1 v Werktuigenshow „Transport in de landbouw" Défilé - Transport in de landbouw tijdens de ZLM-tentoonstelling „Delta '73" Ir. J. CRUCQ Consulent voor Landbouw werktuigen en Arbeid te Wageningen VRIJDAG 22 JUNI VAN 15.00 TOT CA 16.00 UUR Het transport is een van de belangrijk ste werkzaamheden op het landbouwbe drijf, zo niet de allerbelangrijkste. Als men alle produkten die op en door een landbouwbedrijf worden vervoerd, zoals kunstmest, zaaizaad, pootgoed, gras, hooi, stalmest, stro, aardappelen en bieten bij elkaar optelt, komt men tot zeer grote hoeveelheden. Per jaar kan dit wel 50 tot 80 ton per ha bedragen. Bovendien wordt aan het transport veel tijd besteed, name lijk 35 tot 60 van alle op het landbouw bedrijf bestede tijd. Dit ondanks het feit dat al veel transportwerk door leveran ciers en afnemers van produkten en door het beroepsvervoer is overgenomen. Vee voer en kunstmest worden op het bedrijf afgeleverd, melk, aardappelen en bieten worden meestal door een transportbedrijf afgehaald, maar toch blijft er voor de boer nog heel wat transport over. Vaak denkt men bij transport alleen aan vervoer van produkten met een wa gen. Laden en lossen is echter ook een vorm van transport. Er bestaat dan ook een grote variëteit aan transportwerktui gen voor de landbouw: L kipwagens en loswagens; stalmeststrooiers; mengmest wagens; andere speciale wagens zoals haksei- wagens, pakkenwagens, e.d.; kranen; blazers; transporteurs en boxenvullers; stortbakken; opschepmachines; voor- en achterladers aan de trekker; hef masten; enz. Van al deze transportwerktuigen zullen verschillende uitvoeringsvormen en mer ken tijdens een show in de ring worden voorgereden en besproken door medewer kers van het Consulentschap voor Land bouwwerktuigen en Arbeid te Wagenin gen. Ook het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes is bij de organisatie van deze show ten nauwste betrokken. Ing. T. T. MIEDEMA CA.R. - Goes I. KIPWAGENS Van de kipwagens Fa. Hoegen-Dijkhof Fa. D. Mullie Poortvliet Fa. A. D. Riemens Hoek Fa. v/h Boeke en Huidekoper Fa. C. M. de Putter Zaamslag Fa. v. Driel en v. Dorsten zijn de volgende te zien: - Stand E- 2 - Weisste kipper - Stand B-10 - D.M. kipper, hout en staal - Stand B-ll - Spijkstaal metalen kipper - Stand F-13 - - Stand B- 3 - - Stand C-11 - Hercules metalen kipper Teagle metalen kipper Schuitemaker-v. Driel metaal II. STALMESTSTROOIERS Bij de stalmeststrooiers zijn aangemeld door: Fa. „de Inspan" - Stand F-12 - Krone stalmeststrooier Kloetinge Fa. v. Driel en v. Dorsten - Stand C-11 - Schuitemaker-van Driel- wagen Hoewel nog niet alle aanmeldingen definitief zijn, mag worden verwacht, dat het werktuigendéfilé tijdens de ZLM- tentoonstelling op vrijdag 22 juni, 's middags om 15.00 uur, de toeschouwer een goede indruk zal geven van de ontwik kelingen op het gebied van het transport in de landbouw. Behalve de kipwagens zijn er aanmeldingen binnen van Stalmeststrooiers Opraapwagens Mengmestverspreiders Pakkenverwerkingssystemen (hooi - kuil en stro) Voorladers, Achterladers en Hefmasten Hydraulische kranen Aardappelverwerkingsapparatuur (stortbaktransporteur, bo- xenvuller, opschepmachine) Opraapwagens Deutz-dealers in Zeeland Mengmestwagens Kamps de Wild Velp v. Driel en v. Dorsten Hakselwagen v. Driel en v. Dorsten - Stand D- 2 - Fahr in combinatie met de Intrac-trekker - Standi E- 8 - Kaweco - Stand C-11 - Schuitemaker-van Driel - Stand C-11 - Schuitemaker-van Driel