TUINBOUW- KLANKEN Door weersomstandigheden is het sproeischema iets in de war De groei zit er eindelijk in Levensgevaarlijke waterreservoirs op sommige bedrijven DINGEN VAN DE WEEK 15 Ook in het THOOLSE land gaat de ontwikkeling van de diverse gewassen, dank zij de wat hogere temperaturen, nu flink op gang komen. Ook de ta melijk veel voorkomende regenbuitjes hebben ge zorgd, dat de jonge planten voldoende vocht tot hun beschikking krijgen. Men staat er van te kijken wat bijvoorbeeld de vroege aardappelen en plantuien in één week kunnen groeien. Het ziet er nog wel niet naar uit dat we dit jaar in de derde week van juni aardappelen zullen rooien, maar vóór de rooidatum van 28 juni zullen er, naar wij menen, zeker toch wel enkele percelen gerooid zijn. Uiteraard speelt dan de prijs óók een belangrijk woordje mee, en wanneer het roegeld goed zit, dan kan men tevens om de twee jaar op hetzelfde perceel weer vroege aardap pelen telen. Ook in de plantuien zit er enige handel en worden er via de veilingen al wat zaken gedaan voor behoorlijke prijzen. Door het gunstige weer hoopt het werk zich behoorlijk op omdat ieder gewas zijn eigen aandacht tegelijk vraagt. Het gebeurt niet dikwijls dat het planten van de knolselderij onder zulke ideale omstandigheden plaats kon vinden. D^ grond was net vochtig genoeg om de planten direkt van start te kunnen laten gaan. De opkomst van de percelen witlof laat ook niets te wensen over, en het uitdunnen vraagt aan de teler weer de nodige werk uren. Gelukkig dat de onkruidbestrijdingsmiddelen dit jaar goed tot zijn recht komen, zodat het wied- werk zich meestal beperkt tot het verwijderen van de wortelonkruiden. Gezien de bloei, belooft de oogst van de vollegrondsaardbeien goed te worden, en is het te hopen dat de prijzen, het vele werk en zorg, het de telers mogelijk maken, om dit arbeids inten sieve gewas lonend te telen. In deze tijd van het jaar worden ook de Thoolse veiling jaar vergaderingen gehouden en elk lid is weer in de gelegenheid om kennis te nemen hoe of de toe stand van zijn vereniging is. In navolging van wat drs Dijkgraaf laatst in dit blad schreef, dat óók de coöperaties wat meer zouden moeten doen voor een De verplegingswerkzaamheden hebben afgelopen week een moeizaam verloop gehad, met als resultaat dat weinig onkruid is opgeruimd. De maand juni is bovendien van start gegaan met overvloedige regen val; Zaterdag viel op SCHOUWEN en DUIVELAND ongeveer 25 mm. We hébben in ons gebied nog wei nig regenval van betekenis gehad, zodat de kans aanwezig is dat het oppervlaktewater spoedig kan uitzakken. De laatste week van mei zijn de gewassen overi gens wel goed gegroeid. Wanneer men onze polders zo eens doorkruist, dan valt het toch wel op dat menig perceel zaai-uien een te dunne stand vertoont. Vanwege de vele en langedurige kou is na de op komst nog een percentage weggevallen. Indien de planten die overblijven goed gezond zijn en het gewas geen al te holle stand vertoont, valt in het najaar de opbrengst vaak nog mee. Schreven we in ons vorige overzicht over de goede vorming bij de plantuien, dan kunnen we thans con stateren dat die prijs nog beter is komen te liggen! Kocht de handel aanvankelijk voor 40 ct, levering le week van juli, verleden week is in onze omgeving voor diezelfde prijs verkocht voor levering 3e week van juli. Veertien dagen langer in de grond wil voor plantuien nogal wat zeggen, wat de kg-opbrenst betreft! De telers van knolselderij hebben een oede start wat de aanslag van de planten 'betreft. In de bloemzaadteelt loopt de zaak voor diverse telers dit voorjaar bepaald niet op rolletjes. Diverse percelen zijn al geleverd en verreweg de meesten ingezaaid met bruine bonen. De koude en mogelijk ook de niet al te hoge kiemkracht hebben tot de mislukking bijgedragen. Opvallend is, dat het pillenzaad over het algemeen een teleurstellend resultaat geeft bij de opkomst. Dit vernamen we ook uit andere delen van onze provin cie. Hier en daar is een begin gemaakt met het uit dunnen van de witlof. Voorzover ons bekend in onze omgeving nog niet machinaal. De gladiolen staan er over het algemeen goed op. Het blijkt dat het gladiolenplantgoed nogal wat kan doorstaan. Mogelijk dat in de kleinere opgeplante maten alles niet is opgekomen, hoewel hier nog wei nig klachten over zijn. Diverse telers hebben hun gladiolengewas voor de tweede maal met een bodem herbicide