TUINBOUW- KLANKEN Ontwikkeling in de recreatie gaat onverminderd voort s Nog weinig aardbeien Winterbloemkool bij voorkeur op beperkte schaal DINGEN VAN DE WEEK 13 Logisch vinden we dat de correspondent uit WAL CHEREN allereerst aandacht besteedt aan de grote ten toonstelling van onze organisatie, de ZLM, die gisteren geopend en vandaag en morgen naar een hoogtepunt toe zal groeien. Vorige week hebben we met nog meer interesse dan normaal ons blad doorgenomen. Een aan beveling lijkt ons verder overbodig. Alleen hopen we dat ook de tuinders uit alle takken der' tuinbouw een bezoek zullen brengen aan onze tentoonstelling. Uiter aard overweegt het landbouw en vooral het veeteelt element. En vooral het veeteeltelement kan ons persoonlijk, naast onze tuindersinteresse, in hoge mate boeien. Maar vooral voor de praktische tuinders is er ook bijzonder veel te zien. Wist u overigens dat door de vele en grote en vooral ook financiële conse quenties het te bezien staat of onze 5-jaarsshow wel ge regeld zal kunnen blijven voortbestaan?. De organisato ren mogen natuurlijk risico nemen. Geen goed ZLM-lid zal hier op tegen zijn, maar risico nemen betekent te vens extra verantwoordelijkheid voor de achterban, dus in concreto tegen ons, als gewone leden! Al met al, er wordt zeer veel geboden en nogmaals: bezoek onze ZLM- tentoonstelling! We lazen in het vermelde nummer o.a. dat de Broca- liteelt al enkele jaren een succes is geweest. Natuurlijk is dit ons goed bekend. Enerzijds uit ervaring en ander zijds ook van onze veiling, die een boeiend jaarverslag aan de leden geeft. Toch menen we op enkele aspecten Op de fruitveilingen in ons gebied was ook de vorige week nog een flink aanbod van Golden Delicious uit de cellen en de gescrubde c.a. cellen. De kwaliteit was over wegend goed, maar door de hoge temperaturen liep deze soms toch snel terug. Er Tfras betrekkelijk weinig vraag en de handel verliep traag. De prijzen lagen voor de klasse I-kwaliteit, grote maten, al naar gelang van de kwaliteit en de kleur, tussen 75 en 85 ct per kg. Klasse I 65/70 mm noteerde rond 65 cent en klasse I 60/65 mm rond 50 cent per kg. Al naar gelang van de kwaliteit was de klasse II 5 tot 15 cent per kg goedkoper. Er zijn de laatste weken veel partijen Golden Delicious ge ruimd, maar toch blijft er nog even enig aanbod van betekenis, vooral bij de veiling in Terneuzen. Het aanbod van kasaardbeien liep vorige week snel terug. De prijs kon zich goed handhaven op 65 tot 85 ct Begunstigd door fraai zomerweer is afgelopen week op SCHOUWEN-DUIVELAND heel wat onkruid opge ruimd. Het loopt uiteraard van bedrijf tot bedrijf uiteen, maar over het algemeen is hier en daar nogal wat te doen. Verschillende gewassen zijn voor de tweede maal behandeld met een bodemherbicide. Voor de zaaiuien was het in ons gebied zelfs zodanig, dat het middel Lironion niet meer beschikbaar was, zodat diverse te lers hun toevlucht hebben genomen met andere mid delen als Ramrod en Tenoran. De gewassen zijn met het zonnige weer best gegroeid. Toch lijkt het ons toe dat de grond gauw om wat neer slag verlegen is. Wellicht speelt de droge winter, zon der sneeuw, hierbij nog een rol. Bij de plantuien is het ons opgevallen, dat diverse percelen bedenkelij k veel zaadpij pen gaan vertonen. Hieruit blijkt weer eens temeer hoe belangrijk het is een goed geprepareerd produkt te kunnen bekomen. Vooral bij deze prijsvorming is de teleurstelling des te groter. De vroege aardappelen staan er over het alge meen goed voor. Tot heden hebben we in ons gebied nog niet zien rooien. Onze