Vergelingsziekte in bieten METASYSTOX-R graszaadvermeerdering een zaak tussen vakmensen en de Cehave nv VINK Cehave nv Veghel wordt voorkomen, door het gewas te beschermen tegen virusoverbrengende bladluizen. het bekende systemische insekticide van BAYER maakt korte metten met deze parasieten. METASYSTOX-R heeft-ten opzichte van vergelijkbare middelen - een belangrijk minder onaangename geur. METASYSTOX-R - het middel met de snelle, direkte werking en de lange werkingsduur. BAYER NEDERLAND B.V. Ledenraad Suiker Unie achter beleid van Bestuur en Directie Vee en viees Internationaal divisie Agro Chemie/Arnhem Postbus 105. Telefoon (085) 453241 l-p"! Ook nog voor oogst 1974 Kijk en vergelijk rustig. 1 1 w Want we zijn er zeker van boek- en kantoorboekhandel op de markt tegenover het stadhuis telefoon 2020* postbus 16 4 In de deze week gehouden Ledenraadsvergadering op dinsdag 26 juni in Utrecht heeft de voorzitter van de Coöp. Vereniging Suiker Unie drs. Van Kempen nadere informatie verstrekt over het omwisselingsaanbod van aandelen en cer tificaten van aandelen en certificaten van aandelen van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij. Een door J. A. Baron Collot d'Escury opgestelde motie van vertrouwen werd door de aanwezige leden van de Ledenraad unaniem aanvaard. De voorzitter van de Raad van Toezicht J. H. L. Jochems deelde mee dat de Raad, als eerste verantwoordelijke voor het beleid van de Suiker Unie, zich eveneens accoord ver klaarde met het gevoerde beleid. Door drs. Van Kempen werd aangevoerd dat het bod op de C.S.M. o.a. geïnspireerd is door en geënt en gericht is op het algemene boerenbelang i.e. het akkerbouwbelang. Hij was van mening dat men zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de landbouw en de bietenteler, maar ook ten opzichte van de consument, het personeel en de kapitaal verschaffers zou misverstaan, wanneer men zou berusten in de thans bestaande onbevredigende situatie. Onjuist noemde drs. Van Kempen de bewering dat de Suiker Unie op macht zou uit zijn. Wel is men uit op kracht, namelijk door rationalisatie van zaken waar de Suiker Unie mede verantwoordelijk voor is. Er zou een gemeenschappelijke standpuntbepaling geweest zijn tussen Suiker Unie en C.S.M. wat resulteerde in een standpuntsbepaling die in een rapport van 8 maart 1972 is neergelegd. Uit dit overigens niet openbaar gemaakte rapport werd door drs. Van Kempen uitvoerig geciteerd. Dat van een overval sprake zou zijn werd door drs. Van Kempen ontkend. Naar opvatting van drs. Van Kempen is het breekpunt voor de integratie geworden de overname door een boerencoöperatie die als collectieve groep blijft functioneren. QE vertegenwoordiger van de. Industriebond van het C.N.V. benaderde de* gehele situatie met de klassieke opmerking „Moet dat nu zo? Zijn er geen andere wegen om tot integratie te komen?" In de discussie deelde ir. Luytjens nog mede dat ondanks de uitnodiging, de Federatie van Bietentelers niet ter ver gadering was verschenen. Hij laakte voorts het beleid van Brussel inzake samenwerkingsvormen. Elke samenwerking is in de ogen van Brussel verdacht en zal daar doorgelicht worden. Hij meende dat de contingenteringsovereenkomst die 20 jaar gewerkt heeft wel geen stand zal kunnen houden. Deze overeenkomst was erop gericht excessen inzake con currentie van vóór 1953 te voorkomen. De voorzitter van het K.N.L.C. ir. Knottnerus waarschuwde voor een emotio nele benadering van deze zaak, die in feite alleen zakelijk akkoord met het beleid van bestuur en directie door zijn benaderd dient te worden. De Ledenraad verklaarde zich goedkeuring te hechten aan een terzake door J. A. Baron Collot d'Escury opgestelde motie. v. d. W. GEEN STUNTMELK BIJ CAMPINA In ons commentaar van 15 juni spraken wij onze ver bazing uit over een advertentie van Campina, waarin volle melk 2 cent per liter onder de door de minister goedgekeurde prijs werd aangeboden. Ten onrechte zijn wij er daarbij van uitgegaan dat het hier de minimumprijs van 69 cent per liter betrof. In wer kelijkheid evenwel werd in deze advertentie de door de minister vastgestelde minimumprijs van 83 cent per liter bedoeld. De volle melk werd dan ook aangeboden voor 81 cent per liter. Overigens bleek uit vele reacties dat deze advertentie voor meerderen tot misverstand aan leiding gaf. Gelukkig blijken dus de Coöperatieve Zui velfabrieken in Zuid-Nederland zich wel degelijk aan de overeengekomen minimumprijs te houden, mede in net belang van de lecien/melkveehouders. Wel zouden wij de reclame-makers van Campina in overweging willen geven hun advertenties zodanig op te stelSen dat over dergelijke, gevoelig liggende zaken, ook bij de niet met alle achtergronden bekend zijnde le ze., geen misverstanden mogelijk zijn. LUTEIJN. DDT-GEBRUIK PER 1 JULI