gespoten. Ieder jaaar gaat men wat verder op dit terrein. In de fruitteeltsektor heeft men vanwege de weini ge goede sproeidagen alles nodig om de bladschurft van huis te houden. Tijdens ons bezoek aan een fruitteeltgebied in het midden van het land, verna men we echter dat daar de bladschurft al volop ge constateerd was. De oogstverwachtingen op Schouwen en Duiveland blijken in grote trekken overeen te komen met elders in het land. Bij de appels over het algemeen een overmatige bezetting, zodat het uitdunnen de nodige aandacht vraagt. Peren, met uitzondering van de Conference, uitgesproken slecht. Toch is van bedrijf tot bedrijf ook nog verschil in de bezetting van de Conference, van matig tot goed. We hopen komende week op goed weer, zodat een aanval kan worden gedaan op het aanwezige on kruid, want voor velen beginnen over enkele weken reeds oogstwerkzaamheden! 'Ook in WALCHEREN daalde de prijs van de volle- gronds-groenten in een onverwacht hoog neergaand tempo. Nu was het niet te verwachten dat het hoge prijspeil gehandhaafd zou blijven. En na de groei zame regenval gepaard met een enkele (te) zon nige dag, kon een overvoerde markt niet uitblijven. Dat we dit betreuren behoeft geen betoog, want het gemiddelde prijspeil, wat uiteindelijk bepalend is voor de financiële uitkomst, wordt hierdoor erg on gunstig verstoord. Ook voor de steeds groter vlucht nemende bloementeelt waren de warmteperiode van begir in en eind^^ril, een mene tekel aan de wand. gezonde reservering; gaan ook de veilingbestuurders zich hierop beraden. In sterk wisselende jaren is het levensgevaarlijk om een vereniging gezond te hou den door niet méér te rekenen, dan de kale kostprijs. Er zal zo mogelijk een flinke reserve moeten worden gevormd om tegenzittende jaren op te kunnen van gen. Vooral in een wat beter jaar, is het verleidelijk om van de winst te snoepen.. Maar laten wij het slechte veilingjaar *1972 niet te vlug vergeten! Het is te hopen dat men dit mildere weer, ook de veiling leden zich van een steeds groeiende verantwoorde lijkheid bewust mogen zijn, in de opbouw van hun afzetapparaat! Op diverse veilingen was van een te grote aanvoer sprake en omzielde men maar net een forse inzin king. Dat meerdere tuinders dat dik zien zitten, moge blijken doordat er aan de toenemende uitbreiding in de bloementeelt blijkbaar een aarzelend eind schijnt te komen. Op de veiling in Middelburg waren weer de eerste aanvoeren van nieuwe aardappelen en kas- snijbonen van enige betekenis, die zeer goed werden ontvangen. In ons Landbouwblad van vorige week stond het verslag van de Tuinbouwcommissie der ZLM. Daar in werd o.m. gemeld dat van de Walcherse afgevaar digde W. Bommeljé afscheid werd genomen. Hij zal opgevolgd worden door de heer H. Kesteloo uit Kou- dekerke. Het is ons bekend dat de heer Bommeljé 10 jaar lid was van v. n.-commissie en één der oudste leden was. Door afstoting en omschakeling van bedrijf voelde hij zich niet meer voldoende re presentant als afgevaardigde voor ons gebied Het is ons ook bekend dat de heer Bommeljé meemo- reerde dat hij onder wijlen de heer P. J. J. Dekker lid werd en dat hij in herinnering bracht de grote kennis en brede visie van de heer Dekker. Vooral op 't gebied van de veilingfusie, zo merkte de heer Bommeljé op, was naar zijn mening gebleken dat (Zie Verder pagina 17) I-TANS WIEGEL is getrouwd en Minister Duisen- berg komt met een staatslening tegen een ren tepercentage van 73/4 Het disconto van de Ne derlandse Bank is met een half procent verhoogd en de uitkeringen ingevolge de sociale wetten worden weer hoger. Het zijn zo maar enkele opmerkelijke din gen van deze dagen die we noteerden toen we over dachten wat we deze week in deze rubriek zouden schrijven. Dat Hans Wiegel getrouwd is vinden we best. Het zijn vooral onze vrouwen die daar belangstelling voor hadden en de berichten jen de foto's van de bruiloft „verslonden". Dat er een nieuwe staatslening komt en het discon to van de Nederlandse bank wordt verhoogd, wijst er op dat de nieuwe regering op dezelfde manier als haar voorganger wil proberen daarmee een bijdrage te leveren tot de inflatiebestrijding namelijk door het geld duurder te maken en hierdoor de bestedings- drang te verminderen. Het is een belangrijk gegeven voor degenen die geld hebben uit te zetten, maar bin nen onze ondernemerskring zijn die er niet zoveel! Wanneer we bij