Ontwikkelingen in de Zeeuwse tuinbouw In de tuinbouw voltrekken zich in snel tempo veranderingen. Door andere teelt methoden en vooral ook door de mechanisatie wordt op de arbeid bespaard, de produktie opgevoerd en de prestatie per man vergroot. Dit alles leidt o.a. tot schaal vergroting, dus grotere bedrijven. Tevens tot verkleining van het aantal telers. Kor tom, het proces dat zich in alle bedrijfstakken afspeelt voltrekt zich ook in de tuin bouw. Landelijk is vooral de zeer snelle groei van de bloementeelt spectaculair. Zeer veel groentetelers schakelden de laatste jaren over op bloemen. Gezamenlijk betrof dit een oppervlakte van 1000 ha glas. In Zeeland ging het wat minder stormachtig toe, maar ook hier neemt het aantal bloementelers tamelijk snel toe, terwijl menigeen nog zit te dubben wat hij doen moet. BLOEMBOLLEN De gladiolen blijven een zeer belangrijke plaats innemen. De oppervlakte bedraagt al jarenlang rond de 700 ha, dat is ca. 30 van het totaal in Nederland. De andere bloembollen zoals tulpen (60 ha), irissen, narcissen, enz. zijn van beperkte betekenis. De ontwikkeling gaat duidelijk naar steeds grotere oppervlakten per teler. Het aantal telers is dan ook gedaald van bijna 1300 in 1963 tot ca. 500 thans. De gladiolenteler is op een andere wijze aan grond gebonden als een fruitteler of akkerbouwer. Hij huurt de grond voor één jaar en kan als het ware regelmatig een grote oppervlakte bollen telen zonder dat hij zelf grond in eigendom of pacht heeft. Zo lang hij maar een hoge huur kan betalen komt hij wel aan de benodigde grond. Van daar dat telers met 1015 ha gladiolen geen zeldzaamheid meer zijn. Met een flinke oppervlakte kan men ook de noodzakelijke investeringen doen, o.a. en spruiten, benevens de op kontrakt geteel de spinazie, doperwten en stamslabonen. Op het grotere landbouwbedrijf ziet men de groenten veelal als aanvulling op het pak ket akkerbouwgewassen. Op het kleinere bedrijf (Tholen, Waarde, Oosterland) komt de groenteteelt vaak voor in combinatie met bloembollen, bloemzaden, e.d. Vooral op Walcheren houdt tevens de teelt van winter bloemkool goed stand. Na een aantal magere jaren hadden de telers van dit gewas nu ach. tereenvolgens twee vette tot zeer vette jaren. Een grote uitbreiding van de vollegronds- groenteteelt is niet te verwachten. De markt is vlug verzadigd. Het rendement loopt sterk uiteen. Bij kontraktteelt is er meestal sprake van scherpe prijzen, die in hoofdzaak voor het grote bedrijf nog aantrekkelijk zijn. Bij vrije teelt zijn de prijsschommelingen zeer groot; denk maar aan de uien! CHAMPIGNONS De champignonteelt is in Zeeland van be scheiden omvang. Te Yerseke zijn echter eer Bij de glastuinbouw zoekt men het steeds meer in de bloementeelt. Ook hierbij moet het waterprobleem in Zeeland met bassins worden opgelost. celen (die er ondanks alles toch ook vrij veel zijn) geven zulke hoge opbrengsten dat de produktie eerder steeg dan daalde. WEER SPRONG VOORUIT MET VIRUSVRIJ MATERIAAL? Opmerkelijk is dat de Golden Delicious, ondanks de vele waarschuwingen dat het aanbod te groot wordt, bij de telers favoriet blijft. „Ik weet dat er te veel Golden komt, maar toch blijft het de beste appel", hoort men wel zeggen. Naast de Golden was er de laatste jaren veel belangstelling voor de goeie ouwe Goudreinette, die op M 9 met met weinig snoei vroeg en veel kan opbren gen. De kleine boomvorm is nu algemeen aan vaard. De beddenteelt maakte enkele jaren opgang, maar wordt thans