Op reis naar Polen De natuur kent geen leerboekjes voor boeren Let op wilde haver Goede oogst in het vooruitzicht Rond de S< helde 5 Er zijn in WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN een aantal studieklubs van boeren die behalve vergaderin gen tijdens de winter, meestal in de maand juni een één- of meerdaagse excursie organiseren. Vaak gaan deze reizen naar het buitenland. De akkerbouwstudie- klub uit Aardenburg heeft zopas een vijf-daagse vlieg reis naar Polen achter de rug. Uw rubriekschrijver heeft deze reis meegemaakt en wil u graag een paar indruk ken weergeven. We bezochten er een fruit- en groentenconservenfa- briek met ongeveer 1300 werknemers(sters) 80 vrouwen. De automatisering was ook hier ver door gevoerd, maar het viel op, dat er niet hard gewerkt hoefde te worden en dat er nogal wat aan de hygiëne mankeerde. Rijdende per bus van Warchau naar het noorden door de goede landbouwstreken, zagen we verschillende staatslandibouwbedrijven (vroegere landerijen van edel lieden), waarvan we er één bezochten. We werden er goed ontvangen en de uitleg over dit bedrijf ging veel verder dan we verwacht hadden. Het viel ons op dat op deze bedrijven de gewassen beter en zuiverder stonden dan op de particuliere be drijven, die er altijd nog 3,7 miljoen zijn, met een oppei De vroege gewassen beginnen nu flink te veranderen in „de WESTHOEK". Met name denken wij aan karwij en graszaad. Het zou ons niet verwonderen dat wanneer u dit leest er percelen gemaaid liggen. De zonneschijn van de laatste weken heeft verschillende gewassen bij zonder goed gedaan. De granen staan er goed voor, zo wel gerst als tarwe beloven wel wat. De bespuitingen in de tarwe hebben wel resultaat opgeleverd. In te dichte percelen zit nu echter toch nog wel wat meel dauw. Zouden we de tarwe toch wat dunner moeten gaan zaaien, vragen we ons wel eens af? Een alge mene wens is nu wel een heerlijke bui. Vooral de aard appelen zouden er erg dankbaar voor zijn, want willen we maximale opbrengsten krijgen, dan is de aardappel toch graag op tijd goed beregend. De hooilbouwers hebben een zeldzame tijd achter de rug. Nog zelden hebben zij het hooi zo goed en zo vlug binnengekregen. De onkruidbestrijding is nu zo zachtjes aan wel beëindigd. Alleen in de aardappelen zouden we nog wel eens wat groeistof kwijt willen. Het onderbro ken voorjaar heeft ons parten gespeeld bij de aard appelteelt. Het best is zo vlug mogelijk na het zetten, opploegen en dan bespuiten tegen onkruid. Dit voorjaar liep het allemaal weer wat anders en dan komt de onkruidbesproeing in de knel. Boeren kan je niet uit een 'boekje leren en ieder jaar ontdek je weer, dat de natuur andere wij'zen van werken vraagt. Daar is 1973 weer een goed voorbeeld van. Enkele weken terug hebben we op ZUID-JBEVELAND geklaagd over de vele neerslag. Nu wordt alweer ge klaagd over de droogte en het warme weer. Gewassen als aardappelen, suikerbieten en uien hadden het met de hoge temperaturen van zaterdag, zondag en maan dag toch niet best. De vochtvoorziening vanuit de grond was niet overal in staat om de verdamping van het blad op peil te kunnen houden. Wat regen voor deze gewas sen zou dan ook zeer zeker welkom zijn. Een hoeveel heid van West naar Oost van 3 tot 8 mm op woensdag 20 juni is dan toch snel verbruikt. De granen zijn door de droogte wat lichter geworden, wat regen zou hiervoor niet bezwaarlijk zijn, maar is toch niet zo hard noodzakelijk als voor de hakvruchten. Voor het graszaad, dat een goede bloeiperiode heeft meegemaakt is regen niet meer nodig. Zoals de zaken er nu voor staan kan het een goede oogst worden. De vroegste percelen