Geheel of gedeeltelijk zomerstalvoederen Tarieven grondverzet 1973/74 Boval 15 mollen bestrijden grasland in het voorjaar zo mogelijk rollen of slepen 1 in het voorjaar zodra het gras met de opraapwagen opneembaar is (812 cm maaibaar gras) beginnen met stalVoeren in de loop van het seizoen steeds gi;as van ongeveer 1520 cm voor de koeien brengen. maaien op ongeveer 5 cm, dus goed afstellen van de maaiapparatuur tijdig en voldoende bemesten. Door het uitsluitend maaien wordt extra stikstof, kali en fosfor afge voerd. Afhankelijk van de bemestingstoestand en de bemesting met drijfmest de tekorten aanvullen het aanwenden van drijfmest gedurende de zomer op percelen die gebruikt worden voor zomerstalvoe- dering is vanwege de smakelijkheid van het gras niet aan te raden. GEDEELTELIJK ZOMERSTALVOEDEREN Bij dit systeem weiden de koeien een gedeelte van de die al enkele jaren dit systeem toepassen zien we dat met de bekende M.G.-mensels goede resultaten kunnen worden behaald, evenals met enkele M.K.mengsels, mits het mengsel afgestemd is op de grondsoort. EXTRA KRACHTVOER In het weiland kan de koe het gras uitzoeken; dat kan bij zomerstalvoedering bijna niet. De opname aan gras bij stalvoederen bedraagt bij goed gras 11 a 12 kg droge stof. Als de koeien in het weiland lopen nemen ze meer op. Om deze reden moet rekening worden gehouden met ongeveer 2 kg krachtvoer extra bij zomerstalvoederen vergeleken met normaal beweiden. Afhankelijk van de melkgift en de kwaliteit gras zal deze krachtvoer gift verhoogd moeten worden. MELKPRODUKTIE De bedrijven die enige ervaring met dit systeem heb ben en de koeien een goede kwaliteit gras geven met de daarbij behorende krachtvoeraanvulling, kunnen de standaardkoeproduktie op een goed en erg regelmatig niveau houden. Verschillende zomerstalvoederbedrijven in ons consulentschap presteerden het om afgelopen iaar ruim bovpn de 5000 1 melk per koe per jaar af te leveren bij redelijke krachtvoerkosten. Dit is een teken WANNEER ZOMERSTALVOEDEREN? Het voeren van vers gras op stal in de zomerperiode past op die bedrijven die redelijkerwijs het vee niet kun nen weiden. Een slechte verkaveling met nagenoeg geen grond bij de bedrijfsgebouwen is de aanleiding voor vol ledig zomerstalvoederen. Een beperkte huiskavel waar op meer dan 4 a 5 melkkoeien per ha geweid worden is aanleiding om gedeeltelijk zomerstalvoedering toe te passen. Hieronder wordt verstaan het bijvoeren van vers gras van percelen waarop de koeien niet kunnen weiden. De hoeveelheid vers gras die bijgevoerd moet worden is afhankelijk van de hoeveelheid gras die voor beweiding beschikbaar is. VOLLEDIG ZOMERSTALVOEDEREN Hoe meer vers gras van goede kwaliteit de koeien op nemen des te minder krachtvoer hoeft er bijgevoerd te worden. Van oud gras nemen de koeien 60 a 70 kg op, terwijl ze van jong gras wel 80 kg opnemen. Wordt dit in kg krachtvoer uitgedrukt dan betekent dit dat onge veer 3 kg krachtvoer extra per koe per dag verstrekt moet worden bij slechte kwaliteit gras. Vanzelfsprekend dient de uiterste aandacht besteed te worden aan goede kwaliteit en smakelijkheid van het gras. Vooral zand in het voer is een faktor die de opname sterk beperkt. Enkele maatregelen die een goede kwaliteit bevorde ren zijn: Een „dag-rantsoen" op een zomerstal voeder bedrijf. dag. De koeien komen veelal 's avonds wat eerder op stal en gaan 's ochtends wat later de wei in afhankelijk van de hoeveelheid gras die er voor beweiding is. Op stal wordt het tekort aan weidegras aangevuld door vers gras van percelen die niet aan huis liggen. De te nemen maatregelen om goed gras voor de koeien te brengen zijn reeds omschreven bij volledig zomerstalvoederen. HET GRASLAND Indien bovenomschreven maatregelen goed uitgevoerd worden en daarnaast de ruwvoederwinning niet uit de hand loopt zal het behoud van de graszode goed zijn. De gevestigde mening dat bij uitsluitend maaien de zode dit slechts enkele jaren verdraagt, geldt dit niet als steeds jong gemaaid wordt. Een speciaal grasmengsel voor zomerstalvoedering is er nog niet. Op de bedrijven dat er voor de vakman toch wel mogelijkheden zijn, on danks een slechte verkaveling of een beperkte huis kavel. SLOTCONCLUSIE Voor bedrijven met een slechte verkaveling en bedrij ven met een beperkte huiskavel, die toch uit de rund veehouderij een inkomen willen verwerven, is het sys teem van geheel of gedeeltelijk zomerstalvoederen het overwegen waard. Wel dient rekening gehouden te wor den met extra krachtvoer, arbeid