grond leent zich niet zo best voor primeurs. Wat dat aangaat leent de Thoolse te moeten wijzen, die we niet mogen vergeten. De win ters der afgelopen jaren zijn zeer goed geweest voor de winterbloemkoolteelt. Maar ondanks alle voorspellin gen dat Europa een zachter klimaat tegemoet gaat, waar we persoonlijk niet de minste waarde aan hechten, moe ten we de telers toch voorhouden, dat er weer wel eens een echte winter kan komen met vorst- en andeie schade. Ook zijn ons gevallen bekend van telers die win terbloemkool per ha of zelfs meerdere ha's gaan kwe ken. Dit is echter grote onzin. Men kan alles machinaal aan: planten, schoonhouden, bemesten, enz., maar de oogstpiek is niet te verwerken. Gevolgen: veel rommel wegens doorgroei en te kort aan tijd! We durven stellen dat 1 gemet goed verzorgde teelt meer opbrengt dan 1 ha met zijn Franse slag. Op onze veiling kwam dit jaar de slechtste kool van de grote telers. Gevolg: veel werk en niet meer geld! Men zij dus gewaarschuwd! We hebben de nieuwe Brabantse verpakking van aard beien in aluminiumbakjes goed gevolgd. Ook bij de af nemers en de winkeliers. We zijn er niet te gerust op! Op den duur valt het tegen, zulke kleine dopjes. Bij steekproeven bleek ons dat het gewicht van 200 gr. theorie is. Althans bij onze controle vonden we geen bakje dat netto 200 gr. haalde. En 12 doos in één bakje is veel. Vooral de laatste doosjes die de winst moeten geven, maken de indruk van een drenkeling in een groot bad. Enfin, voorlopig zal 't wel doorgaan, maar of het een blijver zal zijn, wagen we te betwijfelen! per doosje. Het aanbod van natuuraardbeien kwam heel langzaam op gang. Van onder de plastic tunnels werden goede kwaliteiten aangeboden, maar over het algemeen valt de opbrengst van de op deze manier geteelde aard beien erg tegen. Regina was het eerste ras van de volle grond, waarvan vorige week enig aanbod kwam. Hier voor werd rond 3,50 per kg betaald en dat was door elkaar' genomen ook de prijs van de aardbeien van onder de plastic kappen, welke evenals de natuuraardbeien worden aangeboden in kratten met 2 kg netto inhoud. Het aanbod van kruisbessen was op Zuid-Beveland heel gering. Duidelijk is, dat deze teelt niet meer van bete kenis is. De prijs was laag, want de goede kwaliteiten lagen gedurende het grootste deel van de vorige week tussen 55 en 70 ^t per kg. grond zich beter. De gladiolen staan er over het alge meen goed voor. De start is bepaaid gunstiger u- rig jaar. De areaalgegevens zijn ons nog niet bekend We zullen ons niet wagen aan een schatting van de uit breiding, maar rustig de uitslag afwachten. Als dit nummer verschijnt, zijn op Schouwen en Dui- veland de eerste tulpen gerooid. We vernamen van en kele telers dat ze aanstalten gingen maken. Met de zo merse temperaturen is het tulpengewas toch nog snel achteruitgegaan. Hoewel het er allemaal best voor stond, verwacht men toch niet die opbrengst van vorig jaar Voor de prijsvorming alleen maar gewenst. Overpro- duktie is nu eenmaal een levengevaarlijke zaak. Met enige spanning wachten we af wat er met het tulpen- beleid gaat gebeuren. Persoonlijk hopen we op een verplichte inlevering van plantgoed. Toch zal het nog wel enige voeten in de aarde hebben voordat de rege ling definitief is. In het bloembollenvak komen beslui ten ook vaak pas na moeizame besprekingen tot stair*. Schouwen en Duiveland heeft vanaf vóór Pinksteren al een grote stroom toeristen opgevangen. De ontwikke ling van de recreatie neemt hand over hand toe. Om gebied biedt dan ook werkelijk aan elk wat wils. Vooi ons als bewoners