De fruitoogst in het afgelopen seizoen Landbouwschap besprak tuinbouwaangelegenheden DINGEN VAN DE WEEK 30 t 1970/71 23 26 30 23 25 32 46 54 30 45 31 1971/72 31 32 59 37 51 52 46 69 55 63 35 1972/73 39 59 73 33 48 36 68 74 39 94 73 Kortgeleden ontvingen we het Jaarverslag 1972 van de veiling „Krabbendijke en omgeving". Dit verslag is vooral interessant omdat het een goed beeld geeft van de onver wachte opleving in de fruitsector. Een deel van de cijfers heeft betrekking op het hele sei zoen van juni 1972 tot juni 1973. Afgezien van de restanten van de oogst 1972 die nog geveild moeten worden, is hier door een goede vergelijking mogelijk met de prijzen van voorgaande jaren. APPELPRIJS BIJNA VERDUBBELD U weet dat vooral de appels het laatste seizoen hogere prijs opbrachten. Hoe groot het verschil was, althans te Krabbendijke, wordt hieronder met enkele voorbeelden aan gegeven. De cijfers geven de prijs per kg weer. Yellow Transparent Stark Earliest Tydeman's Early Benoni James Grieve Cox's Orange Jonathan Lombartscalville Goudreinette Winston Golden Delicious Gem. alle appels De appelprijs bedroeg dus bijna het dubbele van de twee voorgaande jaren. Bij sommige rassen was de prijs zelfs meer dan tweemaal zo hoog, b.v. James Grieve, Goudreinet te en Jonathan. Opmerkelijk was de hoge kroetprijs. Vooral daardoor is het peil flink opgestuwd. Zo bracht de Goldenkroet het b.v. tot 40 ct per kg, tegenover 55 ct als middenprijs voor 1970/71 1971/72 1972/'73 34 45 55 29 30 46 39 38 81 50 46 78 22 28 58 32 35 65 21 20 48 17 19 41 41 36 79 48 41 82 31 28 55 31,6 31,4 60,8 De Doyenné du Comice neemt snel in betekenis toe. alles. Nog sprekender was het bij de Lombartscalville: 42 ct middenprijs voor alle Lombarts; 39 ct voor de Lombarts- kroet! Opgemerkt moet worden dat de aanvoer door de kleine appeloogst lager was dan het jaar tevoren, maar niettemin ontvingen de telers toch belangrijk meer geld dan voor baande seizoenen. Bij de peren waren de verschillen kleiner, mede omdat 1971/72 ook niet slecht was. Enkele cijfers (ct per kg): Gem. alle peren 33,9 48,3 Bij de peren is de prijs de laatste 3 jaar regelmatig opge lopen. Echter met veel verschil per ras. Het laatste jaar zijn de Conference, de Clapp's en de stoofperen omhoog gescho ten, terwijl b.v. Legipont en Lucas daalden. Dat was ook het geval bij Hardy en Bonne Louise, doch hierbij speelde de maat een belangrijke rol. GOLDEN MEER DAN DE HELFT VAN ALLE APPELS Het verslag toont verder o.a. de opkomst van de Golden (het laatste jaar 51 van alle aangevoerde appels) en de onregelmatige produktie van diverse pererassen. Opvallend zijn b.v. de beurtjaren bij de B. Hardy en Legipont. Ook het snel teruglopen in produktie van rassen als Precoce, Clapp's en Lucas. Daarnaast het stijgende aandeel van Conference en Comice. De laatste twee rassen worden met de Hardy sterk toonaangevend; ze nemen gedrieën bijna 70 van die O.Z.-Bevelandse peren voor hun rekening. VEEL ZIEKTE IN HYACINTEN Voor diverse hyacintentelers is het een rampjaar. Zeer grote oppervlakten hyacinten gingen geheel verloren door aantasting van zwartrand. Men verwacht dat ver schillende kwekers hierdoor in ernstige financiële moei lijkheden komen en dat zelfs 'bedrijven met ondergang bedreigd worden. Naar de oorzaak van de zwartrand-exjplosie wordt naarstig gezocht. Men denkt o.a. aan onvoldoende selec tie op zieke planten; aan de storm op 1 april, die het gewas beschadigde, waardoor er invalspoorten voor de ziekte kwamen; aan besmetting bij het bloemenverwij- deren, omdat hierbij de bacteriën van zieke op gezonde planten overgebracht kunnen worden; infectie bij het verwerken met de sorteermachine; enz. In elk geval is de ziekte heel erg besmettelijk, Door strenge selectie Precoce de Trevoux Clapp's Favorite Triomphe de Vienne Bonne Louise Beurré Hardy Legipont Conference D. du Comice Beurré Alex. Lucas Gieser Wildeman St. Remy Het Landbouwschap heeft op woensdag 6 juni j.l. het maandelijks overleg gehad met de minister van Land bouw. Daarbij werd onder meer gesproken over tuin bouwaangelegenheden. ZWAVELARME STOOKOLIE De onlangs door de overheid aangekondigde maatre gelen ter beperking van het zwavelgehalte in brandstof fen heeft financiële gevolgen voor de glastuinbouw. Voor de tuinders die met olie stoken, werkt de maatre gel op korte termijn nadelig, terwijl de financiële ge volgen voor tuinders die met aardgas stoken op lange termijn voelbaar zullen zijn. Het Landbouwschap wees er in het