Volop aardbeien CehavenvV^'stel355 Te>e1oon 04130^^^,^,^.,^ CHVmengv^*5 merkbaar voorde''9® 6 VEE EN VLEES INTERNATIONAAL (Vervolg van pag. 4) Bij schape- en lamsvlees was de situatie anders. Daar steeg de binnenlandse produktie met 6 waardoor de da ling van de import met 13 meer dan gecompenseerd werd. Ierland dat elders in de E.E.G. betere afzet vond, verwis selde van plaats als grootste buitenlandse leverancier en kwam thans na Australië en Argentinië. In het le kwar taal van 1973 wist Australië zijn uitvoer van rundvlees naar Engeland tot meer dan het drievoudige van vorig jaar op te voeren. De invoer uit Argentinië steeg met ongeveer één derde. De Meat and Livestock Commission verwacht dat in de E.E.G. het aantal runderslachtingen in de tweede helft van 1973 beduidend groter zullen zijn dan in 1972. Voor 1973 verwacht men een verdere toeneming van het aantal slachtingen. UIT DE PRAKTIJK GESTEGEN VARKENSPRODUKHE IN BELGIË In 1972 is in België de aanvoer van slachtingen met 6 gestegen tot 7.453.454 (was 7.028.953). Het aantal slachtin gen steeg van 5.912.001 tot 6.347.356. Een stijging van de levende invoer van 114.693 tot 137.153 ging gepaard met een toeneming van de levende uitvoer van 1.231.645 tot 1.243.261. De netto-export aan levende varkens is uiteindelijk gedaald van 1.116.952 in 1971 tot 1.106.108 in 1972. Daar staat tegenover dat de uitvoer van varkensvlees steeg van 122.157 ton tot 139.707 ton of omgerekend tot varkens van 1.607.325 tot 1.791.115 stuks. De uitvoer van varkensvlees naar Frankrijk is gedaald van 62.092 ton in 1971 tot 57.080 ton in 1972, die naar Duitsland steeg van 45.318 ton tot 66.282 ton, die naar Italië van 17.342 ton tot 18.322 ton, ter wijl de uitvoer naar Nederland daalde van 203 ton tot 97 ton. De binnenlandse consumptie nam 4.556.231 varkens op vergeleken met 4.304.676 stuks in 1971 en 3.578.326 stuks in 1967. v. d. W. DROOGTEVERSCHIJNSELEN BIJ SOMMIGE GEWASSEN Het zonnige weer is ook op WALCHEREN goed be nut, zowel door de vakantiegangers als door de hooi- bouwers. Wat de hooibouw betreft, er kon in korte tijd met weinig ai'beid goede kwaliteit hooi worden gewon nen. Slechts in enkele gevallen hebben we nog hooi op de ruiter gezien. Overigens is er op een aantal bedrijven nogal wijziging gekomen in de wijze van voederwinning. Er is aanzienlijk meer in gekuild, meestal voor- droogkuil, waardoor de hoeveelheid hooi wat ver minderd is. Overigens houdt het zonnige weer wel in, dat de regen ach terwege blijft. Voor de grasgroei is dit ongunstig. Het dreigt nu wat schaars te worden wat de gras- voorraad betreft. Op de fruitveilingen in ons gebied werden vorige week de appelen opnieuw verkocht tegen gemiddeld wat lagere prij zen dan in de weken daarvoor. Het aanbod was het grootst bij de veiling in Terneuzen, waar op woensdag wordt ge veild en een aanbod van 200 tot 250 ton Golden Delicious geen uitzondering is. De kwaliteit van de appelen is bij zonder goed in Terneuzen. Ook elders worden trouwens pri ma kwaliteiten uit de c.a.- en geschrubde c.a.