A.S. VOLLEDIG VERBODEN Het gebruik van DDT zal per 1 juli 1973 volledig zijn ver boden. Aanvankelijk was het de bedoeling om in 1973 alleen het gebruik van DDT in de fruitteelt te verbieden, omdat hiervoor inmiddels goede alternatieve middelen beschikbaar waren gekomen. Thans is besloten tevens voor de nog res terende gebruiksgebieden, n.l. de teelten van erwten en sier teeltgewassen, DDT te verbieden. RUNDVLEESPRODUKTIE FRANKRIJK In 1971 bedroeg de produktie van rundvlees in Frankrijk voor het eerst de 1.200.000 ton, terwijl in 1972 de produktie met ca. 100.000 ton daalde. Niettemin is in 1972 het aantal runderen gestegen tot 22.380.000 van 21.698.000 in 1971. Vooral was er een toeneming van koeien, namelijk met 560.000 of 3'/2 Het aantal vrouwelijk jongvee tot één jaar oud steeg met 12 en dat van 1 tot 2 jaar oud met lx/2 Voor 1973 rekende men aanvankelijk met een toeneming van de rundvleesproduktie van 6 doch het FORMA ver wacht dat de stijging de 2 nie_t of nauwelijks te boven zal gaan, op grond van de huidige samenstelling van de rundveestapel. Bedroeg in 1972 het aantal slachtingen 3.544.000 verge leken met 4.012.000 in 1971 (een daling van 12 in de eerste drie maanden van 1973 was de daling ten opzichte van 1972 ook reeds 13 In april trad enig herstel in, toen het aantal slachtingen minder bij vorig jaar achter bleef, waardoor de totale teruggang in de eerste vier maanden tol 10 beperkt bleef. Opmerkelijk is de toeneming van het aantal koeien, dat zal leiden tot een grotere melkproduktie in 1974 zowel als in 1975. Voor het eerst sinds drie jaar is de omvang van de melkveestapel gestegen. Zij bereikte weer ongeveer het niveau van 1969. RUNDVLEESPRODUKTIE IN ENGELAND OMHOOG De produktie van rundvlees in Groot Brittannië zal naar verwachting van de Meat and Livestock Commission in 1972 met ongeveer 17.000 ton of 2 ten opzichte van vorig jaar toenemen tot ca. 920.000 ton. Voor schape- en lamsvlees voorziet men een toeneming met 10.000 ton of 5 tot 226.000 ton, terwijl men wat varkens betreft een toeneming van het aantal slachtingen verwacht met ca. 2 tot 15,8 miljoen. De toeneming van de produktie van rundvlees is voornamelijk gebaseerd op een toeneming van de aanvoer van slachtdieren uit de eigen veestapel. Opgemerkt wordt dat de aanvoer van Ierse mestrunderen ca. 150.000 stuks bij 1972 zal achterblijven. De uitvoer is momenteel kleiner dan in de laatste maan den van 1972 doch zijn nog wel hoger als in de overeenkom stige maanden van vorig jaar. Men verwacht dat dit jaar het aantal slachtingen van stieren en vaarzen van ongeveer gelijke omvang zal zijn als vorig jaar, terwijl men voor 1974 voor de eerste helft van het jaar een toeneming verwacht van ca. 13 ten opzichte van het eerste halfjaar 1973. Dat betekent overigens slechts een herstel van de situatie in 1972. In het eerste kwartaal van 1973 namelijk is de pro duktie van rund- en kalfsvlees ca. 12 bij vorig jaar ach tergebleven. In het eerste kwartaal kwam ca. 10 minder rund- en kalfsvlees beschikbaar, ook al steeg de invoer met 23 Er kwam in de eerste drie maanden van 1973 ca. 8 minder schape- en lamsvlees beschikbaar en 2 minder varkensvlees, (Zie verder pag. 6) SLACHTVEE De markt voor slachtrunderen is gekenmerkt door een licht dalende prijstendens. De gemiddelde E.E.G. markt prijs ligt nog ca. 10 boven de oriëntatieprijs doch de gemiddelde marktprijs in Nederland ligt maar weinig boven de oriëntatieprijs. Van hoge prijzen kan men derhalve niet spreken, al dus de heer Bikker. De invoerrechten op levend rund vee en op rundvlees blijven tot 16 september gehalveerd. In Frankrijk is voorgesteld de halvering per 1 juli te beëindigen. Het is, aldus voorzitter Meyer, weinig waar schijnlijk dat de Raad van Ministers daartoe zal over gaan. Hij zou dit ook een bewijs van onbehoorlijk bestuur achten, zulks in overeenstemming met de visie op het ministerie van landbouw. De heer H. Griffioen zag dat niet zo duidelijk. Hij achtte het niet onbehoorlijk om op een onverstandig besluit terug te komen en hij liet blij ken dat hij het besluit niet verstandig vond, gezien de momentele ontwikkeling van de slachtveeprijzen. Hij meende dat indien de gemiddelde marktprijs in Nederland daalt tot de oriëntatieprijs men per 1 augus tus het invoerrecht weer terug zou moeten brengen op het oude niveau. Dit terwille van een goede ontwikke ling van de produkie. Graszaadvermeerdering vraagt een gedegen aanpak. Door vakmensen. En voor mensen die vakmensen weten te waarderen. Door contract-teelt met gunstige voorwaarden. De Cehave nv kan AM\/ J8f u zulke qunstiqe voorwaarden bieden dat we het samen eens zullen worden. Inlichtingen: bij onze depots of te Veghel telefoon 04130-82255 tst. 351 of 328. b^ken en .ijd«lr«.en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4