gesprek met de minister bovendien op, dat vele tuinders niet kunnen omschakelen van olie op aardgas, omdat de noodzakelijke voorzieningen ontbreken als gevolg van planologische belemmeringen, die tot een prijsverhoging van de stookolie leidt, ook de aardgas- prijs nadelig zal beïnvloeden. Volgens minister 'Brouwer is er geen mogelijkheid om een tegemoetkoming te geven aan tuinders, die niet voor eind 1974 kunnen omschakelen van olie op aardgas. Het is naar zijn mening ook uitermate moeilijk om in het kader van het energiebeleid de prijs van het aard gas voor de tuinbouw geheel los te zien van de olie prijs. Getracht moet worden de nadelige invloed van de milieumaatregel op te vangen in de tussen het Land bouwschap en de Gasunie tot stand gekomen overeen komst inzake de aardgasprijs voor de tuinbouw. Hoewel de in 1970 tot stand gekomen olievoorschot- regeling afgewikkeld is, blijkt een aantal tuinders in de glasgroenteteelt geen gebruik te hebben gemaakt van deze regeling. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw verzocht na te gaan of er een mogelijkheid is deze tuinders alsnog tegemoet te komen. De heer Brouwer is van mening, dat de overheid al het moge lijke gedaan heeft. De minister kan deze tuinders verde- dan ook niet tegemoetkomen. REFERENTIEPRUZEN Het Landbouwschap sprak bij de minister zijn zorgen uit over de toepassing van het EEG-referentieprijs- systeem, dat ongewenste invoer van tuinbouwprodukten uit derde landen moet tegengaan. De prijswaarnemin- gen en de prijsinformaties, die ten grondslag liggen aan de referentieprijzen, zijn volgens het Landbouwschap niet bevredigend. Aan de minister werd gevraagd erop toe te zien, dat de eenmaal aanvaarde regelingen goed uitgevoerd en zo nodig gewijzigd worden in overeen stemming met de letter en de geest van de regelingen. De heer Brouwer zegde dit toe en deelde mede, dat hij met de EEG-landbouwcommissaris, ir. Lardinois, over dit vraagstuk gesproken had. De Europese Com missie heeft namelijk stappen ondernomen om de toe passing en uitvoering van het rsferentieprijssysteem te controleren. APPELEN NOG IETS GOEDKOPER Ook in de afgelopen periode verliep de afzet van de res tanten van de appeloogst 1972 niet bijzonder vlot op de veilingen in ons gebied. De verschillen met de voorgaande weken waren niet groot, maar toch was de tendens eerder iets naar beneden gericht en dat betrof dan vooral de kleine maten, die nu niet meer naar de D.D.R. werden verladen. Ook de grote maten lagen iets moeilijker in de markt, waar bij voor de klasse I boven 70 mm tussen 80 en 90 ct per kg werd betaald en de klasse II 5 ct per kg goedkoper was. De klasse I 65/70 mm werd rond 70 ct per kg verkocht met uitschieters tot 75 ct. Klasse II was 10 ct goedkoper. De industrie-appelen daalden tot 27 28 ct per kg. Het aanbod van kasaardbeien liep belangrijk terug. De aardbeien die zijn geteeld onder plastictunnels namen in betekenis toe. Plaatselijk is hiervan reeds een redelijk aanbod. Ook in de komende week mag hiervan nog heel wat worden verwacht, al mag ook worden aangenomen dat het hoogtepunt dan toch reeds voorbij is, maar de natuuraardbeien zullen niet lang meer op zich laten wachten. De prijs van de kasaardbeien was vrij stabiel op 70 tot 80 ct per doosje van 200 gram. De aardbeien vanonder plastictunnels, die worden aange boden in 2-kg kratten, noteerden in het eind van de week tussen 3,50 en 4,per kg. Vorige week begon in Zeeland de pluk van groene kruis bessen. Het aanbod hiervan was bijzonder klein en bleef beperkt tot enkele honderden kilo's per dag. Gedurende de eerste dagen van de week werd rond 2,per kg betaald, in het eind van de week lag de prijs op 99 ct. Alles werd tot nu toe gekocht voor export naar Zweden. Het kasaardbeienseizoen 1973 behoort op het moment dat wij dit schrijven weer tot het verleden. Er is vooral in het begin en dat is dan gedurende de maand april nogal wat gemopperd over deze teelt, die te weinig kilo's gaf en waarvan de prijzen tegenvielen. Gedurende de maand mei heeft zich echter een behoorlijk herstel vol trokken, zowel wat de opbrengst als de prijs betreft. De kasaardbeien die in Zeeland groeien worden in hoofdzaak aangevoerd bij de veiling in Kapelle-Biezelinge en blij kens een mededeling van deze veiling werd er dit jaar tot eind mei 111 ton van dit produkt aangevoerd met een op brengst van ƒ465.000,tegen het vorig jaar 103 ton met een opbrengst van 427.000,Gemiddeld is de prijs dus riiet tegengevallen en