-cellen aange voerd. Uit het gewone koelhuis is thans geen aanbod meer. De prijs van de klasse I in de grote maten lag vorige week tussen 70 en 80 ct per kg I 65/70 werd rond 65 ct verkocht en I 60/65 tussen 40 en 50 ct per kg. De klasse II kwaliteit was gemiddeld ongeveer 10 ct per kg goedkoper dan de klasse I. Industrieappelen kwamen op 10 ct per kg. Op Zuid-Beveland en in Brabant nam het aanbod van aardbeien van de koude grond sterk toe. Het aanbod van aardbeien, geteeld onder plastic kappen, liep snel terug. Iri het begin van de week was de vraag wat minder, maar in de tweede helft nam de vraag toe en werd meestal tussen 1,70 en ƒ2,per kg betaald voor de aardbeien los in de krat, terwijl de aardbeien in doosjes werden verkocht voor 50 tot 70 ct per 250 gram. De kwaliteit van de koude grond aardbeien is tot op heden zeer goed, maar wel valt het in Zeeland nog belangrijke ras Regina opnieuw tegen, omdat de vruchten door de droogte te klein blijven. Een zeer goede beurt, zowel wat produktie als prijs betreft, maakt de Vola. Dat is overigens niet voor het eerste jaar het geval. In Brabant kwam ook de aanvoer zonder dop op gang en in de tweede helft van de vorige week waren er in Breda en Zundert reeds dagaanvoeren van 120 ton. De prijs lag rond 1,50 per kg. In Zeeland was het aanbod van aardbeien zonder dop van geen betekenis en omdat het zo klein was kon de indus trie ook de prijs niet betalen. De frambozenpluk zal deze week wel begonnen zijn. Eind vorige week waren er de eerste rijpe vruchtjes. De stand van de frambozen is in Zeeland over het algemeen slecht en er wordt gerekend op een nog lagere produktie dan het vorige jaar toen er ook al sprake was van een slechte fram- bozenoogst. Ook voor de groei van de gewassen wordt het wel te droog. Vooral uien en blauwmaanzaad, maar ook aardappelen en bieten gaan droogte verschijnselen vertonen. De minder goede struk- tuurplekken worden nu weer zichtbaar. Voor de granen, vooral die te zwaar dreigden te worden, is het gunstig weer ge weest. Voorlopig is het gevaar voor legeren wel wat minder geworden, om dat hét gewas wat stevi ger is. Op diverse percelen is nog een bespuiting uit gevoerd met een fungicide en Maneb ter bescherming tegen schimmelaantasting. We bevinden ons nu weer in de tijd dat de gewassen hun mooiste stand hebben. Het is dan nu ook weer een genot door het veld te gaan en van al dit moois te genieten. Diverse ge wassen, zoals blauwmaan zaad, erwten, vlas en ook de granen staan in bloei. Opgaan, blinken en ver zinken is een gezegde en we hebben nu de periode van blinken. Voordat we er erg in hebben, zitten we weer in de periode van verzinken! Het gaat in de plantenwereld zo maar evenzo als met mens en dier. Hoewel er al veel be kend is over de planten teelt, zijn er toch ook nog vele vragen. Zo is aan gaande de teelt van aard appelen een onderzoek betreffende de teeltwijze in de praktijk. Diverse telers hebben een enquête formulier ontvangen van het C.A.R. te Goes. Om over voldoende gegevens te kunnen beschikken is het gewenst dat ieder, zo enigszins mogelijk, de gevraagde gegevens ook in wil zenden. Als telers zijn we er toch wel van overtuigd dat naast het wetenschappelijk onder zoek ook de praktijkerva ringen van groot belang kunnen zijn. De ZLM-dagen zijn weer achter de rug. De organi satoren kunnen, dachten wij, op zeer geslaagde da gen terugzien. Gunstig weer en goed bezoek. Ver der. een goede presentatie van de landbouw. Hopelijk hebben ook vele niet-agra- rische bezoekers een in druk gekregen hoe het agrarische bedrijf heden reilt en zeilt! CHV. braodkuik^ivoer II m.a.c. kosï. Wat betaalt u o buiklevering, excl- BTW. Bij 8 ton oer 100 kg franco boerden), V oofGron">9en Jansen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6