Erf en akker Werken buiten de Nederlandse grenzen Produktschap voor aardappelen 9 G. A. DE LANGE. Ontwikkelingssamenwerking is in Nederland de laat ste jaren een min of meer bekend begrip geworden. Bij het horen of lezen erover denkt de een aan een gelde lijke hulp, een tweede aan erbarmelijke wantoestanden en doodarme hulpbehoevende mensen en een derde denkt aan de mogelijkheid daadwerkelijk met eigen hoofd, hart en handen deze hulp te gaan brengen. Nu zijn er in veel zich ontwikkelende landen programma's op gang gekomen, die hulp bieden in de vorm van prak tische voorlichting en onderwijs, aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. VERSCHILLENDE HULPEN De organisaties die zorgen voor uitzending, maken gebruik van verschillende vakkundigen. Bij mennen denken we aan doktoren, landbouwkundige ingenieurs, afgestudeerden aan hogere agrarische en technische scholen, verplegers, enz. Bij vrouwelijke deskundigen staan altijd artsen, verpleegsters en nijverheidslerares sen genoemd. De opleiding N 19 blijkt overal ter wereld gevraagd te worden in deze hulpacties en de mogelijk- GEMIDDELD NORMALE PRIJZEN In de vergadering van het Produktschap voor Aardap pel op 12 juni werd medegedeeld dat, na de teruggang in mei, de aardappelmarkt weef een opgaande lijn ver toont. Op dezelfde dag was de notering op de Rotter damse beurs voor Bintje 35/opw.47,50, 35/55 45,50 en 50/opw. 49,50. Dit was 3,a 4,hoger dan een week ervoor. Merkwaardig genoeg was de notering van Furore met 5,50 gedaald tot 36,50. Berekend is dat de gemiddelde telersprijs zowel over de oogsten 1967 t/m 1969 als over oogst 1970 t/m 1972 14,60 heeft bedragen, waarbij dan voor oogst 1972 al leen rekening is gehouden met de prijzen tot eind april. We zijn inmiddels al weer een week of drie in Neder land met verlof. Dat is altijd een reuze gezellige tijd. Het zag er eerst naar uit dat we voorgoed uit Kenia te rug zouden keren. Maar op het allerlaatste ogenblik werden de plannen veranderd. Nu gaan we nog terug voor een maand of negen om een trainingsschool op te zetten. En dan ziet het er inderdaad naar uit dat we Oost-Afrika vaarwel gaan zeggen. Het mooiste van het verlof is natuurlijk om de naaste familieleden weer eens te zien. Ze staan dan altijd al te wachten op Schiphol. Ze hebben daar meestal enkele uren vertoefd. Het dalen en stijgen van de vliegtuigen gadegeslagen. En dan eindelijk zo tegen de avond valt heden variëren naar aard en ervaring van assistentdes- kundige tot expert en leidster van een bepaald project. Het geheim van de voorkeur voor de landbouwhuishoud- leraressen ligt zeker in de veelzijdigheid van de oplei ding, waardoor 't mogelijk blijkt zich bij allerlei omstan digheden vlot aan te passen. Nu de arbeidsmarkt door het afnemen van het aantal mogelijkheden bij onderwijs en voorlichting beperkt wordt, lijkt het goed ook eens te wijzen op de kansen voor dit werk buiten de landsgren zen. De tijdens de kookdemonstratie klaargemaakte kindervoeding wordt ter plaatse genuttigd. OPLEIDING ALLEEN ONVOLDOENDE Het zou, ondanks alle kwaliteiten van de N19 niet verstandig zijn te menen dat deze acte alleen al vol doende zou zijn voor werk in de ontwikkelingslanden. Daarvoor is zij uiteraard nog téveel gericht op Neder landse omstandigheden. Een aanvulling wordt gevon- Het gemiddelde over de laatste 3 jaar zal dus, gezien het prijsverloop, nog wel iets hoger uitkomen, maar voor de voorzitter zijn deze cijfers een bewijs voor de juist heid van de stelling, dat men de aardappelprijzen niet per jaar moet bezien. OORZAKEN Mede naar aanleiding van enkele opmerkingen in de Mededelingen bij de agenda, is in het Bestuur nog wat gediskussieerd over de oorzaken van de hoge prijzen. Volgens de oogstraming en vergeleken met die van 1971 zou er in de zes EEG-landen nog 0.7 miljoen ton of 26 van de oogst vervoederd moeten worden. De alge mene indruk is