De agrarische sektor en de inflatie Een vergeten groep Bespreking over 2e nationale luchthaven in West-Brabant 3 Vroeger was de zomer een periode dat de boeren het druk hadden en dat overig Nederland met vakantie ging. Het was dan komkommertijd. Veel belangrijks kon er niet gebeuren en wij in land- en tuinbouw hadden het veel te druk om ons met problemen bezig te houden. Dit laatste is bepaald nog zo maar het lijkt er op dat de moeilijkheden waarvoor de overige wereld zich gesteld ziet deze zomer niet zullen ophouden. INFLATIE In de eerste plaats denk Ik dan aan de inflatie die overal maar doorgaat, allerlei goedbedoelde verklarin gen ten spijt. Trouwens die verklaringen houden meestal in dat men van mening is dat anderen minder geld moe ten uitgeven en die anderen denken er natuurlijk net zo over. Ook zij zijn van mening dat de inflatie moet wor den bestreden maar het moet bij iemand anders begin nen. De oplossing is dan natuurlijk duidelijk, ledereen moet er wat aan doen. Alleen met zijn allen is het mo gelijk het inflatiespook langzaam maar zeker terug te dringen. Dit veronderstelt een grote solidariteit van de verschillende bevolkingsgroepen, niet alleen om tot plannen te komen, maar ook om ze uit te voeren en dit houdt weer in dat ook de organen politie, opsporings ambtenaren en rechterlijke macht die het naleven van verordeningen moeten controleren en soms zelfs afdwin gen, door de grote massa van het volk moeten worden gesteund. Kom daar allemaal vandaag aan do dag maar eens om. Het is een en al polarisatie en democratisering wat men meent te moeten nastreven; het laatste dan vooral in de betekenis dat iedereen over elk probleem hoe in gewikkeld ook zijn zegje mag zeggen en het liefst mee moet beslissen. Het geven van vertrouwen aan zelf uit gekozen leiders wordt steeds schaarser, het besturen van een gemeenschap daardoor steeds moeilijker en het uitvoeren van maatregelen ter beteugeling van het eigenbelang vrijwel onmogelijk. Tot overmaat van ramp kan men in de huidige wereld de inflatie als land alleen niet buiten de deur houden, als anderen er niets tegen doen en met name binnen de Europese Economische Ge meenschap is dit al finaal uitgesloten. Alleen als alle regeringen van de negen landen dezelfde of gelijk ge richte maatregelen zouden nemen valt er iets te verwach ten. Maar ook hier is het zo, dat iedere minister van financiën het altijd beter weet dan zijn collega en dus moet het tot minstens 1980 duren voor wij volgens des kundigen over een monetaire unie kunnen beschikken, die althans de waarde van het geld binnen de Europese gemeenschap gelijk zal kunnen houden. Nu proberen landen die hun inflatie iets beter aanpakken dan andere het resultaat hiervan door wijziging in de waarde van hun valuta zeker te stellen, althans dat is de officiële redenering. In feite speelt natuurlijk de speculatie hier ook een heel belangrijke rol. AGRARISCHE SEKTOR Voor onze bedrijfstak waar de overheid al sinds on heuglijke tijden een belangrijke invloed op de prijsstel ling heeft gehad is het van uitermate groot belang wat hier nu verder gaat gebeuren. De regelmatige waarde vermindering van het geld heeft namelijk al geleid tot veel indexaties. In de eerste plaats natuurlijk in de lonen, maar daar naast worden steeds meer zaken gekoppeld aan een zekere prijsindex, ledereen probeert dat en bij een voort schrijdende inflatie en het ziet er naar uit dat wij daarop in de komende tijd moeten rekenen zullen die genen die geen kans zien hun prijzen te indexeren in een moeilijke positie komen en dus naar ander werk moeten uitzien. Inflatie kan dus een hele structurele omwente ling in de maatschappij bevorderen. De neiging wordt versterkt om de produktie in de vorm van een N.V. en B.V. te doen plaatsvinden, met de directeur op de loon lijst in plaats van als persoonlijke ondernemer. De zelf standige zal de druk van de inflatie het ergst voelen. Mocht hij nog kans zien om toch al werkende het hoofd boven water te houden dan blijkt, dat zodra hij met pen sioen wil of ziek wordt, zijn positie bijzonder slecht is geworden. Het is natuurlijk nodig te protesteren tegen deze gang van zaken en al datgene te doen wat mogelijk is om