ZLM-excursie naar Frankrijk Advies l.anbouwschap over herziening pachtnormenbesluit 28 Na een Franse excursie van de ZLM- leden, drie jaar geleden aan de omgeving van Reims, werd dit jaar een bezoek ge bracht aan lle-de-France, de streek rond Parijs. De in aantal overwegende Zeeuw se en Brabantse leden bleken het goed met elkaar te kunnen vinden. In totaal wa ren er veertig personen uit het gehele ZLM-gebied met twee reisleiders, t.w. R. Hoiting en ondergetekende. Op deze reis zijn we te gast geweest op de volkshogeschool: Chateau de Meri- don, terwijl in het .Centre de la Roche Dieu" te Bievres zou worden overnacht. Het in agrarisch Nederland bekende Meri- don ligt 30 km ten zuiden van Parijs. Daar Meridon reeds door een groep huisvrou wen was gereserveerd, werden wij in een Frans vormingscentrum ondergebracht. Zonder veel over dit laatste uit te weiden, kunnen we stellen dat de accomodatie maakt met ,,De ontwikkeling van de Franse landbouw" in 'het kader van de EEG. Over dit onderwerp sprak de heer W. G. F. van Oosten, landbouw attaché bij de Nederlandse Ambassade in Parijs. Op zeer deskundige wijze vertelde hij ons over de Franse landbouw t.o.v. bijv. de Nederlandse landbouw, gestaafd met uit voerige documentatie. Duidelijk kwam tot uiting dat de positie van de Franse boer zowel politiek als commercieel in de publieke opinie t.o.v. zijn Nederlandse collega's gunstig afstak. Het bleek nog maals, dat de Nederlandse boer deze col lega's in dit immense land niet mag on derschatten. Bij het optimaliseren van hun bedrijfsvoering e.d. kunnen ze nog grotere concurrenten worden. Na de middag werd eerst een bezoek gebracht aan de fam. Koning, oorspronke lijk afkomstig uit Zuid-Holland. Op dit 80 ha groot akkerbouwbedrijf werden naast aardappelen, tarwe en mais ook een 150-tal mestvarkens gehouden. Deze var- 150 mestvarkens en had door zijn direkte afzet aan consumenten en winkelbedrij ven een sterk commercieel karakter. Het graan, bestemd voor zaaizaad werd in eigen beheer gereinigd en gedroogd ter wijl het minderwaardige zaad als kippe en varkensvoer werd aangewend. De ver bouwde aardappels werden in kleinver- pakking aan grote warenhuizen ver kocht. De gesorteerde eieren vonden hun weg eveneens naar grootwinkelbedrijven. Voor deze laatste afzet werkt men via contracten waarbij enige vrijheid in de prijsstelling mogelijk is. 's-Avonds was er gelegenheid van ge dachten te wisselen met de heer en mevr. Sytsma. Deze mensen zijn een 18-tal jaar geleden geëmigreerd en maken het goed in Frankrijk. De dames van de excursie hoorden met grote aandacht hoe het de boerin verging. Het bleek wel dat de Franse boerinnen over het algemeen be hoorlijk mee moeten helpen om in de ar- beidsbe'hoefte te voorzien. NIEUWE PRIORITEITEN Woensdag 30 mei was de dag dat we naar het departement „De Eure" zouden gaan, ten westen van Parijs, richting Nor- mandië. Tussen de buien door hebben we des morgens een grote lucerne-drogerij bezocht, waar ongeveer 4 sneden van 800 ha lucerne werd gedroogd plus ongeveer 250 ha mais. Van deze coöperatie zijn 72 boeren lid. Het bezoek aan dit bedrijf was opgeno men om een voorbeeld te hebben van een samenwerkingsvorm en samenwerken schapscontract evenwel met rechtsper soonlijkheid. Het kwam hierop neer, dat enkele jaren geleden vader en zoon vol gens deze formule gingen samenwerken. Dit betekende, dat maximaal 50 sub sidie op bedrijfsgebouwen en machines werd verstrekt, terwijl op het vreemd vermogen een rentesubsidie tot 4% werd