missen we de rust van vroeger, ander zijds kunnen we het ons goed indenken waarom zovelen de steden ontvluchten. Ons gebied is rijk aan overwel digend natuurschoon. Een bezoek aan de domeingebie- den in Schcfuwen is een belevenis op zich, althans voor hen die van rust houden en kennis willen nemen van de bonte schakeringen in de boom- en plantenwereld. Als men die schoonheid op zich laat inwerken, dan is het begrijpelijk dat in de reklame gewag wordt ge maakt over „het land waar het leven goed is!" DEMONSTRATIE MODERN TRANSPORT IN DE FRUITTEELT Op donderdag 5 juli a.s. organiseren de NFO- kringen Zeeland, West Noord-Brabant en Zuid- Hollandse Eilanden in samenwerking met R.B.A. te Wageningen en de Consulentschappen voor de Tuinbouw te Barendrecht en Goes de monstraties modern transport in de fruitteelt, op het bedrijf van de Kon. Mij „De Wilhelmi- napolder" te Wilhelminapolder. De eerste de monstratie vindt plaats des morgens van 9.30 tot 11.00 uur en de tweede des middags van 14.00 tot 15.30 uur. Het programma omvat o.m.: Transport in de aanplant: gebruik van ver schillende typen wagens (ook zelf ladende en -lossende), hefvorken en hefmasten. Transport in gebouwen: gebruik van hef masten, handpallettrucks, kleine vorkhef trucks (LPG-gas, batterij, lichtnet). Transport naar de veiling: centraal vervoer er vrachtauto met meeneemstapelaar of ydraulische laadklep, gebruik van vierwie lige aanhangwagens. Gebruiksmogelijkheden van stapelkisten en stapelborden: o.a. stapelkisten en stapelbor den van kunststof, constructies uit binnen- en buitenland. Verder o.a. erf- en padverharding, berëm- mingseisen van wagens e.d., verkeersmaatre gelen in de landbouw, het „omgaan" met stapelkisten en stapelborden, enz. Na de demonstraties worden op het proef station voor de fruitteelt rondleidingen gehou den van 11.30 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 17.30 uur. Het verschijnsel prijsstijgingen gaat nog onverminderd voort. Vorige week werd bekendgemaakt dat van half april tot half mei het prijsindexcijfer voor de gezinscon sumptie met 0.6 was gestegen en dat vanaf het be gin van dit jaar het stijgingspercentage daarmee is ge komen op ruim 4,5 De nieuwe regering heeft de in- flatiebestrijding naar het zegt hoog in het vaandel staan en er zijn maatregelen afgekondigd om een eind te ma ken aan te snelle stijging van de prijzen. Een prijsmel- dingsbeschikking moet hieraan o.m. medewerken. Hoewel het er wat betreft de waardevermindering van het geld nog niet zo best voor staat, is toch een troost, zij het een schrale, dat Nederland binnen Europa in de afgelopen 12 maanden geen koploper meer is geweest bij de inflatie. Niet het feit dat de prijsstijgingen in ons land minder zijn geworden is hiervan de reden, maar het feit dat in andere Europese landen de stijgingen nog gro ter zijn geweest. In de periode april 1972 tot april van dit jaar bedroeg de prijsstijging in Nederland 7,6 en dat was zelfs nog iets beneden het Europees gemiddelde van 8%. Voor aan in de inflatiewedloop lag in deze periode IJsland waar de prijzen stegen met 16,6%. Turkije bezette de tweede plaats met een stijging van 12,2%, Ierland met 10% prijsstijging deed ook goed mee en Spanje is ook op weg niet langer het goedkoopste eiland te blijven want hier stegen in de bovengenoemde periode de prijzen met 9,7 Italië volgde met 9,6 West-Duitsland lag met een percentage van 7,5% in de buurt van Neder land en België bleef daar iets beneden met 7,1 Frank rijk heild het op een prijsstijging van 6,8 Hieruit blijkt wel dat het kwaad dat