TUINBOUW- KLANKEN Tulpenoogst is begonnenopbrengsten vallen echter tegen Alweer druk met het oogsten! Lage prijzen voor vollegrondsgroenten 11 Ook in hetTHOOLSE land is, met het einde van juni, 'het oogsten van de vollegronds produkten op gang ge komen. Degene die zijn aardloeienperceel op tijd kon "beregenen, plukt er nu de vruchten van, met een mooie produkt. Nog enkele weken, en dan zal de oogst van de plantuien ook kunnen beginnen. Door de droogte verliep de bolvorming uiterst traag en de regen van vorige week was dan ook bijzonder welkom. In de tweede helft van juni zijn de vroegste aardappel telers, óók met hun oogst begonnen vanzelfsprekend om ze vóór de rooidatum van 28 juni gerooid te hebben om hun aardappelteelt om de twee jaar te kunnen uit voeren. De prijs van de eerste aardappelveilingen stelde de telers wat teleur met minder dan 0,50 per kg, daar het beschot dit jaar toch aanmerkelijk achter lag bij vorige oogstjaren. Oorzaak hiervan kan gezocht worden, dat de handelaars per se eerst van hun restant oude voorraad af wilden en dat België misschien wat te ruim invoerde. Door de rooistagnatie met de zware re- genlbuien van vorige week trok de prijs op tot 0,60 0,70 per kg. Het komt ons echter toch voor, dat door de droogte, met soms temperaturen van dertig graden, nogal veel percelen vroege aardappelen een flinke op doffer hébben gekregen. Het ondereind van het loof kreeg het te kwaad met de warme grond, zodat veel planten slap gingen hangen. In hoeverre de gevallen regen er nog verbetering in kan brengen, zal afge- Onder echt zomerse omstandigheden hebben we af gelopen week op SCHOUWEN-DUTVELAND de voor komende werkzaamheden verricht. De gevallen neer slag was bijzonder welkom. Jammer dat een en ander een grillig verloop had. In Duiveland viel van 10 tot 20 mm neerslag, terwijl in sommige delen van Schouwen praktisch niet heeft geregend. De droogte, gepaard gaan de met hoge temperaturen, zal voor diverse gewassen nadelige gevolgen hébben wat de opbrengst betreft. De prijs zal uiteraard straks het rendement bepalen. In onze omgeving zijn nogal plantuien verkocht voor levering le week juli. Van één afnemer weten we dat hij de telers nog een week uitstel van levering heeft verleend. In bepaalde gevallen is het gewas beslist te gering ontwikkeld om van enig rendement te kunnen spreken, zij het dan dat de prijs beslist goed ligt. De meeste percelen doperwten voor de zaadteelt zijn bespoten tegen de peulboorder en kwade harten. De erwten hebben een goede bloeitijd meegemaakt, zodat een kans aanwezig is op een behoorlijk beschot. Hier en daar staat het vroege sortiment van de bloem zaadteelt aan de ruiter. Voor het zomergoed lijkt de start vriendelijker dan vorig jaar. De bloeitijd is in ieder geval onder gunstige weersomstandigheden verlopen. De opbrengst van de vroege aardappelen in ons gebied loopt van perceel tot perceel sterk uiteen. Mogelijk dat wacht moeten worden. Vooral als de struktuur van de grond iets te wensen overlaat, is een Doré uiterst ge voelig, wanneer er extreme weersomstandigheden op treden. In ieder geval is het aardappelrooiseizoen weer be gonnen en het is te hopen dat er door een regelmatige afzet en een goede lonende prijs, de telers voor hun dik wijls extra goede zorgen tot een goed resultaat mogen komen! Ook de zaaiuienpercelen zijn dankbaar ge weest voor de gevallen regen eind juni. De eerste bespuiting tegen de meeldauw is dan ook reeds uitgevoerd, want het is zaak om niets na te laten wat strekt tot gezond houden van een gewas. Het valt de laatste jaren wel op, dat men geen percelen meer ziet met een aantasting van de uienmade, iets dat voor heen regelmatig en dikwijls in erge mate voor kwam. Ook valt het ions op dat |met de rijen bespuitin g met Phytosol ook enigszins de laaltjesziekte teruggedrongen wordt Op plaatsen waar men zeker plekken weet met aaltjeszieke grond, komt dit duidelijk