DELTA 73: Momentopname van een maatschappij in beweging MUZIKALE SHOW DOOR TOGIDO HEKELINGEN op zaterdagmiddag 23 juni van ca. 16.30-17.30 uur In de lange reeks door de ZLM georganiseerde land en tuinbouwtentoonstellingen werd veelvuldig aanslui ting gezocht bij min of meer historische gebeurtenissen. Dat was het geval in 1961 bij de ZLM-manifestatie „Delta -einde Eerste Fase", maar in nog sterkere mate bij de laatste tentoonstelling in het kader van het 125-jarig be staan der ZLM. In 1961 was het de start van een nieuwe ontwikkeling, de ontsluiting via de Deltawerken; in 1968 werd een periode van 125 jaar Zeeuwse Landbouw Maatschappij afgesloten. Steeds weer waren dit uitste kende gelegenheden om een moment bij heden, verleden en toekomst stil te staan. Sedert 1968 zijn vele ontwikkelingen binnen onze maat schappij en ook binnen de landbouw ,in versneld tempo voortgeschreden en blijft nog slechts weinig ruimte voor rustpunten over. Maar juist in een dergelijk dynamisch geheel zijn momentopnamen onontbeerlijk. Delta '73 wil zo'n momentopname zijn. Deze keer Delta niet in de eerste plaats gekoppeld aan de Deltawerken in enge zin, maar veeleer aan de ontwikkelingen die binnen de Delta als werkgebied der ZLM, zich uitstrekkende van de Lim burgse grens tot de Westkapelse zeedijk en van het Zwin tot de spaarbekkens in de Biesbosch, plaatsvin den. Voorgaande omschrijving van het werkgebied geeft reeds een eerste ontwikkeling aan. Het samensmelten van Zeeuwse Landbouw Maatschappij en Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw tot één ZLM nieuwe stijl is weer al meer dan 4 jaar een feit. In de praktijk blijkt deze samenwerking reecfs nu vele vruchten af te werpen. Deze tentoonstelling zal ongetwijfeld tot een verdere versteviging der onderlinge banden bijdragen. Ook binnen de totaliteit der Nederlandse landbouw organisaties wordt de noodzaak tot samenwerking steeds meer onderkent, al verloopt ook hier geen enkele ge boorte zonder pijn. Dat daarbij de voorzitter der NCB, prof. F. W. J. Kriellaars, bereid is gevonden e,en inlei ding op onze Buitengewone Algemene Vergadering te houden, past geheel in deze ontwikkeling. De gouden draad van het samenwerken, zoals toen malig ZLM-voorzitter ir. J. Prins deze bij het 125-jarig bestaan schetste, wordt ook steeds sterker teruggevon den binnen de organisatie van het eigen land- of tuin bouwbedrijf. Na een wat aarzelende start komen, met name in het zuidwesten, steeds meer samenwerkingsvor men van de grond. Indién we mogen afgaan op de in het vraagpunt 1972/73 geformuleerde mening van het over grote deel der afdelingen, zal deze integratie van be drijven nog in versterkte mate voortgaan. Dat deze ont wikkeling ook noodzakelijk is, zullen de vele moderne land- en tuinbouwwerktuigen, die op Delta '73 tentoon gesteld worden, zeker duidelijk maken. Steeds meer blijkt ook de werktuigenindustrie zich op de integratie van bedrijven te richten. Dat ook de levende have weer grote aandacht tijdens de tentoonstellingsdagen krijgt, past geheel in de ont wikkeling die deze sektor ook in grote deten van het ZLM-werkgebied te zien geeft. Voor de eerste maal zullen daarbij rund- en kleinvee en paarden op afzonderlijke dagen optreden. Daardoor werd het mogelijk enerzijds de Zeeuwse Dag van het Paard in het programma op te nemen, terwijl er aan de andere kant wat meer ruimte voor de rundveeinzendin gen ontstond, waardoor het o.a. mogelijk werd voor de eerste maal een collectie vleesvee te demonstreren. Dat in het Deltagebied de recreatie, ook op agrarische bedrijven, een steeds belangrijker plaats gaat innemen, vindt men, behalve in de sterk toegenomen belangstel ling voor het paard, ook terug in de aan de recreatie gewijde stands. Overigens betekent de situering van de tentoonstel lingsterreinen aan het Veerse Meer voor de bezoeker op zich reeds een eerste of hernieuwde kennismaking met één der belangrijkste, nieuwe recreatiecentra van Zuid- West Nederland. Ook binnen de ZLM-organisatie zelve zijn de ontwik kelingen doorgegaan. Nieuwe taken werden aangepakt, terwij! de dienstenverlenende ZLM-instellingen ook steeds meer belangen van buiten de landbouw gingen behartig-en. In het aparte ZLM-paviljoen is getracht een overzicht te geven van de bijdrage die aan de totale maatschappij en de landbouw in het bijzonder wordt ge geven. Zonder dat bewust gestreefd is naar een geheel nieuwe opzet, zal Delta '73 bij de bezoeker ongetwijfeld met een eigen, vernieuwd gezicht overkomen. Als momentop name van de vele ontwikkelingen, die aan de gang zijn, zal deze 18e ZLM-tentoonstelling sinds de bevrijding ze ker niet de geschiedenis ingaan als de allergrootste. Wellicht wel als één die sterk gericht is op de praktijk van de hedendaagse landbouw in een zich snel ontwik kelende maatschappij. Het Bestuur van de ZLM wil atyen die op enigerlei wijze aan het totstandkomen van Delta '73 hebben bij gedragen, daarvoor haar bijzondere erkentelijkheid be tuigen. Zonder vele anderen tekort te willen doen, moet in dit verband in het bijzonder vermeld worden de mede werking van de Dienst der Domeinen in het Rentambt Breda, de N.V. Heidemij Beheer in Zeeland, het Consu lentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes, de Fa. A. J. van Boven, handel in landbouw- produkten en aardolieprodukten te Goes, de Federatie „Het Landbouwwerktuig" en het R.L.C. voor Landbouw werktuigen te Wageningen. Het spreekt voor zich dat deze tentoonstelling nim mer tot stand was gekomen zonder de grote inzet van het Tentoonstellingsbestuur onder aanvoering van voor zitter S. J. van Langeraad en secretarissen W. C. Sinke en J. F. Blanksma en de bijzondere steun van de kring Noord-Beveland onder leiding van voorzitter S. J. Dees. Moge deze ZLM-tentoonstelling Delta 1973 dan ook een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van een maat schappij, waarin het ook voor boer en tuinder goed le ven en werden is. TOGIDO, opgericht in 1912, is een fanfarecorps met majorette-peloton. Deze muziekvereniging is een typische dorpsfanfare, maar mag zich in een toenemende belangstelling van buitenaf verheugen. Dat TOGIDO geen onbekende is in Rotterdam en omstreken blijkt wel uit het feit dat deze muziekvereniging veel gevraagd wordt bij evenementen, zoals de dag van opbouw in Rotterdam (onderdeel van C'70). Ook is TOGIDO een graag ge ziene gast in vele plaatsen op IJsselmonde, Voorne-Putten en Rozenburg. Verder verzorgt dit corps veel pleinconcerten en marsen. Bij het optreden wordt door de drumband „Prinses Christina" medewerking verleend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 2