en mechanisatie. De vakman die steeds een goede kwaliteit voor de koeien brengt zal met niet al te hoge krachtvoerkosten een re gelmatige en goede melkproduktie van zijn koeien kun nen verwachten, hetgeen de basis is voor een goed ar beidsinkomen. Ing. L. ROMPEDBERG C.R.A. Eindhoven De ontwikkeling in de rundveehouderij is de laatste jaren enorm snel gegaan. Een steeds toenemend aantal bedrijven komen aan het punt dat ze öf moeten ontwik kelen öf moeten saneren. Storend bij het uitbreiden van het bedrijf, dat steeds gepaard gaat met de bouw van een ligfooxenstal, is het tekort aan grond, vooral grond rond de bedrijfsgebouwen. Om toch een acceptabel aantal koeien te kunnen houden daar waar de grond aan huis erg beperkt is, kan zomerstalvoederen een goede oplos sing zijn. Een bijkomend voordeel van zomerstalvoede ren is dat de verliezen bij het maaien voor stalvoederen kleiner zijn dan bij beweiden, waardoor per ha grasland iets meer vee gehouden kan worden. Voor enkele erg grote bedrijven waaibij de koppels dusdanig groot zijn dat normaal beweiden bijna niet mogelijk is, biedt zo merstalvoederen van vers gras eveneens een goede op lossing. De Bond van Agrarische Loonbedrijven in Nederland (Boval) te Utrecht adviseert zijn leden de navolgende tarieven voor die verhuur van grondkarren, hydraulische kranen, draglines, bulldozers, e.d. materieel in niet- agrarisch werk in rekening te brengen. Deze tarieven gelden inclusief bediening door machi nist/chauffeur, doch exclusief brandstof en omzetbelas ting (B.T.W.). Zij gelden alleen voor normale werkzaam heden over een periode van minimaal één week. Voor kortere perioden zullen hogere tarieven in rekening ge bracht worden. GRONDKARREN (hydr.) 20,per uur voor grondikarren van 4 m8 24,per uur voor grondkarren van 5 m3 Voor trekkers met voorwielaandrijving dienen deze prijzen te worden verhoogd met 4,per uur. BULLDOZERS 28,per uur, bij een vermogen van 50 pk 35,— per uur, bij een vermogen van 80 pk 38,per uur, bij een vermogen van 100 pk 44,per uur, bij een vermogen van 125 pk 46,per uur, bij een vermogen van 140 pk 60,per uur, bij een vermogen van 175 pk Voor werk op natte stortplaatsen dienen deze tarieven met 15 verhoogd te worden. DRAGLINES 30,per uur, met een bakinhoud van 600 liter 32,per uur, met een bakinhoud van 800 liter 37,per uur, met een bakinhoud van 1000 liter 45,per uur, met een bakinhoud van 1250 liter 55,per uur, met een bakinhoud van 1500 liter HYDRAULISCHE GRAAFMACHINES a. voor kranen op luchtbanden ƒ23,per uur, bakinhoud: 200 1 (opbouwkranen) 27,per uur, bakinhoud: 350/400 liter 30,per uur, bakinhoud 500 liter 32,per uur, bakinhoud: 600 liter 36,per uur, bakinhoud: 700 liter b. voor kranen op rupsbanden 32,per uur, bakinhoud van 500600 liter 37,per uur, bakinhoud van 700— 800 liter 40,per uur, bakinhoud van 900 liter 42,— per uur, bakinhoud van 1000 liter 45,i per uur, bakinhoud van 1200 liter WIEL- EN LAADSCHOPPEN 30,per uur, met een bakinhoud van 1000 liter 34,per uur, met een bakinhoud van 1250 liter 36,per uur, met een bakinhoud van 1500 liter 38,per uur, met een bakinhoud van 1750 liter 42,— per uur, met een bakinhoud van 2000 liter 45,per uur, met een bakinhoud van 2250 liter DRAGLINE-SCHOTTEN 16,per stuk per week, voor verhuur. AAN- EN AFVOER VAN DE MACHINES Voor zover niet anders is bepaaldi, zijn de aanvoerkos- ten van het materieel naar het terrein van de werkzaam heden voor rekening en kosten van huurder. De afvoer kosten worden in onderling overleg geregeld, met dien verstande dat vervoer binnen één week steeds voor reke ning van de huurder komt. VERDERE BIJZONDERHEDEN Bij het berekenen van het aantal uren worden alle uren, waarin de machinist/chauffeur met het verhuurde mate rieel ter beschikking moet zijn, in rekening gebracht. Voor overwerk op werkdagen, zaterdagen, zon- en feestdagen, zal een extra toeslag in rekening worden ge bracht, afgestemd op de overwerkvergoeding voor werk nemers overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van de CA.O. voor de Landbouwwerktuigen Exploiterende Ondernemingen (L.E.O.). Nachtarbeid wordt daarbij be schouwd als arbeid op zon- en feestdagen. Voor verhuur van vorengenoemd materiaal op lange termijn wordt geadviseerd gebruik te maken van de Boval-verhuurovereenkomst, waarbij desgewenst eigen bepalingen en tarieven overeengekomen kunnen worden. Deze tarieven zijn in werking getreden op 1 mei 1973 en gelden tot nadere aankondiging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15