beginnen al aardig te verkleuren en af te rijpen, zodat wellicht in de eerste week van juli met het maaien zal kunnen worden begonnen. Vorige week werd het noodzakelijk dat er een waar schuwing uitging voor de bestrijding van de zwarte bonenluis en de perzikbladluizen in de suikerbieten. Het aantal luizen bleek van perceel tot perceel zeer sterk te variëren. Op vele percelen zijn al zaadschieters gevon den. Ruim deze radicaal op; voorkom zaaduitval! Het kan zelfs mogelijk zijn dat een deel van deze schieters beschouwd kunnen worden als onkruidplanten. Ze kun nen n.l. afkomstig zijn van planten die als schieters hier voorgaande jaren hebben gestaan. Voorkom het dat we te maken krijgen met te veel in één jaar doorschietende en ook nog kiemkrachtig zaadgevende suikerbietenplan- ten. Op de aardappelafvalhopen is al Phytophtora Infestans gevonden. Ook in de percelen zelf is al een enkele be smette plant gevonden. Zorg er voor dat het gewas re gelmatige bedekking van de sproeivloeistof door de spuit'boom overal gelijkmatig op een zelfde hoogte bo ven het gewas te houden. Voorkom het op en neer gaan van de boom. De mais is de laatste weken hard gegroeid. De weers omstandigheden met hoge temperaturen blijken toch wel een gunstige invloed op de groei van dit gewas te hebben. Als akkerbouwer dienen we thans weer extra goed te letten op gelukkig maar sporadisch voorkomende wil de haVerplanten. Ook hier geldt vlot en vroegtijdig ver wijderen voorkomt vele problemen in volgende jaren. Voor de hooibouw is het prima weer geweest. Vlot en gemakkelijk is de laatste dagen veel hooi van goede kwaliteit in de schuren binnen gebracht. Voor de her- groei zou wat regen wel gewenst zijn. Tot op dit mo ment is nog ruim voldoende gras voor het vee aan wezig. vlakte van 90 van de landbouwgrond van Polen. Als particuliere boer kan men maar tot maximaal 50 ha gaan. Vooral op de kleine bedrijfjes geschiedt nog alles in handwerk en is er voor kunstmest ook weinig geld. Op de derde dag bezochten we een research-instituut voor fruitteelt en groentezaden met een oppervlakte van 3000 ha, verdeeld over 22 afdelingen door heel Polen. Ook in dit land wordt veel aan onderzoek op dit ter rein gedaan. We hebben in deze vijf dagen veel gezien, doch uiteraard veel te weinig om er een goed oordeel over te geven. Wel staat vast, dat door de regering het particuliere initiatief wordt aangemoedigd. Zo kan er geld worden geleend tegen 2 rente met een aflossing in tien jaar. De grens van 50 ha zal vast omhoog gaan. Ook daar zullen nog veel boeren van het toneel verdwij nen, omdat o.a. op de meeste van deze bedrijfsjes geen opVolger is. Veel van hun soort problemen kennen ook wij, en al hoewel Polen in het communistische blok één van de meest vrije landen is, waren we toch van mening, dat ondanks de moeilijkheden waarmee wij als boer in ons kleine land worden geconfronteerd, we onze hofstede hier niet zouden willen zien staan in Polen. Het is daarom alleen al goed om in dergelijke landen eens een verkenning te doen. Terugziende op de ZLM-dagen, kunnen we alleen maar bijzonder tevreden zjjn over het gehele verloop hierVan. Het is weer een groot fraai festijn geworden voor de ZLM-familie, begunstigd door bijzonder fraai zomerweer. Als NOORD-BEVELANDERS waren we be voorrecht dat deze grote tentoonstelling in ons gebied plaats vond. We wonen er zo dichtbij, dat we er meer dere malen naar toe zijn gegaan. Er was trouwens zo veel te zien, dat het teveel was voor één dag! Hoeveel werkuren zouden er wel niet nodig zijn voor de orga nisatie, de opbouw, de tentoonstelling en dan nog het opruimen? In ieder geval een enorm groot