Deze groep wagens voor de gemengde en weidebedrijven is zeer interessant omdat het houden van grote eenheden vee in moderne stallen eisen stelt aan bedrijfsvoering en mechanisatie. De rijkuilen van voorgedroogd materiaal kunnen zowel worden gemaakt met de opraapwagen als met de haksel wagen, die met de veldhakselaar wordt gevuld en die d.m.v. verdeelwalsen het materiaal op de kuil verdeelt. Ook afhankelijk van het staltype is de voren, waarin de mest wordt verwerkt, gescheiden of gemengd als mengmest aangepast, hieraan is het uitmestsysteem. Ook bij stalmeststrooiers speelt de schaalvergroting een rol. Bij de mengmestwagens is er keuze uit een vacuum- en een mestpompsysteem. III. Pakkenverwerking Voor de pakkenverwerkingssystemen zijn aangemeld: Door Vicon-Verkoop-Nederland B.V., Stand F 4 - het Vicon- Brown-verzamelsysteem met 8-paks klauwvork. IV. LADERS De categorie laders omvat: Fa. v/h Boeke - Stand F-13 - Roma hefmast Huidekoper Idem - Stand F-13 - Mill voorlader Fa. Vlogtman - Holten - Stand F- 5 - Aio quicke voor lader Lien-Nederland - Stand G- I - Lien^voor- en/of achterlader Deze groep omvat laadwerktuigen, met een beperkte in vestering, waarbij er keus is in systeem. De keuze wordt vooral bepaald door het werk wat hoofdzakelijk moet wor den verricht, bijvoorbeeld: bietenblad-laden, kuilvoer-uitha- len, kunstmest op pallets verwerken etc. V. Kranen De groep kranen bestaat uit: Fa. Herder - Stand B- 6 - Herder Frontier Serooskerke (W,) Fa. Kamps de Wild - Stand E- 8 - Colmar Velp Fa. v/h Boeke en - Stand F-13 - Longinotti en/of Huidekoper Cormack De groep kranen bestaat uit werktuigen, die vooral Of gemengde- of weidebedrijven veel verschillende karweitjes zeer goed uit kunnen voeren, denk aan: stalmest ladien, kuil hopen opzetten, kuilvoer uithalen, slootreinigen, bietenblac laden, enz. VI. TRANSPORTEURS De groep transporteurs e.d.: Cebeco-Handelsraad Fa. v/h Boeke en Huidekoper - Stand A- 1 - Cebeco-stortbak Stand A- 1 - Cebeco-boxenvuller - Stand F-13 - Hercules-transport band - boxenvullei - stortbak - op schepmachine In de verwerkingsapparatuur voor aardappelen zien we grotere verwerkingscapaciteit door bredere banden, hoog- profiel. De boxenvullers krijgen een grotere oversteek, daar door minder verplaatsen. Ut'ïj Fa. Weststrate - Stand C- 8 - Miedema kipper- Krabbendijke metaal Cebeco-Handelsraad - Stand A- 1 - Cebeco - metalen Goes kipwagen met „marrer-systeem Niet alleen de variatie in merken is groot bij de kipwa gens de draagvermogens variëren van 3,5 ton tot 12 ton, zodat er echt „voor elck wat wils" te zien zal zijn. Van Driel en Van Dorsten, Standi C-11, het New Holland- Stackliner-systeem, do de pakken uit langszwad op raapt, stapelt en aan de klamp zet. De pakkenverwerkingssystemen hebben in principe moge lijkheden voor zowel hooi, kuilgras als stro. Het is aantrek kelijk, bijvoorbeeld in combinatie de werktuigen te exploi teren, zodat het aantal ha per seizoen hoog genoeg wordt, en de investeringen per ha beperkt kan blijven. ALGEMEEN Het blijkt dat vrijwel alle transport-, laad- en loswerk op de een of andere manier is te mechaniseren. Zoals bij alle mechanisatie geldt ook hier, dat de kosten van mechanisatie niet de kosten van handwerk mogen overtreffen. Het lijkt geboden, de benutting van de werktuigen vooraf vast te leggen door, eventueel via samenwerking, de te bewerken oppervlakte groot genoeg te maken!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4