uit, waar wel of niet een Phytosol-bespuiting heeft plaats gehad. Het zou te Overwegen zijn dat de voorlichting eens proeven neemt met en zonder Phytosol-behandeling in gewassen, als sommige bloemzaadsoorten, en knolselderij, die ook last kunnen hébben van het uienaaltje. Zo blijft er altijd weer wat uit te knobbelen om tot een beter oogstresul- taat te kunnen komen! Voorzover ons bekend zijn er in WALCHEREN geen bijzondere vermeldingswaardige feiten te constateren. Alles gaat de normale zomerse gang, waarbij opvalt dat de groenteprijzen de afgelopen week, dus eind juni, bij zonder laag waren. Dat bijv. princessébonen en in min dere mate snijbonen een gunstige uitzondering zijn, doet niets af aan het totaalbeeld van veel te lage groente- prijzen, zodat zomerbieten, kool en andijvie, om maar enkele te noemen, soms nauwelijks de kosten opbren gen van het veilingklaar maken. De bewerkelijkheid en de kosten die de produkten nu eenmaal vragen, komen dan niet eens aan bod, zodat we dit als zuiver verlies post kunnen beschouwen. Nu zijn we echt realistisch genoeg om niet te denken dat de in doorsnee redelijke prijzen van het afgelopen voorjaar gecontinueerd kun nen blijven. Maar de aflbraakprijzen die we de laatste veilingen constateerden, drukken het gemiddelde zeer onplezierig naar beneden. Vrijwel zeker zal bij de eer ste indexbecijfering wel worden vermeld dat de stijging niet hoger is dan gedacht. En dan zal wel doodleuk vol gen: „dank zij de lage groenteprijzen!" Nu is voor onze economie niets funester dan de oplopende indexcijfers der laatste jaren en dde der laatste maanden in het bijzonder. Maar dat men 'het zo gewoon vindt dat de greont'e-fruitsektor deze daling tot gevolg heeft, vin den we een vreemde zaak. Je hebt dan 't idee dat je de kop van Jut bent! 'Hoe weinig er echter te voorspellen valt moge blijken in 't feit dat ons grootste artikel, n.l. de tomaten tegen alle prognose's in, zich bijzonder goed houden. Zelfs zo, dat er al bloemtelers zijn die zich afvragen: nog bloemen of weer tomaten!! Opmerkelijk von'den we vorige week weer „het weer type". Terwijl het overal flink en soms veel (bijv. om geving Breda) regende kregen we op Walcheren maar enkele matige buitjes. We kunnen dan ook wel stellen dat we hier bijzonder veel regen tekort komen met alle narigheid vandien. Nog merkwaardiger is dat de Noord-Westelijke helft van Walcheren weer belangrijk minder regen kreeg dan de zuidelijke helft. Nu staat het statistisch vast dat ge- genoemde N.W. helft een der droogste gebieden is van Nederland. Voor de mensen die wel eens twijfelen aan statistische gegevens is hier de proef op de som! Reeds vele jaren volgen we beroepshalve deze gegevens en uitzonderingen daargelaten, komt alles precies overeen met de statistiek. Voor de Vele mensen die momenteel een poosje wel verdiende arbeidsonderbreking hebben, is ons goede eiland dus wel ideaal. Er wordt dan ook zó uitbundig genoten van 't strandleven, dat de badplaatsen overdag wel uitgestorven lijken en des morgens en des avonds een soort zoemende bijenkorf zijn. 't ls maar hoe je 't bekijkt. Voor ons te droog, is voor de ijs- en frisdranken industrie 't meest ideaal, waaruit af te leiden valt dat het maar goed is dat we zelf het weer niet kunnen be palen! de regenval op de droogtegevoelige grond een goed ef- fekt zal hebben. Vóór de le juli zijn al wat vroege tulpensoorten aan de kopers afgeleverd en in veel gevallen mindere aantallen dan zijn verkocht. De opbrengst van de tulpen valt gewoon tegen. Het heeft er allemaal best voor gestaan, maar na de weersomslag, d.w.z. van de lange koude-periode op de droge-warme, is het tulpen gewas byzonder snel achteruit gegaan. Een en ander zal voor de vrije tulpen resulteren in een hogere prijs, met name voor de kopmaat. Van de zijde van de handel wordt nu reeds meer belangstelling aan de dag gelegd. Tot voor kort waren velen in de bollenwereld