Ook in de coöperatie moeten we afstand nemen Sociaal besef en Coöperatie De tarwepool oogst 1972 C.Z.A.V. Wemeldinge Blauwactie 1973 5 Mi w DIJNA iedereen ontkomt er niet aan in z'n eigen kringetje rond te draaien. Op het laatste ont staat in iedere werkkring een stuk sleur, een routine matig herhalen van een reeks handelingen. In feite is dit de dood in de pot, zowel voor betrokkene als voor het bedrijf. Er wordt niet meer gedacht of steeds bin nen het zelfde denkpatroon. En dat in een tijd, die vol is van vernieuwingen of althans van veranderin gen. Juist die veranderingen vragen om vernieuwingen en daarmee om een stuk denkwerk, waarbij veelal totaal nieuwe uitgangspunten geformuleerd moeten worden en nieuwe denkpatronen ontwikkeld. Nu zijn er mensen, die zeggen, dat we al jaren be zig zijn om het verleden weg te gooien. Zoiets doet al snel ouderwets conservatief of reaktionair aan. De woordkeus is afhankelijk van de lading die men af wil vuren. Wij staan op het standpunt, dat het waarde volle uit het verleden zeer zorgvuldig uitgesorteerd moet worden. Een volledige totale breuk met het ver leden komt in de geschiedenis bij hoge uitzondering voor. Het voortbouwen op het verleden ligt meestal meer voor de hand, maar dan wordt er wel aktie van ons gevraagd. AFSTAND NEMEN IN VAKANTIE \700R velen zijn de vakanties weer begonnen of ze staan in ieder geval voor de deur. Voor ve len van die velen betekent dit onder meer een kor tere of langere periode van afstand nem-en van het werk, van het bedrijf. Los uit je werk (dat is wat an ders dan los van je werk) ga je niet alleen je eigen stommiteiten beter zien maar ook 'de verbanden waar- In je taak zich afspeelt. Je gaat vele zaken in een ruimer verband zien en daardoor kunnen nieuwe ideeën geboren worden. De rust van het afstand ne men is als een veldheer, die het slagveld overziet. Met gevoel voor humor, met gevoel voor de grote lij nen en voor de fijne uances zie je scherp waar je h^en moet en worden nieuwe ideeën tot ontwikke ling gebracht. Toch komt er na de vakantie niet zo veel van terecht. Je wordt weer opgeslokt door de dagelijkse beslommeringen en de nieuwe ideeën blij ken spoedig oudbakken te zijn en te stranden op de onwil van anderen, waardoor de overtuigingskracht al spoedig een grote deuk oploopt. Nieuwe dingen voer je niet zomaar in een handomdraai in! LEZEN QM afstand te nemen is gelukkig de vakantie niet het enige moment. Er zijn andere mogelijkhe den om uit te breken -en afstand te nemen tussen de werkbedrijven 'door. Daar zijn de leesuurtjes, op welk moment en waar dan ook, die de gelegenheid bieden om van het denkwerk van anderen kennis te nemen. De enorme stroom informatie, die op ons afkomt vraagt om intensief, maar wel zeer selectief, lezen. Zo onder het motto: kan het mij en het bedrijf voor uit helpen. Lezen is ook een vorm van afstand ne men om los van de eigen situatie er achter te komen wat en hoe anderen denken, ledereen moet lezen, niet alleen om bij te blijven op het vlak van het di- rekt aktuele, maar vooral ook om te speuren naar ontwikkelingstendenzen. Tenslotte gaat het om de vraag: wat doen we er mee in de eigen omstandig heden. Met lezen en studie bij de tijd blijven. INGEZONDEN ANDERE MIDDELEN Q VER studie gesproken. Mondeling en/of schrif telijk, teleac, excursies, kursussen, conferen ties, studiebijeenkomsten. De methodieken en de tijdsduur moge verschillen, maar het doel is hetzelf de namelijk bij blijven. Wat vroeger bijna niet speel de, speelt nu in hoge mate! De veranderingen sta pelen zich op en vandaar vorming, training, scholing en bijscholing. Wij menen dat gelukkig binnen de co- operatie, deze aanzetten steeds duidelijker naar vo ren komen. Je moet je hiervoor niet alleen vrij kun- rven, maar vooral ook willen maken. Vrij maken om afstand te nemen. Afstand nemen van de dagelijkse dingen. Ook daar moet door heen gebroken worden om je open te stellen voor een brede blik en verrui ming van het inzicht. Dit is ons inziens een keiharde noodzaak. Het meest waardevolle lig niet in de kur- sus of conferentie zelf, maar in het afstand nemen, in het door- en overzien wat wenselijk en mogelijk is. Aldus doende wordt op 'de oude fundamenten ver der gebouwd in het belang van al degenen, waarvoor bijvoorbeeld besturen en direkties van coöperaties verantwoordelijk zijn. Leden, werknemers, geldver- schaffers, afnemers, leveranciers. Zo is afstand ne men geen verloren tijd, maar een middel om beleid en beheer zo optimaal mogelijk te voeren. Wij wen sen alle afstandnemers veel succes! Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. MET belangstelling hebben wij kennis ge- nomen van 't artikel van Drs. Dijkgraaf, secretaris van het L.C.C., opgenomen in het land bouwblad van 24 mei j.l» ,pSljjvend zeggen: goed dat er coöperatie is". We willen graag onderschrijven wat hij daarin opsomt en met hem hopen op daadwerkelijke uitvoering en toepassing. We werden in deze bij drage in het bijzonder bepaald bij het begrip „sociaal besef in de coöperatie". Dat sociaal be sef nu, daar ontbreekt het in sommige van onze coöperaties nogal eens aan. JOIJ sommige aan- en verkoopverenigingen worden kwantumkortingen toegepast. Dat houdt dan natuurlijk) wel in, dat in feite de klei ne ondernemers relatief meer voor hun benodig de kunstmest, zaai- en pootgoed en bestrijdings middelen betalen dan hun „grotere broers", om dat ze voor hun beperkte bedrijfsomvang nu een maal geen grotere kwantums nodig hebben. Als leden van een coöperatieve vereniging mag men verwachten, dat voor allen dezelfde rechten gelden. Naar onze bescheiden mening is hier met toepassing van enig „sociaal besef" ge- woon nodig, dat afhankelijk van de verpakking, een eenheidsprijs geldt voor iedere afnemer. Bij een goed bedrijfsresultaat is het altijd nog mogelijk, naar gelang de afname per eenheid terugbetalingen te doen. Om een administratieve rompslomp te besparen zou nog beter zijn te starten met een concurrerende prijs. Dat moet in een grote coöperatie mogelijk zijn! VT/ E hebben in het verleden een en ander be- trokken direktie al onder de aandacht ge bracht, maar dachten naar aanleiding van de uit sproken wens van de geachte heer Dijkgraaf hierop nog eens te moeten attenderen. We doen een beroep op besturen en direkties van onze coöperatieve verenigingen niet voorbij te gaan aan deze wens, maar daadwerkelijk ge stalte te geven aan het sociale besef in de coöpe ratie, met name ook op het punt van de afne- mersprijzen. Opdat de geest van de grote Raiffei sen mag voortleven en dat weer gezien kan wor den dat in een coöperatie de leden er zijn MET en VOOR elkaar! Namens vele kleine ondernemers, Oosterland ADR. BAL „S TOOTBLAUW" Een gewaarschuwd man telt voor twee. Bij het kennen van de mate van blauw gevoeligheid had men dit kunnen voorkomen. Het blauwgevoeligheidsonderzoek van consumptie aardappelen in 1972 heeft over 't algemeen bevredi gende resultaten opgeleverd. Ook in 1973 zullen de consumptie-aardappeltelers in de gelegenheid wor den gesteld hun aardappelen op „blauwgevoeligheid" te laten testen. In de loop van de maand juli zal aan alle aardappel telers een schrijven met nadere informatie, etc. toe gezonden worden. C.A.R. - Goes. De consulent, Ir. L. Th. J. M. DE WIT. Aan de deelnemers van de tarwepool oogst 1972 geeft C.ZA.V. Wemeldinge in een circulaire di.d. l-6-'73 de volgende bijzonderheden betreffende de eindafrekening. De bereikte poolprijs, inclusief de gekweekte rente be draagt ƒ39,15. De gemiddelde bewaarduur was 24 weken, waarmede voor bewaren, verzorgen en assurantie een bedrag van 1,44/100 kg korrespondeert. De netto-poolprijs, basis 16 vocht, doorsneekwali teit bedraagt dus 37,71. De bijbetaling van de OB is als volgt: voor 40 van het kwantum dat voor 31 decem ber 1972 is afgeleverd wordt 4 OB bijbetaald en voor de 60 die na 1 januari 1973 is afgeleverd 4,44 De totale poolprijs, inclusief OB komt daardoor uit op 39,31. Aldus wordt de opstelling van de resultaten van de voor de oogsten .1971 en 1972 behaalde resultaten als volgt poolprijs bewaren netto pool- poolprijs incl. rente prijs incl. OB Oogstjaar 1972 39,15 1,44 37,71 39,31 Oogstjaar 1971 36,73 ƒ1,10 ƒ35,63 37,06 HET marktkommentaar van de C.Z.A.V. geeft een overzicht van de dagnoteringen gedurende de looptijd van de pool (10 maanden). Per maand is de be gin. en eindprijs vermeld. Augustus ƒ35,40 35,60 Januari 38,35 39,00 September 35,60 „36,15 Februari 39,00 38,25 Oktober „36,15 „36,55 Maart 38,25 „38,05 November 36,55 „37,85 April „38,05 39,50 (December 37,85 38,35 Mei 39,50 40,30 Najaar 1972 kwam de wereldmarkt onder de invloed van de zich aanduidende schaarste aan beschikbare grondstoffen. Voor het E.E.G.-marktgebied kon Brussel de stijging van de wereldgraanprijzen bijsturen door ver laging van de importheffingen, waardoor binnen de E.E.G. de graanprijzen pas later in beweging kwamen. Onrust en moeilijkheden op de valutamarkt vertraagde zelfs tijdelijk de neiging tot prijsstijging. Met het vorde ren van het seizoen begon de veevoederindustrie alleen in Nederland zal- dit jaar 10.000.000 ton mengvoe der worden geproduceerd meer granen in de samen stellingen op te nemen, omdat andere „vrije" produkten inmiddels duur tot zeer duur werden. Deze werden voor een deel door graan vervangen. De Nederlandse tarwe is praktisch geheel aan de binnen- en buitenlandse veevoe derindustrie verkocht, terwijl enige weken geleden voor het eerst weer een kustvaarder met bestemming Enge land werd verladen. Tengevolge van de inmiddels beëindigde staking van de Belgische binnenscheepvaart, moesten verwerkers enige spoedaankopen verrichten, waarvoor flinke premies konden worden bedongen. Al deze situaties hebben de behaalde poolprijs gunstig beïnvloed en pleiten met an dere, hiermee gekoppelde doelstellingen, voor de geleide en gespreide afzet. Hoewel over de vooruitzichten voor het a.s. seizoen niemand voorspellingen kan doen, lijken deze niet on gunstig. De nu nog beschikbare voorraden binnen de E.E.G. zullen maar net toereikend zijn om de nieuwe oogst te halen. De internationale markten zijn nog steeds vast gestemd. Aldus C.ZA.V.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5