deze ontwikkeling te keren. Maar het is geloof ik ook goed om zich te realiseren dat deze protesten en zelfs voorstellen tot verbetering wel weerklank vinden, maar dat zij hoogst onvoldoende resultaat hebben. Er is al tijd wel weer iets dat een hogere prioriteit heeft en waar aan de betreffende instanties dan toevallig niets kun nen doen. Zo is noch de belastingvrije pensioenreservering noch de arbeidsongeschiktheidsvoorziening voor zelfstandi gen gerealiseerd. VERGETEN GpOEP Het lijkt daarom de hoogste tijd dat wij ons op deze realiteit instellen, dat er blijkbaar voor zelfstandigen in de maatschappij een steeds geringere plaats wordt in geruimd. Men is langzaam aan zo gewend aan een maat schappij die bestaat uit werkgevers en werknemers waar bij ook de werkgevers als persoon werknemer zijn dat men hier gerust van een vergeten groep kan spreken. Ik geloof dat wij wel degelijk zullen moeten overwegen of ook de landbouwproduktie op een zodanige wijze kan worden geregeld dat een directeur van een landbouw onderneming ook alle voordelen van een werknemer kan genieten. Daar zijn natuurlijk ook nadelen aan, dat weet ik, maar dat wij zo'n balans opmaken van voor- en nadelen lijkt mij wel van realiteitszin te getuigen. Jr. C. S. KNOTTNERUS. kommissies (uiteraard met de nodige deskundigheid) zullen dan vooral de diverse belangen en wensen be hartigen en onderzocht dienen te worden. De vergadering begroette dit voorstel met grote in stemming. Op donderdag 7 juni j.l. heeft ZUM Dinteloord-Steen- bergen een buitengewone ledenvergadering gehouden inzake bovengenoemd onderwerp. Aan het begin van de avond hield de heer L. A. Nieuwenhuyzen uit Hoofd dorp een inleiding over zijn ervaringen als praktisch landbouwer naast Schiphol. Enkele 'belangrijke konklu- sies uit het betoog van de heer Nieuwenhuyzen waren: i van ernstige geluidshinder is Vooral sprake in het verlengde Van de startbanen; de open ruimten binnen de hekken van een lucht haven zijn niet beschikbaar voor de landbouw (voor West-Brabant zou dit betekenen dat ruim 4.000 ha beschikbaar moeten 'komen voor de luchthaven); het is van het allergrootste belang dat de Westbra bantse agrariërs en ook andere Westbrabantse groe peringen kommissies in het leven roepen. In deze In het tweede deel van de vergadering werd gediscus sieerd over een ahntal opgestelde vragen. Enkele belang rijke meningen zijn: (de totaliteit van antwoorden is verzonden naar de werkgroep luchthaven en welzijn te Steenbergen en deze zullen worden gepubliceerd samen met de ant woorden van de andere ZLM-afdelingen in West-Bra bant en de antwoorden van de afdelingen van de andere twee landbouworganisaties in .West-Brabant: de NCB en C.B.T.B.). de gevolgen voor de landbouw zijn uiterst nadelig; zowel voor de bedrijven die moeten verdwijnen als de bedrijven die aan de rand van de luchthaven lig gen (gedeeltelijk opheffing van bedrijven) zal een vervangend bedrijf geëist moeten worden; de dienstverlenende bedrijven voor de landbouw (o.a. de coöperaties en de loon-werkbedrijven) zul len volledig schadeloos gesteld moeten worden; een luchthaven in West-Brabant is niet de meest ge schikte oplossing ter verbetering van de ekonomische infrastruktuur; de gevolgen voor het millieu en 'het sociale leven zul len niet te overzien zijn. Ondanks het feit dat er momenteel excate informatie ontbreekt, kon de vergadering op grond van de mo menteel aanwezige informatie een uitspraak doen over de wenselijkheid van een luchthaven in West-Brabant. In overgrote meerderheid sprak de vergadering zich uit tegen de tweede nationale luchthaven in West-Brabant. Tot slot kan nog worden meegedeeld, dat het over leg dat gaande is met de twee andere landbouworgani saties uiteraard zal worden gekontinueerd. Ook stellen we er prijs op dat de landbouw haar in breng kan blijven leveren in de werkgroep ^voorlich ting luchthaven" te Steenbergen (voorkomend uit de regionale werkgroep luchthaven en welzijn). Het Bestuur van de ZLM afd. Dinteloord-Steenbergen. TT ET is rvan algemene bekendheid dat mensen die in dienstbetrekking zijn en die in 1972 zijn getrouwd als regel meer loonbelasting hebben betaald dan zij over 1972 aan inkomstenbelasting