbouw verdwenen. Slechts rondom deze bekkens blijft nog enig moeras bestaan. Er is geen eb en vloed meer en zandplaten vallen niet meer droog. Grienden worden verwaarloosd, bossen worden oerwouden, terwijl de brandnetels en stekels welig tieren. 4. De laatste factotr is de mens, niet de boer of de griendwerker, maar de toerist, de dagjesmensen, de bootjesvaarder en de patateter. De eerste drie fac toren zorgen voor rust en de laatste factor voor la waai. BIESBOSCH WAARHEEN IVE Biesbosch is uniek in West-Europa. Het gebied is eigendom van de Domeinen, Staatsbosbeheer en het Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch. Daar-om- heen zijn er nog enkele particuliere eigendommen t.w. de Dordtsche Landbouw Ónderneming Jannezand, Stee- nen Muur en anderen en de gemeenten Hooge en Lage- Zwaluwe, Made en Drimmelen en, Dussen en Werkendam. Een ieder heeft plannen voor dit gebied hetgeen tot een chaos kan leiden. HET RECREATIESCHAP NATIONAAL PARK DE BIESBOSCH AM een en ander planmatig in banen te leiden is door gemeenteraden en vertegenwoordigers uit Provinciale Staten een „Recreatieschap" opgericht. Het strekt zich tot doel om de recreatie te ontwikkelen en tot natuurschoon met het landschappelijk karakter te beschermen. Naast een directeur en een administrateur die het Dagelijks Bestuur bijstaan, is er een Recreatie- raad, die ongeveer 4 keer per jaar bijeenkomt. Het Recreatieschap is geen overheidslichaam, maar een or ganisatie waarin gemeenteraadsleden en Burgemees ters van de aangrenzende gemeenten zitting hebben. Deze gemeenten zijn Almkerk, Breda, Dussen, Hooge- en Lage-Zwaluwe, Made en Drimmelen, Raamsdonk en 4* SCHILLENOPBOUW 5e schil: Dit zijn de zones met de zgn. „filterfunctie", waar de grote massa vanuit Rotterdam, Dor drecht, Gorkum, Breda e.d. kan worden opge vangen. De grote gemotoriseerde watersport komt ook in deze laatste schil aan zijn trekken. Hierin liggen twee zwaar tepunten en wel in de N.W.-hoek rond de Petrusplaat de Z.O.-hoek tussen Spijkerboor- Oostkil en Kurenpol- der. Met betrekking tot de toegangswegen is men nog lang niet rond, omdat de geprojecteerd provinciale weg tussen het veer Kop van 't Land en Hank waarschijn lijk niet zal worden aangelegd. Werkendam. Ook het provinciaal bestuur van Noord- Brabant en de gem. Rotterdam neemt hieraan deel. Het Recreatieschap heeft dus een coördinerend karakter en opportunisme is uit den boze. BASISPLAN INE voorstudie is met een globaal plan gereed. Eerder was een rapport van de Grontmij verschenen „Na tionaal Park de Biesbosch" hetgeen is afgekeurd. In ge wijzigde vorm heeft de Provinciale Planologische Dienst een nieuwe structuurschets voor de Brabantse Biesbosch opgesteld. Vermeldenswaard is nog, dat het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk het project zal gaan subsidiëren indien dit basisplan en de „deelplannen" straks zijn goedgekeurd. Ter verduidelij king nog het volgende: Het basisplan zal gebaseerd zijn op de structuurschets, waarin in grote lijnen de bestemming van de Zuidelijke Biesbosch wordt aangegeven. Daarnaast worden in di verse „deelplannen" bepaalde facetten in dit gebied uit gewerkt. Een voorbeeld van' dit laatste is de Kurenpol- der. Vooruit lopend op het gehele project is de Kuren- polder bij Keizersveer reeds ontwikkeld voor dagrecrea tie. De gemeente Dussen zal dit recreatieproject zolang beheren om het t.z.t. aan het Recreatieschap over te dragen. De naam „Nationaal Park" is helaas erg ongelukkig gekozen (red.). De Biesbosch is geen park en men zou misschien aan de Nationale Parken kunnen denken, die in Engeland van de grond zijn gekomen. Dit is geens zins het geval. Ook aan beheersovereenkomsten met landbouwers in de randgebieden wordt niet gedacht. TERUGKOMEND op het basisplan kunnen 5 schillen worden onderscheiden: le schil: Deze bestaat uit het Centrum van de Zuid- waard met het natuurreservaat de Dood waar de natuurwetenschap vooropstaat. (Niet toeg. voor publiek.) 