willen blijven hebben we steeds opnieuw geld nodig voor de investeringen op onze bedrijven. Het is zeker een belangrijk gegeven voor degenen die geld nodig hebben, want dat zal duurder worden en het verhoogd de kostprijs van onze pro- dukten. Dat geldt ook voor de verhoging van het mi nimumloon waarmee we thans weer worden gecon fronteerd. Wanneer het echter een bijdrage kan leve ren in het gevecht tegen de inflatie dan zullen we daar vrede mee moeten hebben, want de voortdu rende geldontwaarding als waar we nu al enkele ja ren mee te maken hebben is het ook een slechte zaak. Vorige week werden binnen onze Zeeuwse veiling- sektor weer enkele belangrijke besluiten genomen met betrekking tot het samengaan of niet samengaan van de veilingen. We achten ons niet de eerst aange wezen om op dit moment hierover oze mening te geven. Dat er e^n moment komt waarop alle Zeeuwse fruitveilingen één organisatie vormen en al het Zeeuw se fruit op één plaats wordt verkocht, staat voor ons vast. Het is alleen de vraag hoe lang dit nog zal du ren. In „De Tuinderij" van deze week lazen we een be richt over het plan van de veiling Middelburg om toe nadering te zoeken tot Zuid-Holland-Zuid, dat er op Tholen stemmen opgaan om behalve met de glaspro- dukten ook met de vollegrondsgroenten en het fruit straks naar Zuid-Holland-Zuid te gaan. Volgens „De Tuinderij" zal een kortere en misschien betere naam voor deze veiling wellicht zijn: Delta-Zuid. Geen nieuwe naam, alleen is ze tot nu toe steeds gedacht voor het werkelijke Delta-Zuid gebied. TATAT de gang van zaken binnen onze tuinbouw- sektor betreft, kunnen we nog altijd vrij gun stige berichten laten horen. De afzet van tomaten en komkommers geeft de laatste weken weinig of geen problemen. Van overige groenten doet de sla het wat minder, na de onstuimig hoge prijzen van half april, maar de teelt blijft toch goed lonend. Het kleingoed uit de groentesektor heeft ook een vlotte afzet. Wat de kasaardbeien betreft ging het de vorige week vlotter met de afzet. De z.g. koude teelt heeft weer veel kilo's opgeleverd en hoewel de prijs niet optimaal is geweest, hebben de telers met betrek king tot de koude teelt geen reden tot klagen. De zeer vroege teelt heeft over het algemeen een teleur stellend resultaat gebracht, zowel door te weinig kilo's bij de Glasa als door de te lage prijzen. De con currentie van aardbeien uit zuidelijke landen is erg groot geweest. Het vliegtuig speelt bij het vervoer van deze dure produkten een belangrijke rol en daar zullen we in ons land niet aan voorbij kunnen gaan. Er heeft reeds wat omschakelig op bloemen plaats gevonden. We hebben er tot nu toe van begrepen dat het ook hiermede is als met de andere produk ten uit onze sektor: het kan goed zitten maar het no dige geluk bij de afzet komt er wel bij kijken en van het allergrootste belang is vakmanschap om een kwa- liteitsprodukt voort te brengen. De omzetten der bloe menveilingen vertonen overigens weer een aanzien lijke stijgin^ in de eerste maanden van dit jaar. Dat is ook het geval met de omzetten van de fruit veilingen, al is hier het verschil toch minder groot dan bij de bloemen. De afzet van appelen en peren heeft dit voorjaar geen problemen gegeven. Op het ogenblik is er sprake van een teruglopende tendens maar niet vergeten mag worden dat het juni is en dat dit ook gevolgen heeft voor de kwaliteit van wat wordt aangeboden. Lang niet alle c.a.-cellen, ook bin nen ons gebied, zijn er op ingesteld het produkt tot in de zomer optimaal te bewaren. Dat is ook niet erg, wanneer we er maar rekening mee houden dat dit zo is. Doen we alsof we toch lang kunnen bewasen dan kunnen de gevolgen niet uitblijven. Plaatselijk, vooral op Zuid-Beveland, worden er nog al wat aardbeien onder plastiek kappen geteeld. De oogst hiervan kwam vorige week op gang. Het telen van aardbeien op deze wijze is een bij zonder arbeidsinVensieve zaak, maar wanneer men geen te groot bedrijf heeft, kan het toch een welkome aanvulling op het teeltschema zijn. Deze aardbeien komen als het goed is immers juist in een periode waarin het aanbod niet te groot is omdat de kasaard beien afgelopen zijn terwijl de natuuraardbeien er nog niet zijn. Het nieuwe seizoen van de vollegrond be gon deze week met de groene kruisbessen. Overi gens geen produkt van betekenis meer voor het zuid westen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15