verstrekt. Deze samenwerkingsvorm is in principe bestemd om de arbeid ra tioneler aan te wenden. Wij van onze kant kregen de indruk, dat deze G.A.E.C. ook een belangrijk economisch motief be oogt. Als afscheid werd ons een goede Franse wijn en cider aangeboden, die in goede smaak viel. Over de woensdag avond kunnen we kort zijn. Deze glorie rijke avond voor de Ajaxieden is door ons op een bescheiden wijze doorgebracht in Parijs onder slechte weersomstandighe den. DE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN PARIJS De Hemelvaartsdag werd gewijd aan de Franse hoofdstad Parijs. Gekozen kon worden tussen de Eifeltoren of het Lou vre. Dit laatste gebouw bleek te zijn ge sloten. Na de middag heeft men kennis gemaakt met de Metro, hetgeen een erva ring op zich was. Ook een bezoek aan de Sacre Coeur, Mont Martre en de No tre Dame viel in goede aarde. Op de slot- avond was een oud Nederlands immi grant t.w. de heer P. van der Toll, uitge nodigd. Bijzonder boeiend was het relaas van deze man, die direkt na de eerste wereldoorlog naar Frankrijk vertrokken Tekst en uitleg op het bedrijf van de familie Koning. op de voorgrond ziet men de heer Meyer, die ons steeds op een zeer energieke wij ze een en ander over Frankrijk vertelde. veel te wensen overliet. Gelukkig kon met de leiding van Meridon een acceptabele oplossing worden bereikt over logies en maaltijden, waardoor de minder prettige ervaring beperkte bleef tot de eerste avond. De leiding gedurende de drie da gen dat we te gast waren van de volks hogeschool, was in handen van een mede werker van Meridon, de heer M. L. J. Meyer. EERSTE KENNISMAKING Op dinsdag 29 mei werd kennis ge- kens werden voornamelijk gevoederd met etensresten uit diverse centra en zieken huizen uit de omgeving. De zoon des hui zes reed elke week 500 km om dit afval- produkt op te halen. De aard-appels wer den het gehele jaar door hoofdzakelijk particulier afgezet. Op dit moment was juist een stagiaire Kees v. d. Velde uit Dreischor op dit bedrijf. Hij had het er best naar zijn zin. Het tweede bedrijf dat werd bezocht was het bedrijf van de heer Bignon. Dit bedrijf had een oppervlakte grond in gebruik van 250 ha, 10.000 legkippen en ligt de Franse boer kennelijk erg moeilijk. Dit bedrijf was enkele jaren geleden met overheidssubsidie opgericht. Dit voorjaar heeft men evenals bij ons veel te kampen met nat weer. De eerste oogst dit jaar vPT-iifvn nipt voldoende vlot. We hebben overigens kunnen constateren dat de ge- wasa^ii m dit gebied goed stonden, maar dat de zomergranen reeds hier en daar gingen legeren. Na de middag is een bezoek gebracht aan een zgn G.A.E.C. Dit is een vorm van gemeenschappelijke bedrijfsexploita- tie, die te vergelijken is met ons maat- was. Hij is mede verantwoordelijk ge weest voor de aankoop van het Chateau de Meridon. TOT SLOT Al waren ons de weergoden niet altijd welgezind, toch blijkt een bezoek aan een ander land steeds zinvol. Als u thuis blijft, slijten uw schoenen niet, zegt een Joods spreekwoord. Wij mogen terug zien op een geslaagde excursie A. VERBRUGGE. Het bestuur van het Landbouwschap heeft na uitvoe rig beraad besloten aan de minister van Landbouw en Visserij het volgende advies over een wijziging van het Pachtnormenbesluit voor te leggen. Het advies behelst het tijdstip van de herziening van de pachtnormen, herziening van 't stelsel van pachtnormen, wijziging in de indeling in grondsoorten en de pachtnor men voor bedrijfsgebouwen. Het Landbouwschap betreurt het, dat