delta - (§eluid Goede berichten vanuit Kenia DE PJZ EN DELTA '73 21, 22, 23 juni 1973 noord-beveland Jongerenaktiviteiten 19 Onder redaktie van: H. .V HARDERWIJK ledereen herinnert zich ongetwijfeld nog de aktie „Roger Makevo", opgezet door de PJZ met de bedoeling Roger Makevo, Keniase assistent van Rinus van Wezel, voor een studieperiode van een half jaar naar Nederland te laten komen. De aktie werd een sukses en Roger kwam naar ons land. Zijn verblijf hier in Nederland werd eveneens een groot sukses, wat we voor al toe mogen schrijven aan het enorme aanpassingsvermogen van Roger en de bijzonder fijne medewerking van de gast gezinnen en alle andere betrokkenen bij de uitvoering van de aktie. Na zijn terugkeer naar Kenia bleven er ondanks de bijzonder positieve ervarin gen tijdens de Nederlandse stage toch wat vragen hangen, n.l. „Zal hij zich weer weten aan te passen aan de Keniase om standigheden?", „Is zijn technische ken nis hier in Nederland opgedaan in Kenia te gebruiken?". Om een antwoord op deze vragen te krijgen, hadden we enige tijd geleden zo wel Rinus als Roger een brief geschreven, waarin we hun vroegen hun ervaringen eens op papier te zetten. Door de drukke werkzaamheden heeft het antwoord enige tijd op zich laten wachten, maar op dit mo ment kunnen we u de antwoorden van Ri nus en Roger laten lezen. We laten allereerst Roger aan 't woord: MIJN VERBLIJF BIJ DE VERSCHILLENDE GASTGEZINNEN Het is ongeveer één jaar en 10 maanden geleden dat ik in Nederland was. Hieron der op verzoek de goede en minder goede ervaringen gedurende mijn verblijf in Nederland en de terugreis naar Kenia. Het ivas een bijzonder goed verblijf, zo wel voor wat betreft de aard van de be drijven als de fijne opvang van mijn per soon door de gastgezinnen. Omgang tus sen de verschillende rassen is niet altijd even gemakkelijk, ondanks het feit dat we allemaal mensen zijn. Ik moet me veront schuldigen voor de vele fouten die ik steeds weer maakte, maar die men mij steeds weer vergaf. Er is de gehele stage Donderdag: 21 juni en vrijdag 22 juni: in een eigen aantrekkelijk opgemaakte standruimte zal de tentoonstellingsbe zoeker onder meer het volgende kunnen zien: waarom je als jongere, woonachtig in Zeeland en Noord-Brabant, mogelijk lid zou worden van een plattelands jongerenorganisatie! Via allerlei in formatie- en dokumentatiemateriaal, diaserie met geluidsband en monde linge toelichtingen wordt de bezoeker op de hoogte gebracht. welke mogelijkheden zijn er op het gebied van uitwisselingen en stages naar het buitenland voor jongèren? Ut presentatie van een aanta] doe-akti- viteiten: de volgende technieken zul len in de standruimte worden gede monstreerd. De bezoekers mogen niet alleen kijken, maar kunnen ook zelf aan de slag bij: tingieten maken van glasmozaïeken werken met aluminiumfolie aantrekkelijke technieken, die betrek kelijk eenvoudig in een afdeling of thuis zijn te realiseren, kennismaking met het projekt ont wikkelingssamenwerking van de 3 c.j.o.'s. Liggen de belangen van de Ne derlandse boeren met die van de boe ren in ontwikkelingslanden werkelijk zover uiteen, of zouden ze wellicht wel eens parallel kunnen lopen? H^i Zaterdag- 23 juni 1973: zie programma donderdag en vrijdag, maar daarnaast or ganiseren we tevens nog een: INTERPROVINCIAAL VOETBALTOERNOOI plaats: sportpark te Bruinisse aanvang: 09.30 uur deelnemers: de 8 beste provinciale teams. De afdeling W. Z.-Vlaanderen verde digt de eer van de PJZ. TENTOONSTELLINGSBAL een daverend dansfestijn in „De PRINS VAN ORANJE" te Goes. Voor dit speciale evenement hebben we beslag weten te leggen op een gerenom meerde band n.l. THE JERRY JOX SIX Een programma vol afwisseling en tem po voor jong en oud. aanvang: 20.00 uur entree: leden op vertoon van lidmaat schapskaart 2,50, niet-leden: 4, De verwachte belangstelling is zo groot, dat we van zaal moesten veranderen! Zorg dus op tijd te zijn,! AFDELING 's-HEER ABTSKERKE Op zaterdag 14 juli a.s. organiseert de P J Z. 