er zijn ook meer kilo's geoogst dan aanvankelijk werd verwacht. Gedurende de maand april zat het tegen en het was toen vooral de concurrentie uit zuidelijke landen die van grote betekenis was. Toch blijkt, dat het vooral voor de Italiaanse aardbeientelers dit jaar ook geen best seizoen is geweest. Tot half mei zijn de exporten matig geweest, zulks ondanks de fanfare waarmee een landelijk groot winkelbedrijf de import van wat aardbeien uit Italië meen de te moeten begeleiden. Frankrijk wordt een steeds belangrijkere producent van vroege aardbeien en op de buitenlandse markten is dat goed merkbaar. Toch is het niveau van Italië nog lang niet bereikt. Landelijk ge^en zijn er volgens een marktoverzicht van het Produktschap voor Groenten on Fruit nogal wat min der aardbeien aangevoerd dan het vorige jaar. Tot en met eind mei bedroeg de aanvoer op de Nederlandse veilin gen 3230 ton, tegen het vorige jaar in dezelfde periode 3430 ton en het jaar daarvoor 4140 ton, d.w.z. dat de pro duktie tot en met mei 94 bedroeg van die van het vori ge jaar. De prijs was gemiddeld ƒ4,58 per kg, dat is 4 meer dan het vorige jaar toen deze ƒ4,42 was. De aan- voerwaarde komt dan tot en met mei uit op 14.8 miljoen gulden tegen het vorige jaar 15.1 miljoen gulden. Het Produktschap voor Groenten en Fruit berekende, in samenwerking met het C.B.S. verder, dat het beschot gemiddeld 1.39 kg per m2 was, het vorige jaar 1.37 kg en 2 jaar geleden 1.7 kg. 1972 staat bekend als elen slecht aardbeienjaar voor wat de kasteelt betreft en 1973 is dus niet beter geweest. Het C.B.S. berekende dat er 232 ha kasaardbeien zijn geteeld in ons land tegen 250 ha in het jaar ervoor. Het C.B.S. becijferde voorts, dat er 92 ha koude teelt was te- ge het vorige jaar nog 129 ha. Er is dus ©en verdere ver schuiving aan de gang van de koude naar de verwarmde teelt err daarom is het teleurstellend, dat er in april zo'n kleine aanvoer is geweest en de conclusie is dan ook, dat ht verwarmen dit jaar niets heeft uitgehaald. Mei en juni zullen opnieuw de belangrijkste aanvoer- maandpn van kasaardbeien zijn. De nu bekend zijnde cij fers van de landelijke situatie en ook die voor ons gebied, maken duidelijk dat degenen die zich toelegden op de zeer vroege teelt, met aanmerkelijk minder resultaat ge noegen moesten nemen dan degenen die de late teelt be oefenden. ijjS Wij nemen aan dat de resultaten van de laatste jaren van invloed zullen zijn op de teeltplannen voor het vol gende jaar. Op het ogenblik komen de aardbeien die zijn geteeld onder plastic tunnels volop aan de veilingen. Zo wel in Zeeland 'als Brabant is deze teelt nogal uitgebreid. Toch blijft de kilo-aanvoer sterk tegenvallen. In Zeeland spreken verschillende telers over een produktie die min der dan de helft zal bedragen van wat zij normaal vinden. Het is gebleken dat vooral het plantmateriaal van grote invloed is op het teeltresultaat en verder lijkt het er op, dat het tijdstip van planten eveneens een grote invloed op de oogst heeft. Degenen die in Zeeland Gorella né de eerste week van augustus hebben geplant zitten thans met eten lage kilo-opbrengst. Het zal dus zaak zijn deze beide faktoren terdege in het oog te houden bij het vast stellen van het aardbeienprogramma 1974. E<en andere zaak die beslist de aandacht zal moeten hebben is die van de presentatie. Brabant heeft dit jaar de kasaardbeien uitsluitend aangeboden in de aluminiumdoosjes met 200 gram netto inhoud. Zeeland hield het nog op de oude ver pakking van kartonnen doosjes, eveneens met 200 gram netto inhoud. Het blijkt, dat de consument verreweg de voorkeur geeft aan het aluminium doosje, ook al is bij dit doosje de vrucht wat sneller beschadigd. De telers zullen er niet aan kunnen ontkomen rekening te houden met de wensen van de consument en wij zien dan ook het aluminium doosje het volgend jaar ook in Zeeland wel naar voren kom|en. Het blijkt opnieuw, dat juist de presentatie een belangrijke faktor is bij de prijs vorming. Wij wisten dat al lang, maar soms gaan wij daar aan nog wel eens voorbij. Het is echter een zaak die niet verwaarloosd mag worden. Het geldt trouwens niet alleen voor aardbeien maar voor alle produkten'uit onze tuinbouwsektor. Wij weten uit er varing dat er wel wasmiddelen gekocht worden om de verpakking; wij zijn nog wel niet zo ver dat ook fruit of groente vanwege de verpakking gekocht wordt, maar aan dacht besteden aan deze zaak is zeer urgent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 30