weer ontraden. Er wordt geëxperimenteerd met „volvelds- teelt", waarbij men 5000 bomen of meer per ha plant. Wie zal dat betalen als de plant- boompjes weer 2 3 gulden gaan kosten? De hoge investeringen bij nieuwe aanplant zullen echter ook bij „slechts" 2500 bomen per ha een rem gaan vormen. Geheel nieuwe Dedrijven zullen daardoor steeds moeilijker gesticht kunnen worden. Het zal dus vooral noeten komen van uitbreiding van de be gaande. nog niet iedereen de beplanting en outillage die er voor nodig zijn. Ook de plukmachine breekt langzamer hand door. Voorlopig staat menigeen er nog aarzelend tegenover, maar de ontwikkeling is niet te stuiten. Vooral in combinatie met voorsorteren is er winst te behalen. Opvallend is tenslotte de belangstelling van telerszijde voor de bouw van koelruimte. In 't verleden liet men dit aan de veilingen over, maar thans wil men het koelen steeds meer in eigen hand houden. In 1966 was er in Zeeland voor ruim 25 miljoen kg opslagruimte, waarvan ruim 12 mlijoen gewone koeling en bijna 13 miljoen CA koelruimte. Thans is er voor 46 h. 47 miljoen gewone koeling en bijna 13 miljoen dubbele. Daarvan ruim 11 miljoen gewone koeling en niet minder dan 34 miljoen kg CA-koelruimte. Natuurlijk vond die uitbrei ding niet alleen bij de telers plaats, doch wel voor een flink deel. En dat alles speelde zich in hoofdzaak af tijdens de crisisjaren! Een ontwikkeling waar onvoldoende schot in zat, was de samenwerking tussen de fruit veilingen. Alle partijen verklaren de nood zaak van aanbodconcentratie in te zien en zeggen dat de deur voor overleg open staat. En nu zit men maar te wachten achter al die open deuren... FRUITTEELT GLASTEELTEN De fruitteelt is in Zeeland nog altijd de belangrijke tak van tuinbouw. Vanaf 1968 is deze sector door een zeer diep dal gegaan. De prijzen waren zo laag dat er soms aan werd getwijfeld of er nog fruitteeltbedrijven de crisis zouden overleven. Veel telers heb ben af moeten haken, terwijl tevens een aan tal bedrijven geruisloos verdween doordat de zoon geen animo had om het bedrijf over te nemen als vader wegens ouderdom wou stoppen. Het lijkt of het dieptepunt van de crisis thans achter de rug is, hoewel de kans op jaren met overproduktie zeker nog aanwezig is. Maar door onvoorziene omstandigheden was er vorig jaar in de EEG een kleine fruitoogst en dat had goede prijzen tot ge volg. Daardoor is men nu weer hoopvoller gestemd. De oppervlakte fruitteelt in Zeeland is gedaald van 6400 ha in 1968 tot naar schat ting ruim 5000 ha thans. De produktie bleef echter op peil. Het was meestal niet het allerbeste dat gerooid werd en de jonge per- De virusvrije appelboompjes zijn in aan tocht. Over een paar jaar zullen ze in vol doende mate te koop kunnen zijn. Deskundi gen verwachten dat hiermee weer een vrij grote produktiesprong kan worden gemaakt. De opbrengst per ha kan er aanzienlijk mee stijgen. Mogelijk wordt de Cox's Orange dan ook bij die vooruitgang meegesleept. Dat is hard nodig, want die gezondheidstoestand is thans zodanig, dat het niet meer aantrekke lijk is deze appel te planten. Dertig jaar ge leden was het ras gezonder dan nu. Problemen zijn er ook nog steeds met de vruchtbaarheid van de peren. Weliswaar gaat het de goede kant uit met COC en gib- berelinen, doch desondanks hebben we weer twee kleine pereoogsten achter elkaar. De Conference gaat overigens eenzelfde domine rende positie innemen als de Golden bij de appels, dank zij de ongeëvenaarde