een herziening van de Pachtwet nog niet tot stand is gekomen. Een spoe dige aanpassing van de wet is noodzakelijk gezien de ont wikkelingen in de landbouw. Bij het uitbrengen van 4iet advies heeft het Landbouwschap rekening gehouden met herziening van de Pachtwet. Hoewel de minister voorstelt om de pachtnormen dit jaar te herzien, adviseert het Landbouwschap deze aanpassing een jaar uit te stellen. Het bestuur van het Landbouwschap is van oordeel, dat een periodieke herziening van de pachtnormen om de twee jaar zal leiden tot een te snel opeenvolgen van wij zigingen in het pachtprijsbeleid. Bovendien krijgt dan af wisselend een bepaalde groep pachters en verpachters te maken met twee nog te verwerken verhogingen van de pachtnormen. DRIEJARIGE PERIODE-HERZIENING Een periodieke herziening om de vier jaar wordt als te lang geoordeeld in een periode met aanzienlijke stijging van de eigenaarslasten. Dit zou leiden tot een sterke ver hoging ineens. Daarom geeft het Landbouwschap de voor keur aan een driejarige periode van herziening. Gerekend wordt daarbij op een spoedige wijziging van de Pacht wet, waardoor het bezwaar van een ongelijke verdeling van lasten wordt opgeheven. De wijziging in het stelsel van pachtnormen is zeer in grijpend. Naast een drastische beperking van het aantal grondsoorten wordt voorgesteld de toeslag of aftrek voor externe produktieomstandigheden niet afzonderiijx in hei stelsel op te nemen. Deze zouden begrepen moeten wor den in de maximum pachtnorm per g^o ïci: ori, .i -- tekent, dat de Grondkamers en partijen bij het bepalen van de pachtprijs een grotere vrijheid krijgen. Het Land bouwschap is van oordeel, dat dit opnieuw een element van onzekerheid betekent omtrent het door de Grondka mers als toelaatbaar geachte prijsniveau. Toch kan het Landbouwschap met deze wijziging akkoord gaan, indien er een redelijke mate van zekerheid kan worden gegeven, dat de betrokken Grondkamers voor hun gebied nadere regels stellen voor de spreiding van de pachtnormen bij verschillende produktieomstandigheden. Voorzover dit binnen de grenzen van de wet toelaatbaa Pachtnormenbesluit worden opgenomen dat de Grondka mers verplicht zijn t.t nuüt c uxt.,*_ - iit normen. Zij zouden dit van te voren moeten publiceren zodat alle bij de pachtovereenkomst betrokken partij ei. hiervan voldoende kennis kunnen nemen. ONDERSCHEID BEDRIJFSGEBOUWEN Ten aanzien van de indeling in grondsoorten acht het Landbouiwschap het gewenst, dat de rubriek zand ro.i wordt uitgebreid tot zand- en dalgronden. Hiermee wordt voorkomen dat de dalgronden tot de veengionuen w gerekend. De problematiek rond de maximaal toelaatbare pacht norm voor de bloembollengrond moet volgens het Land bouwschap nader worden bestudeerd. Mede in het kader van de wetswijziging moet hier een oplossing worden ge vonden. Het Landbouwschap is van oordeel, dat in de pachtnor men voor bedrijfsgebouwen onderscheid gemaakt moet worden tussen bedrijfsgebouwen in de akkeïbouw- en in de veehouderijsector. Dit onderscheid wordt des te nood zakelijker nu de veebezetting op een aantal veehouderij bedrijven toeneemt. Tenslotte staat het Landbouwschap op het standpunt, dat indien de pachter gebouwen of opstallen sticht op het gepachte met toestemming van de verpachter, de stijging van de publiekrechtelijke lasten die van deze stichting 't gevolg zijn, niet aan de pachter worden doorberekend. Het zou gewenst zijn dit via de pachtnormen te regelem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 28