van me ning dat de oogst goed zou worden. Voor de zoveelste keer is hiermee bewezen hoe on zeker onze verwachtingen zijn en dat we in de land en tuinbouwsektor sterk afhankelijk van de natuurlijke omstandigheden zyn. Het rooien van de tulpen geeft hier en daar wat moeilijkheden, in die zin, dat in veel gevallen men moet volstaan met voorraad rooien en met de hand ra pen. Een en ander vanwege de overtollige kluiten. Men dient overigens de beschadiging ook in het oog te houden. Indien de prijs zou aantrekken, zal een goede verzorging dubbel worden beloond. VEEL EN GOEDKOPE AARDBEIEN Het was in de afgelopen periode binnen ons gebied bijzonder druk met de aardlbeienpluk. Speciaal was dat het geval in West-Brabant. De laatste jaren wordt dit een steeds belangrijker teeltgébied van aardbeien voor consumptie en industrie. De Brabantse veilingen hadden dan ook grote aanvoeren. In Zeeland is de aardbeien- aanvoer geconcentreerd in Kapelle-Biezelinge. Daar bleven de dagaanvoeren beperkt tot 10 a 15 ton. Aan vankelijk werd in hoofdzaak voor verse consumptie ge plukt, maar door zon en warmte rijpten de vruchten zeer snel. Het aanbod nam geweldig toe en de prijzen kelderden; midden vorige week werd tijdelijk maar ruim 1 per kg betaald voor de goede kwaliteiten con sumptie-aardbeien. De industrie betaalde toen rond 1,20 per kg voor de diverse rassen en rond 1,50 voor de Sengana. Het aanibod voor consumptie zowel voor industrie nam toe, met het gevolg dat de prijzen van de goede kwaliteiten in de tweede helft van de weck weer op liepen en tussen 1,50 en 2,00 per kg werd betaald. Ook de industrie-aardbeien werden duurder. Daarbij zal een rol hebben gespeeld de grote schade aan aard beien die er vorige week woensdagavond ontstond in het gebied rond Bergen op Zoom, toen tijdens noodweer veel hagel viel en grote schade aan het te velde staande fruit werd toegebracht. Aangenomen mag worden, dat deze week de aardbeienoogst vrijwel beëindigd zal zijn en dat betekent dan een zeer korte periode met over wegend teleurstellende teeltresultaten door een te lage prijzen. De aardbeienprijzen liggen niet hoger dan 20 jaar geleden en dat kan in deze tijd niet. Moeizaam was ook de start van de frambozen in Zeeland, die vori ge week begon. Het aanbod bleef beperkt en de kwaliteit viel niet mee. In het einld van de week werden de beste kwaliteiten frambozen verkocht rond 1,10 per 250 gram. De klasse I ging naar de fabriek voor 1,85 per kg. Het staat vast, dat vooral in Zeeland, de fram- bozenoogst 1973 geweldig zal tegenvallen. Berichten als zou er sprake zijn van een produktie van 70 van normaal, missen elke grond. Met een halve oogst is het op de meeste bedrijven bekeken. Beter staan de rode bessen er voor. Ook hiervan kwam de aanvoer op gang en door zon en warmte ging het snel. Klass I van goede kwaliteit werd vorige week verkocht voor 80 tot 90 ct per doosje. Los in de 2-kg krat deden de rode bessen rond 1,55. VEEL VOGELSCHADE BIJ KLEIN FRUIT Hoewel er een gezegde is dat er meestal meer verrot dan verdroogd, dus dat droogte minder erg is dan wa teroverlast, wordt nu toch wel door vrijwel iedere agrariër om regen verlangd. Voor de aardbeien is het al te laat. De vruchten werden alle in zeer korte tijd gaar gestoomd, soms hingen ze gebraden aan de plan ten. En nu is de oogst achter de rug; de plukperiode heeft abnormaal kort geduurd. Voor de frambozen kan regen nog erg nuttig zijn, maar dan moet het vooral niet te lang meer duren. (Zie verder pagina 13.) DINGEN VAN DE WEEK 1 JJTET wordt steeds duidelijker, dat wij binnen ons werkgebied in het komende seizoen te maken krij gen met een bijzonder kleine perenoogst. Het zou wel eens de kleinste oogst sinds 1957 kunnen worden. Naar mate het beeld duidelijker wordt, blijkt dat er op de meeste bedrijven veel te weinig vruchten aan de bomen zijn overgebleven. Het is een vervelende en teleurstel lende situatie, want