's-Heer Abtskerke een grote Inter nationale Volkskoers, waaraan vele be kende Nederlandse en Belgische trim mers deel zullen nemen. Er wordt gereden in 2 categorieën. Categorie B: onder de 16 jaar en boven de 35 jaar. CajtegoTie A: van 16 tot 35 jaar. De wedstrijd telt mee voor het klasse ment van het dagblad „Dë Stem" in sa menwerking met Skol International. Aan vang categorie B 14.00 uur en categorie A 15.15 uur. Opgave bij: H. Harinck, Pol derweg 12, 's-Heer Abtskerke. geen klacht over hun lippen gekomen en men toonde veel geduld. In de beginfase heb ik het erg moeilijk gehad met de aanpassing aan de wijze van leven en werken in Nederland en met de taal. STUDIEPERIODES OP DE PRAKTIJKSCHOLEN Bij dit onderdeel wil ik graag enkele op merkingen plaatsen. Het programma was goed en prima gepland, maar de beschik bare tijd was erg kort om alle aanwezige materialen voldoende te leren kennen. Men moet zich bewust zijn, dat iemand, die zijn land om studieredenen verlaat, het doel heeft kennis te verzamelen om de vooruitgang te kunnen bevorderenBij een mogelijke herhaling zou ik voor willen stellen de schoolperiode uit te breiden tot indien mogelijk twee jaar. In een dergelijke periode moet het mogelijk zijn genoeg kennis mee te geven voor de toe komst. MIJN VERBLIJF IN HET ALGEMEEN Het was bijzonder fijn, dat ik binnen een vrij korte periode in Nederland over een grote vriendenkring beschikte. Men heeft een indruk gekregen hoe de Keniaan is en hoe hij zich gedraagt in zijn omgang met anderen. De verblijfsperioden in de gastgezin nen waren in de meeste gevallen te kort. Men had zich wat aangepast aan elkaar en zich enigszins vertrouwd gemaakt met de omgeving of je vertrok weer naar een an der gezin. Daarbij komt natuurlijk nog, dat je je in het ene gezin prettiger voelde dan in het andere. Deze minder belangrij ke zaken waren zowel voor mij persoon lijk als voor de gastgezinnen wel eens minder prettig, maar ze waren wellicht noodzakelijk uit oogpunt van organisatie. Bij een herhaling zou ik toch de aandacht van de organisatoren voor dit punt willen vragen. MIJN TERUGKEER NAAR KENIA Jammergenoeg bereikte mijn telegram het hoofdkantoor te Nairobi niet, zodat er niemand aanwezig was toen ik arriveer de. Desondanks ben ik veilig thuisgeko men en met mijn werk begonnen. In de beginperiode was het wel weer even aan passen. Aanpassen aan het klimaat en aan de wijze van wonen en leven. Mijn aan passing aan de Keniase omstandigheden had echter één positief punt, n.lik ver loor wat gewicht. Ik bied mijn ekskuses aan voor het feit, dat ik mijn vrienden in Holland tot dusver nog niet geschreven had, ondanks het feit dat ze erg geïnteres seerd waren in mijn wel en wee. Het gaat ons prima, alhoewel het op dit moment warmer dan ooit is en we al in enkele maanden geen regen meer hebben gehad. MIJN WERK Met mijn werk gaat alles naar behoren en er doen zich geen al te grote moeilijk heden voor. Onze grootste handicap is de mechanisatie, want er zijn op dit moment onvoldoende machines. Mijn salaris is wat verhoogd, maar over de mate van verho ging ben ik echter niet helemaal tevreden. De mensen hier zijn gelukkig en zij wer ken bijzonder hard. om op zekere dag ook evenals bij jullie het geval is in dit land de vooruitgang te stimuleren en er aan deel te hebben. Mijn broer, waarover ik u weieens verteld heb, bezoekt momen teel de middelbare school. Mijn vader overleed op 29 januari j.l. op de leeftijd van 82 jaar. Hij ruste in vrede bij God. Met mijn overige familie gaat alles uitste kend. Binnenkort verwachten we weer gezinsuitbreiding. Voor het overige wens ik u allen het allerbeste toe en hopelijk tot een nieuwe aanvraag voor een stageverblijl i*> Ne^nr land voor iemand vanuit ons land of -oo" mezelf. Met vriendelijke groeten, RODGERS IBRAHIM MAKEVO Hier volgt de brief van Rinus: Rodgers Makevo is nu alweer meer dan een jaar terug in Hola. En velen van u zul len zich