echter, dat deze hoeveelheid lang niet ge haald is. Gekonkludeerd werd dan ook, dat de raming van 1971 te laag ,of van 1972 te hoog is geweest. Van duidelijk positieve invloed op de prijsvorming is geweest, dat er in het begin van het afzetseizoen al 175.000 ton aardapelen geëxporteerd is naar Argentinië, hoewel de totale export naar derde landen niet groter is geweest dan in 1971. Andere positieve elementen vooir ons land zijn geweest het wegblijven van de exportmark ten van Polen en Frankrijk en de geringere uitpoot in het Middellandse Zeegebied. Voor ons land bestond ove rigens de indruk, dat de oogstraming vrij aardig klopte met de werkelijkheid. die grote zilveren vogel uit de lucht. Er wordt hartelijk omhelsd en gegroet. De eerste avond thuis op een boer derij in West-Brabant is dan prachtig. Je zit bij elkaar onder een gezellige borrel. Er is zoveel te vertellen, en o zo veel te vragen. Het eerste wat je later dan op gaat vallen is dat iedereen het in Nederland zo goed heeft gekregen. Wat we graag 's avonds doen is huisjes van binnen bekijken. Dat kun je in een nieuwe wijk in Ne derland met gemak. Want overgordijnen zijn er alleen maar om ze nooit dicht te doen. Je ziet niets anders dan weelde, overal waar je kijkt. We hoorden van nog prach tige meubels die op de vuilniswagen belanden, omdat de eigenaars zo graag nieuwe wilden hebben. In oude straatjes, die we natuurlijk van vroeger kenden, vind je nu huis aan huis een mooie auto voor de deur. Destijds waren het alleen nog maar fietsen of brommers. Het mag van ons best hoor, geen kwaad woord er over. We willen alleen maar zeggen, dat er zo een groot verschil is in de wereld. Dat weten jullie natuurlijk ook allemaal wel, want dat is goed genoeg 'bekend van de televisie. Het valt ons alleen meer op, omdat wij geen televisie kennen, en niet iedere dag op de weelde van West- Europa worden gedrukt. Zo te zien kan je zeggen: er kan nog best een procentje meer af voor ontwikkelings hulp. Maar nu loop ik waarschijnlijk de kans dat er nog al wat mensen boos op ons worden. En dan op de weg. Je wordt er in het begin gek van. zoveel verkeer, en iedereen heeft haast. Nu gaat het wel, maar in het begin zat ik met het zweet in mijn handen aan het stuur. Ieder ogenblik bevreesd voor een botsing. •Voor de kinderen is het ook een openbaring. Ze zijn di- rekt naar een echte school gegaan. Heerlijk voor ieder een. Voor de kinderen in de eerste plaats, want het is den in de „Cursus Huishoudelijke Voorlichting in ont wikkelingsgebieden". Deze wordt sinds 1960 jaarlijks ge organiseerd op de Rijksscholengemeenschap „Nieuw Rollecate" te Deventer in nauwe samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam en de Hogere Landbouwschool te Deventer. De toelating staat open voor leraressen met de acten N XIX, N XII, ir. Huishoudwetenschappen en diëtisten Anderen, zo als bezitsters van de acten na N XX of NXXXI (naai- leraressen, kinderverzorging en kinderopvoeding, tuin bouw) worden toegelaten wanneer zij extra-lessen in voedingsleer volgen. De cursus omvat 240 lesuren die verdeeld over de periode septembermei gegeven wor den, op vrijdagen deels te Deventer deels te Amsterdam. voeding, hygiëne en zorg voor moeder en kind in de tropen; huishoudkunde en handvaardigheid in de tropen; het gezin en de vrouw in ontwikkelingslanden; bodemkunde, land- en tuinbouw, veeteelt en vis- kweek in de tropen; sociaal economische aspecten van de problematiek in ontwikkelingslanden. De inhoud wordt regelmatig aangepast aön de behoef te die in de praktijk blijkt. Het cursusgeld bedraagt 150 en 75 voor aan te schaffen boeken. Een tege moetkoming in de reiskosten van cursisten is moge lijk; gezien de grote spreiding van lesuren is het mogelijk de cursus naast een bijna volledige werk kring te volgen. ANDERE CURSISTEN Belangstelling groeide ook bij bezitsters van andere diploma's als sociale