2e schil: Deze bestaat uit een natuurgebied rondom de eerste waarin geen nutsvoorzieningen e.d. zijn gepland. Hierin kunnen wel natuurliefheb bers in doordringen. 3e schil: Geschikt voor waterrecreatie. Hier zullen aan legplaatsen en andere eenvoudige voorzienin gen worden bewerkstelligd. 4e schi: Tot dit gebied zullen dagjesmensen worden toegelaten (semi intensieve dagrecreatie) waar voorzieningen als toiletten, stranden en speelweiden e.d. zullen worden aangelegd. LANDBOUW (NOG) NIET IN RECREATIERAAD VERTEGENWOORDIGD lYTVERSE aanwezigen vroegen zich af hoe de in- U spraak van de Biesbosch-bewoners beter kan wor den gewaarborgd, hoe de overlast van de toerist m.b.t. de agrarische sector kan worden beperkt, of het parti culier initiatief op prijs wordt gesteld. Vergunningen voor het leggen van woonschepen was onduidelijk, de bestrijding van brandnetels er. stekels voor de boeren in de Noordwaard en in Altena-West lijkt niet afdoen de. Ook het plaatsen van vuilnisbakken en naamborden dient aandacht te krijgen. Voorts ondervindt de water sport grote overlast van snelvarende boten. Met betrekking tot een vacature in het Recreatieschap wordt een vertegenwoordiger van de gemeenteraad uit Werkendam aanbevolen. Het lijkt ons gewenst dat deze persoon ook het vertrouwen van de agrarische bevolking dient te hebben terwijl hij voldoende ruggespraak met de georganiseerde landbouw in de Biesbosch behoort te onderhouden. Over de andere vragen zal de heer Folmer zich nog beraden en deze doorspelen aan zijn bestuur. Laten we t.z.t. nagaan of dit werkelijk gebeurd is. Voor de overlast van de snelvarende boten lijkt een verbodsbepaling met een beperkt vergunningsstelsel naar Fries voorbeeld afdoende. Dit is echter een zaak van Rijkswaterstaat. Daar de agrarische sector geen enkele afgevaardigde noch in het dagelijks bestuur noch in de Recreatieraad heeft, dient hierin verandering ge bracht te worden! Dit was de mening van de vergade ring. Zonder meer kan gesteld worden dat deze bijeen komst nuttig geweest is en dat diverse hiaten en mis verstanden zijn opgelost. De toezegging van de heer Fol mer om t.z.t. het basisplan met de vergadering door te nemen, werd in dank aanvaard. A. VERBRUGGE. De Internationale Vereniging voor de Suikerstatis tiek publiceerde onlangs de uitkomsten van de enquête betreffende het suikerbietenareaal van de aangesloten landen. Deze raming, met de raming van F.O. Licht voor de overige Westeuropese landen, geeft een inzicht in de werkelijke arealen. Suikerbietenareaal in ha Raming aangesloten landen 1972 1973 West-Dui tsland 332.843 350.100 Oostenrijk 48.411 51.300 Frankrijk 415.000 478.000 België/Luxemburg 103.000 105.000 Nederland 112.981 113.500 Denemarken 56.000 67.000 Zweden 42.200 42.000 Spanje 213.700 210.000 Zwitserland 9.843 9.900 Verenigd Koninkrijk 179.000 189.000 Finland 19.100 20.500 Turkije 148.289 160.000 Wijziging 1973 t.o.v. 1972 - in 5,18 5,97 15,18 1,94 0,46 19,64 0,47 1,73 0,58 5,59 7,33 7,90 Totaal Italië Joegoslavië Ierland Griekenland 1.680.367 246.000 74.78» 34.008 21.100 1.796.300 245.000 79.000 30.430 26.500 6,90 0,41 5,63 10,52 25.59 Totaal West-Europa totaal 375.896 380.930 2.056.263 2.177230 1,34 5,88 'In de campagne 1972/73 werd in