verschuldigd zijn. Voor de loonbelasting zijn <ze zolag ze bij salarisuitbetaling nog ongetrouwd zijn in de ongehuwdengroep gerangschikt. Voor de Inkomstenbelasting geldt de toestand aan het einde van het kalenderjaar. Dan vallen zowel man als vrouw tonder het gehuwdentarief. Het teveel betaalde bedrag kan men terugkrijgen als men een aangifte doet. Dat moet eventueel zowel de man doen als ,de vrouw, £ie gewerkt heeft vóór haar huwe lijk. Het bekende T-biljet aanvragen en opsturen. Dat moet gebeuren binnen één jaar na afloop van het kalen derjaar, dus voor ieder die in 1972 trouwde, vóór 31 de cember 1973. Als men dit verzuimt, kan men zichzelf een niet onbetekenend schadepostje berokkenen, want de te ruggaven belopen al gauw enkele honderden guldens. Als u in deze situatie verkeert, vraag dan direct dat biljet. Wij hebben wel de indruk dat het niet zoveel vergeten wordt, maar het komt voor en dat is dan jammer. Dat wij de indruk hebben dat het aanvragen van T-bil- jetten niet veel vergeten wordt komt hierdoor dat ieder een wet dat de december-maand als huwelijksmaand juist uit fiscale motieven wordt gekozen. De vraagt kan gesteld worden of het ook in de jaren 1973 en volgende zin heeft óm de belasting een rol te laten spelen bij de keuze van de huwelijksdatum. yOALS op allerlei wijze gepubliceerd is hebben wij met ingang van 1973 een structurele wijziging van de inkomstenbelasting. Die wijzigigen hebben in hoofd- zaak betrekking op twee zaken. De eerste is dat de ge huwde vrouw voor haar inkomsten uit arbeid afzonder lijk wordt belast. Deze worden niet meer samengevoegd met (de inkomsten van haar man, zoals tot en met 1972 gebeurde. Een gedeelte van die inkomsten werd dan vrij- gsteld en de rest dus als inkomen van de man belast. Voor 1973 gebeurt dat dus niet meer. Het tweede betreft de wijziging van de tariefstructuur. Wij hebben nu 4 tariefgroepen, waarvan tariefgroep 1 geldt voor de gehuwde vrouw, 2 en 3 voor ongehuwden en groep 4 voor de gehuwde man. Voor elk van de groe pen is een belastingvrije som vastgesteld en voor wat dan resteert, de belastbare som, is het tarief voor iedereen gelijk. Het tarief is opgebouwd uit 9 schijven, de eerst is 10.624,groot, de belasting daarover 25 de tweede f 6.640,waarover 31 verschuldigd is enz. De belas tingvrije sommen zijn voor: groep 1: gehuwde vrouw f 1.328, groep 2: ongehuwden tot 35 jaar 3.852, groep 3: ongehuwden van 35 tot 65 jaar 5.180, 'groep 4: gehuwde man 6.6.40, Stellen we nu dat een werkende vrouw jonger dan 35 jaar is, in december 1973 trouwt, nadat ze haar salaris over december al heeft ontvangen. Ze is dan het gehele jaar door voor de loonbelasting geplaatst in groep 2 met een belastingvrije som van f 3.852,Als een aanslag In komstenbelasting opgelegd zou moeten worden, geldt de toestand per 31 december 1973. Dan is ze een gein le vrouw. Voor deze is de belastingvrije som maar 1.321 dus f 2.524,lager. Dat betekent dat er tenminste 25 zijnde het percentage over de eerste tarief -schijfmeer belasting betaald moet worden. Van teruggaaf van be lasting is er dus voor haar geen sprake meer. Wel is het zo dat de vrouw als ze eerder iwhet jat r trouwt, voor de loonbelasting eerder in groep 1 geplat wordt. Op de totaal in het jaar van huwelijk doer haar te betalen belasting is de huwelijksdatum dus nog wel van invloed. Wij gaan er daarbij van uit dat de situatie zo is dat de loonbelasting eindheffing is. Voor de man zal het nog wel zin hebben bij huwelijk in .1973 een T-biljet te vragen (Dat. vragen moet dus in 1974 gebeuren). Diens belastingvrije som stijgt als hij nog geen 35is van f 3.852,tot f 6.640,dus met f 2.788. Daarin zit dus een voordeel, dat schijnbaar groter we dt naarmate het huwelijk later in het jaar ligt. Naarmate meer ingehouden is krijgt men n.l. meer terug. Dat be tekent echter geen werkelijk voordeel, want men heeft het eerst betaald. Man en vrouw samen betalen bij hu welijk vroeger in het jaar wel meer belasting. U ziet dat er tegenwoordig nogal eens wat op zijn kop komt ie staan. Zelfs de regel dat als je goed trouwt je het nooit vroeg genoeg kunt doen, gaat fiscaal niet altijd op. PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3