academie, pedagogische academie, verpleegsters, ed. Ook zij kregen bij wijze van experi ment, de laatste jaren de gelegenheid deze tropencur- sus te volgen. Een derde groep tenslotte bestaat uit echtgenoten van uit te zenden deskundigen. Zij hopen betrokken te worden bij die werkzaamheden in de huis houdelijke voorlichting waarvoor geen bevoegdheid wordt vereist. Uiteraard zijn juist deze cursisten bijzonder gemoti veerd en zij blijken in de praktijk goede hulpkrachten van ervaren voorlichters te kunnen worden. NA DE CURSUS Het grootste deel van de cursisten blijkt inderdaad in een ontwikkelingsland terecht te komen. Instellingen die regelmatig gebruik maken van de cursisten zijn b.v. de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, de Directie In tern Technische Hulp, Dienst over grenzen, Medicus Mundi, e.a. Bij alle uitzendingen is gebleken dat "een nijverheidsbevoegdheid als de acte N 19 in combinatie met deze tropencursus een waardevolle bijdrage kan leveren aan ontwikkelingshulp die terecht zo in het cen trum van de belangstelling staat. Al in een vroeg stadium is er van uitgegaan, dat, om de oogst te ruimen, een export nodig zou zijn van rond 900.000 ton. Met de uitvoer van 17.000 ton in de eerste week van juni zitten wij nu op een totaal kwantum van 903.000 ton. Daarbij moet dan bedacht worden, dat er ook bij ons minder aardappelen vervoederd zijn dan eerst werd aangenomen. Eén deel van het uitschot is namelijk via verwerkende bedrijven toch nog in de kon- sumptie terecht gekomen. BESLUITEN Dankzij een inderhaast opgetrommeld bestuurslid werd nog juist het quorum bereikt om besluiten te kun nen nemen. O.m. werd het Financieel Verslag over 1972 goedgekeurd en kreeg het aardappelmoeheidsonderzoek in Drente een aanvullende subsidie van 15.000,om het tekort van voorgaande jaren te dekken. Voorts werd aandacht gevraagd voor het feit, dat er in de aardappel- stand op de Flevohof geen materiaal 'beschikbaar is voor bezoekers om mee naar huis te nemen. Blijkens de erva ring van een bestuurslid bestaat hieraan wel behoefte. Besloten werd dit onder de aandacht te brengen van de Propaganda-Stichting. O. de eerste keer van hun leven dat ze nu werkelijk eens kunnen proeven wat een school werkelijk is. Hoe het is om met een klas met dertig kinderen om te gaan. Maar ze vinden het prachtig. Ze gaan iedere morgen weer heel graag naar de school. En Corry vindt het ook heer lijk. Ze weet niet waar ze is. Nu ze zo maar ineens een aantal uren per dag haar kinderen niet ziet. Anders ziet ze die of ze hoort ze die haast 24 uur per dag. Nu had Jack in een opwelling gezegd dat hij het zo fijn vond in Nederland, dat hij maar niet meer mee terug ging naar Kenia. Maar nu sinds een paar dagen, nu hij aan ziet komen dat vader en moeder over een paar we ken echt weer teruggaan en hij dan achter zal blij ven nu begint hij zoetjes aan anders te praten. Van de week zei hij: „Ik denk dat ik toch maar weer mee te rug 'ga, want hoe moet dat anders met mijn poes en mijn haan?" „Natuurlijk mag je mee terug, hoor kerel", zei den we. Maar we weten natuurlijk ook wat het betekent. Want Corry zal straks twee jongens in de klas hebben. Jacky, die naar de tweede gaat, en Kristian, die de eeu - ste zal gaan doen. Voorwaar geen flauwekul. Ja, het is mooi om op verlof te zijn, maar ook heel erg druk. Je zou zoveel mensen willen bezoeken. Maar we hebben iets in ons nadeel, we vinden het overal ge zellig, en dan blijven we vaak veel te laat hangen. Dat kost je heel wat nachtrust, en op die manier ben je de andere dag geen cent waard. Zodoende kunnen we niet alles afwerken wat we van plan zijn. Maar het is een prachttijd. Zo lekker wat zorgeloos overal rondhangen. Luilakken terwijl een arïder moet werken. Dat mag ook wei een keertje na al het zweet van Kenia. Het is goed rusten na gedane arbeid. SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9