West-Europa in to taal 82.444 miljoen ton bieten verwerkt. Met de ha-op- 'brengsten van 1972/73 als basis zou het huidige areaal 88,4 miljoen ton bieten opbrengen, dus ca 6 miljoen ton meer dan in de campagne 1972/73. Zelfs indien de laag- Voor het eerst in haar ruim 60-jarig bestaan produ ceerde de Cehave nv te Veghel méér mengvoeder voor rundvee dan voor pluimvee. Het rundVeevoeder nam ruim 24 in van de mengvoederomzet van het Veghel- se concern, terwijl de produktie van pluimveevoeder nog geen 23 bedroeg. Een en ander was het gevolg van een lichte daling in de afzet van de voeders voor legpluimvee in de sector consumptie-eieren van iets meer dan 2 en een zeer sterke stijging van rond de 30 in de rundveemengsels. Aldus de voorlopige cij fers over het boekjaar 1972/73. De stijging in de rund veesector is onder andere een gevolg geweest van de groeiende rundveestapel in Noord-Birabant en de toene mende produktie per dier. Daarnaast hebben de rund veehouders, ondanks de aanzienlijk ongunstiger prijs verhouding tussen melk en krachtvoer dan vorig jaar, hun veestapel royaal blijven voeren. In totaal steeg de omzet in CHV pluimveevoeder 7 Een percentage dat gedrukt werd door de daling in de legvoeders en ver band houdende met de slechte situatie op de eiermarkt. De braadkuikenvoersector steeg en wel met zo'n 13 vooral als gevolg van een vergroot marktaandeel. Met 53 van de totale omzet bleef het varkensvoer de be langrijkste peiler van de mengvoederproduktie bij de Cehave nv. De omzet in varkensvoeders nam in 1972/73 toe met ca 9 (bijna 60.000 ton). De uitbreiding van de varkensstapel is overigens aan de matige kant geweest. De totale omzet bedroeg het afgelopen boekjaar 795 miljoen tegen ƒ668 miljoen in het vorige boekjaar. De omzet in mengvoeder het leeuwedeel nam toe met bijna 13 tot 1.386.000 ton (1.238.000 ton). De vermeer dering van de mengvoederproduktie van zo'n 150.000 ton ste opbrengst van de laatste zes jaar als basis genomen wordt, zou de produktie nog 83,6 miljoen ton bieten be dragen. Op grond van voorgaande wordt voor de cam pagne 1973/74 in ieder geval gerekend op een grotere 'bietenoogst; hoeveel groter deze zal zijn hangt in belang rijke mate af van de weersomstandigheden gedurende het groeiproces in de komende maanden. in één jaar benadert de recordtoename, welke de Cehave nv met 189.000 ton mengvoeder twee jaar geleden wist te bereiken. Het betrof toen echter om verschillende re denen een uitzonderlijk jaar. Een facet, dat gedurende het afgelopen boekjaar met name de gehele mengvoederindustrie parten heeft ge speeld, is de ongekend hoge stijging van de prijzen voor verschillende grondstoffen. In het bijzonder voor de ei witrijke produkten. Een facet ook, waarmee men voor lopig nog wel rekening zal moeten blijven houden en dat ook zijn invloed op de omzetstijging in guldens heeft doen gelden. Voor wat het kamende boekjaar betreft verwacht de Cehave nv eenzelfde gunstige ontwikkeling als de afgelopen periode, waarmee zij dan de grens van een produktie van anderhalf miljoen ton mengvoeder per jaar zal passeren. LUIS IN GRAAN EN BIETEN In het GRAAN komt tot nu toe weinig luis voor. Bovendien bereikt de korrel nu snel het melkrijpe stadium. Bestrijding tegen luis heeft dan geen zin meer In de BIETEN zal hoogstens op late of hol- staande percelen waar men op meer dan de helft van de planten flinke luizenkolonies aan treft, nog gespoten hoeven te worden. Voorkom bij spuiten overwaaien op buurper- celen. Vooral bij weidend vee brengt dit grote risico's met zich mee

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5