inflatie heet, over al voortwoekert in een sterke mate. Er zijn zelfs krach ten aan de gang die er voor zorgen dat het in een ver sterkte mate gaat. Hieraan een halt toeroepen zal een moeilijke opgave zijn en zeker zal dit niet nationaal op gelost kunnen worden. Nederland is immers geen eiland waar men zichzelf kan zijn, maar wordt mede gezogen in de vaart der volken. Dat wil overigens niet zeggen dat maatregelen op nationaal niveau om de ergste stij ging te matigen, geen effect kunnen sorteren. De gang van zaken zoals die zich thans overal voor doet en het feit dat in landen als Spanje en Italië de stijgingen nog aanzienlijk hoger zijn dan in ons land, maakt wel dat de faktor arbeid ook in deze landen steeds duur.der gaat worden. Door de sterke stijging in Italië is het daar beslist niet meer zo dat de Italiaanse arbeider voor een krats gaat werken. Wat dat betreft kan dit van invloed zijn op onze concurrentiepositie. Voor heel 1973 verwacht Nederland een prijsstijging van 8,5 Het is alleen maar te hopen dat wat onze sektor betreft, we niet achter zullen blijven bij de ont wikkeling zoals deze zich nationaal gezien voltrekt. In de afgelopen jaren hebben we daar genoeg onze portie van gekregen. Ook in het afgelopen jaar waarin er toch sprake was van beste prijzen, is de totale omzet van onze groenten en fruitveilingen niet evenredig met de prijsstijgingen, omhoog gegaan. Landelijk gezien is men niet pessimistisch op econo misch gebied. We lazen dezer dagen dat de Europese commissie voor Nederland in 1973 een aanhouden van de expansie verwacht en een langzame verbetering van de werkgelegenheid. Wat die werkgelegenheid betreft lazen we in het financieel blad FEM dat jonge werkne mers reeds schaars zijn geworden en in de komende ja ren nog schaarser zullen worden. Voor de periode 1975'1980 moet gerekend worden met een steeds geringer aantal jonge mensen dat voor het eerst aan het arbeidsproces gaat deelnemen. In de S.E.R. wordt steeds meer gesproken over een uitbrei ding van de leerplicht tot 12 jaar. Dat betekent dat een jongen of meisje op zijn vroegst een baan kan gaan zoeken wanneer het zeventien jaar is. Voor jongens komt daar nog bij dat het Ministerie van Defensie op het ogenblik plannen schijnt te hebben om de leeftijd waarop men voor het eerst onder de wape nen wordt geroepen, te verlagen tot 18 jaar. Voor de jongens zou dat in de praktijk gaan beteke nen dat ze rechtstreeks van school de militaire dienst in gaan en hierdoor eerst omstreeks hun 20e jaar ter beschikking van het bedrijfsleven komen. Het zijn allemaal nog maar plannen die wat men noemt in het praatstadium zijn maar het is toch wel zeker dat het s'teeds moeilijker wordt om jeugdige arbeidskrachten aan te trekken. We merken dat trouwens ook in onze sektor maar al te goed. De jongeren die een agrarische opleiding kie ken om vervolgens als medewerker op een land- of tuinbouwbedrijf te gaan werken, worden steeds schaar ser. Daar staat tegenover dat bedrijven en instellingen die mensen nodig hebben met een agrariëche opleiding, in welke vorm dan ook, dikwijls veel sollicitanten krij gen. Gemeenten die mensen vragen voor de plantsoe nendienst, krijgen dikwijls veel aanbiedingen van men sen met een fruitteeltopleiding. Er is ook uit onze bedrijfstak een grote vlucht ge weest. Het aantal werknemers is sterk gedaald maar we kunnen toch wel eens dicht bij de situatie zijn ge komen dat er wat zal moeten gebeuren om de vakbe kwame medewerkers voor het tuinbouwbedrijf te behou den en te verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13