wanneer men geen produktie heeft kan van tevoren worden gerekend dat het teeltresultaat een grote tegenvaller wordt. Er zijn zoals steeds wel enkele gelukkige uitzonderin gen maar zij zijn erg sporadisch en het merendeel van de perentelers zal rekening moeten houden met een veel te kleine oogst. Het is moeilijk aan te geven wat hier* van de oorzaak is. Vast staat, dat de bespuitingen met Giberellazuur en groeiremmingsmiddelen niet het resul taat opleveren van wat er enkele jaren geleden van werd verwacht. Integendeel, het lijkt wel of het in negatieve zin gaat werken. Er zal nog veel moeten gebeuren en onderzoek nodig zijn alvorens wij bij de peren komen tot een stabiele pro duktie. Zeker is, dat na de top-oogst van 1970 de pro duktie elk jaar is teruggelopen en dit jaar zelfs een diep tepunt wordt bereikt. NJU staan wij overigens in Zuid-West Nederland met dit verschijnsel niet alleen. Het zit in heel Neder land slecht met de peren en er wordt gesproken over een produktie van hoogstens 60 van het vorig jaar, toen het ook al erg tegenviel. Ook in het buitenland zit het fout, althans in enkele belangrijke landen en vol gens de eerste berichten die hierover zijn binnengeko men. Vooral België zal ook een zeer kleine prqduktie hebben. Daar schijnt de toestand vrijwel gelijk te zijn aan die in ons land. Er staat tegenover dat volgens be richten uit Frankrijk dit land een grotere perenoogst dan het vorige jaar verwacht en in West-Duitsland wordt zelfs nog gesproken van een goede oogst. Toch hebben wij redenen om te twijfelen aan de juist heid van deze prognoses. Waarnemingen van deskundi gen spreken over een tegenvallende produktie in Frank rijk en eveneens komen er uit West-Duitsland berichten over een tegenvallende oogst. De eerste berichten schij nen n.l. afkomstig te zijn uit de tijd teen de rui nog moest beginnen en deze is ook in deze beide landen ongekend hevig geweest. Daardoor kan het wellicht gebeuren dat er nog gesproken wordt over een goede oogst die in feite reeds door de werkelijkheid is achterhaald. Ook Italië lijkt een tegenvallende produktie van peren te hebben. De zomerperen doen het daar al niet best en de andere rassen stellen ook teleur. Met name schijnt dat het geval te zijn met de concurrent voor onze Doyen- né du Cornice, de Passé Crassane. Overal dus minder peren en nu maar afwachten waLdit voor gevolgen zal hebben op het prijspeil, al moeten wij er bij zeggen dat er in ons gebied heel wat telers zijn die zelfs bij zeer hoge perenprijzen niet meer op redelijke resultaten mo gen rekenen, eenvoudig omdat er niets aan de bomen hangt. TAT AT de appelen betreft staat vast, dat er een be hoorlijk grotere produktie van appelen gaat ko men dan het vorig jaar voor wat ons land betreft, hoe wel er toch wel streken zijn en zeker niet de minst be langrijke, waar men niet optimistisch is en zeker niet spreekt van een zeer grote oogst. Gemiddeld zal de Nederlandse appelproduktie van dit jaar dan ook minder in omvang toenemen dan veel te lers in Zuid-West Nederland menen te mogen verwachten wanneer zij hun eigen oogst vergelijken met die van he: vorige jaar. Niet vergeten mag worden dat Zuid-West Nederland vorig jaar met de appeloogst slechter zat d ir de rest van Nederland, terwijl het nu juist omgekeerd lijkt te zijn. Opvallend is verder, dat België een kleinere oogst van Golden Delicious verwacht. Frankrijk en Italië zullen een vrijwel gelijke oogst als het vorig jaar heb ben. Op grond van wat bekend is werd dezer dagen tijdens een vergadering van de fruitveilingen door dé voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Mr. J. W. H. Huijts, de conclusie getrokken dat er een gro tere appeloogst in West-Europa gaat komen dan het vo rig jaar maar dat zeker niet gerekend moet worden op de massale produktie van het jaar 1971. En dat geeft toch opnieuw weer hoopl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11