wellicht afvragen: Hoe zou hij het maken? We krijgen niet de indruk dat hij veel brieven schrijft naar Nederland. Dat is geen teken van ondankbaarheid, maar dat is gewoon een beetje de aard van het volk. Ze zullen je nooit vergeten, en ook al kom ■je op het meest ongelegen ogenblik bij ze aan, al het andere zal dan blijven staan, maar jij krijgt de beste stoel, en alle aan dacht. Maar om even kort te zijn: Rodgers maakt het best. Voor hij hier weg ging was hij gewoon Rodgers. Daarna, toen hij in Nederland was, zagen de mensen hem hier als een grote geluksvogel. Toen hij de eerste dag 's morgens na zijn terugkeer weer op de werkplaats verscheen, noémde men hem MENEER RODGERS. Zeer opvallend was dat. Maar dat is inmiddels over, hij is weer gewoon Rodgers, maar met dit verschil met vroeger, nu is en blijft hij hier altijd de man die er uit is geweest. Iemand die dingen heeft gezien dei bijna niemand neeft gezien. Nou ja, alleen dan de assis tent minister, en de dominee van de bap- tistenkerk, beiden ook Pokomo's uit dit oord. Hij is nu met een soort waas van ge heimzinnigheid omgeven. Hij heeft immers maanden aan een stuk zo maar samen met de Mzungu (blanke) gewoond. Hun eten gegeten, hun huizen gedeeld, en met hen gewerkt. Niet gewerkt als de zwarte in dienst van de blanke, maar op basis van gelijkheid. En wat ook op Rodgers wel veel indruk moet hebben gemaakt, is het feit dat hij gerespecteerd en gewaardeerd werd, alleen al om het feit dat hij zwart is, speciaal bij de Nederlandse jongeren, of althans bepaalde groepen daarvan want zwart uit ontwikkelingslanden en koloniën is „in". Eén ding is zeker: het is niet allemaal zomaar aan hem voorbijgegaan: Hij beseft terdege dat hij God op zijn blote knieën mag danken dat hij die grote kans heeft gekregen. Want er moet wel een wereld voor hem zijn opengegaan, waarvan hij het bestaan alleen maar vaag heeft kvv.nev vermoeden. De communicatiemiddelen hier zijn niet zo uitgebreid als in Neder land. Zelfs iemand in het meest afgelegen oord in Nederland kan zijn T.V. aazetten en de wereld in zijn kamer krijgen. Rot en goed. Hij heeft waarschijnlijk een stuk betere voorstelling van hoe Afrika er uit ziet, dan Rodgers ooit heeft gehad van Hol land. Rodgers uit zijn kleine huisje, waar het krioelt van de mensen. Allemaal fa milieleden, die daar ook allen slapen en eten. In onze Europese ogen een zeer ar moedige toestand, en ook nogal eens een rotzooi: kippen in de kamer, naakte kinde ren die voor de deur grote boodschappen doen. Dat alles is in onze ogen armoe troef Het was het zeer zeker NIET in zijn ogen. want tenslotte had hij het beter dan menig ander ZONDER werk. Maandelijks kwam er geld binnen. Dat was zeker, hij wist het. en niet alleen hij, maar heel de rest van zijn behoeftige familie. Ze wilden ook hun deel. En hij gaf het. Hij moest wel. anders werd hij een paria onder de zijnen. Maar nu op een dag klimt hij in die grote blin kende vogel van de KLM en hij komt in Nederland. Geen idee had hij, wat hem werkelijk te wachten stond. Moet ik eten mee nemen voor een hele dag, vroeg hij. toen we over de elf uur durende luchtreis spraken. Daar in Nederland valt hij ineens in de welvaartsmaatschappij, waar niet mee zoals in Afrika ETEN nummer één is. maar luxe verbruiksgoederen. Hij duikt er in, maar hij gaat er niet in ten onder. Hij wordt er niet gek van, hij blijft gewoon doen. Al die tijd is hij toch min of meer de „Bwana Mkubwa" (grote meneer). En dan komt het: hij moet weer terug naar huis. Ja, laten we maar eerlijk zijn: terug naar onder de ladder. Nog even in Nairobi, de rijkdom aanschouwen van de vele zwar ten in hun peperdure wagens, en. tegelij kertijd even kijken naar het leger van jon ge en oude werklozen. Het was hem in ieder geval duidelijk dat de welvaart in Nederland beter verdeeld was dan thuis, ofschoon de socialisten het daar zeker niet eens mee zullen zijn. (Slot volgt.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19