getal. Men stelt dan ook wel eens de vraag of dit nog wel kan in deze tijd. Gezien echter het grote succes van deze dagen hopen we toch dat dergelijke provinciale tentoonstellin gen, zo nu en dan, en we horen wel eens om de vijf jaar noemen, kunnen blijven. Voor de ZLM zijn het feestdagen de agrarische wereld presenteert zich op een mooie en veelzijdige manier aan de overige bevolking en we hopen dat de standhouders genoeg goede zaken konden doen. Hoogtepunten, zoals het muziekconcert in de Grote Kerk en de demonstraties met de paarden, werden door velen bezocht. Veel mensen zijn met deze dagen de streek doorgere den en hebben kunnen zien dat de gewassen er goed voor staan. Noord-düeveland heeft de naam dat het ge was niet zo vroeg groeit, maar zo rond de langste dag van het jaar kan men toch gerust komen kijken. Alles staat mooi en het belooft een goede oogst te worden. Heel de maand juni is het werken met de lange hak tegen de hardnekkige soorten onkruid, waaronder zeker de aardappelopslag gerekend kan worden, en rijden met de spuitmachine om insékten en ziekten voor te blijven. Dat juni geen drukke maand is in de akker bouw, zoals wel eens beweerd wordt, kunnen we wel vergeten. Nemen we het in die tijd te licht op dan valt het beeld in juli met hoge onkruiden boven de bieten, aardappelen en uien uit, beslist niet mee. De gewassen zijn dan ook te groot om er nog veel aan te kunnen doen. Wat ook opvalt is dat men in mei en juni elk jaar wat meer jonge boerinnen met de lange hak in de gewassen ziet. Een bewijs dat ook de grotere akker bouwbedrijven steeds meer gezinsbedrijf worden. Veel respect voor deze jonge boerinnen. Sociaal gezien is het echter geen vooruitgang, maar een achteruitgang. Het is echter een verweer tegen de steeds duurder worden de lonen om de verplegingsperiode van de gewassen door te komen. (Zie verder pag. 6) GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR GRAANOOGST IN DE SOWJET-UNIE Door overvloedige regenval, in tegenstelling tot de droogte van het afgelopen jaar, zijn de omstandigheden voor de graanoogst in de republiek Rusland, een van de drie grote graangebieden van de Sowjet-Unie, zeer gunstig, zo meldt een Russisch agrarisch dagblad. Vol gens het blad vordert het oogsten van de wintergranen goed en verloopt de rijping van de voorjaarsoogsten in veel delen van Moldavië, de Oekraïne en het noorden van de Kaukasus normaal. In delen van Siberië en Kazakstan groeien de voor- jaarsgranen traag doordat het koude weer daar lang heeft aangehouden. Niettemin zijn de vooruitzichten over het algemeen goéd, aldus het blad. Volgens een bericht in de Prawda is in totaal 152,3 miljoen hectare met voorjaarsgewassen ingezaaH. Het areaal voor voor- jaarstarwe bedraagt ongeveer 44,65 miljoen hectare en net areaal voor mais 20,22 miljoen. UITSLAGEN VEEKEURINGEN ZLM-TENTOONSTELLING DELTA '73 Daar ons de uitslagen van de verschillende keuringen niet tijdig bereikten, zullen deze in het nummer van de volgende week worden opgenomen. NIEUWE BROCHURE: „DE BEWARING VAN AARDAPPELEN" Het Consulentschap voor boerderijbouw en -inrich ting te Wageningen heeft een nieuwe brochure uitgege ven over de bewaring van aardappelen. In 22 bladzijden wordt in hoofdzaken aangegeven waar bij de bewaring aandacht aan moet worden ge schonken. In het bijzonder richt de brochure zich tot diegenen, die een bewaarplaats willen bouwen. Daarom worden de meest voorkomende wandkonstrukties en luchtverdeelsystemen besproken. Uiteraard speelt hand- De ZLiM-tentoonstelling „Delta '73" is weer achter de rug en we mogen wel stellen, dat het weer een zeer geslaagd festijn is geweest. Het is niet