koelkwa- liteiten. ZEER SNELLE TOENAME KOELRUIMTE De „grote" kist wint snel terrein: de voor delen zijn bewezen. Momenteel heeft echter voor rooien, bloemen koppen, opslag, drogen en verwerking. De mogelijkheden voor machinaal rooien zijn sterk verbeterd. Het bloemen machinaal afsnijden of „knuppelen" maakt snel opgang. En vooral daardoor kon die schaalvergroting doorgang vinden van bijv. 1 ha naar 15 ha per teler. Vaak wordt gedacht dat de gladiool door de ontwikkeling naar grotere oppervlakten verhuist naar het akkerbouwbedrijf. Dat is nauwelijks het geval. Men krijgt meer speci fieke bollentelers met weinig eigen grond. De akkerbouwer is op zijn eigen bedrijf ook vlug uitgeboerd en moet dan ook bijhuren. huren. aantal champignonbedrijven die goed mee kunnen. De teelt was dooreengenomen de laatste jaren goed rendabel, maar de laatste tijd staat de prijs onder druk. Al sinds enige tijd wordt het stichten van nieuwe bedrijver ontraden, omdat er door de noodzakelijke groei van de bestaande toch al meer dar genoeg uitbreiding is. Door verbeterde teeltmethoden is de pro duktie met sprongen gestegen. De ontwikke De winterbloemkoolteelt was de laatste jarei goed lonend. ling verloopt dynamisch, het is erg moeilijl de vooruitgang in teelttechniek bij te houden Dit is overigens begrijpelijk omdat de cham pignonteelt een betrekkelijk jonge tak var tuinbouw is, althans zakelijk gezien. Daar door was er een dankbaar terrein voor on derzoekers. Het gevolg is echter dat mei ook wat betreft gebouwen en outillage a vrij vlug aan veroudering toe is. Wat organisatie (o.a. afzet, compost, e.d.) betreft kan de champignonteelt aan andere takken van tuinbouw als voorbeeld gestelc worden. Vooral voor de „buitengebieden" is dat een belangrijke zaak. Met virusvrije Golden kan de produktie per ha weer hoger worden opgevoerd. Bij de glasteelt is er tot op zekere hoogte sprake van stagnatie. De oppervlakte neemt nauwelijks toe, terwijl in feite veel bedrij ven te klein zijn. Zeker als men Westlandse maatstaven aanlegt. Het rendement is ech ter vaak zo matig dat er te weinig kan wor den gereserveerd voor financiering van de nodige uitbreidingen. De glasaardbeienteelt te Kapelle en omgeving is dikwijls nauwe lijks lonend en op Tholen is de aanvankelijk snelle ontwikkeling tot staan gekomen. Ter wijl er landelijk sprake is van groei naar grotere, beter gemechaniseerde bedrijven is dit in Zeeland moeilijk dit na te volgen we gens de hoge investeringen. Steeds duidelijker blijkt dat het ontbreken van een krachtig centrum nadelen met zich meebrengt. Dit geldt in het bijzonder voor de afzet. Een aanzienlijk deel van de produk- ten moet zelfs buiten Zeeland worden ge veild. Terecht is er thans belangstelling voor de bloementeelt. Maar hierdoor wordt het aan bod nog meer versnipperd in vele kleine partijtjes, wat de afzet niet gemakkelijker maakt. Ondanks dit alles zijn er gelukkig toch ook een aantal prima bedrijven, die goed flo reren. De glasteelt blijft dus wel degelijk kansen bieden. GROENTETEELT IN DE VOLLE GROND Bedrijven met alleen groenten in de volle grond zijn er weinig. Er wordt wel gepraat over grote (bijv. 15 ha) vollegrondsgroente- teeltbedrijven, die sterk gemechaniseerd zijn, maar dit type komt nog bijna niet voor. Door de mechanisatie komen wel steeds maar groenten in aanmerking voor het ak kerbouwbedrijf. Behalve de van oudsher be kende uien zijn dat thans bijv. knolselderij

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 23