alleen een confrontatie met alles wat zich vandaag op en om de boerderij afspeelt, maar het is veel meer een soort reünie oftewel een gezellige bij eenkomst van oude relaties. We zijn naar de tentoonstelling geweest en we hebben die en die gezien en gesproken en zo vergaat het velen. Juist dat schept de sfeer welke niet te koop is, maar wel terdege het kenmerk is van deze ZLM- dagen en ook de generatie van vandaag heeft hier nog vol doende belangstelling voor. Het programma en de grootte having van de juiste temperatuur bij de bewaring van aardappelen een grote rol. Daarom komen ook tempe- ratuurmetingen en thermostaten aan de orde. Het geheel wordt toegelicht aan de hand van een aantal foto's en tekeningen. U kunt deze brochure bestellen door over making van 1,50 per exemplaar op postrekeningnum mer 88 60 49 van het Consulentschap voor boerderijbouw en -inrichting, Dr. S. L. Mansholtlaan 12 te Wageningen. met vermelding van het aantal gewenste exemplaren. van de tentoonstelling zijn in wezen dus niet de graadmeter van het gebeuren, maar van veel meer betekenis is, dat we een dagje gezellig uit zijn bij onze organisatie en dat de levende have ook in dit spel zo'n belangrijke plaats heeft gekregen. Vooral dit laatste trekt veel belangstelling. Wie heeft bijvoorbeeld de konijntjes en de kuikentjes niet ge zien? Speciaal de jonge kinderen waren daarvan niet weg te slaan. Op een kinderboerderij zijn juist de jonge dieren de grote trekpleister en zo kan de landbouw zich mede door de levende have immer blijven presenteren. Hiermede heeft zij iets eigens wat anderen niet te bieden hebben. Op de tentoonstelling waren onder het publiek ook vele toeris ten welke met vakantie in Zeeland .waren en ook voor hen is het de moeite waard ergens heen te kunnen en daar ge confronteerd te worden met dingen welke voor hen geheel nieuw zijn. Met elkaar hebben we de tentoonstelling be leefd in het land waar het leven goed is en het loont beslist de moeite om weer nieuwe plannen te gaan maken voor een volgende ZLM-tentoonstelling. Op onze reis door de Bevelanden hebben we genoten van al het moois wat de natuur ons daar thans nog te bieden heeft. Lucht, land en water vormen samen het decor wat onze provincie zo eigen is. Verstomd hebben we gestaan van het lange gras, de klaprozen en andere onkruiden langs de wegen welke niet bij de agrariërs in onderhoud zijn. Vol gens buurman is dit al een vooruitloper op de aanstaande milieumaatregelen. De schadelijke uitlaatgassen worden in het drukke seizoen gelokaliseerd en krijgen geen kan> de gewassen op de naburige percelen te verontreinigen Mi" of meer berust buurmans gedachte zich on het orincm- van de groengordels rond de grote industrieterreinen Voo»- de landbouw is het te hopen, dat de kwalijke gassen oV: het zaad van deze wegbermenflora zo zal aantasten d^t verdere voortplanting uitgesloten is. Zeeland is mede dooi zijn landschap immer een mooi gebied geweest. Het groen van de akkers en van de verzorgde gewassen hebben mede aan dit landschap kleur en glans gegeven en de omlijsting van de huidige wegbermen past niet in dit goed verzorgde beeld en het ontneemt de passant het mooie uitzicht in de uitgestrekte polders. Er is hier nog genoeg groen en dus bestaat er geen behoefte aan een verwildering waarlangs met zeer hoge snelheden gereden wordt. De boer maakt het landschap niet dood, maar verzorgt het juist en tracht door het zo goed mogelijk te doen ook het hoogste rendement er uit te halen. Het wordt uit liefde en ook vakkundig gedaan. Ook in deze is vakmanschap meesterschap, dus kunnen we met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5